← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

E52100 — Materiaalitiedot

Yhteensä 4 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin E52100 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia E52100?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

E52100 · SAE J404-2009

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
SAE J404-2009
Taulukon sijainti
Table1 ja huomautus 1–7
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、3、4

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:1.2817–1.5470 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):1.0625–1.2398 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:1.0700–1.2548 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.98 ~ 1.1
Mn0.25 ~ 0.45
Si0.15 ~ 0.35
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr1.3 ~ 1.6
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Alkuperäistekstin SAE E52100 vastaa tunnusta UNS G52986; UNS on vain haun rinnakkaisnimi. Sulatusanalyysi wt%; erikseen määrittämättömien jäännösalkuaineiden rajat Cu≤.35%, Ni≤.25%, Cr≤.20%, Mo≤.06%, mutta määritetyt seospitoisuusvälit ovat ensisijaisia. Oletusarvoiset ja sovitut P/S-ehdot pidetään erillisinä; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen lähteestä J409. Muut alkuaineen Si vaihteluvälit edellyttävät sopimusta; alkuaineen Pb lisäys vaatii merkinnän L, eikä tavalliseen materiaalilajiin yhdistetä alkuainetta Pb. Raportoitavat alkuaineet ja raportointikynnykset eivät ole yleisiä pitoisuusvaatimuksia tai nollapitoisuuksia. Koostumus ei yksin osoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai toimitettavuutta. Huomautus 2: sähköuuniteräs; etuliite E ja numerotunnus UNS säilytetään alkuperäisen taulukon mukaan. Alkuperäisen taulukon tällä rivillä P/S kukin ≤.025%; tavallisen rivin sovittua lievennystä ei sovelleta automaattisesti.

Koostumusehdot

Alkuperäistekstin SAE E52100 vastaa tunnusta UNS G52986; UNS on vain haun rinnakkaisnimi. Sulatusanalyysi wt%; erikseen määrittämättömien jäännösalkuaineiden rajat Cu≤.35%, Ni≤.25%, Cr≤.20%, Mo≤.06%, mutta määritetyt seospitoisuusvälit ovat ensisijaisia. Oletusarvoiset ja sovitut P/S-ehdot pidetään erillisinä; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen lähteestä J409. Muut alkuaineen Si vaihteluvälit edellyttävät sopimusta; alkuaineen Pb lisäys vaatii merkinnän L, eikä tavalliseen materiaalilajiin yhdistetä alkuainetta Pb. Raportoitavat alkuaineet ja raportointikynnykset eivät ole yleisiä pitoisuusvaatimuksia tai nollapitoisuuksia. Koostumus ei yksin osoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai toimitettavuutta. Huomautus 2: sähköuuniteräs; etuliite E ja numerotunnus UNS säilytetään alkuperäisen taulukon mukaan. Alkuperäisen taulukon tällä rivillä P/S kukin ≤.025%; tavallisen rivin sovittua lievennystä ei sovelleta automaattisesti.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taulukon 1 oletusarvoinen koostumus

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.98 ~ 1.1
Mn0.25 ~ 0.45
Si0.15 ~ 0.35
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr1.3 ~ 1.6
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)

Tarkistuksen selitys

Aineiston PDF3 taulukon 1 kaikki sarakkeet ja aineiston PDF4 alaviitteet tarkistettu visuaalisesti

E52100 · ASTM A29/A29M-2012

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ASTM A29/A29M-2012
Taulukon sijainti
Taulukon 2 huomautukset 1–4 ja alaviitteet A–C
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、5、6

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taulukossa 2 ilmoitettu alkuaineen Si vaihteluväli
IIW / CEV:1.2817–1.5470 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):1.0625–1.2398 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:1.0700–1.2548 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Ostaja määrää ehdon Si≤0.10%, huomautus A
IIW / CEV:1.2817–1.5470 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):1.0575–1.2315 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:1.0700–1.2548 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.98 ~ 1.1
Mn0.25 ~ 0.45
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si0.15 ~ 0.35
Cr1.3 ~ 1.6
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Sulatuksen kemiallisen koostumuksen massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 6 mukaan eikä poikkeamia lisätä sulatusanalyysin rajoihin. Taulukon 2 huomautus 1: kun alkuaineille Cu/Ni/Cr/Mo ei ole määrätty seosaineen vaihteluväliä, kullekin sallitaan ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; nimenomaiset seosaineen vaihteluvälit ovat ensisijaisia. Huomautus A: ostaja voi määrätä ehdon Si≤0.10%; sitä ja taulukon alkuaineen Si vaihteluväliä käsitellään erillisinä ehtoina eikä niiden unionia muodosteta. Huomautus 4: vain erikseen määrätyssä lyijyä sisältävässä L-teräksessä alkuaineen Pb pitoisuus on 0.15–0.35%; tavallisiin materiaalilajeihin ei automaattisesti lisätä alkuainetta Pb. Standardi antaa kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; pelkän kemiallisen koostumuksen perusteella ei voi luvata kylmätyssäyssoveltuvuutta tai toimitusta.

Koostumusehdot

Sulatuksen kemiallisen koostumuksen massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 6 mukaan eikä poikkeamia lisätä sulatusanalyysin rajoihin. Taulukon 2 huomautus 1: kun alkuaineille Cu/Ni/Cr/Mo ei ole määrätty seosaineen vaihteluväliä, kullekin sallitaan ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; nimenomaiset seosaineen vaihteluvälit ovat ensisijaisia. Huomautus A: ostaja voi määrätä ehdon Si≤0.10%; sitä ja taulukon alkuaineen Si vaihteluväliä käsitellään erillisinä ehtoina eikä niiden unionia muodosteta. Huomautus 4: vain erikseen määrätyssä lyijyä sisältävässä L-teräksessä alkuaineen Pb pitoisuus on 0.15–0.35%; tavallisiin materiaalilajeihin ei automaattisesti lisätä alkuainetta Pb. Standardi antaa kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; pelkän kemiallisen koostumuksen perusteella ei voi luvata kylmätyssäyssoveltuvuutta tai toimitusta.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taulukossa 2 ilmoitettu alkuaineen Si vaihteluväli

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.98 ~ 1.1
Mn0.25 ~ 0.45
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si0.15 ~ 0.35
Cr1.3 ~ 1.6
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Ostaja määrää ehdon Si≤0.10%, huomautus A

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.98 ~ 1.1
Mn0.25 ~ 0.45
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr1.3 ~ 1.6
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Virallisen 2012-alkuperäistekstin taulukko 2 ja alaviitteet tarkistettu; valittava Si ja sovellettavat hankintaehdot.

E52100 · SAE J404-2000

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Laakeriteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
SAE J404-2000
Taulukon sijainti
Taulukko 1 ja huomautukset 1–3; soveltamisala
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、2

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:1.2817–1.5470 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):1.0625–1.2398 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:1.0700–1.2548 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.98 ~ 1.1
Mn0.25 ~ 0.45
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr1.3 ~ 1.6
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si0.15 ~ 0.35

Soveltamisrajat

Vuoden 2000 kuukauden 6 standardin taulukon 1 senkka-analyysi, massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen standardin SAE J409 mukaan eikä taulukkoarvoja suoraan laajenneta. Huomautus 1: alkuaineille, joita alkuperäinen taulukko ei määritä eikä vaadi, jäännösylärajat Cu/Ni/Cr/Mo kukin ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; nimenomaiset seosvaihteluvälit ovat ensisijaisia. Alkuainetta Pb0.15–0.35% sisältävä materiaali vaatii erikseen määrätyn L-materiaalilajin eikä sitä lisätä tavalliseen materiaalilajiin automaattisesti. Alkuaineet Al, Ti, Nb ja V on raportoitava riippumatta siitä, onko ne määrätty; arvoa 0.008% pienempi pitoisuus voidaan raportoida muodossa <0.008%. Tämä on raportointikynnys, ei yhtenäinen koostumuksen yläraja. Etuliitteellä E varustettu materiaalilaji on sähköuuniteräs; alkuaineiden P/S ylärajat ovat vastaavasti 0.025%, erillään tavallisesta materiaalilajista. Soveltuu muun muassa teräsaihioihin, levyaihioihin, levyihin, valssilankaan sekä kuumavalssattuihin ja kylmämuokattuihin tankoihin; koostumus yksin ei takaa kylmätyssäyssoveltuvuutta.

Koostumusehdot

Vuoden 2000 kuukauden 6 standardin taulukon 1 senkka-analyysi, massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen standardin SAE J409 mukaan eikä taulukkoarvoja suoraan laajenneta. Huomautus 1: alkuaineille, joita alkuperäinen taulukko ei määritä eikä vaadi, jäännösylärajat Cu/Ni/Cr/Mo kukin ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; nimenomaiset seosvaihteluvälit ovat ensisijaisia. Alkuainetta Pb0.15–0.35% sisältävä materiaali vaatii erikseen määrätyn L-materiaalilajin eikä sitä lisätä tavalliseen materiaalilajiin automaattisesti. Alkuaineet Al, Ti, Nb ja V on raportoitava riippumatta siitä, onko ne määrätty; arvoa 0.008% pienempi pitoisuus voidaan raportoida muodossa <0.008%. Tämä on raportointikynnys, ei yhtenäinen koostumuksen yläraja. Etuliitteellä E varustettu materiaalilaji on sähköuuniteräs; alkuaineiden P/S ylärajat ovat vastaavasti 0.025%, erillään tavallisesta materiaalilajista. Soveltuu muun muassa teräsaihioihin, levyaihioihin, levyihin, valssilankaan sekä kuumavalssattuihin ja kylmämuokattuihin tankoihin; koostumus yksin ei takaa kylmätyssäyssoveltuvuutta.

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen 2000-taulukon rivit ja alaviitteet tarkistettu; materiaalilajin 50B46 epäselvyydet kirjataan erikseen. Kaikkia lukuja ei ole vahvistettu

E52100 · ASTM A29/A29M-2023

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ASTM A29/A29M-2023
Taulukon sijainti
Taulukon 2 huomautukset 1–4, alaviitteet A–C
PDF-tiedoston fyysinen sivu
7
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi (alkuperäisen taulukon koostumusvälit ja raja-arvot)

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taulukossa 2 ilmoitettu alkuaineen Si vaihteluväli
IIW / CEV:1.2817–1.5470 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):1.0625–1.2398 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:1.0700–1.2548 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Ostaja määrää ehdon Si≤0.10%, taulukon 2 huomautus A
IIW / CEV:1.2817–1.5470 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):1.0575–1.2315 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:1.0700–1.2548 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.98 ~ 1.1
Mn0.25 ~ 0.45
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si0.15 ~ 0.35
Cr1.3 ~ 1.6
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

ASTM A29/A29M-2023, alkuperäisen tekstin taulukko 2; perustaulukko esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat vahvistetaan erikseen standardin 4.3 ja taulukon 6 mukaan eikä niitä lisätä sulatusrajoihin. Kohta 4.1.1: tämän taulukon materiaalilajina tilattaessa vastaavien sulatusrajojen on täytyttävä; muista tilauskoostumuksista sovitaan erikseen kohdan 4.1.2 ja taulukon 3/4 mukaan eikä niitä yhdistetä tähän taulukkoon omin päin. Kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; koostumus yksin ei ole lupaus kylmätyssäyssoveltuvuudesta, toimituksesta tai mekaanisista ominaisuuksista. Taulukon 2 huomautus 1: alkuaineiden Cu/Ni/Cr/Mo jäännösylärajat ovat vastaavasti 0.35/0.25/0.20/0.06% vain, kun seosvaihteluväliä ei määrätä; tämän rivin määrätty seosvaihteluväli on ensisijainen. Taulukon 2 huomautus A: ostaja voi määrätä ehdon Si≤0.10%, joka valitaan vaihtoehtoisena haarana tämän rivin Si-vaihteluvälille; joukkoja ei yhdistetä. Taulukon 2 huomautus 4: erikseen määrätyn lyijyä sisältävän L-materiaalilajin ehto Pb0.15–0.35%; kun lyijyä lisätään senkan valusuihkuun, lyijyn valu- tai sulatusanalyysiä ei voida määrittää. Lyijyä sisältävää materiaalilajia ei muodosteta automaattisesti eikä lisätä tavalliseen materiaalilajiin.

Koostumusehdot

ASTM A29/A29M-2023, alkuperäisen tekstin taulukko 2; perustaulukko esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat vahvistetaan erikseen standardin 4.3 ja taulukon 6 mukaan eikä niitä lisätä sulatusrajoihin. Kohta 4.1.1: tämän taulukon materiaalilajina tilattaessa vastaavien sulatusrajojen on täytyttävä; muista tilauskoostumuksista sovitaan erikseen kohdan 4.1.2 ja taulukon 3/4 mukaan eikä niitä yhdistetä tähän taulukkoon omin päin. Kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; koostumus yksin ei ole lupaus kylmätyssäyssoveltuvuudesta, toimituksesta tai mekaanisista ominaisuuksista. Taulukon 2 huomautus 1: alkuaineiden Cu/Ni/Cr/Mo jäännösylärajat ovat vastaavasti 0.35/0.25/0.20/0.06% vain, kun seosvaihteluväliä ei määrätä; tämän rivin määrätty seosvaihteluväli on ensisijainen. Taulukon 2 huomautus A: ostaja voi määrätä ehdon Si≤0.10%, joka valitaan vaihtoehtoisena haarana tämän rivin Si-vaihteluvälille; joukkoja ei yhdistetä. Taulukon 2 huomautus 4: erikseen määrätyn lyijyä sisältävän L-materiaalilajin ehto Pb0.15–0.35%; kun lyijyä lisätään senkan valusuihkuun, lyijyn valu- tai sulatusanalyysiä ei voida määrittää. Lyijyä sisältävää materiaalilajia ei muodosteta automaattisesti eikä lisätä tavalliseen materiaalilajiin.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taulukossa 2 ilmoitettu alkuaineen Si vaihteluväli

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.98 ~ 1.1
Mn0.25 ~ 0.45
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si0.15 ~ 0.35
Cr1.3 ~ 1.6
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Ostaja määrää ehdon Si≤0.10%, taulukon 2 huomautus A

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.98 ~ 1.1
Mn0.25 ~ 0.45
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr1.3 ~ 1.6
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen 2023-taulukon neljän sivun 190 riviä on jäsennetty soluittain olemassa olevasta OCR-aineistosta. Kaikki luvut on tarkistettu riippumattoman 2012-aineiston erotarkastelulla sekä vuoden 2023 alkuperäiskuvista ja alaviitteistä; arvoja ei täydennetä vanhasta painoksesta.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group