← Tillbaka till föregående sidaKatalog över materialbeteckningar

11SMNPB37 — Materialuppgifter

Antal källposter: 3. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.

Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.

Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för 11SMNPB37 →

Bedömning av materialbehov

Söker du materialet 11SMNPB37?

Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.

Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.

Utforska produkter och bearbetningsmöjligheter

11SMnPb37 · EN ISO 683-4-2018

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Automatstål
Underkategori
Automatstål
Produktform
Halvfabrikat, stänger och valstråd av automatstål; se leveranstillstånd och dimensionsvillkor
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
EN ISO 683-4:2018
Placering i tabellen
Tabell 2 och anmärkningar a–c; tabell 3; 1,6.3,7.1,7.3
Fysisk sida i PDF
1、5、7、10、13、14、15
Enhet
Massfraktion (wt%)
Analystyp
Smältanalys

Kolekvivalent som referens

Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.

Tabell 2: ordinarie P≤0.11%; ordinarie Si≤0.05%
IIW / CEV:0.1667–0.3900 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cr, Mo, V, Ni och Cu saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0500–0.2167 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cu, Cr, Ni, Mo, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.1000–0.2900 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, Cr, Cu och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.
Tabell 2: förvald P≤0.11%; Si0.10–0.40% gäller endast genom överenskommelse och under förutsättning att specifika oxider garanteras
IIW / CEV:0.1667–0.3900 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cr, Mo, V, Ni och Cu saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0533–0.2283 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cu, Cr, Ni, Mo, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.1000–0.2900 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, Cr, Cu och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.
Tabell 2: P0.06–0.11% endast enligt orderöverenskommelse; förvald Si≤0.05%
IIW / CEV:0.1667–0.3900 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cr, Mo, V, Ni och Cu saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0500–0.2167 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cu, Cr, Ni, Mo, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.1000–0.2900 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, Cr, Cu och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.
Tabell 2: P0.06–0.11% endast enligt orderöverenskommelse; Si0.10–0.40% gäller endast genom överenskommelse och med garanti för specifika oxider
IIW / CEV:0.1667–0.3900 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cr, Mo, V, Ni och Cu saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0533–0.2283 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cu, Cr, Ni, Mo, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.1000–0.2900 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, Cr, Cu och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.
Tabell 2: P≤0.05% endast enligt orderöverenskommelse; förvald Si≤0.05%
IIW / CEV:0.1667–0.3900 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cr, Mo, V, Ni och Cu saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0500–0.2167 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cu, Cr, Ni, Mo, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.1000–0.2900 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, Cr, Cu och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.
Tabell 2: P≤0.05% endast enligt orderöverenskommelse; Si0.10–0.40% gäller endast genom överenskommelse och med garanti för specifika oxider
IIW / CEV:0.1667–0.3900 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cr, Mo, V, Ni och Cu saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0533–0.2283 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cu, Cr, Ni, Mo, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.1000–0.2900 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, Cr, Cu och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.14 (undre gräns anges inte)
Si≤ 0.05 (undre gräns anges inte)
Mn1.0 ~ 1.5
P≤ 0.11 (undre gräns anges inte)
S0.34 ~ 0.4
Pb0.2 ~ 0.35

Tillämpningsgränser

Den officiella texten EN ISO683-4:2018, faktiskt läst i DIN EN ISO683-4:2018-09. Europeiskt förord bekräftar oförändrad fastställelse av ISO683-4:2016. 2018 är årtalet för EN-utgåvan, medan ISO-utgåvan fortfarande är 2016. Gäller halvfabrikat, stång och valstråd av automatstål enligt tabell 2. Blankstång hänvisar separat till ISO683-18; olika produktstandarder blandas inte automatiskt. Tabell 2 gäller smältanalys. Avvikelser vid produktanalys i tabell 3 kontrolleras separat endast på beställningens begäran; ±-avvikelser för samma smälta får inte överskrida båda sidor samtidigt. Blyhaltiga och blyfria beteckningar hålls isär och streck fylls inte med 0. Ordinarie lågt Si för den icke värmebehandlade gruppen hålls separat från avtalat Si0.10–0.40% vid särskild oxidgaranti. Ordinarie övre P-gräns 0.11%, avtalat 0.06–0.11% och avtalad övre gräns 0.05% väljs separat; avtalsvillkor används inte automatiskt. Ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Ca, Se och Te med flera för bättre skärbarhet kräver överenskommelse och rapportering i kontrolldokumentet. Saknade uppgifter ger ingen fullständig kolekvivalentberäkning. Tabell 1: obehandlat +U gäller halvfabrikat, stång och valstråd; +QT-leverans gäller endast tabell 1-stång. Att obehandlad produkt kan nå egenskaper efter avtalad värmebehandling av referensprovkropp innebär inte att valstråden redan är seghärdad vid leverans. +U-hårdhet i tabellerna 4–6 hålls isär från draghållfasthet vid tvist; då avgör draghållfastheten. Egenskaper efter seghärdning ersätter inte obehandlat leveranstillstånd. För 35SMn20/35SMnPb20 saknar tabell 6-värden för +QT i första och sista diameterintervall; streck fylls inte med 0 eller extrapolering från intilliggande intervall. Hårdhet inom parentes i de första två intervallen för 44SMn28-gruppen behålls enligt originalet; parentesernas innebörd och garantiomfattning kontrolleras separat. Dragprovkropp enligt tabell 7 och ISO6892-1 har proportionell mätlängd L0=5.65√S0. Provtagningsläge, tvärsnitt, kontrollparti och kontrolldokumentkrav kontrolleras separat. Enligt 7.3 rekommenderas normalt inte svetsning av automatstål med hög S/P. Kallstukning eller annan kallformning måste också bedömas efter faktiskt material och överenskommelse; materialsökning innebär inte bearbetningslämplighet eller leveransgaranti.

Villkor för kemisk sammansättning

Den officiella texten EN ISO683-4:2018, faktiskt läst i DIN EN ISO683-4:2018-09. Europeiskt förord bekräftar oförändrad fastställelse av ISO683-4:2016. 2018 är årtalet för EN-utgåvan, medan ISO-utgåvan fortfarande är 2016. Gäller halvfabrikat, stång och valstråd av automatstål enligt tabell 2. Blankstång hänvisar separat till ISO683-18; olika produktstandarder blandas inte automatiskt. Tabell 2 gäller smältanalys. Avvikelser vid produktanalys i tabell 3 kontrolleras separat endast på beställningens begäran; ±-avvikelser för samma smälta får inte överskrida båda sidor samtidigt. Blyhaltiga och blyfria beteckningar hålls isär och streck fylls inte med 0. Ordinarie lågt Si för den icke värmebehandlade gruppen hålls separat från avtalat Si0.10–0.40% vid särskild oxidgaranti. Ordinarie övre P-gräns 0.11%, avtalat 0.06–0.11% och avtalad övre gräns 0.05% väljs separat; avtalsvillkor används inte automatiskt. Ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Ca, Se och Te med flera för bättre skärbarhet kräver överenskommelse och rapportering i kontrolldokumentet. Saknade uppgifter ger ingen fullständig kolekvivalentberäkning. Tabell 1: obehandlat +U gäller halvfabrikat, stång och valstråd; +QT-leverans gäller endast tabell 1-stång. Att obehandlad produkt kan nå egenskaper efter avtalad värmebehandling av referensprovkropp innebär inte att valstråden redan är seghärdad vid leverans. +U-hårdhet i tabellerna 4–6 hålls isär från draghållfasthet vid tvist; då avgör draghållfastheten. Egenskaper efter seghärdning ersätter inte obehandlat leveranstillstånd. För 35SMn20/35SMnPb20 saknar tabell 6-värden för +QT i första och sista diameterintervall; streck fylls inte med 0 eller extrapolering från intilliggande intervall. Hårdhet inom parentes i de första två intervallen för 44SMn28-gruppen behålls enligt originalet; parentesernas innebörd och garantiomfattning kontrolleras separat. Dragprovkropp enligt tabell 7 och ISO6892-1 har proportionell mätlängd L0=5.65√S0. Provtagningsläge, tvärsnitt, kontrollparti och kontrolldokumentkrav kontrolleras separat. Enligt 7.3 rekommenderas normalt inte svetsning av automatstål med hög S/P. Kallstukning eller annan kallformning måste också bedömas efter faktiskt material och överenskommelse; materialsökning innebär inte bearbetningslämplighet eller leveransgaranti.

Originalpost för villkorsgren

Tabell 2: ordinarie P≤0.11%; ordinarie Si≤0.05%

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.14 (undre gräns anges inte)
Si≤ 0.05 (undre gräns anges inte)
Mn1.0 ~ 1.5
P≤ 0.11 (undre gräns anges inte)
S0.34 ~ 0.4
Pb0.2 ~ 0.35
Kombinerade begränsningar
Måste fastställas genom överenskommelse
Nej

Tabell 2: förvald P≤0.11%; Si0.10–0.40% gäller endast genom överenskommelse och under förutsättning att specifika oxider garanteras

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.14 (undre gräns anges inte)
Si0.1 ~ 0.4
Mn1.0 ~ 1.5
P≤ 0.11 (undre gräns anges inte)
S0.34 ~ 0.4
Pb0.2 ~ 0.35
Kombinerade begränsningar
Villkorskrav i källan
  • Fotnot
    Tabell 2b/c
    Villkor i originaltexten
    Det valda P/Si-undantaget kräver en beställningsöverenskommelse; Si-undantaget kräver även garanti för bildandet av specifika specialoxider; omvänd sammansättningssökning verifierar inte automatiskt överenskommelser eller metallurgiska bevis.
    Automatisk bedömning har implementerats
    Nej
Måste fastställas genom överenskommelse
Ja

Tabell 2: P0.06–0.11% endast enligt orderöverenskommelse; förvald Si≤0.05%

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.14 (undre gräns anges inte)
Si≤ 0.05 (undre gräns anges inte)
Mn1.0 ~ 1.5
P0.06 ~ 0.11
S0.34 ~ 0.4
Pb0.2 ~ 0.35
Kombinerade begränsningar
Villkorskrav i källan
  • Fotnot
    Tabell 2b/c
    Villkor i originaltexten
    Det valda P/Si-undantaget kräver en beställningsöverenskommelse; Si-undantaget kräver även garanti för bildandet av specifika specialoxider; omvänd sammansättningssökning verifierar inte automatiskt överenskommelser eller metallurgiska bevis.
    Automatisk bedömning har implementerats
    Nej
Måste fastställas genom överenskommelse
Ja

Tabell 2: P0.06–0.11% endast enligt orderöverenskommelse; Si0.10–0.40% gäller endast genom överenskommelse och med garanti för specifika oxider

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.14 (undre gräns anges inte)
Si0.1 ~ 0.4
Mn1.0 ~ 1.5
P0.06 ~ 0.11
S0.34 ~ 0.4
Pb0.2 ~ 0.35
Kombinerade begränsningar
Villkorskrav i källan
  • Fotnot
    Tabell 2b/c
    Villkor i originaltexten
    Det valda P/Si-undantaget kräver en beställningsöverenskommelse; Si-undantaget kräver även garanti för bildandet av specifika specialoxider; omvänd sammansättningssökning verifierar inte automatiskt överenskommelser eller metallurgiska bevis.
    Automatisk bedömning har implementerats
    Nej
Måste fastställas genom överenskommelse
Ja

Tabell 2: P≤0.05% endast enligt orderöverenskommelse; förvald Si≤0.05%

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.14 (undre gräns anges inte)
Si≤ 0.05 (undre gräns anges inte)
Mn1.0 ~ 1.5
P≤ 0.05 (undre gräns anges inte)
S0.34 ~ 0.4
Pb0.2 ~ 0.35
Kombinerade begränsningar
Villkorskrav i källan
  • Fotnot
    Tabell 2b/c
    Villkor i originaltexten
    Det valda P/Si-undantaget kräver en beställningsöverenskommelse; Si-undantaget kräver även garanti för bildandet av specifika specialoxider; omvänd sammansättningssökning verifierar inte automatiskt överenskommelser eller metallurgiska bevis.
    Automatisk bedömning har implementerats
    Nej
Måste fastställas genom överenskommelse
Ja

Tabell 2: P≤0.05% endast enligt orderöverenskommelse; Si0.10–0.40% gäller endast genom överenskommelse och med garanti för specifika oxider

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.14 (undre gräns anges inte)
Si0.1 ~ 0.4
Mn1.0 ~ 1.5
P≤ 0.05 (undre gräns anges inte)
S0.34 ~ 0.4
Pb0.2 ~ 0.35
Kombinerade begränsningar
Villkorskrav i källan
  • Fotnot
    Tabell 2b/c
    Villkor i originaltexten
    Det valda P/Si-undantaget kräver en beställningsöverenskommelse; Si-undantaget kräver även garanti för bildandet av specifika specialoxider; omvänd sammansättningssökning verifierar inte automatiskt överenskommelser eller metallurgiska bevis.
    Automatisk bedömning har implementerats
    Nej
Måste fastställas genom överenskommelse
Ja

En villkorsgren måste väljas

Ja

Verifieringsanmärkning

Tabell 2 och överenskomna P/Si-villkor i EN ISO683-4:2018 har verifierats; den ISO-utgåva som införts är 2016. Visa egenskaper efter valt leveranstillstånd och diameter.

Regler för tillåtna avvikelser vid produktanalys

Källtabell
Tabell 3
Analystyp
Endast produktanalys
C
  • Smältanalys: högsta halt som inte får överskridas
    0.3
    Tillåten positiv avvikelse
    0.02
    Tillåten negativ avvikelse
    0.02
  • Smältanalys: övre gränsen är större än
    0.3
    Smältanalys: högsta halt som inte får överskridas
    0.5
    Tillåten positiv avvikelse
    0.03
    Tillåten negativ avvikelse
    0.03
Si
  • Smältanalys: högsta halt som inte får överskridas
    0.05
    Tillåten positiv avvikelse
    0.01
    Tillåten negativ avvikelse
    0.01
  • Smältanalys: övre gränsen är större än
    0.05
    Smältanalys: högsta halt som inte får överskridas
    0.4
    Tillåten positiv avvikelse
    0.03
    Tillåten negativ avvikelse
    0.03
Mn
  • Smältanalys: högsta halt som inte får överskridas
    1.0
    Tillåten positiv avvikelse
    0.04
    Tillåten negativ avvikelse
    0.04
  • Smältanalys: övre gränsen är större än
    1.0
    Smältanalys: högsta halt som inte får överskridas
    1.7
    Tillåten positiv avvikelse
    0.06
    Tillåten negativ avvikelse
    0.06
P
  • Smältanalys: högsta halt som inte får överskridas
    0.06
    Tillåten positiv avvikelse
    0.008
    Tillåten negativ avvikelse
    0.008
  • Smältanalys: övre gränsen är större än
    0.06
    Smältanalys: högsta halt som inte får överskridas
    0.11
    Tillåten positiv avvikelse
    0.02
    Tillåten negativ avvikelse
    0.02
S
  • Smältanalys: högsta halt som inte får överskridas
    0.33
    Tillåten positiv avvikelse
    0.03
    Tillåten negativ avvikelse
    0.03
  • Smältanalys: övre gränsen är större än
    0.33
    Smältanalys: högsta halt som inte får överskridas
    0.4
    Tillåten positiv avvikelse
    0.04
    Tillåten negativ avvikelse
    0.04
Pb
  • Smältanalys: högsta halt som inte får överskridas
    0.35
    Tillåten positiv avvikelse
    0.03
    Tillåten negativ avvikelse
    0.02
Positiva och negativa avvikelser får användas samtidigt för samma smälta
Nej
Används för att lätta på kraven för smältanalys
Nej

11SMnPb37 · EN 10087-1998

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Automatstål
Produktform
Halvfabrikat, stänger och valstråd av automatstål; se standard och beställning för specifikt leveranstillstånd
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
EN 10087:1998
Placering i tabellen
Tabell 1 och fotnot a/b
Fysisk sida i PDF
1、6
Enhet
Massfraktion (wt%)
Analystyp
Smältanalys

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.1667–0.3900 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cr, Mo, V, Ni och Cu saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0500–0.2167 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cu, Cr, Ni, Mo, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.1000–0.2900 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, Cr, Cu och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.14 (undre gräns anges inte)
Si≤ 0.05 (undre gräns anges inte)
Mn1.0 ~ 1.5
P≤ 0.11 (undre gräns anges inte)
S0.34 ~ 0.4
Pb0.2 ~ 0.35

Tillämpningsgränser

Originalutgåvan 1998, tabell 1 anger smältanalys som massfraktion wt%. Ej angivna element betyder inte noll. Tillåtna produktanalysavvikelser i tabell 2 får inte läggas till smältanalysgränserna i tabell 1. Standarden omfattar automatstång, valstråd och halvfabrikat. Specifika leverans-/värmebehandlingsvillkor och tillämplighet för kallstukning måste kontrolleras separat.

Villkor för kemisk sammansättning

Originalutgåvan 1998, tabell 1 anger smältanalys som massfraktion wt%. Ej angivna element betyder inte noll. / Tillåtna produktanalysavvikelser i tabell 2 får inte läggas till smältanalysgränserna i tabell 1. / Standarden omfattar automatstång, valstråd och halvfabrikat. Specifika leverans-/värmebehandlingsvillkor och tillämplighet för kallstukning måste kontrolleras separat.

Verifieringsanmärkning

EN 10087:1998, skannat original, tabell 1, rad 4 har verifierats visuellt, separat från EN ISO 683-4:2018.

Mekaniska villkor valda efter dimension och leveranstillstånd

EN10087:1998 · Tabell 3–5 och fotnoter, 6.2, 8.2.1.1, Tabell 8, B.1/B.4; riktvärden i tabell 6/7 är inte processrekommendationer · PDF-sidor 4, 5, 7, 8, 9, 10, 12

TillämpningsvillkorBrottgräns Rm (N/mm²)Brinellhårdhet HB (endast referens, ingen självständig garanti för godkännande vid kontroll)
Obehandlat tillstånd · 5 ≤ d ≤ 10 mm380 ~ 570Ej listad i originaltabellen eller ej tillämplig för detta tillstånd; ersätt inte med 0
Obehandlat tillstånd · 10 < d ≤ 16 mm380 ~ 570Ej listad i originaltabellen eller ej tillämplig för detta tillstånd; ersätt inte med 0
Obehandlat tillstånd · 16 < d ≤ 40 mm380 ~ 570112 ~ 169
Obehandlat tillstånd · 40 < d ≤ 63 mm370 ~ 570109 ~ 169
Obehandlat tillstånd · 63 < d ≤ 100 mm360 ~ 520107 ~ 154

Svetsbegränsningar i källstandarden

På grund av högre svavel- och fosforhalt rekommenderas automatstål i denna standard generellt inte för svetsning. Beräkningar av kolekvivalent utgör inte ett godkännande av svetsbarhet, svetsmetoder eller materialsubstitution.

EN10087:1998 · 7.2 · PDF-sida 4

Tillåtna produktanalysavvikelser (får inte inkluderas i smältanalysgränserna)

EN10087:1998 · Tabell 2 och not a, B.4 · PDF-sidor 6, 12 · massandel wt%; avvikelser uttrycks i procentenheter av massprocent

Endast produktanalys; ändrar varken smältsammansättningen eller gränserna för automatisk beräkning/matchning. Tillämpliga uppgifter finns endast för element som föreskrivs i originaltabellen.

GrundämneSpecificerad högsta halt vid smältanalys wt%Negativ avvikelse i procentenheterPositiv avvikelse i procentenheterTillämpningsvillkor
CSpecificerad högsta halt ≤ 0.3-0.02+0.02Välj enligt den klass för högsta tillåtna halt som anges i originaltabellen
C0.3 < specificerad maximihalt ≤ 0.5-0.03+0.03Välj enligt den klass för högsta tillåtna halt som anges i originaltabellen
SiSpecificerad högsta halt ≤ 0.05Ingen negativ avvikelse anges i originaltabellen+0.01Välj enligt den klass för högsta tillåtna halt som anges i originaltabellen
Si0.05 < specificerad maximihalt ≤ 0.4Ingen negativ avvikelse anges i originaltabellen+0.03Välj enligt den klass för högsta tillåtna halt som anges i originaltabellen
MnSpecificerad högsta halt ≤ 1-0.04+0.04Välj enligt den klass för högsta tillåtna halt som anges i originaltabellen
Mn1 < specificerad maximihalt ≤ 1.7-0.06+0.06Välj enligt den klass för högsta tillåtna halt som anges i originaltabellen
PSpecificerad högsta halt ≤ 0.06Ingen negativ avvikelse anges i originaltabellen+0.008Välj enligt den klass för högsta tillåtna halt som anges i originaltabellen
P0.06 < specificerad maximihalt ≤ 0.11Ingen negativ avvikelse anges i originaltabellen+0.02Välj enligt den klass för högsta tillåtna halt som anges i originaltabellen
SSpecificerad högsta halt ≤ 0.33-0.03+0.03Välj enligt den klass för högsta tillåtna halt som anges i originaltabellen
S0.33 < specificerad maximihalt ≤ 0.4-0.04+0.04Välj enligt den klass för högsta tillåtna halt som anges i originaltabellen
PbSpecificerad högsta halt ≤ 0.35-0.02+0.03Välj enligt den klass för högsta tillåtna halt som anges i originaltabellen

Detta är standardens fullständiga tabell över tillåtna analysavvikelser; den innebär inte att varje element är specificerat för denna materialbeteckning. Ej angivna element läggs inte till med stöd av tabellen. Symmetrisk avvikelse för samma smälta tillåts endast åt ett håll, uppåt eller nedåt. De angivna asymmetriska Pb-avvikelserna finns enbart i Pb-raden i EN10087 och överförs inte till andra standarder där Pb saknas. Intervallen för smältanalys, kolekvivalent eller omvänd sökning utvidgas inte automatiskt.

11SMnPb37 · DIN EN 10277:2018-09

Originaltabellen i den informativa bilagan har verifierats; normativ sammansättning och utgåva återstår att verifiera. Endast som referens.

Materialkategori
Kolstål
Underkategori
Automatstål
Produktform
Referenspost
Sammansättningens karaktär
Smältanalys i informativ bilaga, endast som referens
Verifieringsstatus
Originaltabellen i den informativa bilagan har verifierats; normativ sammansättning och utgåva återstår att verifiera
Standardutgåva
DIN EN 10277:2018-09
Placering i tabellen
Informativ bilaga A.2
Fysisk sida i PDF
44
Enhet
Massfraktion wt%
Analystyp
Smältanalys (informativ referens)

Kolekvivalent som referens

Sammansättningen i standardens informativa bilaga är endast en referens. Normativ sammansättning och utgåva återstår att verifiera. Den används varken för beräkning av kolekvivalent från standardintervall eller för omvänd sammansättningssökning.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C≤ 0.14 (undre gräns anges inte)
Si≤ 0.05 (undre gräns anges inte)
Mn1.0 ~ 1.5
P≤ 0.11 (undre gräns anges inte)
S0.34 ~ 0.4
Pb0.2 ~ 0.35

Tillämpningsgränser

Originaltabellen i den informativa bilagan har kontrollerats och är endast en referens. Avsnitt 7.1.2 kräver att kemisk sammansättning bestäms enligt hänvisad standard; normativ sammansättning och tillämplig utgåva återstår att verifiera. Uppgifterna får inte användas som leveransgaranti, bedömningsgrund vid omvänd sökning eller underlag för kolekvivalent beräknad från standardens sammansättningsintervall.

Villkor för kemisk sammansättning

Den informativa bilagans originaltabell har verifierats, endast för referens. Huvudtextens avsnitt 7.1.2 kräver att kemisk sammansättning bestäms enligt refererad standard; normativ sammansättning och tillämplig utgåva behöver fortfarande verifieras. Uppgifterna får inte användas som leveransgaranti, bedömningsgrund vid sammansättningssökning eller grund för standardintervallets kolekvivalent. / Ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke; Ca/Se/Te med flera för förbättrad skärbarhet kräver överenskommelse och uppgift i intyget. / Fotnot b: Si 0.10—0.40% är ett avtalsalternativ för viss oxidkontroll och ersätter inte ordinarie övre Si-gräns. / Fotnot c: P 0.06—0.11% eller ≤0.05% kräver överenskommelse vid förfrågan/beställning; originaltabellens ordinarie värde ändras inte automatiskt.

Villkorskrav

Verifieringsanmärkning

Originaltabellen i den informativa bilagan har kontrollerats och är endast en referens. Avsnitt 7.1.2 kräver att kemisk sammansättning bestäms enligt hänvisad standard; normativ sammansättning och tillämplig utgåva återstår att verifiera. Uppgifterna får inte användas som leveransgaranti, bedömningsgrund vid omvänd sökning eller underlag för kolekvivalent beräknad från standardens sammansättningsintervall.
WhatsApp Teknisk förfrågan →
Användning av bilder och innehåll · Creation Group