← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

60CR3 — Materiaalitiedot

Yhteensä 3 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin 60CR3 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia 60CR3?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

60Cr3 · DIN EN 10089-2003

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
DIN EN 10089-2003
Taulukon sijainti
Taulukko 3 ja huomautukset a/b, 7.1; vain alkuperäistekstin ensimmäiset 17 sivua
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、7、9、12、13

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.7867–1.0367 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.6150–0.7883 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.6500–0.8250 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.55 ~ 0.65
Si≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1.0
Cr0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.6 (alarajaa ei ilmoitettu)
Sn≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

DIN EN10089:2003-04, virallinen englanninkielinen alkuperäisteksti, omaksuttu standardi EN10089:2002; taulukon 3 sulatusanalyysi wt%. Cu+10Sn≤.60%; Cu≤.60/Sn≤.06 on vain yhdistetystä kaavasta alkuaineiden ei-negatiivisuudella johdettu yksittäinen verhokäyräraja, ei alkuperäisen taulukon itsenäinen raja. Yhdistetyn kaavan on täytyttävä samanaikaisesti. Taulukon 3 huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi); tyhjiä kenttiä ei täytetä nolliksi. Huomautus b: karkenevuutta määrättäessä alkuaineen C pieni poikkeama enintään ±.01, muut taulukon 4 mukaan lukuun ottamatta alkuainetta P/S; oletuskoostumusta ei lievennetä automaattisesti. Tiedosto sisältää vain ensimmäiset 17 sivua; taulukko 3 on kokonaan tarkistettavissa, mutta karkenevuustaulukko 7/8 ja muut puuttuvat sivut on hankittava erikseen, eikä koko standardia väitetä täydelliseksi. Kuumavalssattu teräs nuorrutettuihin jousiin; koostumus tai hehkutettu tila ei yksin osoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai todellista toimitusta.

Koostumusehdot

DIN EN10089:2003-04, virallinen englanninkielinen alkuperäisteksti, omaksuttu standardi EN10089:2002; taulukon 3 sulatusanalyysi wt%. Cu+10Sn≤.60%; Cu≤.60/Sn≤.06 on vain yhdistetystä kaavasta alkuaineiden ei-negatiivisuudella johdettu yksittäinen verhokäyräraja, ei alkuperäisen taulukon itsenäinen raja. Yhdistetyn kaavan on täytyttävä samanaikaisesti. Taulukon 3 huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi); tyhjiä kenttiä ei täytetä nolliksi. Huomautus b: karkenevuutta määrättäessä alkuaineen C pieni poikkeama enintään ±.01, muut taulukon 4 mukaan lukuun ottamatta alkuainetta P/S; oletuskoostumusta ei lievennetä automaattisesti. Tiedosto sisältää vain ensimmäiset 17 sivua; taulukko 3 on kokonaan tarkistettavissa, mutta karkenevuustaulukko 7/8 ja muut puuttuvat sivut on hankittava erikseen, eikä koko standardia väitetä täydelliseksi. Kuumavalssattu teräs nuorrutettuihin jousiin; koostumus tai hehkutettu tila ei yksin osoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai todellista toimitusta.

Yhdistelmärajoitus

Alkuaineyhdistelmien rajoitukset
  • Alkuainekertoimet
    Cu
    1
    Sn
    10
    Yläraja
    0.6
    Vaatimus
    Cu + 10Sn ≤ 0.60 wt%

Tarkistuksen selitys

Virallisen alkuperäistekstin taulukon 3 kaikki 19 riviä ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti

Jominy-karkenevuus (ehdollinen vaatimus)

EN 10089:2002 · BS EN 10089:2002 · Tables 7/8, 7.1.2–7.1.4 ja Table10 · PDF-sivut 6, 9, 17, 18, 20, 21

+H, tavanomainen karkenevuusalue (7.1.2)

Jominy-päätykarkaisukokeen ehtolämpötila 850 ± 5 °C; ei tuotannon lämpökäsittelysuositus.

Etäisyys karkaistusta päästä (mm)Alaraja (HRC)Yläraja (HRC)
1.55766
35766
55766
75665
95665
115565
135365
155064
204064
253363
303063
352962
402962
452861
502860

+HH, rajoitettu karkenevuusalue (7.1.4)

Jominy-päätykarkaisukokeen ehtolämpötila 850 ± 5 °C; ei tuotannon lämpökäsittelysuositus.

Etäisyys karkaistusta päästä (mm)Alaraja (HRC)Yläraja (HRC)
1.56066
36066
56066
75965
95965
115865
135765
155564
204864
254363
304163
354062
404062
453961
503960

60Cr3 · ISO 683-6:2023 (BS ISO, alkuperäinen vahvistuspainos)

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Jousiteräs
Alaluokka
Jousiteräs
Materiaalin tuotemuoto
Pyörö- ja lattatangot sekä valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ISO 683-6:2023 / BS ISO 683-6:2023
Taulukon sijainti
Taulukko 4, alaviitteet a–c; taulukko 5; 7.2
PDF-tiedoston fyysinen sivu
20、21
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Tavanomainen sulatusanalyysi: taulukko 4 (ilman merkintää +H/+HH)
IIW / CEV:0.8067–1.0333 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni, Cu; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.6200–0.7683 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni, Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.6550–0.8100 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cu, Ni; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
+H-sulatusanalyysi: taulukon 4 huomautus b ja taulukko 5 (C±0.01; alkuaineryhmän P/S rajoja ei lievennetä)
IIW / CEV:0.7783–1.0617 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni, Cu; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.6050–0.7843 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni, Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.6375–0.8275 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cu, Ni; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
+HH-sulatusanalyysi: taulukon 4 huomautus b ja taulukko 5 (C±0.01; alkuaineryhmän P/S rajoja ei lievennetä)
IIW / CEV:0.7783–1.0617 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni, Cu; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.6050–0.7843 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni, Mo, V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.6375–0.8275 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cu, Ni; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.55 ~ 0.65
Si≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1.1
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.7 ~ 1.0

Soveltamisrajat

Alkuperäinen BS ISO 683-6:2023, ISO neljäs painos 2023-11; taulukko 4, PDF-sivu 20 / painettu sivu 12, taulukko 5, PDF-sivu 21 / painettu sivu 13. Sulatuskoostumus wt%; valittava tavanomainen tai +H/+HH-ehto; Cu+10Sn≤0.60%. Luettelemattomia alkuaineita ei täytetä arvolla 0; tuoteanalyysi ja mekaaninen tila tarkistetaan erikseen, eikä kyseessä ole yrityksemme toimitustakuu.

Koostumusehdot

Taulukko 4 on sulatusanalyysi, massaosuus %; viiva tai määrittämätön alkuaine ei tarkoita arvoa 0. / Alkuperäiskuvan viimeisen sarakkeen otsikko on Cu+Sn ja solussa on nimenomaisesti Cu+10Sn≤0.60%; säilytetään päätekstin painotettuna kaavana eikä jaeta itsenäisiksi rajoiksi. / Taulukon 4 huomautus b: tilassa +H/+HH käytetään taulukon 5 sallittuja poikkeamia, mutta alkuaineelle C enintään ±0.01%; alkuaineita P/S ei väljennetä. Ilman ehdon valintaa laskentaa ei tehdä oletusarvoisesti. / Tuoteanalyysi tarkistetaan erikseen taulukosta 5 eikä sen alkuaineen C/P/S poikkeamaa suoraan sovelleta nykyiseen sulatusanalyysin haaraan; saman sulatuksen tai erän sama alkuaine ei saa samanaikaisesti poiketa ylärajan yläpuolelle ja alarajan alapuolelle. / Huomautus c sallii pienemmän alkuaineen P/S ylärajan sopimisen; ilman sopimusta arvoa ei muuteta automaattisesti. Luettelemattomien alkuaineiden tarkoituksellinen lisäys edellyttää sopimusta (sulatuksen viimeistelyä lukuun ottamatta). / Nuorrutettavat jousikäyttötarkoitukset; lämpökäsittely, kovuus, karkenevuus, mitat ja pintaehdot tarkistetaan erikseen päätekstistä eikä mekaanisia ominaisuuksia tasoiteta tässä erässä.

Yhdistelmärajoitus

Alkuaineyhdistelmien rajoitukset
  • Vaatimus
    Cu + 10×Sn
    Alkuainekertoimet
    Cu
    1
    Sn
    10
    Yläraja
    0.6
Alkuaineet, jotka on varmistettava saman sulatuksen ja erän tiedoista
  • Cu
  • Sn

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Tavanomainen sulatusanalyysi: taulukko 4 (ilman merkintää +H/+HH)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.55 ~ 0.65
Si≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.7 ~ 1.1
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.7 ~ 1.0

+H-sulatusanalyysi: taulukon 4 huomautus b ja taulukko 5 (C±0.01; alkuaineryhmän P/S rajoja ei lievennetä)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.54 ~ 0.66
Si≤ 0.43 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.65 ~ 1.15
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.65 ~ 1.05

+HH-sulatusanalyysi: taulukon 4 huomautus b ja taulukko 5 (C±0.01; alkuaineryhmän P/S rajoja ei lievennetä)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.54 ~ 0.66
Si≤ 0.43 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.65 ~ 1.15
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.65 ~ 1.05

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Taulukon 4 kymmenen riviä tarkistettu alkuperäiskuvasta soluittain; taulukko 5 ja alaviitteiden ehdot säilytetään erillisinä.

60Cr3 · Valmistajan Ovako tuoteluettelo CO-117 ENG 24:07 (2024)

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Jousiteräs
Alaluokka
Jousiteräs
Materiaalin tuotemuoto
Tanko, putki, rengas ja esimuoto
Koostumustietojen luonne
Valmistajan tyypillinen/nimellinen arvo, ei taattu vaihteluväli
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
CO-117 ENG 24:07 ©Ovako 2024
Aineiston nimi
Ovakon tuoteluettelo
PDF-tiedoston fyysinen sivu
42
Yksikkö
Saman valmistajan aineiston perusteella tulkitaan massaosuutena (%); tässä taulukossa yksikköä ei ilmoiteta
Analyysityyppi
Tyypillinen koostumusanalyysi
Valmistaja
Ovako

Lähdeaineisto

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan tyypillinen yksittäisarvo on vain koostumuksen viitetieto; vaihteluväliarviota ei tehdä. Ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV: valmistajan tyypillinen/nimellinen yksittäisarvo esitetään vain viitteeksi; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei lasketa
Pcm (Ito–Bessyo): valmistajan tyypillinen/nimellinen yksittäisarvo esitetään vain viitteeksi; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei lasketa
CET: valmistajan tyypillinen/nimellinen yksittäisarvo esitetään vain viitteeksi; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei lasketa

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
CTyypillinen/nimellisarvo 0.6 (ei taattu vaihteluväli)
SiTyypillinen/nimellisarvo 0.2 (ei taattu vaihteluväli)
MnTyypillinen/nimellisarvo 0.9 (ei taattu vaihteluväli)
CrTyypillinen/nimellisarvo 0.8 (ei taattu vaihteluväli)

Soveltamisrajat

Ovako 2024, tuoteluettelon PDF-sivu 42; valmistajan merkinnän Typical analysis tyypilliset arvot, vain koostumuksen viitetiedoiksi. Alkuperäisen taulukon otsikossa yksikköä ei ilmoiteta; tulkitaan valmistajan massaosuus %-aineiston perusteella. Ei standardin takaamia arvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ei käytetä raja-arvojen käänteishaussa tai hiiliekvivalentin laskennassa. Tyhjiä kohtia ja kentän Other pelkkiä alkuainenimiä ei täydennetä arvolla 0. Valmistajan koodi: 5740.

Ehtovaatimukset

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen 2021-taulukon 170 riviä tarkistettu visuaalisesti; vuoden 2024 vastaavien alkuperäissolujen luvut säilyvät samoina. Tunnistuserot tarkistetaan erikseen; saman koodin ristiriitaiset arvot sisältävät rivit jätetään pois, eikä arvoja sekoiteta lukujen välillä.

Lähteen huomautus

Suurimman lujuuden muunnos. Kromilla seostettu.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group