SCR440 — Materialeoplysninger
I alt 7 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for SCR440 →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i SCR440?
Relaterede katalogoplysninger er tilgængelige. Nye materiale- og bearbejdningsbehov er også velkomne. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
SCr440 · JIS G4053
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Stål til koldformning
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Kildeudgaven er identificeret, verifikation af sammensætningen afventer afslutning
- Standardudgave
- JIS G 4053-2008
- Tabellens placering
- Tabel 2 og fortsættelsestabellens note a/b; punkt 5
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.43 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Cu | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Sammensætningsgrundlag JIS G 4053-2008; produktet angiver ingen udgave, og kontraktens gældende udgave skal bekræftes.
Betingelser for sammensætning
Smelteanalyse, massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt JIS G0321, tabel 4 og må ikke direkte udvide smelteanalysens interval. / Restindhold for alle kvaliteter: Cu≤0.30%; uspecificeret Mo må ikke regnes som nul. / Kun efter aftale mellem parterne kan SNCM630 have nedre Mo-grænse sænket til 0.30%; SACM645 skal også opfylde Al 0.70–1.20%. / Egnethed til en konkret koldstukket komponent skal bekræftes særskilt ud fra leveringstilstand, sfæroidisering, deformation, overfladekvalitet og prøvning.
Verifikationsbemærkninger
Sammensætningsgrundlag JIS G 4053-2008; produktet angiver ingen udgave, og kontraktens gældende udgave skal bekræftes.Se det tilhørende produkt →SCr440 · JIS G 4053-2008
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- JIS G 4053-2008
- Tabellens placering
- Tabel 2 og fortsættelsestabellens note a/b; punkt 5
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.43 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Cu | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Smelteanalyse, massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt JIS G0321, tabel 4 og må ikke direkte udvide smelteanalysens interval. Restindhold for alle kvaliteter: Cu≤0.30%; uspecificeret Mo må ikke regnes som nul. Kun efter aftale mellem parterne kan SNCM630 have nedre Mo-grænse sænket til 0.30%; SACM645 skal også opfylde Al 0.70–1.20%. Egnethed til en konkret koldstukket komponent skal bekræftes særskilt ud fra leveringstilstand, sfæroidisering, deformation, overfladekvalitet og prøvning.
Betingelser for sammensætning
Smelteanalyse, massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt JIS G0321, tabel 4 og må ikke direkte udvide smelteanalysens interval. / Restindhold for alle kvaliteter: Cu≤0.30%; uspecificeret Mo må ikke regnes som nul. / Kun efter aftale mellem parterne kan SNCM630 have nedre Mo-grænse sænket til 0.30%; SACM645 skal også opfylde Al 0.70–1.20%. / Egnethed til en konkret koldstukket komponent skal bekræftes særskilt ud fra leveringstilstand, sfæroidisering, deformation, overfladekvalitet og prøvning.
Verifikationsbemærkninger
Tabel 2 og fodnoterne i den japanske 2008-originaltekst er kontrolleret rækkevisSCr440 · JIS G 4053-2016
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Reference til historisk udgave
- Standardudgave
- JIS G 4053-2008
- Tabellens placering
- Tabel 2 og fortsættelsestabellens note a/b; punkt 5
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.43 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Cu | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Den aktuelle kemiske sammensætning viser originaldata fra JIS G 4053-2008; den oprindelige post angiver JIS G 4053-2016. Originalteksten til denne udgave skal indhentes, og forskelle mellem udgaverne er endnu ikke bekræftet. Smelteanalyse, massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt JIS G0321, tabel 4 og må ikke direkte udvide smelteanalysens interval. Restindhold for alle kvaliteter: Cu≤0.30%; uspecificeret Mo må ikke regnes som nul. Kun efter aftale mellem parterne kan SNCM630 have nedre Mo-grænse sænket til 0.30%; SACM645 skal også opfylde Al 0.70–1.20%. Egnethed til en konkret koldstukket komponent skal bekræftes særskilt ud fra leveringstilstand, sfæroidisering, deformation, overfladekvalitet og prøvning.
Betingelser for sammensætning
Smelteanalyse, massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt JIS G0321, tabel 4 og må ikke direkte udvide smelteanalysens interval. / Restindhold for alle kvaliteter: Cu≤0.30%; uspecificeret Mo må ikke regnes som nul. / Kun efter aftale mellem parterne kan SNCM630 have nedre Mo-grænse sænket til 0.30%; SACM645 skal også opfylde Al 0.70–1.20%. / Egnethed til en konkret koldstukket komponent skal bekræftes særskilt ud fra leveringstilstand, sfæroidisering, deformation, overfladekvalitet og prøvning.
Verifikationsbemærkninger
Den aktuelle kemiske sammensætning viser originaldata fra JIS G 4053-2008; den oprindelige post angiver JIS G 4053-2016, men originalteksten til denne udgave mangler stadig, og forskelle mellem udgaverne er endnu ikke bekræftet.SCr440 · Q/BQB 517-2023
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Stål til koldstukning
- Materialeform
- Varmvalset valsetråd af stål til koldstukning
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- Q/BQB 517—2023
- Tabellens placering
- 6.1.1/tabel 1, række 72, note a
- PDF fysisk side
- 11
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.43 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.02 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.02 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Ni | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Q/BQB 517—2023 officielle originaltekst på Baosteels hjemmeside, tabel 1, række 72; smelteanalyse, massefraktion wt%. Note a under tabellen: restelementer Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; hvis rækken angiver andet for et grundstof, gælder rækkens krav. Uspecificerede grundstoffer og særlige aftalekrav må ikke regnes som nul eller som standardgarantier; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt GB/T 222. Valsetråd leveres varmvalset; skærpede krav til Z1 P/S samt særlig overflade- eller inklusionskvalitet skal bekræftes efter normativt bilag A og kontraktens bestillingskode; faste mekaniske egenskaber udledes ikke af sammensætningstabellen.
Betingelser for sammensætning
Q/BQB 517—2023 officielle originaltekst på Baosteels hjemmeside, tabel 1, række 72; smelteanalyse, massefraktion wt%. Note a under tabellen: restelementer Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; hvis rækken angiver andet for et grundstof, gælder rækkens krav. Uspecificerede grundstoffer og særlige aftalekrav må ikke regnes som nul eller som standardgarantier; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt GB/T 222. Valsetråd leveres varmvalset; skærpede krav til Z1 P/S samt særlig overflade- eller inklusionskvalitet skal bekræftes efter normativt bilag A og kontraktens bestillingskode; faste mekaniske egenskaber udledes ikke af sammensætningstabellen.
Verifikationsbemærkninger
Q/BQB517:2023-originaludgaven på Baosteels officielle hjemmeside: tabel 1 med 104 rækker og tabel 2 med 34 rækker er kontrolleret rækkevis; blandes ikke med ældre udgaver.SCr440 · Q/320582 SGY503-2024 (udgave 1)
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Stål til koldstukning
- Underkategori
- Stål til koldstukning
- Materialeform
- Valsetråd
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- Udgave 1 fra 2024; offentliggjort 2024-04-26, ikrafttræden 2024-05-01
- Dokumenttitel
- Varmvalset valsetråd af stål til koldstukning af bilbefæstelser
- Tabellens placering
- Tabel 1
- PDF fysisk side
- 6
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Producent
- Jiangsu Shagang Group Co., Ltd.
Reference for kulstofækvivalent
Estimat ud fra producentens dokumenterede interval, ikke garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.43 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.02 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.015 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Ni | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Shagang Q/320582 SGY503-2024 (udgave 1), tabel 1, række 43 (PDF side 6), smelteanalyse wt%; vises selvstændigt med denne udgaves oprindelige kvalitetsbetegnelser og værdier; ordre og faktisk levering skal bekræftes særskilt; dette er intet leveringstilsagn fra Creation Group.
Betingelser for sammensætning
Udgave 1 fra 2024, tabel 1, smelteanalyse, massefraktion wt%; streger betyder ikke nul. / Afsnit 6.1.3, restgrundstoffer Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20%, Mo≤0.05%; særskilte bestemmelser i tabel 1 følger den relevante kvalitet. / Kolonnen AlT er en nedre grænse for samlet aluminium, B har sin egen kolonne, og Ti, V mv. står i bemærkningskolonnen; kvalitetssuffikser følger nøje denne udgaves originaltabel. / Tabel 2, ilt ≤30×10⁻⁶ og kvælstof ≤70×10⁻⁶ er ikke indarbejdet i legeringsgrundstoffelterne med massefraktion wt%. / Målte hårdheds- og mekaniske data i afsnit 6.10/6.11 er ikke leveringsgrundlag, og generelle egenskaber er ikke udfyldt.
Verifikationsbemærkninger
Sort originaltabeltekst fra producentens udgave 1 fra 2024, tabel 1, er udtrukket direkte og kontrolleret rækkevis; det blå offentlige vandmærke er udeladt fra tekstudtrækket.SCr440 · Nippon Steels valsetrådskatalog EXE203 2008.3 / JIS G4053-2003
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Valsetråd
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- Cat. No. EXE203 2008.3 PDF; omslagets ophavsret 2008
- Dokumenttitel
- Nippon Steel Wire Rods
- Tabellens placering
- Trykt side 17, tabelindeks 1
- PDF fysisk side
- 10
- Enhed
- Massefraktion (%)
- Analysetype
- Analysetypen er ikke udtrykkeligt angivet i denne tabel i det oprindelige katalog
- Producent
- NIPPON STEEL CORPORATION / Nippon Steel
Reference for kulstofækvivalent
Estimat ud fra producentens dokumenterede interval, ikke garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.43 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Cu | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Nippon Steels valsetrådskatalog EXE203 2008.3, historisk dokumentation, PDF side 10 / trykt side 17, JIS G4053-2003. Originalkataloget angiver ikke analysetypen entydigt for denne tabel. Producentens dokumenterede intervaller er hverken garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier og dokumenterer ikke vores virksomheds levering.
Betingelser for sammensætning
Originalkatalogets massefraktion %, historisk producentmateriale 2008.3; henviste standardnavne og udgaver følger originalen uden dokumentation for indhentning og verificering af deres officielle originaltekster. / Tankestreger eller tomme felter betyder ikke 0; denne batch verificerer kun kemi, mens mekaniske egenskaber og faktisk levering kontrolleres særskilt efter betingelser.
Verifikationsbemærkninger
Grupperede tabeller er fuldt udfoldet og kontrolleret mod originalbilleder og noter; almindelige grundstoffer, restelementer og betingede grundstoffer holdes adskilt; ufuldstændige suffikstabeller for basisstål er udelukket.SCr440 · China Steel Corporations katalog over stangstål og valsetråd 2014-C1 / 7.1.11 JIS G4053 (udgave ikke angivet)
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Stænger og valsetråd
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- CAT.NO.3-BD-01-2014-C1 (udtrykkeligt angivet på bagsiden)
- Dokumenttitel
- Produkthåndbog for stangstål og valsetråd Bars & Wire Rods
- Tabellens placering
- 7.1.11 JIS G4053 (udgave ikke angivet)
- PDF fysisk side
- 20
- Enhed
- Massefraktion (%)
- Analysetype
- Analysetypen er ikke udtrykkeligt angivet i denne tabel i det oprindelige katalog
- Producent
- CHINA STEEL CORPORATION / China Steel Corporation (Taiwan)
Reference for kulstofækvivalent
Estimat ud fra producentens dokumenterede interval, ikke garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.43 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Cu | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
China Steel Corporations katalog over stangstål og valsetråd CAT.NO.3-BD-01-2014-C1, PDF side 20 / trykt side 18, 7.1.11 JIS G4053 (udgave ikke angivet). Originalkataloget angiver ikke analysetypen entydigt for denne tabel. Historiske producentintervaller er hverken garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier og dokumenterer ikke vores virksomheds levering.
Betingelser for sammensætning
2014-C1, historisk producentkatalog for stænger/valsetråd; manglende årstal for henviste standardudgaver udfyldes ikke fra andre kataloger, og kataloget opgraderes ikke til officiel standardoriginal. / Tankestreger og tomme felter betyder ikke nul; kemi betyder ikke en fuldstændig eller anvendelig formel; mekaniske egenskaber og levering verificeres særskilt.