← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

SCR440 — Materiaalitiedot

Yhteensä 7 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin SCR440 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia SCR440?

Liittyviä luettelotietoja on saatavilla. Myös uudet materiaali- ja valmistusvaatimukset ovat tervetulleita. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

SCr440 · JIS G4053

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Kylmämuovaukseen tarkoitetut terästuotteet
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Lähteen painos tunnistettu, koostumuksen tarkistus on vielä kesken
Standardin painos
JIS G 4053-2008
Taulukon sijainti
Taulukko 2 ja jatkotaulukon huomautus a/b; kohta 5

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.6600–0.8567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4600–0.5658 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4850–0.6013 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.38 ~ 0.43
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Koostumusperuste JIS G 4053-2008; tuotteelle ei ilmoiteta painosta, joten sopimukseen sovellettava painos on vahvistettava.

Koostumusehdot

Sulatusanalyysin massaosuus wt%; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen standardin JIS G0321 taulukon 4 mukaan eivätkä ne suoraan laajenna sulatusanalyysin vaihteluväliä. / Kaikkien materiaalilajien jäännösalkuaineiden ehto Cu≤0.30%; määrittämätöntä alkuainetta Mo ei voi käyttää laskennassa nollana. / Materiaalilajissa SNCM630 vain osapuolten sopimus voi laskea alkuaineen Mo alarajan arvoon 0.30%; materiaalilajin SACM645 on lisäksi täytettävä Al 0.70–1.20%. / Soveltuvuus tiettyyn kylmätyssättyyn osaan on vahvistettava erikseen toimitustilan, palloutumisen, muodonmuutosasteen, pinnan laadun ja kokeiden perusteella.

Tarkistuksen selitys

Koostumusperuste JIS G 4053-2008; tuotteelle ei ilmoiteta painosta, joten sopimukseen sovellettava painos on vahvistettava.Näytä vastaava tuote →

SCr440 · JIS G 4053-2008

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
JIS G 4053-2008
Taulukon sijainti
Taulukko 2 ja jatkotaulukon huomautus a/b; kohta 5

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.6600–0.8567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4600–0.5658 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4850–0.6013 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.38 ~ 0.43
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Sulatusanalyysin massaosuus wt%; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen standardin JIS G0321 taulukon 4 mukaan eivätkä ne suoraan laajenna sulatusanalyysin vaihteluväliä. Kaikkien materiaalilajien jäännösalkuaineiden ehto Cu≤0.30%; määrittämätöntä alkuainetta Mo ei voi käyttää laskennassa nollana. Materiaalilajissa SNCM630 vain osapuolten sopimus voi laskea alkuaineen Mo alarajan arvoon 0.30%; materiaalilajin SACM645 on lisäksi täytettävä Al 0.70–1.20%. Soveltuvuus tiettyyn kylmätyssättyyn osaan on vahvistettava erikseen toimitustilan, palloutumisen, muodonmuutosasteen, pinnan laadun ja kokeiden perusteella.

Koostumusehdot

Sulatusanalyysin massaosuus wt%; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen standardin JIS G0321 taulukon 4 mukaan eivätkä ne suoraan laajenna sulatusanalyysin vaihteluväliä. / Kaikkien materiaalilajien jäännösalkuaineiden ehto Cu≤0.30%; määrittämätöntä alkuainetta Mo ei voi käyttää laskennassa nollana. / Materiaalilajissa SNCM630 vain osapuolten sopimus voi laskea alkuaineen Mo alarajan arvoon 0.30%; materiaalilajin SACM645 on lisäksi täytettävä Al 0.70–1.20%. / Soveltuvuus tiettyyn kylmätyssättyyn osaan on vahvistettava erikseen toimitustilan, palloutumisen, muodonmuutosasteen, pinnan laadun ja kokeiden perusteella.

Tarkistuksen selitys

Japaninkielisen 2008-alkuperäistekstin taulukko 2 ja alaviitteet tarkistettu riveittäin

SCr440 · JIS G 4053-2016

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Historiallisen painoksen viitetiedot
Standardin painos
JIS G 4053-2008
Taulukon sijainti
Taulukko 2 ja jatkotaulukon huomautus a/b; kohta 5

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.6600–0.8567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4600–0.5658 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4850–0.6013 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.38 ~ 0.43
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Nykyinen koostumusesitys käyttää alkuperäisiä tietoja standardista JIS G 4053-2008; alkuperäisen tietueen merkintä on JIS G 4053-2016. Tämän painoksen alkuperäisteksti on vielä hankittava, eikä painosten välisiä eroja ole vahvistettu. Sulatusanalyysi, massaosuus wt%; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen standardin JIS G0321 taulukon 4 mukaan, eikä sulatusanalyysin vaihteluväliä saa suoraan laajentaa. Kaikkien materiaalilajien jäännösehto Cu≤0.30%; määrittämätöntä alkuainetta Mo ei saa laskea nollaksi. Kohta SNCM630 sallii alkuaineen Mo alarajan alentamisen arvoon 0.30% vain osapuolten sopimuksella; materiaalilajin SACM645 on lisäksi täytettävä Al 0.70–1.20%. Soveltuvuus tiettyyn kylmätyssättyyn osaan on vahvistettava erikseen toimitustilan, palloutumisen, muodonmuutosmäärän, pintalaadun ja kokeiden perusteella.

Koostumusehdot

Sulatusanalyysin massaosuus wt%; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen standardin JIS G0321 taulukon 4 mukaan eivätkä ne suoraan laajenna sulatusanalyysin vaihteluväliä. / Kaikkien materiaalilajien jäännösalkuaineiden ehto Cu≤0.30%; määrittämätöntä alkuainetta Mo ei voi käyttää laskennassa nollana. / Materiaalilajissa SNCM630 vain osapuolten sopimus voi laskea alkuaineen Mo alarajan arvoon 0.30%; materiaalilajin SACM645 on lisäksi täytettävä Al 0.70–1.20%. / Soveltuvuus tiettyyn kylmätyssättyyn osaan on vahvistettava erikseen toimitustilan, palloutumisen, muodonmuutosasteen, pinnan laadun ja kokeiden perusteella.

Tarkistuksen selitys

Nykyinen koostumusnäyttö käyttää standardin JIS G 4053-2008 alkuperäistietoja. Alkuperäistietueeseen on merkitty JIS G 4053-2016; tämän painoksen alkuperäisteksti on vielä hankittava eikä painosten välisiä eroja ole vahvistettu.

SCr440 · Q/BQB 517-2023

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Kylmätyssäysteräs
Materiaalin tuotemuoto
Kuumavalssattu kylmätyssäysteräsvalssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
Q/BQB 517—2023
Taulukon sijainti
6.1.1 / taulukko 1, rivi 72, huomautus a
PDF-tiedoston fyysinen sivu
11
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi

Lähdeaineisto

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.6600–0.8587 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4600–0.5640 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4850–0.6010 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.38 ~ 0.43
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Q/BQB 517—2023, Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäistekstin taulukko 1, rivi 72; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Taulukon huomautuksen a jäännösalkuaineet Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; jos tällä rivillä määrätään toisin, noudatetaan kyseisen alkuaineen rivikohtaista vaatimusta. Luettelemattomia alkuaineita ja erityissopimuksen vaatimuksia ei saa käsitellä nollina tai oletusarvoisina takuuarvoina; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat määräytyvät erikseen standardin GB/T 222 mukaan. Valssilanka toimitetaan kuumavalssattuna; tunnuksen Z1 tiukennetut P/S-vaatimukset sekä pinnan tai sulkeumien erityislaatu on vahvistettava normatiivisen liitteen A ja sopimuksen tilauskoodin perusteella. Kiinteitä mekaanisia ominaisuuksia ei päätellä koostumustaulukosta.

Koostumusehdot

Q/BQB 517—2023, Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäistekstin taulukko 1, rivi 72; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Taulukon huomautuksen a jäännösalkuaineet Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; jos tällä rivillä määrätään toisin, noudatetaan kyseisen alkuaineen rivikohtaista vaatimusta. Luettelemattomia alkuaineita ja erityissopimuksen vaatimuksia ei saa käsitellä nollina tai oletusarvoisina takuuarvoina; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat määräytyvät erikseen standardin GB/T 222 mukaan. Valssilanka toimitetaan kuumavalssattuna; tunnuksen Z1 tiukennetut P/S-vaatimukset sekä pinnan tai sulkeumien erityislaatu on vahvistettava normatiivisen liitteen A ja sopimuksen tilauskoodin perusteella. Kiinteitä mekaanisia ominaisuuksia ei päätellä koostumustaulukosta.

Tarkistuksen selitys

Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäisen Q/BQB517:2023-aineiston taulukon 1 kaikki 104 riviä ja taulukon 2 kaikki 34 riviä tarkistettu riveittäin; ei sekoiteta vanhaan painokseen.

SCr440 · Q/320582 SGY503-2024 (painos 1)

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Kylmätyssäysteräs
Alaluokka
Kylmätyssäysteräs
Materiaalin tuotemuoto
Valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
Vuoden 2024 painos 1; julkaistu 2024-04-26, voimaan 2024-05-01
Aineiston nimi
Autoteollisuuden kiinnittimiin tarkoitettu kuumavalssattu kylmätyssäysteräsvalssilanka
Taulukon sijainti
Taulukko 1
PDF-tiedoston fyysinen sivu
6
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Valmistaja
Jiangsu Shagang Group Co., Ltd.

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV:0.6600–0.8567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4600–0.5633 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4850–0.6000 Valmistajan aineiston vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei standardin takaamia arvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.38 ~ 0.43
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Shagang Q/320582 SGY503-2024 (painos 1), taulukko 1, rivi 43 (PDF-sivu 6), sulatusanalyysi wt%; esitetään erikseen tämän painoksen alkuperäisillä materiaalilajeilla ja arvoilla. Tilaus ja todellinen toimitus vahvistetaan erikseen; tämä ei ole Ruixiongin toimituslupaus.

Koostumusehdot

Vuoden 2024 painoksen 1 taulukon 1 sulatusanalyysin massaosuus wt%; viiva ei tarkoita nollaa. / Kohdan 6.1.3 jäännösalkuaineet Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20% ja Mo≤0.05%; taulukon 1 erilliset määräykset vastaavan materiaalilajin mukaan. / Sarake AlT on kokonaisalumiinin alaraja, B itsenäinen sarake ja alkuaineet Ti, V ja muut huomautussarakkeessa; materiaalilajin päätteet ovat täsmälleen tämän painoksen alkuperäistaulukon mukaan. / Taulukon 2 happi ≤30×10⁻⁶ ja typpi ≤70×10⁻⁶ eivät sisälly massaosuuden wt% seosalkuainekenttiin. / Kohtien 6.10/6.11 mitattu kovuus ja mekaaniset tiedot eivät ole toimitusperuste eikä yleisiä ominaisuuksia ole täytetty.

Tarkistuksen selitys

Valmistajan vuoden 2024 painoksen 1 taulukosta 1 poimittu suoraan musta alkuperäisteksti ja tarkistettu riveittäin; sininen julkinen vesileima on jätetty pois poimintakerroksesta.

SCr440 · Nippon Steelin valssilankaluettelo EXE203 2008.3 / JIS G4053-2003

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
Cat. No. EXE203 2008.3 PDF; kansilehden tekijänoikeus 2008
Aineiston nimi
Nippon Steelin valssilangat
Taulukon sijainti
Painettu sivu 17, taulukkoindeksi 1
PDF-tiedoston fyysinen sivu
10
Yksikkö
Massaosuus (%)
Analyysityyppi
Alkuperäisen luettelon tässä taulukossa analyysityyppiä ei ole määritetty selvästi
Valmistaja
NIPPON STEEL CORPORATION / Nippon Steel

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV:0.6600–0.8567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4600–0.5658 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4850–0.6013 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.38 ~ 0.43
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Nippon Steelin valssilankaluettelon EXE203 2008.3 historiallinen aineisto, PDF-sivu 10 / painettu sivu 17, JIS G4053-2003. Alkuperäisen luettelon taulukko ei yksilöi analyysityyppiä. Valmistajan vaihteluvälitietoja, ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ne eivät tarkoita yrityksemme toimitusta.

Koostumusehdot

Alkuperäisen luettelon massaosuus %, historiallinen valmistajan aineisto 2008.3; viitattujen standardien nimet ja painokset säilytetään alkuperäistekstin mukaan, mikä ei tarkoita niiden virallisten alkuperäistekstien hankintaa ja tarkistusta tehdyiksi. / Viiva tai tyhjä kenttä ei tarkoita arvoa 0; tässä erässä on tarkistettu vain kemiallinen koostumus, ja mekaaniset ominaisuudet ja todellinen toimitus tarkistetaan erikseen ehtojen mukaan.

Tarkistuksen selitys

Ryhmiteltyjen taulukoiden täydellinen avaaminen sekä alkuperäiskuvien ja huomautusten tarkistus; tavanomaiset, jäännös- ja ehdolliset alkuaineet erotetaan toisistaan. Epätäydelliset perusterästen jälkitunnustaulukot jätetään pois.

SCr440 · China Steelin tankoteräs- ja valssilankaluettelo 2014-C1 / 7.1.11 JIS G4053 (painosta ei ilmoitettu)

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Tanko ja valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
CAT.NO.3-BD-01-2014-C1 (ilmoitettu takakannessa)
Aineiston nimi
Tankoteräs- ja valssilankatuotteiden käsikirja Bars & Wire Rods
Taulukon sijainti
7.1.11 JIS G4053 (painosta ei ilmoitettu)
PDF-tiedoston fyysinen sivu
20
Yksikkö
Massaosuus (%)
Analyysityyppi
Alkuperäisen luettelon tässä taulukossa analyysityyppiä ei ole määritetty selvästi
Valmistaja
CHINA STEEL CORPORATION / China Steel Corporation (Taiwan)

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV:0.6600–0.8567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4600–0.5658 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4850–0.6013 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.38 ~ 0.43
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

China Steelin tanko- ja valssilankaluettelo CAT.NO.3-BD-01-2014-C1, PDF-sivu 20 / painettu sivu 18, 7.1.11 JIS G4053 (painostunnusta ei ilmoitettu). Alkuperäisen luettelon taulukko ei yksilöi analyysityyppiä. Historiallisia valmistajan vaihteluvälitietoja, ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ne eivät tarkoita yrityksemme toimitusta.

Koostumusehdot

2014-C1, historiallinen valmistajaluettelo tangoille ja langalle; jos viitatun standardin painosta ei ilmoiteta, vuosilukua ei täydennetä muista luetteloista eikä luetteloa nosteta viralliseksi standardin alkuperäistekstiksi. / Viiva ja tyhjä kenttä eivät tarkoita nollaa; koostumuksen olemassaolo ei tarkoita kaavan olevan täydellinen tai soveltuva. Mekaaniset ominaisuudet ja toimitus tarkistetaan erikseen.

Tarkistuksen selitys

Koko luettelon 28 taulukon yhdistettyjen solujen geometria on palautettu ilman puuttuvia soluja; kirjaukset perustuvat alkuperäisiin kuviin, jatkosivuihin ja huomautuksiin. Kiistanalaiset ehdot jätetään toistaiseksi ratkaisematta.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group