← Tilbage til forrige sideKatalog over materialekvaliteter

12L15 — Materialeoplysninger

I alt 2 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.

Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.

Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 12L15 →

Vurdering af materialebehov

Leder du efter materiale i 12L15?

Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.

Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.

Se produkter og bearbejdningskapacitet

12L15 · ASTM A29/A29M-2012

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialekategori
Kulstofstål
Underkategori
Kulstofstål
Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
ASTM A29/A29M-2012
Tabellens placering
Tabel 1, fodnoter A–G
PDF fysisk side
1、3、4

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.1250–0.2650 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0375–0.1425 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.0750–0.1950 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C≤ 0.09 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.75 ~ 1.05
P0.04 ~ 0.09
S0.26 ~ 0.35
Pb0.15 ~ 0.35

Anvendelsesgrænser

2012, originaltekstens tabel 1 angiver smeltesammensætning, massefraktion wt%; produktanalysens anvendelighed og afvigelser skal bekræftes særskilt efter 4.3 og tabel 5. Kvaliteter og produktformer bevares efter standardens tabel uden automatisk tilsagn om koldstukningsegnethed. Note D angiver kun Pb0.15–0.35% for den udtrykkeligt blyholdige L-kvalitet; almindelige kvaliteter uden L får ikke automatisk tilføjet Pb. Note F: tilsætning af Bi/Ca/Se/Te bestemmes ved aftale mellem leverandør og køber; uden specificeret talværdi indsættes ikke nul.

Betingelser for sammensætning

2012, originaltekstens tabel 1 angiver smeltesammensætning, massefraktion wt%; produktanalysens anvendelighed og afvigelser skal bekræftes særskilt efter 4.3 og tabel 5. Kvaliteter og produktformer bevares efter standardens tabel uden automatisk tilsagn om koldstukningsegnethed. Note D angiver kun Pb0.15–0.35% for den udtrykkeligt blyholdige L-kvalitet; almindelige kvaliteter uden L får ikke automatisk tilføjet Pb. Note F: tilsætning af Bi/Ca/Se/Te bestemmes ved aftale mellem leverandør og køber; uden specificeret talværdi indsættes ikke nul.

Verifikationsbemærkninger

Tabel 1 og fodnoterne i 2012 er verificeret; valgfrie sammensætningskrav ved bestilling og grundtabellens grænser bevares særskilt.

12L15 · ASTM A29/A29M-2023

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialekategori
Kulstofstål
Underkategori
Kulstofstål
Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
ASTM A29/A29M-2023
Tabellens placering
Tabel 1, fodnoter A–G
PDF fysisk side
5
Enhed
Massefraktion (wt%)
Analysetype
Smelteanalyse; ved blytilsætning i øsens støbestrøm kan støbe-/smelteanalyseværdien for bly ikke bestemmes

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.1250–0.2650 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0375–0.1425 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.0750–0.1950 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C≤ 0.09 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.75 ~ 1.05
P0.04 ~ 0.09
S0.26 ~ 0.35
Pb0.15 ~ 0.35

Anvendelsesgrænser

ASTM A29/A29M-2023, originalens tabel 1, grundtabellen angiver smelteanalyse, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser bekræftes særskilt efter 4.3 og tabel 5 uden tillæg til smeltegrænserne. Ved bestilling af 4.1.1 efter tabellens kvaliteter skal de tilsvarende smeltegrænser opfyldes; anden bestillingssammensætning aftales særskilt efter 4.1.2 og tabel 3/4 og blandes ikke vilkårligt ind i tabellen. Generelle krav til varmbearbejdet stangmateriale, uden tilsagn om koldstukningsegnethed, levering eller mekaniske egenskaber alene ud fra kemi. Note D: blyholdigt stål Pb er 0.15–0.35%; L bevares som kvalitetsidentitet og tilføjes ikke almindelige kvaliteter; hvis bly tilsættes i støbestrømmen fra øsen, kan støbe- eller smelteanalyseværdien for bly ikke bestemmes. Note F: Bi/Ca/Se/Te specificeres efter aftale mellem leverandør og køber; uspecificerede værdier udfyldes ikke med nul. Produktanalyseafvigelsesbegrænsningerne i 4.3.2 gælder ikke gensvovlet/genfosforeret og gensvovlet stål P, S; produktanalysetolerancer lægges ikke til smeltegrænserne. Denne post indgår foreløbig ikke i automatisk omvendt sammensætningssøgning, fordi blyanalysebetingelserne ikke er fastlagt.

Betingelser for sammensætning

ASTM A29/A29M-2023, originaltekstens tabel 1, grundtabellen angiver smelteanalyse, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser bekræftes særskilt efter 4.3 og tabel 5 og lægges ikke til smeltegrænserne. / Ved bestilling af 4.1.1 efter tabellens kvaliteter skal de tilsvarende smeltegrænser opfyldes; andre bestilte sammensætninger aftales særskilt efter 4.1.2 og tabel 3/4 uden vilkårlig indblanding i tabellen. / Generelle krav til varmbearbejdede stænger; kemi alene begrunder ikke tilsagn om koldstukningsegnethed, levering eller mekaniske egenskaber. / Note D: for blyholdigt stål Pb er indholdet 0.15–0.35%, og L skal bevares som kvalitetsidentitet uden tilføjelse til almindelige kvaliteter; ved blytilsætning i øsens støbestrøm kan støbe- eller smelteanalyseværdien for bly ikke bestemmes. / Note F: Bi/Ca/Se/Te specificeres efter aftale mellem leverandør og køber; uspecificerede talværdier udfyldes ikke med nul. / Produktanalyseafvigelsesbegrænsningerne i 4.3.2 gælder ikke gensvovlet/genfosforeret og gensvovlet stål P, S; produktanalysetolerancer lægges ikke til smeltegrænserne.

Verifikationsbemærkninger

De eksisterende OCR for de 190 rækker på originaltabellens fire sider i 2023 er analyseret celle for celle; alle tal er kontrolleret ved uafhængig screening af forskelle i 2012-data samt mod 2023-originalbilleder og fodnoter; ingen værdier hentes fra ældre udgaver.
WhatsApp Teknisk forespørgsel →
Brug af billeder og indhold · Creation Group