← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

SUM22 — Materiaalitiedot

Yhteensä 5 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin SUM22 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia SUM22?

Liittyviä luettelotietoja on saatavilla. Myös uudet materiaali- ja valmistusvaatimukset ovat tervetulleita. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

SUM22 · JIS G4804

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Kylmämuovaukseen tarkoitetut terästuotteet
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Lähteen painos tunnistettu, koostumuksen tarkistus on vielä kesken
Standardin painos
JIS G 4804:2008
Taulukon sijainti
Taulukko 1 ja huomautus a–d

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Sulatusanalyysi; alkuainetta Si ei määritetty
IIW / CEV:0.1167–0.2967 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0350–0.1800 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0700–0.2300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Sulatusanalyysi; Si ei määritetty; sopimuksen mukaan alkuaineen Mn yläraja 1.10%
IIW / CEV:0.1167–0.3133 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0350–0.1850 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0700–0.2400 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si≤0.10%
IIW / CEV:0.1167–0.2967 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0350–0.1833 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0700–0.2300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si≤0.10%; sovittu alkuaineen Mn yläraja 1.10%
IIW / CEV:0.1167–0.3133 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0350–0.1883 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0700–0.2400 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si0.10–0.20%
IIW / CEV:0.1167–0.2967 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0383–0.1867 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0700–0.2300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si0.10–0.20%; sovittu alkuaineen Mn yläraja 1.10%
IIW / CEV:0.1167–0.3133 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0383–0.1917 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0700–0.2400 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si0.15–0.35%
IIW / CEV:0.1167–0.2967 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0400–0.1917 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0700–0.2300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si0.15–0.35%; sovittu alkuaineen Mn yläraja 1.10%
IIW / CEV:0.1167–0.3133 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0400–0.1967 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0700–0.2400 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33

Soveltamisrajat

Koostumusperuste JIS G 4804:2008; tuotteelle ei ilmoiteta painosta, joten sopimukseen sovellettava painos on vahvistettava.

Koostumusehdot

Taulukko 1, massaosuus %, oletuksena sulatusanalyysi. / Huomautus a: alkuainetta Si ei ole määritetty; sopimuksella voidaan käyttää esimerkiksi ≤0.10%, 0.10–0.20% ja 0.15–0.35%, eivätkä esimerkit ole ainoat sovittavat vaihteluvälit. / Huomautus b: määrittämättömiä alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä muuhun kuin sulatuksen toteuttamiseen ilman osapuolten sopimusta; tyhjät kentät eivät tarkoita nollaa. / Huomautus c: vain materiaalilajille SUM22/SUM22L voidaan sopia alkuaineen Mn yläraja 1.10%. / Huomautus d: kun tilaaja vaatii lyijyä sisältävälle teräkselle alkuaineen Pb tuoteanalyysin, ehto on Pb0.07–0.35%; tämä alaraja ei korvaa sulatusanalyysin arvoa 0.10%. / Runsasrikkisen helposti lastuavan teräksen koostumus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta; plastisuus ja osan valmistusprosessi on tarkistettava erikseen.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Sulatusanalyysi; alkuainetta Si ei määritetty

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33

Sulatusanalyysi; Si ei määritetty; sopimuksen mukaan alkuaineen Mn yläraja 1.10%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1.1
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33

Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si≤0.10%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33
Si≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)

Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si≤0.10%; sovittu alkuaineen Mn yläraja 1.10%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1.1
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33
Si≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)

Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si0.10–0.20%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33
Si0.1 ~ 0.2

Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si0.10–0.20%; sovittu alkuaineen Mn yläraja 1.10%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1.1
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33
Si0.1 ~ 0.2

Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si0.15–0.35%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33
Si0.15 ~ 0.35

Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si0.15–0.35%; sovittu alkuaineen Mn yläraja 1.10%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1.1
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33
Si0.15 ~ 0.35

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Koostumusperuste JIS G 4804:2008; tuotteelle ei ilmoiteta painosta, joten sopimukseen sovellettava painos on vahvistettava.Näytä vastaava tuote →

SUM22 · JIS G 4804:2008

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Automaattiteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
JIS G 4804:2008
Taulukon sijainti
Taulukko 1 ja huomautus a–d

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Sulatusanalyysi; alkuainetta Si ei määritetty
IIW / CEV:0.1167–0.2967 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0350–0.1800 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0700–0.2300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Sulatusanalyysi; Si ei määritetty; sopimuksen mukaan alkuaineen Mn yläraja 1.10%
IIW / CEV:0.1167–0.3133 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0350–0.1850 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0700–0.2400 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si≤0.10%
IIW / CEV:0.1167–0.2967 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0350–0.1833 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0700–0.2300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si≤0.10%; sovittu alkuaineen Mn yläraja 1.10%
IIW / CEV:0.1167–0.3133 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0350–0.1883 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0700–0.2400 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si0.10–0.20%
IIW / CEV:0.1167–0.2967 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0383–0.1867 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0700–0.2300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si0.10–0.20%; sovittu alkuaineen Mn yläraja 1.10%
IIW / CEV:0.1167–0.3133 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0383–0.1917 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0700–0.2400 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si0.15–0.35%
IIW / CEV:0.1167–0.2967 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0400–0.1917 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0700–0.2300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si0.15–0.35%; sovittu alkuaineen Mn yläraja 1.10%
IIW / CEV:0.1167–0.3133 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0400–0.1967 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0700–0.2400 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33

Soveltamisrajat

Taulukko 1, massaosuus %, oletuksena sulatusanalyysi. Huomautus a: alkuainetta Si ei ole määritetty; sopimuksella voidaan käyttää esimerkiksi ≤0.10%, 0.10–0.20% ja 0.15–0.35%, eivätkä esimerkit ole ainoat sovittavat vaihteluvälit. Huomautus b: määrittämättömiä alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä muuhun kuin sulatuksen toteuttamiseen ilman osapuolten sopimusta; tyhjät kentät eivät tarkoita nollaa. Huomautus c: vain materiaalilajille SUM22/SUM22L voidaan sopia alkuaineen Mn yläraja 1.10%. Huomautus d: kun tilaaja vaatii lyijyä sisältävälle teräkselle alkuaineen Pb tuoteanalyysin, ehto on Pb0.07–0.35%; tämä alaraja ei korvaa sulatusanalyysin arvoa 0.10%. Runsasrikkisen helposti lastuavan teräksen koostumus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta; plastisuus ja osan valmistusprosessi on tarkistettava erikseen.

Koostumusehdot

Taulukko 1, massaosuus %, oletuksena sulatusanalyysi. / Huomautus a: alkuainetta Si ei ole määritetty; sopimuksella voidaan käyttää esimerkiksi ≤0.10%, 0.10–0.20% ja 0.15–0.35%, eivätkä esimerkit ole ainoat sovittavat vaihteluvälit. / Huomautus b: määrittämättömiä alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä muuhun kuin sulatuksen toteuttamiseen ilman osapuolten sopimusta; tyhjät kentät eivät tarkoita nollaa. / Huomautus c: vain materiaalilajille SUM22/SUM22L voidaan sopia alkuaineen Mn yläraja 1.10%. / Huomautus d: kun tilaaja vaatii lyijyä sisältävälle teräkselle alkuaineen Pb tuoteanalyysin, ehto on Pb0.07–0.35%; tämä alaraja ei korvaa sulatusanalyysin arvoa 0.10%. / Runsasrikkisen helposti lastuavan teräksen koostumus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta; plastisuus ja osan valmistusprosessi on tarkistettava erikseen.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Sulatusanalyysi; alkuainetta Si ei määritetty

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33

Sulatusanalyysi; Si ei määritetty; sopimuksen mukaan alkuaineen Mn yläraja 1.10%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1.1
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33

Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si≤0.10%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33
Si≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)

Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si≤0.10%; sovittu alkuaineen Mn yläraja 1.10%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1.1
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33
Si≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)

Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si0.10–0.20%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33
Si0.1 ~ 0.2

Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si0.10–0.20%; sovittu alkuaineen Mn yläraja 1.10%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1.1
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33
Si0.1 ~ 0.2

Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si0.15–0.35%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33
Si0.15 ~ 0.35

Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si0.15–0.35%; sovittu alkuaineen Mn yläraja 1.10%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1.1
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33
Si0.15 ~ 0.35

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Japaninkielisen alkuperäistekstin PDF4 taulukko 1 ja kaikki alaviitteet tarkistettu

SUM22 · JIS G 4804-2021

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Historiallisen painoksen viitetiedot
Standardin painos
JIS G 4804:2008
Taulukon sijainti
Taulukko 1 ja huomautus a–d

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Sulatusanalyysi; alkuainetta Si ei määritetty
IIW / CEV:0.1167–0.2967 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0350–0.1800 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0700–0.2300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Sulatusanalyysi; Si ei määritetty; sopimuksen mukaan alkuaineen Mn yläraja 1.10%
IIW / CEV:0.1167–0.3133 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0350–0.1850 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0700–0.2400 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si≤0.10%
IIW / CEV:0.1167–0.2967 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0350–0.1833 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0700–0.2300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si≤0.10%; sovittu alkuaineen Mn yläraja 1.10%
IIW / CEV:0.1167–0.3133 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0350–0.1883 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0700–0.2400 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si0.10–0.20%
IIW / CEV:0.1167–0.2967 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0383–0.1867 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0700–0.2300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si0.10–0.20%; sovittu alkuaineen Mn yläraja 1.10%
IIW / CEV:0.1167–0.3133 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0383–0.1917 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0700–0.2400 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si0.15–0.35%
IIW / CEV:0.1167–0.2967 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0400–0.1917 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0700–0.2300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si0.15–0.35%; sovittu alkuaineen Mn yläraja 1.10%
IIW / CEV:0.1167–0.3133 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0400–0.1967 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0700–0.2400 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33

Soveltamisrajat

Nykyinen koostumusesitys käyttää alkuperäisiä tietoja standardista JIS G 4804:2008; alkuperäisen tietueen merkintä on JIS G 4804-2021. Tämän painoksen alkuperäisteksti on vielä hankittava, eikä painosten välisiä eroja ole vahvistettu. Taulukon 1 massaosuus %, oletuksena sulatusanalyysi. Huomautus a: alkuainetta Si ei määritetä; voidaan sopia esimerkiksi ehdoista ≤0.10%, 0.10–0.20% tai 0.15–0.35%. Esimerkit eivät ole ainoat sovittavat vaihteluvälit. Huomautus b: ilman osapuolten sopimusta määrittämättömiä alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä muuhun kuin sulatuksen loppuunsaattamiseen; tyhjä kenttä ei ole nolla. Huomautus c: vain materiaalilajille SUM22/SUM22L voidaan sopia alkuaineen Mn ylärajaksi 1.10%. Huomautus d: kun tilaaja vaatii lyijyä sisältävälle teräkselle alkuaineen Pb tuoteanalyysin, Pb0.07–0.35%; tämä alaraja ei korvaa sulatusanalyysin ehtoa 0.10%. Runsasrikkisen helposti lastuavan teräksen koostumus ei tarkoita soveltuvuutta kylmätyssäykseen; plastisuus ja osan valmistusprosessi on tarkistettava erikseen.

Koostumusehdot

Taulukko 1, massaosuus %, oletuksena sulatusanalyysi. / Huomautus a: alkuainetta Si ei ole määritetty; sopimuksella voidaan käyttää esimerkiksi ≤0.10%, 0.10–0.20% ja 0.15–0.35%, eivätkä esimerkit ole ainoat sovittavat vaihteluvälit. / Huomautus b: määrittämättömiä alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä muuhun kuin sulatuksen toteuttamiseen ilman osapuolten sopimusta; tyhjät kentät eivät tarkoita nollaa. / Huomautus c: vain materiaalilajille SUM22/SUM22L voidaan sopia alkuaineen Mn yläraja 1.10%. / Huomautus d: kun tilaaja vaatii lyijyä sisältävälle teräkselle alkuaineen Pb tuoteanalyysin, ehto on Pb0.07–0.35%; tämä alaraja ei korvaa sulatusanalyysin arvoa 0.10%. / Runsasrikkisen helposti lastuavan teräksen koostumus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta; plastisuus ja osan valmistusprosessi on tarkistettava erikseen.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Sulatusanalyysi; alkuainetta Si ei määritetty

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33

Sulatusanalyysi; Si ei määritetty; sopimuksen mukaan alkuaineen Mn yläraja 1.10%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1.1
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33

Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si≤0.10%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33
Si≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)

Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si≤0.10%; sovittu alkuaineen Mn yläraja 1.10%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1.1
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33
Si≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)

Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si0.10–0.20%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33
Si0.1 ~ 0.2

Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si0.10–0.20%; sovittu alkuaineen Mn yläraja 1.10%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1.1
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33
Si0.1 ~ 0.2

Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si0.15–0.35%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33
Si0.15 ~ 0.35

Sulatusanalyysi; sopimuksen mukainen Si0.15–0.35%; sovittu alkuaineen Mn yläraja 1.10%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1.1
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33
Si0.15 ~ 0.35

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Nykyinen koostumusnäyttö käyttää standardin JIS G 4804:2008 alkuperäistietoja. Alkuperäistietueeseen on merkitty JIS G 4804-2021; tämän painoksen alkuperäisteksti on vielä hankittava eikä painosten välisiä eroja ole vahvistettu.

SUM22 · POSCO-valssilankaluettelo (paikallinen 1203-arkisto; alkuperäistä versionumeroa ei ilmoitettu)

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Automaattiteräs
Alaluokka
Automaattiteräs
Materiaalin tuotemuoto
Valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
Paikallinen tiedosto 1203线材.pdf; alkuperäistekstissä ei ilmoiteta julkaisun versionumeroa. PDF-metatietojen päivämäärä 2014-12-03 on vain tiedoston luontiaika
Aineiston nimi
WIRE ROD, valssilanka
Taulukon sijainti
Painettu sivu 19, koostumustaulukko 2 (paikallinen taulukkoindeksi)
PDF-tiedoston fyysinen sivu
10
Yksikkö
Alkuperäisen taulukon prosenttiesitys; tarkka määrittely lähteen selityksissä
Analyysityyppi
Luettelossa ei yhtenäisesti määritetä sulatus- tai tuoteanalyysiä
Valmistaja
POSCO / POSCO

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV:0.1167–0.2967 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0350–0.1800 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0700–0.2300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1.0
P0.07 ~ 0.12
S0.16 ~ 0.23

Soveltamisrajat

Valmistajan POSCO paikallinen valssilankaluettelo, PDF-sivu 10 / painettu sivu 19, taulukkoindeksi 1, rivi 4. Alkuperäistä versionumeroa ei ilmoitettu; PDF-aineiston luontiaikaa 2014-12-03 ei käsitellä standardin julkaisuvuotena. Valmistajan vaihteluvälitiedot eivät ole yrityksemme toimitustakuu. Ehto: taulukkohuomautuksen mukaan alkuainetta Si ei lähtökohtaisesti määritetä. Sopimuksella voidaan valita yläraja tai ilmoitettu vaihteluväli; ilman sopimusehtoja Si säilyy määrittämättömänä.

Koostumusehdot

Alkuperäisen luettelon kemiallisen koostumuksen taulukko %, lanka; vertailustandardien JIS/SAE/DIN painoksia ei anneta eikä luettelotietoja nosteta näiden standardien tarkistetuiksi virallisiksi painoksiksi. / Viiva ei tarkoita nollaa; sulatus- tai tuoteanalyysin tyyppiä ei ole kauttaaltaan yksilöity. Tilaus, tuoteanalyysin poikkeamat ja todellinen toimitus tarkistetaan erikseen. / Taulukon huomautus ei periaatteessa määritä alkuainetta Si; sopimuksella voidaan valita yläraja tai lueteltu vaihteluväli. Ilman sopimusehtoja alkuaine Si säilyy määrittämättömänä.

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen PDF-aineiston taulukot ja tekstin koordinaatit on täsmäytetty molempiin suuntiin. Materiaalilajien puuttuvat solut on palautettu; yhdistetyt solut sekä alatunnisteet/Remark tarkistetaan erikseen. Selvästi kiistanalaiset taulukot ja tyhjät koostumusrivit jätetään toistaiseksi käsittelemättä.

SUM22 · Nippon Steelin valssilankaluettelo EXE203 2008.3 / JIS G4804-1999

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Automaattiteräs
Alaluokka
Automaattiteräs
Materiaalin tuotemuoto
Valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
Cat. No. EXE203 2008.3 PDF; kansilehden tekijänoikeus 2008
Aineiston nimi
Nippon Steelin valssilangat
Taulukon sijainti
Painettu sivu 19, taulukkoindeksi 2
PDF-tiedoston fyysinen sivu
11
Yksikkö
Massaosuus (%)
Analyysityyppi
Alkuperäisen luettelon tässä taulukossa analyysityyppiä ei ole määritetty selvästi
Valmistaja
NIPPON STEEL CORPORATION / Nippon Steel

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV:0.1167–0.2967 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0350–0.1800 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0700–0.2300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.13 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1.0
P0.07 ~ 0.12
S0.24 ~ 0.33

Soveltamisrajat

Nippon Steelin valssilankaluettelon EXE203 2008.3 historiallinen aineisto, PDF-sivu 11 / painettu sivu 19, JIS G4804-1999. Alkuperäisen luettelon taulukko ei yksilöi analyysityyppiä. Valmistajan vaihteluvälitietoja, ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ne eivät tarkoita yrityksemme toimitusta. Ehto: Si valitaan alkuperäistekstin sopimusvaihtoehdoista, ei oletusarvoista valintaa eikä yhdistämistä yhdeksi laajaksi vaihteluväliksi. Ilman valintaa ehtoa ei käytetä täydelliseen laskentaan tai arviointiin.

Koostumusehdot

Alkuperäisen luettelon massaosuus %, historiallinen valmistajan aineisto 2008.3; viitattujen standardien nimet ja painokset säilytetään alkuperäistekstin mukaan, mikä ei tarkoita niiden virallisten alkuperäistekstien hankintaa ja tarkistusta tehdyiksi. / Viiva tai tyhjä kenttä ei tarkoita arvoa 0; tässä erässä on tarkistettu vain kemiallinen koostumus, ja mekaaniset ominaisuudet ja todellinen toimitus tarkistetaan erikseen ehtojen mukaan. / Si valitaan alkuperäistekstin sopimusvaihtoehdoista, ei oletusarvoista valintaa eikä yhdistämistä yhdeksi laajaksi vaihteluväliksi. Ilman valintaa ehtoa ei käytetä täydelliseen laskentaan tai arviointiin.

Tarkistuksen selitys

Ryhmiteltyjen taulukoiden täydellinen avaaminen sekä alkuperäiskuvien ja huomautusten tarkistus; tavanomaiset, jäännös- ja ehdolliset alkuaineet erotetaan toisistaan. Epätäydelliset perusterästen jälkitunnustaulukot jätetään pois.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group