28CRH — Materialuppgifter
Antal källposter: 1. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.
Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.
Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för 28CRH →Bedömning av materialbehov
Söker du materialet 28CRH?
Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.
Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.
Behåll dina inmatade uppgifter och försök igen senare eller kontakta website@chqwire.net. Skicka inte igen om du redan har fått en bekräftelse.
28CrH · GB/T 5216-2014
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- GB/T 5216-2014
- Placering i tabellen
- Tabell 1 och noterna a/b; klausulerna 6.1.1–6.1.4
- Fysisk sida i PDF
- 1、7、8
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Normalt gäller för resthalten Cu≤.25%; förvalt S≤.035%
Normala resthalter Cu≤.25%; förvald S≤.035%; fotnot a: Si≤.12% fastställs genom överenskommelse och dess inverkan på mekaniska egenskaper beaktas
Normalt gäller för resthalten Cu≤.25%; enligt köparens begäran S .015–.035% (tillåten S-avvikelse ±.005 vid produktanalys kontrolleras separat)
Normala resthalter Cu≤.25%; enligt köparens krav S .015–.035% (tillåten avvikelse för produktanalys S ±.005 ska kontrolleras separat); fotnot a: Si≤.12% fastställs genom överenskommelse och dess inverkan på mekaniska egenskaper beaktas
För varmformning gäller Cu≤.20%; förvalt S≤.035%
Varmformning Cu≤.20%; förvald S≤.035%; fotnot a: Si≤.12% fastställs genom överenskommelse och dess inverkan på mekaniska egenskaper beaktas
För varmformning gäller Cu≤.20%; enligt köparens begäran S .015–.035% (tillåten S-avvikelse ±.005 vid produktanalys kontrolleras separat)
Varmformning Cu≤.20%; köparens specifikation S .015–.035% (produktanalysens avvikelse för S ±.005 kräver separat verifiering); Not a: Si≤.12% är överenskommet med hänsyn tagen till dess påverkan på mekaniska egenskaper
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.24 ~ 0.31 |
| Si | ≤ 0.37 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| O | ≤ 0.002 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Det officiella originalet GB/T5216-2014: omslag på PDF-sida 1, avsnitt 6.1 på PDF-sida 7, tabell 1 och fotnoter på PDF-sidorna 8/9; smältanalys i massandelar wt%. Avsnitt 6.1.2: resthalter Cu≤.25, Cr≤.30, Ni≤.30%; specificerade legeringsintervall i tabellen har företräde. Cu≤.20 vid varmformning är ett separat villkor. Avsnitt 6.1.3: O≤.0020%; ej angivna resthaltsgränser för Mo och andra grundämnen fylls inte med noll. Anmärkning a: endast för 16CrMnH/20CrMnH/25CrH/28CrH kan köparen avtala Si≤.12%, med hänsyn till påverkan på mekaniska egenskaper. Anmärkning b: på köparens begäran får S vara .015–.035%; tillåten avvikelse vid produktanalys i detta fall är ±.005%, ingen ordinarie lättnad av smältanalysen. H/HH/HL är olika härdbarhetsband, S är ett svavelhaltigt beteckningsvillkor. Här verifieras endast sammansättning för tabellens H-beteckningar, inte härdbarhetskurvor eller alla mekaniska egenskaper. Användning för tryckformning/skärande bearbetning måste anges i avtalet. Kallstukning, glödgning och faktisk valstrådsleverans bekräftas separat, utan automatisk ny produkt.
Villkor för kemisk sammansättning
Det officiella originalet GB/T5216-2014: omslag på PDF-sida 1, avsnitt 6.1 på PDF-sida 7, tabell 1 och fotnoter på PDF-sidorna 8/9; smältanalys i massandelar wt%. Avsnitt 6.1.2: resthalter Cu≤.25, Cr≤.30, Ni≤.30%; specificerade legeringsintervall i tabellen har företräde. Cu≤.20 vid varmformning är ett separat villkor. Avsnitt 6.1.3: O≤.0020%; ej angivna resthaltsgränser för Mo och andra grundämnen fylls inte med noll. Anmärkning a: endast för 16CrMnH/20CrMnH/25CrH/28CrH kan köparen avtala Si≤.12%, med hänsyn till påverkan på mekaniska egenskaper. Anmärkning b: på köparens begäran får S vara .015–.035%; tillåten avvikelse vid produktanalys i detta fall är ±.005%, ingen ordinarie lättnad av smältanalysen. H/HH/HL är olika härdbarhetsband, S är ett svavelhaltigt beteckningsvillkor. Här verifieras endast sammansättning för tabellens H-beteckningar, inte härdbarhetskurvor eller alla mekaniska egenskaper. Användning för tryckformning/skärande bearbetning måste anges i avtalet. Kallstukning, glödgning och faktisk valstrådsleverans bekräftas separat, utan automatisk ny produkt.
Originalpost för villkorsgren
Normalt gäller för resthalten Cu≤.25%; förvalt S≤.035%
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.24 ~ 0.31 |
| Si | ≤ 0.37 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| O | ≤ 0.002 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
Normala resthalter Cu≤.25%; förvald S≤.035%; fotnot a: Si≤.12% fastställs genom överenskommelse och dess inverkan på mekaniska egenskaper beaktas
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.24 ~ 0.31 |
| Si | ≤ 0.12 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| O | ≤ 0.002 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
Normalt gäller för resthalten Cu≤.25%; enligt köparens begäran S .015–.035% (tillåten S-avvikelse ±.005 vid produktanalys kontrolleras separat)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.24 ~ 0.31 |
| Si | ≤ 0.37 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | 0.015 ~ 0.035 |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| O | ≤ 0.002 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
Normala resthalter Cu≤.25%; enligt köparens krav S .015–.035% (tillåten avvikelse för produktanalys S ±.005 ska kontrolleras separat); fotnot a: Si≤.12% fastställs genom överenskommelse och dess inverkan på mekaniska egenskaper beaktas
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.24 ~ 0.31 |
| Si | ≤ 0.12 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | 0.015 ~ 0.035 |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| O | ≤ 0.002 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
För varmformning gäller Cu≤.20%; förvalt S≤.035%
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.24 ~ 0.31 |
| Si | ≤ 0.37 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| O | ≤ 0.002 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
Varmformning Cu≤.20%; förvald S≤.035%; fotnot a: Si≤.12% fastställs genom överenskommelse och dess inverkan på mekaniska egenskaper beaktas
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.24 ~ 0.31 |
| Si | ≤ 0.12 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| O | ≤ 0.002 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
För varmformning gäller Cu≤.20%; enligt köparens begäran S .015–.035% (tillåten S-avvikelse ±.005 vid produktanalys kontrolleras separat)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.24 ~ 0.31 |
| Si | ≤ 0.37 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | 0.015 ~ 0.035 |
| Cu | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| O | ≤ 0.002 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
Varmformning Cu≤.20%; köparens specifikation S .015–.035% (produktanalysens avvikelse för S ±.005 kräver separat verifiering); Not a: Si≤.12% är överenskommet med hänsyn tagen till dess påverkan på mekaniska egenskaper
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.24 ~ 0.31 |
| Si | ≤ 0.12 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | 0.015 ~ 0.035 |
| Cu | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| O | ≤ 0.002 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |