← Tillbaka till föregående sidaKatalog över materialbeteckningar

36CRNIMO4 — Materialuppgifter

Antal källposter: 5. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.

Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.

Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för 36CRNIMO4 →

Bedömning av materialbehov

Söker du materialet 36CRNIMO4?

Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.

Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.

Utforska produkter och bearbetningsmöjligheter

36CrNiMo4 · DIN 17200-1987

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat stål
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
DIN 17200-1987-03
Placering i tabellen
Tabell 2 och fotnoter 1–5; 7.3.1–7.3.2
Fysisk sida i PDF
1、2、15、16、17

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.6733–0.9133 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V och Cu saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5533 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cu, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4525–0.6000 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cu saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.32 ~ 0.4
Mn0.5 ~ 0.8
S≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.15 ~ 0.3
Ni0.9 ~ 1.2
Si≤ 0.4 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.035 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

Tabell 2, smältanalys, massfraktion wt%; Si är en övre gräns, och ospecificerade grundämnen fylls inte i som noll. Kraven på P/S hålls åtskilda för serierna C, Ck och Cm; för beteckningar med S är S0.020–0.035% ett tvåsidigt intervall. Anmärkning 1: grundämnen som inte anges får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke, utom vad som behövs för att färdigställa smältan; inga fasta resthaltsvärden härleds ur detta. Tabell 3 anger tillåtna avvikelser vid produktanalys; dessa har inte lagts till smältanalysgränserna. Tillämpliga dimensioner och riktningen för positiva och negativa avvikelser kontrolleras separat. Värmebehandlingstillstånd, härdbarhet och dimensionsberoende egenskaper måste kontrolleras separat. Standarden omfattar varmvalsad valstråd, men sammansättningen innebär inget direkt leveransåtagande för kallstukning. Anmärkning 2: vid beställning av begränsat härdbarhetsband eller egenskaper efter härdning och anlöpning/normalisering kan små sammansättningsavvikelser avtalas, med undantag för P/S, inom gränserna i tabell 3. Dessa data behåller grundvärdena i tabell 2 utan automatisk utvidgning. Beteckningar med tunn stil enligt anmärkning 4 gäller endast särskilda tillämpningar. Enligt anmärkning 5 kan Pb0.15–0.30% beställas separat endast för angiven serie C och ingår inte i grundsammansättningen för vanliga materialbeteckningar. Originaltabellens materialnummer: 1.6511; särskild tillämpning enligt anmärkning 4 är inte markerad.

Villkor för kemisk sammansättning

Tabell 2, smältanalys, massfraktion wt%; Si är en övre gräns, och ospecificerade grundämnen fylls inte i som noll. Kraven på P/S hålls åtskilda för serierna C, Ck och Cm; för beteckningar med S är S0.020–0.035% ett tvåsidigt intervall. Anmärkning 1: grundämnen som inte anges får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke, utom vad som behövs för att färdigställa smältan; inga fasta resthaltsvärden härleds ur detta. Tabell 3 anger tillåtna avvikelser vid produktanalys; dessa har inte lagts till smältanalysgränserna. Tillämpliga dimensioner och riktningen för positiva och negativa avvikelser kontrolleras separat. Värmebehandlingstillstånd, härdbarhet och dimensionsberoende egenskaper måste kontrolleras separat. Standarden omfattar varmvalsad valstråd, men sammansättningen innebär inget direkt leveransåtagande för kallstukning. Anmärkning 2: vid beställning av begränsat härdbarhetsband eller egenskaper efter härdning och anlöpning/normalisering kan små sammansättningsavvikelser avtalas, med undantag för P/S, inom gränserna i tabell 3. Dessa data behåller grundvärdena i tabell 2 utan automatisk utvidgning. Beteckningar med tunn stil enligt anmärkning 4 gäller endast särskilda tillämpningar. Enligt anmärkning 5 kan Pb0.15–0.30% beställas separat endast för angiven serie C och ingår inte i grundsammansättningen för vanliga materialbeteckningar. Originaltabellens materialnummer: 1.6511; särskild tillämpning enligt anmärkning 4 är inte markerad.

Verifieringsanmärkning

1987-03: tabell 2 med samtliga fotnoter har transkriberats i sin helhet; egenskaperna kontrolleras separat

36CrNiMo4 · EN 10250-3-1999

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat stål
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
EN 10250-3-1999
Placering i tabellen
Tabell 1 och noter 1/2; punkt 1, 3.1, 3.2
Fysisk sida i PDF
6、8、9

Källdokument

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.6733–0.9133 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V och Cu saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5533 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cu, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4525–0.6000 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cu saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.32 ~ 0.4
Si≤ 0.4 (undre gräns anges inte)
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.15 ~ 0.3
Ni0.9 ~ 1.2

Tillämpningsgränser

Tabell 1 och fotnoterna i EN10250-3:1999, återgivna i BS EN10250-3:2000, smältanalys i massandelar wt%. Standarden gäller öppensmidda detaljer, smidd stång och försmidda ringvalsade produkter av legerat specialstål i seghärdat leveranstillstånd, inte automatiskt en leveransstandard för tråd till kallstukning. Anmärkning 1 till tabell 1 medger att tillverkaren tillsätter Al, Ti, V och Nb separat eller i kombination för kornkontroll. Inga nya numeriska intervall anges; noll eller egna övre gränser fylls inte i. Ej angivna grundämnen utanför tabellerna 1/2 får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Avsnitt 3.1 kräver smältanalys enligt tabell 1 och hänvisar till A.7/A.8 i EN10250-1. Avvikelser vid produktanalys enligt 3.2 följer separat tabell 2 och avsnitt 9.2 i EN10250-1, utan direkt utvidgning av smältanalysens ordinarie intervall. För närvarande har endast kemisk sammansättning, koppling mellan stålnamn/stålnummer och berörda omfattningsfotnoter bekräftats, inte alla mekaniska egenskaper eller hela den refererade del 1.

Villkor för kemisk sammansättning

Tabell 1 och fotnoterna i EN10250-3:1999, återgivna i BS EN10250-3:2000, smältanalys i massandelar wt%. Standarden gäller öppensmidda detaljer, smidd stång och försmidda ringvalsade produkter av legerat specialstål i seghärdat leveranstillstånd, inte automatiskt en leveransstandard för tråd till kallstukning. Anmärkning 1 till tabell 1 medger att tillverkaren tillsätter Al, Ti, V och Nb separat eller i kombination för kornkontroll. Inga nya numeriska intervall anges; noll eller egna övre gränser fylls inte i. Ej angivna grundämnen utanför tabellerna 1/2 får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Avsnitt 3.1 kräver smältanalys enligt tabell 1 och hänvisar till A.7/A.8 i EN10250-1. Avvikelser vid produktanalys enligt 3.2 följer separat tabell 2 och avsnitt 9.2 i EN10250-1, utan direkt utvidgning av smältanalysens ordinarie intervall. För närvarande har endast kemisk sammansättning, koppling mellan stålnamn/stålnummer och berörda omfattningsfotnoter bekräftats, inte alla mekaniska egenskaper eller hela den refererade del 1.

Verifieringsanmärkning

Tabell 1 med två sidor, 21 rader och fotnoter har kontrollerats visuellt; elementuppgifter och celler som återställts med separat teckensnittsmappning har jämförts med originaltabellens celler, med överensstämmande resultat.

36CrNiMo4 · EN ISO 683-2-2018

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat stål för härdning och anlöpning
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
EN ISO 683-2-2018
Placering i tabellen
Tabell 3, noter a–d; avsnitt 7.1.2; gräns i tabell 4
Fysisk sida i PDF
22
Enhet
Massfraktion (wt%)
Analystyp
Smältanalys; inte produktanalys

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.6733–0.9400 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4183–0.5733 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4525–0.6200 Intervall beräknat från standardens gränser för enskilda grundämnen, inte uppmätta värden för smältan eller partiet CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.32 ~ 0.4
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
Cu≤ 0.4 (undre gräns anges inte)
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.15 ~ 0.3
Ni0.9 ~ 1.2

Tillämpningsgränser

Denna tabell 3 gäller smältanalys i massandelar wt%; tillåtna avvikelser vid produktanalys i tabell 4 läggs inte direkt till ordinarie gränser i tabell 3. Dokumentet är EN ISO 683-2:2018, som utan ändring fastställer och innehåller huvudtexten i ISO 683-2:2016. Posten behåller uttryckligen identiteten EN ISO 683-2-2018, inte en ISO-utgåva från 2018. Endast kemisk sammansättning i tabell 3 och källvillkor har verifierats, inte garantier för härdbarhet, värmebehandling, mekaniska egenskaper, trådens leveranstillstånd eller kallstukningsprocess. Anmärkning a berör smältanalysavvikelser endast vid specificerat härdbarhetskrav; C-avvikelsen högst ±0.01%, utom P/S, och övriga enligt tabell 4. Ordinarie tabell 3 lättas inte automatiskt och H/HH/HL slås inte samman med vanliga stålsorter. Anmärkning b medger på begäran stål med S höjt till cirka 0.10%, inklusive styrning av sulfidernas form, eller Pb-tillsats för bättre skärbarhet. Vid höjt S får övre Mn-gränsen höjas med 0.15 procentenheter. Detta avtal är inget ordinarie krav. Ungefärligt värde används inte som exakt automatiskt gränsvärde i denna omgång, och saknat Pb-intervall lånas inte från andra standarder. Originalanmärkning: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Tillskott från skrot med mera ska begränsas. Ej angivet betyder inte noll. Anmärkning d medger lägre Si men kräver annan desoxidationsmetod. Originalet anger inget gemensamt intervall för lägre Si; avtalsvillkor ersätter inte automatiskt tabellens 0.10–0.40%.

Villkor för kemisk sammansättning

Denna tabell 3 gäller smältanalys i massandelar wt%; tillåtna avvikelser vid produktanalys i tabell 4 läggs inte direkt till ordinarie gränser i tabell 3. Dokumentet är EN ISO 683-2:2018, som utan ändring fastställer och innehåller huvudtexten i ISO 683-2:2016. Posten behåller uttryckligen identiteten EN ISO 683-2-2018, inte en ISO-utgåva från 2018. Endast kemisk sammansättning i tabell 3 och källvillkor har verifierats, inte garantier för härdbarhet, värmebehandling, mekaniska egenskaper, trådens leveranstillstånd eller kallstukningsprocess. Anmärkning a berör smältanalysavvikelser endast vid specificerat härdbarhetskrav; C-avvikelsen högst ±0.01%, utom P/S, och övriga enligt tabell 4. Ordinarie tabell 3 lättas inte automatiskt och H/HH/HL slås inte samman med vanliga stålsorter. Anmärkning b medger på begäran stål med S höjt till cirka 0.10%, inklusive styrning av sulfidernas form, eller Pb-tillsats för bättre skärbarhet. Vid höjt S får övre Mn-gränsen höjas med 0.15 procentenheter. Detta avtal är inget ordinarie krav. Ungefärligt värde används inte som exakt automatiskt gränsvärde i denna omgång, och saknat Pb-intervall lånas inte från andra standarder. Originalanmärkning: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Tillskott från skrot med mera ska begränsas. Ej angivet betyder inte noll. Anmärkning d medger lägre Si men kräver annan desoxidationsmetod. Originalet anger inget gemensamt intervall för lägre Si; avtalsvillkor ersätter inte automatiskt tabellens 0.10–0.40%.

Verifieringsanmärkning

Verifiering av originalbild Tabell 3 med totalt 25 fysiska rader och sammanslagna celler; befintliga resultat från oberoende beskärning av 5 rader och 40 celler från samma källa återanvänds, övriga celler transkriberas en och en från originalbilden; de två versionerna registreras separat.

36CrNiMo4 · ISO 683-2-2016

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat stål för härdning och anlöpning
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
ISO 683-2-2016
Placering i tabellen
Tabell 3, noter a–d; avsnitt 7.1.2; gräns i tabell 4
Fysisk sida i PDF
22
Enhet
Massfraktion (wt%)
Analystyp
Smältanalys; inte produktanalys

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.6733–0.9400 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4183–0.5733 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4525–0.6200 Intervall beräknat från standardens gränser för enskilda grundämnen, inte uppmätta värden för smältan eller partiet CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.32 ~ 0.4
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
Cu≤ 0.4 (undre gräns anges inte)
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.15 ~ 0.3
Ni0.9 ~ 1.2

Tillämpningsgränser

Denna tabell 3 gäller smältanalys i massandelar wt%; tillåtna avvikelser vid produktanalys i tabell 4 läggs inte direkt till ordinarie gränser i tabell 3. Dokumentet är EN ISO 683-2:2018, som utan ändring fastställer och innehåller huvudtexten i ISO 683-2:2016. Posten behåller uttryckligen identiteten ISO 683-2-2016, inte en ISO-utgåva från 2018. Endast kemisk sammansättning i tabell 3 och källvillkor har verifierats, inte garantier för härdbarhet, värmebehandling, mekaniska egenskaper, trådens leveranstillstånd eller kallstukningsprocess. Anmärkning a berör smältanalysavvikelser endast vid specificerat härdbarhetskrav; C-avvikelsen högst ±0.01%, utom P/S, och övriga enligt tabell 4. Ordinarie tabell 3 lättas inte automatiskt och H/HH/HL slås inte samman med vanliga stålsorter. Anmärkning b medger på begäran stål med S höjt till cirka 0.10%, inklusive styrning av sulfidernas form, eller Pb-tillsats för bättre skärbarhet. Vid höjt S får övre Mn-gränsen höjas med 0.15 procentenheter. Detta avtal är inget ordinarie krav. Ungefärligt värde används inte som exakt automatiskt gränsvärde i denna omgång, och saknat Pb-intervall lånas inte från andra standarder. Originalanmärkning: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Tillskott från skrot med mera ska begränsas. Ej angivet betyder inte noll. Anmärkning d medger lägre Si men kräver annan desoxidationsmetod. Originalet anger inget gemensamt intervall för lägre Si; avtalsvillkor ersätter inte automatiskt tabellens 0.10–0.40%.

Villkor för kemisk sammansättning

Denna tabell 3 gäller smältanalys i massandelar wt%; tillåtna avvikelser vid produktanalys i tabell 4 läggs inte direkt till ordinarie gränser i tabell 3. Dokumentet är EN ISO 683-2:2018, som utan ändring fastställer och innehåller huvudtexten i ISO 683-2:2016. Posten behåller uttryckligen identiteten ISO 683-2-2016, inte en ISO-utgåva från 2018. Endast kemisk sammansättning i tabell 3 och källvillkor har verifierats, inte garantier för härdbarhet, värmebehandling, mekaniska egenskaper, trådens leveranstillstånd eller kallstukningsprocess. Anmärkning a berör smältanalysavvikelser endast vid specificerat härdbarhetskrav; C-avvikelsen högst ±0.01%, utom P/S, och övriga enligt tabell 4. Ordinarie tabell 3 lättas inte automatiskt och H/HH/HL slås inte samman med vanliga stålsorter. Anmärkning b medger på begäran stål med S höjt till cirka 0.10%, inklusive styrning av sulfidernas form, eller Pb-tillsats för bättre skärbarhet. Vid höjt S får övre Mn-gränsen höjas med 0.15 procentenheter. Detta avtal är inget ordinarie krav. Ungefärligt värde används inte som exakt automatiskt gränsvärde i denna omgång, och saknat Pb-intervall lånas inte från andra standarder. Originalanmärkning: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Tillskott från skrot med mera ska begränsas. Ej angivet betyder inte noll. Anmärkning d medger lägre Si men kräver annan desoxidationsmetod. Originalet anger inget gemensamt intervall för lägre Si; avtalsvillkor ersätter inte automatiskt tabellens 0.10–0.40%.

Verifieringsanmärkning

Verifiering av originalbild Tabell 3 med totalt 25 fysiska rader och sammanslagna celler; befintliga resultat från oberoende beskärning av 5 rader och 40 celler från samma källa återanvänds, övriga celler transkriberas en och en från originalbilden; de två versionerna registreras separat.

36CrNiMo4 · DIN EN 10277:2018-09

Originaltabellen i den informativa bilagan har verifierats; normativ sammansättning och utgåva återstår att verifiera. Endast som referens.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat stål
Produktform
Referenspost
Sammansättningens karaktär
Smältanalys i informativ bilaga, endast som referens
Verifieringsstatus
Originaltabellen i den informativa bilagan har verifierats; normativ sammansättning och utgåva återstår att verifiera
Standardutgåva
DIN EN 10277:2018-09
Placering i tabellen
Informativ bilaga A.4
Fysisk sida i PDF
47
Enhet
Massfraktion wt%
Analystyp
Smältanalys (informativ referens)

Kolekvivalent som referens

Sammansättningen i standardens informativa bilaga är endast en referens. Normativ sammansättning och utgåva återstår att verifiera. Den används varken för beräkning av kolekvivalent från standardintervall eller för omvänd sammansättningssökning.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.32 ~ 0.4
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
Cr0.9 ~ 1.2
Mo0.15 ~ 0.3
Ni0.9 ~ 1.2
Cu≤ 0.4 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

Originaltabellen i den informativa bilagan har kontrollerats och är endast en referens. Avsnitt 7.1.2 kräver att kemisk sammansättning bestäms enligt hänvisad standard; normativ sammansättning och tillämplig utgåva återstår att verifiera. Uppgifterna får inte användas som leveransgaranti, bedömningsgrund vid omvänd sökning eller underlag för kolekvivalent beräknad från standardens sammansättningsintervall.

Villkor för kemisk sammansättning

Originaltabellen i den informativa bilagan har verifierats och är endast referens. Huvudtextens 7.1.2 kräver att sammansättning fastställs enligt refererad standard; normativ sammansättning och tillämplig utgåva återstår att verifiera. Uppgifterna får inte användas som leveransgaranti, avgörande i omvänd sökning eller grund för standardintervallbaserad kolekvivalent. / Fotnot b: höjning av S till cirka 0.10% eller tillsats av Pb kräver förfrågan. Vid höjt S får övre Mn-gräns höjas med 0.15%, utan automatisk lättnad. / Fotnot c: sänkt Si kräver andra desoxidationsåtgärder. / Ej angivna element får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke.

Villkorskrav

Verifieringsanmärkning

Originaltabellen i den informativa bilagan har kontrollerats och är endast en referens. Avsnitt 7.1.2 kräver att kemisk sammansättning bestäms enligt hänvisad standard; normativ sammansättning och tillämplig utgåva återstår att verifiera. Uppgifterna får inte användas som leveransgaranti, bedömningsgrund vid omvänd sökning eller underlag för kolekvivalent beräknad från standardens sammansättningsintervall.
WhatsApp Teknisk förfrågan →
Användning av bilder och innehåll · Creation Group