← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

X6CRMO17-1 — Materiaalitiedot

Yhteensä 7 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin X6CRMO17-1 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia X6CRMO17-1?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

X6CrMo17-1 · EN 10263

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Ruostumaton teräs
Alaluokka
Ruostumaton teräs
Materiaalin tuotemuoto
Vedetty lanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin jäljennökseen perustuva viitetietue
Standardin painos
BS EN 10263-5:2017
Taulukon sijainti
Taulukko 3

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
Pcm (Ito–Bessyo): ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
CET: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr16.0 ~ 18.0
Mo0.9 ~ 1.4

Soveltamisrajat

BS EN 10263-5:2017; sulatusanalyysi, massaosuus %; ilman vaihteluväliä ilmoitetut arvot ovat ylärajoja; taulukon alapuoliset huomautukset säilytetään. Verkkosivu ei ilmoita painosta; esitys perustuu tämän tietueen lähdepainokseen eikä osoita sopimuksen mukaista soveltuvuutta.

Tarkistuksen selitys

Standardilähde: BS EN 10263-5:2017 · Table 3Näytä vastaava tuote →

X6CrMo17-1 · ISO 4954

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Ruostumaton teräs
Alaluokka
Ruostumaton teräs
Materiaalin tuotemuoto
Kylmätyssäyslanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin jäljennökseen perustuva viitetietue
Standardin painos
ISO 4954:2018
Taulukon sijainti
Taulukko D.2

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
Pcm (Ito–Bessyo): ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
CET: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr16.0 ~ 18.0
Mo0.75 ~ 1.4

Soveltamisrajat

ISO 4954:2018; sulatusanalyysi, massaosuus %; ilman vaihteluväliä ilmoitetut arvot ovat ylärajoja; täydelliset taulukon alapuoliset huomautukset alkuperäissivulla. Verkkosivu ei ilmoita painosta; esitys perustuu tämän tietueen lähdepainokseen eikä osoita sopimuksen mukaista soveltuvuutta.

Tarkistuksen selitys

Standardilähde: ISO 4954:2018 · Table D.2Näytä vastaava tuote →

X6CrMo17-1 · ISO 4954-2018

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Ruostumaton teräs
Alaluokka
Ruostumaton teräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ISO 4954:2018
Taulukon sijainti
Taulukko D.2

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
Pcm (Ito–Bessyo): ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
CET: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr16.0 ~ 18.0
Mo0.75 ~ 1.4

Soveltamisrajat

ISO 4954:2018, taulukko D.2 on sulatusanalyysi; yksittäiset arvot ovat ylärajoja eikä ajatusviiva ole nolla. Tuoteanalyysin poikkeamat esitetään erikseen standardin taulukon 2/3 mukaan eikä sulatuskoostumuksen vaihteluväliä suoraan lievennetä. Luettelemattomia alkuaineita ei tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen viimeistelyyn.

Koostumusehdot

Standardin ISO 4954:2018 taulukko D.2 on sulatusanalyysi; yksittäiset arvot ovat ylärajoja eikä viiva tarkoita nollaa. / Tuoteanalyysin poikkeamat luetellaan erikseen standardin taulukoiden 2/3 mukaan eivätkä ne suoraan väljennä sulatuskoostumuksen vaihteluväliä. / Luettelemattomia alkuaineita ei lisätä tarkoituksellisesti ilman ostajan suostumusta, sulatuksen viimeistelyä lukuun ottamatta.

Tarkistuksen selitys

Standardin alkuperäistekstin taulukko D.2 ja alaviitteet tarkistettu

X6CrMo17-1 · EN 10263-5-2017

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
EN 10263-5-2017
Taulukon sijainti
Taulukko 3 ja alaviitteet a–e

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taulukon 3 oletusarvoinen koostumus
IIW / CEV: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
Pcm (Ito–Bessyo): ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
CET: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
Lastuttavuuden ehto S 0.015–0.030%
IIW / CEV: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
Pcm (Ito–Bessyo): ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
CET: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
Hitsattavuuden ehto S 0.008–0.030%
IIW / CEV: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
Pcm (Ito–Bessyo): ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
CET: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
Kiillotettavuussuositus S≤0.015%
IIW / CEV: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
Pcm (Ito–Bessyo): ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
CET: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr16.0 ~ 18.0
Mo0.9 ~ 1.4

Soveltamisrajat

Sulatusanalyysin massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 4 mukaan. Taulukon 3 huomautuksen b lastuamisen, hitsauksen ja kiillotuksen rikkipitoisuusehdot säilytetään erikseen eikä eri vaatimuksia pakoteta samanaikaisesti. Alkuaineella Ti stabiloidun materiaalilajin vaatimus on 5×C≤Ti≤0.70% ja riippuvuudet on tarkistettava mitatuista arvoista C/Ti. Standardi koskee kylmätyssäykseen ja kylmäpursotukseen tarkoitettua ruostumatonta terästä; toimitustila, mitat, pinta ja mekaaniset ominaisuudet on silti vahvistettava erikseen. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (sulatuksen toteuttamista lukuun ottamatta), eikä määrittämättömiä arvoja käytetä laskennassa nollina.

Koostumusehdot

Sulatusanalyysin massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 4 mukaan. Taulukon 3 huomautuksen b lastuamisen, hitsauksen ja kiillotuksen rikkipitoisuusehdot säilytetään erikseen eikä eri vaatimuksia pakoteta samanaikaisesti. Alkuaineella Ti stabiloidun materiaalilajin vaatimus on 5×C≤Ti≤0.70% ja riippuvuudet on tarkistettava mitatuista arvoista C/Ti. Standardi koskee kylmätyssäykseen ja kylmäpursotukseen tarkoitettua ruostumatonta terästä; toimitustila, mitat, pinta ja mekaaniset ominaisuudet on silti vahvistettava erikseen. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (sulatuksen toteuttamista lukuun ottamatta), eikä määrittämättömiä arvoja käytetä laskennassa nollina.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taulukon 3 oletusarvoinen koostumus

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr16.0 ~ 18.0
Mo0.9 ~ 1.4

Lastuttavuuden ehto S 0.015–0.030%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.015 ~ 0.03
Cr16.0 ~ 18.0
Mo0.9 ~ 1.4

Hitsattavuuden ehto S 0.008–0.030%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.008 ~ 0.03
Cr16.0 ~ 18.0
Mo0.9 ~ 1.4

Kiillotettavuussuositus S≤0.015%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr16.0 ~ 18.0
Mo0.9 ~ 1.4

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Englanninkielisen alkuperäistekstin taulukko 3 ja alaviitteet tarkistettu

X6CrMo17-1 · DIN EN 10263-5-2002

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
DIN EN 10263-5-2002
Taulukon sijainti
Tabelle2 ja huomautus a–e; taulukko 3 on vain poikkeamien peruste
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、8、9

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
Pcm (Ito–Bessyo): ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
CET: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr16.0 ~ 18.0
Mo0.9 ~ 1.4

Soveltamisrajat

Tosiasiassa käytetään standardia DIN EN10263-5:2002-02, saksankielinen vahvistus EN10263-5:2001; aineiston PDF8 taulukko 2 ja huomautukset a–e. Oletusarvoinen sulatuskoostumus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat käsitellään erikseen taulukon 3 mukaan eikä niitä lisätä oletusarvoiseen sulatusanalyysin vaihteluväliin. Luettelemattomia alkuaineita ei saa lisätä tarkoituksellisesti ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi; jäännösalkuaineet eivät saa haitata ominaisuuksia tai käyttötarkoitusta. Vanha taulukko ei käytä painoksen 2017 ehdollisia rikkipitoisuuksia, eikä uuden painoksen lastuttavuus-/hitsattavuus-/kiillotusvaihtoehtoja kopioida. Alkuaineella Ti stabiloitujen materiaalilajien ehto 5×C≤Ti≤0.70% tarkistetaan mitatun alkuaineen C mukaan; sitä ei sovelleta materiaalilajeihin ilman alkuainetta Ti. Standardin soveltamisala on kylmätyssäys ja kylmäpursotus; todellinen toimitus, mitat, toimitustila ja ominaisuudet on silti vahvistettava.

Koostumusehdot

Todellisuudessa käytetään standardia DIN EN10263-5:2002-02, saksankielinen hyväksymisasiakirja standardille EN10263-5:2001, sivun PDF8 taulukko 2 ja huomautukset a–e. / Oletusarvoinen sulatuskoostumus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 3 mukaan eikä poikkeamia lisätä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliin. / Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (sulatuksen toteuttamista lukuun ottamatta); jäännösalkuaineet eivät saa heikentää ominaisuuksia tai käyttötarkoitusta. / Vanha taulukko ei käytä painoksen 2017 rikkipitoisuuden erillisiä ehtoja eikä uuden painoksen lastuamis-, hitsaus- tai kiillotusvaihtoehtoja kopioida. / Alkuaineella Ti stabiloitu materiaalilaji: 5×C≤Ti≤0.70%, riippuvuudet tarkistetaan mitatusta alkuaineesta C; ei sovelleta materiaalilajiin, jossa ei ole alkuainetta Ti. / Kylmätyssäyksen ja kylmäpursotuksen standardin soveltamisala; todellinen toimitus, mitat, toimitustila ja ominaisuudet on silti vahvistettava.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Vanhan painoksen taulukon 2 oletusarvoinen sulatusanalyysi

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr16.0 ~ 18.0
Mo0.9 ~ 1.4

Tarkistuksen selitys

Vanhan painoksen alkuperäistekstin kansi, taulukon 2 kaikki 19 materiaalilajia ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti

X6CrMo17-1 · EN 10088-1-2005

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
EN 10088-1-2005
Taulukon sijainti
Taulukko 2 ja huomautus a/b/c, kaikki 21 ferriittistä korroosionkestävää teräslajia
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、3、7、8

Lähdeaineisto

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taulukon 2 tavanomainen rikin yläraja; huomautuksen b pitkien tuotteiden vaihtoehtoa ei ole valittu
IIW / CEV: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
Pcm (Ito–Bessyo): ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
CET: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
Huomautus b: tangot, valssilanka, teräslanka, profiilit, kirkkaat tuotteet ja vastaavat puolivalmisteet S≤.030
IIW / CEV: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
Pcm (Ito–Bessyo): ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
CET: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
Huomautus b: lastuttavuuden parantamiseksi suositeltu ja sallittu S .015–.030
IIW / CEV: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
Pcm (Ito–Bessyo): ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
CET: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
Huomautus b: hitsattavuuden parantamiseksi suositeltu ja sallittu S .008–.030
IIW / CEV: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
Pcm (Ito–Bessyo): ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
CET: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
Huomautus b: kiillotettavuussuositus S≤.015
IIW / CEV: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
Pcm (Ito–Bessyo): ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
CET: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr16.0 ~ 18.0
Mo0.9 ~ 1.4

Soveltamisrajat

EN10088-1:2005, taulukon 2 valu- tai sulatusanalyysi, massaosuus wt%; virallisen SIST-omaksumisversion esikatselun PDF8 koko taulukko 2. Esikatselu ei ole koko standardi. Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi); tyhjä kenttä ei ole nolla eikä jäännösalkuaineiden ylärajaa täytetä omin päin. Huomautus b koskee vain merkinnällä b varustettuja materiaalilajeja; S tarkastellaan erikseen valitun tuotteen ja ominaisuusehtojen mukaan eikä laajenneta koko taulukkoon. Alkuaineiden Ti/Nb/Zr ja C/N yhdistetty vähimmäisehto säilytetään erillisenä; taulukosta puuttuvaa alkuaineen N ylärajaa ei täytetä nollalla. Ilman mitattua N-pitoisuutta vastaavaa yhdistettyä ehtoa ei voida vahvistaa. Tämä osa on ruostumattomien terästen luettelo; tarkat toimitus- ja mekaaniset vaatimukset määräytyvät vastaavan tuotestandardin mukaan. Kylmätyssäyssoveltuvuutta, toimitusta tai eri maiden painosten vastaavuutta ei oleteta automaattisesti.

Koostumusehdot

Standardin EN10088-1:2005 taulukon 2 valu- tai sulatusanalyysin massaosuus wt%; standardin SIST virallisen hyväksymisasiakirjan esikatselun PDF8 täydellinen taulukko 2. Esikatselu ei ole koko standardi. / Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (sulatuksen toteuttamista lukuun ottamatta); tyhjä kenttä ei tarkoita nollaa eikä jäännösalkuaineiden ylärajoja täytetä omin päin. / Huomautus b koskee vain merkinnällä b varustettuja materiaalilajeja; alkuainetta S tarkastellaan erikseen valitun tuotteen ja ominaisuusehtojen mukaan eikä ehtoa laajenneta koko taulukkoon. / Alkuaineiden Ti/Nb/Zr ja C/N toisistaan riippuvat vähimmäisarvot säilytetään erikseen; taulukosta puuttuvaa alkuaineen N ylärajaa ei täytetä nollalla. Ilman alkuaineen N mittaustulosta vastaavaa riippuvaista ehtoa ei voi vahvistaa. / Tämä osa on ruostumattomien terästen luettelo; tietyn tuotteen toimitus- ja mekaaniset vaatimukset määräytyvät vastaavan tuotestandardin mukaan. Kylmätyssäyssoveltuvuutta, toimitusta tai eri maiden painosten vastaavuutta ei automaattisesti vahvisteta.

Yhdistelmärajoitus

Alkuaineet, jotka on varmistettava saman sulatuksen ja erän tiedoista

    Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

    Taulukon 2 tavanomainen rikin yläraja; huomautuksen b pitkien tuotteiden vaihtoehtoa ei ole valittu

    AlkuaineKoostumusvaatimus
    C≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Si≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Mn≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
    P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
    S≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Cr16.0 ~ 18.0
    Mo0.9 ~ 1.4

    Huomautus b: tangot, valssilanka, teräslanka, profiilit, kirkkaat tuotteet ja vastaavat puolivalmisteet S≤.030

    AlkuaineKoostumusvaatimus
    C≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Si≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Mn≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
    P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
    S≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Cr16.0 ~ 18.0
    Mo0.9 ~ 1.4

    Huomautus b: lastuttavuuden parantamiseksi suositeltu ja sallittu S .015–.030

    AlkuaineKoostumusvaatimus
    C≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Si≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Mn≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
    P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
    S0.015 ~ 0.03
    Cr16.0 ~ 18.0
    Mo0.9 ~ 1.4

    Huomautus b: hitsattavuuden parantamiseksi suositeltu ja sallittu S .008–.030

    AlkuaineKoostumusvaatimus
    C≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Si≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Mn≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
    P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
    S0.008 ~ 0.03
    Cr16.0 ~ 18.0
    Mo0.9 ~ 1.4

    Huomautus b: kiillotettavuussuositus S≤.015

    AlkuaineKoostumusvaatimus
    C≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Si≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Mn≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
    P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
    S≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Cr16.0 ~ 18.0
    Mo0.9 ~ 1.4

    Ehdollinen haara on valittava

    Kyllä

    Tarkistuksen selitys

    Virallisen alkuperäistekstin taulukon 2 kaikki 21 riviä ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti; stabiloinnissa säilytetään vain nimenomaisesti määritetyt vaihtoehdot

    X6CrMo17-1 · DIN EN 10263-5-2018

    Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

    Materiaalin tuotemuoto
    Viiteaineiston tietue
    Alkuperäisen tietueen tilan selitys
    Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
    Standardin painos
    DIN EN 10263-5:2018-02
    Taulukon sijainti
    Tabelle 3 ja alaviite a–e; taulukon Tabelle 4 tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen
    PDF-tiedoston fyysinen sivu
    1、10、11
    Yksikkö
    Massaosuus (wt%)
    Analyysityyppi
    Sulatusanalyysi

    Hiiliekvivalentin viitetiedot

    Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

    Taulukon 3 oletusarvoinen koostumus
    IIW / CEV: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
    Pcm (Ito–Bessyo): ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
    CET: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
    Lastuttavuuden ehto S 0.015–0.030%
    IIW / CEV: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
    Pcm (Ito–Bessyo): ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
    CET: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
    Hitsattavuuden ehto S 0.008–0.030%
    IIW / CEV: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
    Pcm (Ito–Bessyo): ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
    CET: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
    Kiillotettavuussuositus S≤0.015%
    IIW / CEV: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
    Pcm (Ito–Bessyo): ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan
    CET: ei sovellu suoraan tähän materiaaliluokkaan

    Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

    AlkuaineKoostumusvaatimus
    C≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Si≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Mn≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
    P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
    S≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Cr16.0 ~ 18.0
    Mo0.9 ~ 1.4

    Soveltamisrajat

    DIN EN 10263-5:2018-02 on standardin EN 10263-5:2017 saksankielinen painos; tämä kohta on tarkistettu virallisen saksalaisen painoksen taulukon 3 sulatusanalyysistä ja alaviitteistä. Sulatusanalyysi, massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 4 mukaan. Taulukon 3 huomautuksen b lastuttavuutta, hitsattavuutta ja kiillotettavuutta koskevat rikkipitoisuusehdot säilytetään erillisinä eikä eri vaatimuksia pakoteta samanaikaisesti voimaan. Stabiloidun materiaalilajin Ti vaatimus on 5×C≤Ti≤0.70%, joka on tarkistettava yhdistettynä mitattuun C/Ti-pitoisuuteen. Standardi koskee kylmätyssäyksen ja kylmäpursotuksen ruostumatonta terästä; toimitustila, mitat, pinta ja mekaaniset ominaisuudet on edelleen vahvistettava erikseen. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi), eikä määrittämättömiä arvoja lasketa nolliksi.

    Koostumusehdot

    DIN EN 10263-5:2018-02 on standardin EN 10263-5:2017 saksankielinen painos; tämä kohta on tarkistettu virallisen saksalaisen painoksen taulukon 3 sulatusanalyysistä ja alaviitteistä. Sulatusanalyysi, massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 4 mukaan. Taulukon 3 huomautuksen b lastuttavuutta, hitsattavuutta ja kiillotettavuutta koskevat rikkipitoisuusehdot säilytetään erillisinä eikä eri vaatimuksia pakoteta samanaikaisesti voimaan. Stabiloidun materiaalilajin Ti vaatimus on 5×C≤Ti≤0.70%, joka on tarkistettava yhdistettynä mitattuun C/Ti-pitoisuuteen. Standardi koskee kylmätyssäyksen ja kylmäpursotuksen ruostumatonta terästä; toimitustila, mitat, pinta ja mekaaniset ominaisuudet on edelleen vahvistettava erikseen. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi), eikä määrittämättömiä arvoja lasketa nolliksi.

    Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

    Taulukon 3 oletusarvoinen koostumus

    AlkuaineKoostumusvaatimus
    C≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Si≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Mn≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
    P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
    S≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Cr16.0 ~ 18.0
    Mo0.9 ~ 1.4

    Lastuttavuuden ehto S 0.015–0.030%

    AlkuaineKoostumusvaatimus
    C≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Si≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Mn≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
    P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
    S0.015 ~ 0.03
    Cr16.0 ~ 18.0
    Mo0.9 ~ 1.4

    Hitsattavuuden ehto S 0.008–0.030%

    AlkuaineKoostumusvaatimus
    C≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Si≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Mn≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
    P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
    S0.008 ~ 0.03
    Cr16.0 ~ 18.0
    Mo0.9 ~ 1.4

    Kiillotettavuussuositus S≤0.015%

    AlkuaineKoostumusvaatimus
    C≤ 0.08 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Si≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Mn≤ 1.0 (alarajaa ei ilmoitettu)
    P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
    S≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu)
    Cr16.0 ~ 18.0
    Mo0.9 ~ 1.4

    Ehdollinen haara on valittava

    Kyllä

    Tarkistuksen selitys

    DIN EN 10263-5:2018-02, virallisen saksalaisen painoksen taulukko 3, rivi 18 ja huomautus a–e tarkistettu; ottaa käyttöön standardin EN 10263-5:2017.
    WhatsApp Tekninen kysely →
    Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group