← Tillbaka till föregående sidaKatalog över materialbeteckningar

41CRNIMO2 — Materialuppgifter

Antal källposter: 4. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.

Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.

Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för 41CRNIMO2 →

Bedömning av materialbehov

Söker du materialet 41CRNIMO2?

Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.

Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.

Utforska produkter och bearbetningsmöjligheter

41CrNiMo2 · ISO 4954

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Produktform
Valstråd för kallstukning
Förklaring av originalpostens status
Referenspost med transkriberade standarduppgifter
Standardutgåva
ISO 4954:2018
Placering i tabellen
Tabell C.2

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.6233–0.8500 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4417–0.5742 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4850–0.6300 Intervall beräknat från standardens gränser för enskilda grundämnen, inte uppmätta värden för smältan eller partiet CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

Källor till kemisk sammansättning och tillämpningsområde

Nedan anges referenssammansättningar för de angivna standardutgåvorna, inte uppmätta värden för smältan eller partiet; beställningens tillämpliga standard, råmaterialkrav och krav på färdig produkt måste bekräftas var för sig.

Källa: ISO 4954:2018 · Tabell C.2 · 41CrNiMo2 · p.41

GrundämneMassfraktion / %
C0.37–0.44
Si≤0.3
Mn0.7–1
P≤0.025
S≤0.025
Cr0.4–0.6
Ni0.4–0.7
Mo0.15–0.3
Cu≤0.25

Enstaka värden är maximivärden om inget annat anges; grundämnen som inte anges och tomma celler antas inte vara noll. Alternativa gränser, valfria tillsatser och analysavvikelser kräver tillämpliga tabellanmärkningar och överenskommelse vid beställning. Denna referenstabell ersätter inte den fullständiga standarden.

Tillämpningsgränser

ISO 4954:2018; smältanalys som massfraktion %. Värden utan angivet intervall är övre gränser; se sidans original för fullständiga tabellnoter. Webbplatsen anger ingen utgåva. Visningen följer källutgåvan i denna post och bevisar inte att den gäller för avtalet.

Verifieringsanmärkning

Standardkälla: ISO 4954:2018 · Tabell C.2Visa motsvarande produkt →

41CrNiMo2 · ISO 4954-2018

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Stål för härdning och anlöpning
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
ISO 4954:2018
Placering i tabellen
Tabell C.2

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.6233–0.8500 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4417–0.5742 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4850–0.6300 Intervall beräknat från standardens gränser för enskilda grundämnen, inte uppmätta värden för smältan eller partiet CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.37 ~ 0.44
Si≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
Cr0.4 ~ 0.6
Ni0.4 ~ 0.7
Mo0.15 ~ 0.3
Cu≤ 0.25 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

ISO 4954:2018 Tabell C.2 anger smältanalys; ett enskilt värde är ett maximum, ett bindestreck är inte noll.; Tillåtna avvikelser vid produktanalys listas separat enligt standardens Tabell 2/3 och utvidgar inte direkt smältanalysens sammansättningsintervall.; Valbar Al0.020–0.050% för att förbättra kallstukningsegenskaper; detta är inte en universell obligatorisk nedre gräns.; Låg Si kan fastställas genom överenskommelse i ordern, där härdbarhet måste beaktas; när härdbarhet krävs tillåter standarden begränsade avvikelser, med undantag för P/S; avvikelsen för C får inte överstiga 0.01%; se Tabell 2 för övriga krav.; För C kan ett intervall med bredden 0.04% fastställas genom överenskommelse; det ersätter inte det tabellerade intervallet som standard.

Villkor för kemisk sammansättning

ISO 4954:2018 Tabell C.2 anger smältanalys; ett enskilt värde är ett maximum, ett bindestreck är inte noll.; Tillåtna avvikelser vid produktanalys listas separat enligt standardens Tabell 2/3 och utvidgar inte direkt smältanalysens sammansättningsintervall.; Valbar Al0.020–0.050% för att förbättra kallstukningsegenskaper; detta är inte en universell obligatorisk nedre gräns.; Låg Si kan fastställas genom överenskommelse i ordern, där härdbarhet måste beaktas; när härdbarhet krävs tillåter standarden begränsade avvikelser, med undantag för P/S; avvikelsen för C får inte överstiga 0.01%; se Tabell 2 för övriga krav.; För C kan ett intervall med bredden 0.04% fastställas genom överenskommelse; det ersätter inte det tabellerade intervallet som standard.

Verifieringsanmärkning

Tabell C.2 och fotnoterna i standardens originaltext har kontrollerats

41CrNiMo2 · EN ISO 683-2-2018

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat stål för härdning och anlöpning
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
EN ISO 683-2-2018
Placering i tabellen
Tabell 3, noter a–d; avsnitt 7.1.2; gräns i tabell 4
Fysisk sida i PDF
22
Enhet
Massfraktion (wt%)
Analystyp
Smältanalys; inte produktanalys

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.6233–0.8600 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4450–0.5850 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4850–0.6375 Intervall beräknat från standardens gränser för enskilda grundämnen, inte uppmätta värden för smältan eller partiet CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.37 ~ 0.44
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
Cu≤ 0.4 (undre gräns anges inte)
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.15 ~ 0.3
Ni0.4 ~ 0.7

Tillämpningsgränser

Denna tabell 3 gäller smältanalys i massandelar wt%; tillåtna avvikelser vid produktanalys i tabell 4 läggs inte direkt till ordinarie gränser i tabell 3. Dokumentet är EN ISO 683-2:2018, som utan ändring fastställer och innehåller huvudtexten i ISO 683-2:2016. Posten behåller uttryckligen identiteten EN ISO 683-2-2018, inte en ISO-utgåva från 2018. Endast kemisk sammansättning i tabell 3 och källvillkor har verifierats, inte garantier för härdbarhet, värmebehandling, mekaniska egenskaper, trådens leveranstillstånd eller kallstukningsprocess. Anmärkning a berör smältanalysavvikelser endast vid specificerat härdbarhetskrav; C-avvikelsen högst ±0.01%, utom P/S, och övriga enligt tabell 4. Ordinarie tabell 3 lättas inte automatiskt och H/HH/HL slås inte samman med vanliga stålsorter. Anmärkning b medger på begäran stål med S höjt till cirka 0.10%, inklusive styrning av sulfidernas form, eller Pb-tillsats för bättre skärbarhet. Vid höjt S får övre Mn-gränsen höjas med 0.15 procentenheter. Detta avtal är inget ordinarie krav. Ungefärligt värde används inte som exakt automatiskt gränsvärde i denna omgång, och saknat Pb-intervall lånas inte från andra standarder. Originalanmärkning: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Tillskott från skrot med mera ska begränsas. Ej angivet betyder inte noll. Anmärkning d medger lägre Si men kräver annan desoxidationsmetod. Originalet anger inget gemensamt intervall för lägre Si; avtalsvillkor ersätter inte automatiskt tabellens 0.10–0.40%.

Villkor för kemisk sammansättning

Denna tabell 3 gäller smältanalys i massandelar wt%; tillåtna avvikelser vid produktanalys i tabell 4 läggs inte direkt till ordinarie gränser i tabell 3. Dokumentet är EN ISO 683-2:2018, som utan ändring fastställer och innehåller huvudtexten i ISO 683-2:2016. Posten behåller uttryckligen identiteten EN ISO 683-2-2018, inte en ISO-utgåva från 2018. Endast kemisk sammansättning i tabell 3 och källvillkor har verifierats, inte garantier för härdbarhet, värmebehandling, mekaniska egenskaper, trådens leveranstillstånd eller kallstukningsprocess. Anmärkning a berör smältanalysavvikelser endast vid specificerat härdbarhetskrav; C-avvikelsen högst ±0.01%, utom P/S, och övriga enligt tabell 4. Ordinarie tabell 3 lättas inte automatiskt och H/HH/HL slås inte samman med vanliga stålsorter. Anmärkning b medger på begäran stål med S höjt till cirka 0.10%, inklusive styrning av sulfidernas form, eller Pb-tillsats för bättre skärbarhet. Vid höjt S får övre Mn-gränsen höjas med 0.15 procentenheter. Detta avtal är inget ordinarie krav. Ungefärligt värde används inte som exakt automatiskt gränsvärde i denna omgång, och saknat Pb-intervall lånas inte från andra standarder. Originalanmärkning: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Tillskott från skrot med mera ska begränsas. Ej angivet betyder inte noll. Anmärkning d medger lägre Si men kräver annan desoxidationsmetod. Originalet anger inget gemensamt intervall för lägre Si; avtalsvillkor ersätter inte automatiskt tabellens 0.10–0.40%.

Verifieringsanmärkning

Verifiering av originalbild Tabell 3 med totalt 25 fysiska rader och sammanslagna celler; befintliga resultat från oberoende beskärning av 5 rader och 40 celler från samma källa återanvänds, övriga celler transkriberas en och en från originalbilden; de två versionerna registreras separat.

41CrNiMo2 · ISO 683-2-2016

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat stål för härdning och anlöpning
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
ISO 683-2-2016
Placering i tabellen
Tabell 3, noter a–d; avsnitt 7.1.2; gräns i tabell 4
Fysisk sida i PDF
22
Enhet
Massfraktion (wt%)
Analystyp
Smältanalys; inte produktanalys

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.6233–0.8600 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4450–0.5850 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4850–0.6375 Intervall beräknat från standardens gränser för enskilda grundämnen, inte uppmätta värden för smältan eller partiet CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.37 ~ 0.44
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
Cu≤ 0.4 (undre gräns anges inte)
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.15 ~ 0.3
Ni0.4 ~ 0.7

Tillämpningsgränser

Denna tabell 3 gäller smältanalys i massandelar wt%; tillåtna avvikelser vid produktanalys i tabell 4 läggs inte direkt till ordinarie gränser i tabell 3. Dokumentet är EN ISO 683-2:2018, som utan ändring fastställer och innehåller huvudtexten i ISO 683-2:2016. Posten behåller uttryckligen identiteten ISO 683-2-2016, inte en ISO-utgåva från 2018. Endast kemisk sammansättning i tabell 3 och källvillkor har verifierats, inte garantier för härdbarhet, värmebehandling, mekaniska egenskaper, trådens leveranstillstånd eller kallstukningsprocess. Anmärkning a berör smältanalysavvikelser endast vid specificerat härdbarhetskrav; C-avvikelsen högst ±0.01%, utom P/S, och övriga enligt tabell 4. Ordinarie tabell 3 lättas inte automatiskt och H/HH/HL slås inte samman med vanliga stålsorter. Anmärkning b medger på begäran stål med S höjt till cirka 0.10%, inklusive styrning av sulfidernas form, eller Pb-tillsats för bättre skärbarhet. Vid höjt S får övre Mn-gränsen höjas med 0.15 procentenheter. Detta avtal är inget ordinarie krav. Ungefärligt värde används inte som exakt automatiskt gränsvärde i denna omgång, och saknat Pb-intervall lånas inte från andra standarder. Originalanmärkning: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Tillskott från skrot med mera ska begränsas. Ej angivet betyder inte noll. Anmärkning d medger lägre Si men kräver annan desoxidationsmetod. Originalet anger inget gemensamt intervall för lägre Si; avtalsvillkor ersätter inte automatiskt tabellens 0.10–0.40%.

Villkor för kemisk sammansättning

Denna tabell 3 gäller smältanalys i massandelar wt%; tillåtna avvikelser vid produktanalys i tabell 4 läggs inte direkt till ordinarie gränser i tabell 3. Dokumentet är EN ISO 683-2:2018, som utan ändring fastställer och innehåller huvudtexten i ISO 683-2:2016. Posten behåller uttryckligen identiteten ISO 683-2-2016, inte en ISO-utgåva från 2018. Endast kemisk sammansättning i tabell 3 och källvillkor har verifierats, inte garantier för härdbarhet, värmebehandling, mekaniska egenskaper, trådens leveranstillstånd eller kallstukningsprocess. Anmärkning a berör smältanalysavvikelser endast vid specificerat härdbarhetskrav; C-avvikelsen högst ±0.01%, utom P/S, och övriga enligt tabell 4. Ordinarie tabell 3 lättas inte automatiskt och H/HH/HL slås inte samman med vanliga stålsorter. Anmärkning b medger på begäran stål med S höjt till cirka 0.10%, inklusive styrning av sulfidernas form, eller Pb-tillsats för bättre skärbarhet. Vid höjt S får övre Mn-gränsen höjas med 0.15 procentenheter. Detta avtal är inget ordinarie krav. Ungefärligt värde används inte som exakt automatiskt gränsvärde i denna omgång, och saknat Pb-intervall lånas inte från andra standarder. Originalanmärkning: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Tillskott från skrot med mera ska begränsas. Ej angivet betyder inte noll. Anmärkning d medger lägre Si men kräver annan desoxidationsmetod. Originalet anger inget gemensamt intervall för lägre Si; avtalsvillkor ersätter inte automatiskt tabellens 0.10–0.40%.

Verifieringsanmärkning

Verifiering av originalbild Tabell 3 med totalt 25 fysiska rader och sammanslagna celler; befintliga resultat från oberoende beskärning av 5 rader och 40 celler från samma källa återanvänds, övriga celler transkriberas en och en från originalbilden; de två versionerna registreras separat.
WhatsApp Teknisk förfrågan →
Användning av bilder och innehåll · Creation Group