← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

C10 — Materiaalitiedot

Yhteensä 2 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin C10 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia C10?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

C10 · ISO 683-18-1996

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiletysteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ISO 683-18-1996
Taulukon sijainti
Table3 ja alaviite 1–5; 7.2.2.1–7.2.2.2
PDF-tiedoston fyysinen sivu
6、11、12、13

Lähdeaineisto

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.1200–0.2300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0900–0.1733 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.1000–0.1900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.07 ~ 0.13
Si0.15 ~ 0.4
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

ISO 683-18:1996, seostamattomat ja niukkaseosteiset kirkkaat terästuotteet, taulukon 3 hiiletysterästen sulatusanalyysi, massaosuus wt%; ei painoksen 2014 koostumuksen vahvistus. Tämä lähde on virallisen painoksen julkinen 13 sivun ote; taulukon 3 täydelliset koostumusrivit ja kohdan 5 alaviitteet on saatu, mutta taulukon 4 tuoteanalyysin poikkeamia, taulukon 7/8 karkenevuustietoja ja luvun 8 nuorrutusterästen koostumuksia ei ole saatu. Koko standardin tarkistusta ei oleteta valmiiksi. Nykyinen esitys käyttää taulukon 3 tavallisten materiaalilajien vaihteluvälejä. Karkenevuusvaatimuksen yhteydessä alaviite 1 sallii rajalliset poikkeamat lukuun ottamatta alkuainetta P/S; alkuaineen C poikkeama enintään ±0.01%, muut alkuaineet tarkistetaan taulukosta 4. Puuttuvan taulukon 4 vuoksi vaihteluväliä ei lievennetä automaattisesti eikä tietoa käytetä H-materiaalilajin hyväksyntään. Lastuttavuutta voidaan pyynnöstä parantaa lyijylisäyksellä tai sulfidien muodon hallinnalla; lyijylle ei määrätä lukuarvoa eikä sitä täytetä nollaksi tai omin päin valituksi vaihteluväliksi. Muut hiiletysteräkset standardin ISO 683-11:1987 mukaan; painoksen 2014 eri jälkiliitteisiä nimiä ei automaattisesti käsitellä painoksen 1996 samana materiaalilajina. Tarjouspyynnössä ja tilauksessa voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta huomioiden vaikutus mekaanisiin ominaisuuksiin; nykyinen esitys käyttää taulukon 3 perusvaihteluväliä eikä alkuaineen Si alarajaa poisteta omin päin. Taulukossa luettelemattomat alkuaineet eivät tarkoita nollaa; niitä ei tule tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta (paitsi sulatuksen viimeistelyyn), ja romun tai muiden lähteiden tuomien alkuaineiden haitallinen vaikutus ominaisuuksiin on estettävä. Kohta 7.2.2.1 määrää taulukon 3 sulatusanalyysille; tuoteanalyysin poikkeamat ovat puuttuvassa taulukossa 4. Kohta 5.1.2 edellyttää tiivistettyä terästä. Kylmätyssäyksen ja kylmäpursotuksen karbidien palloutushehkutusehdot käsittelee erikseen ISO4954, eikä koostumus yksin osoita kylmätyssäyssoveltuvuutta.

Koostumusehdot

Standardin ISO 683-18:1996 kirkkaat seostamattoman ja niukkaseosteisen teräksen tuotteet, taulukon 3 hiiletysteräksen sulatusanalyysi, massaosuus wt%; ei painoksen 2014 koostumuksen vahvistus. / Lähde on virallisen painoksen julkinen ote, 13 sivua; taulukon 3 täydelliset koostumusrivit ja 5 alaviitettä on saatu, mutta taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia, taulukkojen 7/8 karkenevuustietoja ja luvun 8 nuorrutusterästen koostumusta ei ole saatu. Koko standardin tarkistusta ei oleteta valmiiksi. / Nykyinen esitys näyttää taulukon 3 tavallisten materiaalilajien vaihteluvälit. Kun karkenevuusvaatimukset määrätään, alaviite 1 sallii rajalliset poikkeamat alkuaineita P/S lukuun ottamatta; alkuaineen C poikkeama ei saa ylittää arvoa ±0.01% ja muut on tarkistettava taulukosta 4. Puuttuvan taulukon 4 vuoksi vaihteluväliä ei väljennetä automaattisesti eikä käytetä materiaalilajin H hyväksymiseen. / Lastuttavuutta voidaan vaadittaessa parantaa lyijylisäyksellä tai sulfidien muodon hallinnalla; lyijylle ei anneta lukuarvoa eikä täytetä nollaa tai keksittyä vaihteluväliä. / Muut hiiletysteräkset standardissa ISO 683-11:1987; painoksen 2014 eri päätteisiä nimiä ei automaattisesti käsitellä painoksen 1996 samana materiaalilajina. / Pienemmästä Si-pitoisuudesta voidaan sopia tiedustelussa ja tilauksessa ottaen huomioon vaikutus mekaanisiin ominaisuuksiin; nykyisin käytetään taulukon 3 perusvaihteluväliä eikä alkuaineen Si alarajaa poisteta omin päin. / Taulukossa luettelemattomat alkuaineet eivät tarkoita nollaa; niitä ei pidä tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta (sulatuksen viimeistelyyn tarvittavia lisäyksiä lukuun ottamatta), ja romusta sekä muista lähteistä tulevat ominaisuuksiin vaikuttavat alkuaineet on estettävä. / Kohta 7.2.2.1 määrää taulukon 3 sulatusanalyysiin; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat ovat puuttuvassa taulukossa 4. Kohta 5.1.2 edellyttää tiivistettyä terästä. Kylmätyssäyksen ja kylmäpursotuksen tarvitsema karbidien palloutushehkutusehto sisältyy erikseen kohtaan ISO4954 eikä kylmätyssäyssoveltuvuutta voi vahvistaa pelkästä koostumuksesta.

Tarkistuksen selitys

Virallisen painoksen julkisen otteen taulukon 3 kokonaiset rivit, yhdistetyt solut ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti yksittäin; vahvistetaan vain tavanomaisen materiaalilajin sulatuskoostumus

C10 · Q/BQB 130-2003

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Levyaihioteräs
Materiaalin tuotemuoto
Esivalssattu levyaihio jatkovalssaukseen
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
Q/BQB 130—2003
Taulukon sijainti
4.1.1 / taulukko 3 ja huomautukset 1–3
PDF-tiedoston fyysinen sivu
3、4
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi

Lähdeaineisto

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Hapenpoistotapa K; sovellettava valmiin levyn paksuus<5 mm
IIW / CEV:0.1200–0.2300 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0883–0.1733 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.1000–0.1900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.07 ~ 0.13
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Q/BQB 130—2003 on uudelleenvalssattavien esivalssattujen levyaihioiden standardi; taulukon 3 lopputuotteen levynpaksuus tarkoittaa levyaihion uudelleenvalssauksen jälkeistä levynpaksuutta, ei aihion paksuutta tai langanhalkaisijaa. Taulukko 3 esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%; C kansiteräs, A alumiinilla tiivistetty, G alumiinilla ja piillä tiivistetty, K piillä tiivistetty teräs. Ehtorivi on valittava, eikä luettelemattomia alkuaineita saa käsitellä nollina. Taulukon 3 huomautus 3 määrää paksuun levyyn (lopputuotteen paksuus ≥15 mm) tarkoitetulle levyaihiolle alumiinilla ja piillä tiivistetyn G-teräksen; muihin hapenpoistotapoihin liittyvien taulukkorivien soveltuvuus on vahvistettava tilaajan ja toimittajan kesken. Tiivistetyn teräksen tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen standardin GB/T 222 mukaan, eikä niitä sekoiteta taulukon 3 sulatusanalyysiarvoihin.

Koostumusehdot

Q/BQB 130—2003 on uudelleenvalssattavien esivalssattujen levyaihioiden standardi; taulukon 3 lopputuotteen levynpaksuus tarkoittaa levyaihion uudelleenvalssauksen jälkeistä levynpaksuutta, ei aihion paksuutta tai langanhalkaisijaa. Taulukko 3 esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%; C kansiteräs, A alumiinilla tiivistetty, G alumiinilla ja piillä tiivistetty, K piillä tiivistetty teräs. Ehtorivi on valittava, eikä luettelemattomia alkuaineita saa käsitellä nollina. Taulukon 3 huomautus 3 määrää paksuun levyyn (lopputuotteen paksuus ≥15 mm) tarkoitetulle levyaihiolle alumiinilla ja piillä tiivistetyn G-teräksen; muihin hapenpoistotapoihin liittyvien taulukkorivien soveltuvuus on vahvistettava tilaajan ja toimittajan kesken. Tiivistetyn teräksen tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen standardin GB/T 222 mukaan, eikä niitä sekoiteta taulukon 3 sulatusanalyysiarvoihin.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Hapenpoistotapa K; sovellettava valmiin levyn paksuus<5 mm

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.07 ~ 0.13
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Lähteen PDF-aineiston fyysinen sivu
3
Lähdetaulukon rivinumero
34

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Baosteelin alkuperäisen taulukon 3 koko sisältö, usealle riville ulottuvat solut ja huomautukset tarkistettu riveittäin; ehdot valitaan tiivistystavan ja valmiin levyn paksuuden mukaan.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group