← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

40CRNI2MOA — Materiaalitiedot

Yhteensä 4 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin 40CRNI2MOA ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia 40CRNI2MOA?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

40CrNi2MoA · GB/T 38809-2020

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Nikkeli ja nikkeliseokset
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
GB/T 38809-2020
Taulukon sijainti
Taulukko 2 ja huomautukset a/b, 5.1.1
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、5

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.7783–0.9667 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4950–0.5950 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5413–0.6550 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.38 ~ 0.43
Si0.2 ~ 0.35
Mn0.65 ~ 0.9
P≤ 0.01 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.01 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.7 ~ 0.9
Ni1.65 ~ 2.0
Mo0.2 ~ 0.3
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Virallinen GB/T38809-2020: kansi PDF1, taulukko 2 sivulla PDF5 ja alaviitteet a/b; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 3 ja standardin GB/T222 mukaan; tuoteanalyysin poikkeamia ei lisätä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliin. Terästankojen käyttötarkoitus, sulatusmenetelmä, toimitustila, koekappaleiden lämpökäsittely ja mekaaniset vaatimukset on vahvistettava erikseen; ei automaattisesti kylmätyssäystuote tai toimitustakuu.

Koostumusehdot

Virallinen GB/T38809-2020: kansi PDF1, taulukko 2 sivulla PDF5 ja alaviitteet a/b; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 3 ja standardin GB/T222 mukaan; tuoteanalyysin poikkeamia ei lisätä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliin. Terästankojen käyttötarkoitus, sulatusmenetelmä, toimitustila, koekappaleiden lämpökäsittely ja mekaaniset vaatimukset on vahvistettava erikseen; ei automaattisesti kylmätyssäystuote tai toimitustakuu.

Tarkistuksen selitys

Virallisen alkuperäistekstin kansi, taulukon 2 kaikki 7 materiaalilajia ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti

40CrNi2MoA · GB/T 3077-2015

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seostettu rakenneteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
GB/T 3077-2015
Taulukon sijainti
Taulukko 1 ja taulukko 2; taulukon 1 loppuhuomautuksen A/E nimeämissäännöt

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.7700–0.9533 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4915–0.5932 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5363–0.6475 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.38 ~ 0.43
Mn0.6 ~ 0.8
Cr0.7 ~ 0.9
Mo0.2 ~ 0.3
Ni1.65 ~ 2.0
Si0.17 ~ 0.37
P≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Standardin GB/T3077-2015 taulukko 1 on sulatusanalyysi, taulukko 2 esittää alkuaineiden P/S ja jäännösalkuaineiden vaatimukset. Taulukon 1 loppuhuomautus sallii kaikkien materiaalilajien tilaamisen korkeassa tai erityisessä laatuluokassa, jolloin materiaalilajin tunnukseen lisätään vastaavasti A/E; tämän tietueen laatuluokka on korkean laatuluokan teräs. Kuumapainemuokkauksen teräkselle Cu≤0.20%; tavanomaista alkuaineen Cu ylärajaa ei saa soveltaa tähän käyttötarkoitukseen. Taulukon 1 nimenomainen seosvaihteluväli on ensisijainen; määrittämätön Cr/Ni/Mo käyttää taulukon 2 jäännösylärajaa, eikä seosaineelle saa lisäksi asettaa jäännösylärajaa. Sn/Sb/As on analysoitava ja kirjattava ainestodistukseen; tarvittaessa rajoista sovitaan, eikä tässä keksitä yhtenäistä lukuarvorajaa. Tuoteanalyysin poikkeamat käytetään erikseen standardin GB/T222 mukaan eikä sulatusanalyysin vaihteluväliä suoraan laajenneta. Mekaaniset ominaisuudet vaativat koekappaleen mittojen sekä suositellun lämpökäsittelyn ja toimitusehtojen huomioimista; tämä koostumustarkistus ei tarkoita ominaisuuksien tarkistamista.

Koostumusehdot

Standardin GB/T3077-2015 taulukko 1 on sulatusanalyysi, taulukko 2 esittää alkuaineiden P/S ja jäännösalkuaineiden vaatimukset. Taulukon 1 loppuhuomautus sallii kaikkien materiaalilajien tilaamisen korkeassa tai erityisessä laatuluokassa, jolloin materiaalilajin tunnukseen lisätään vastaavasti A/E; tämän tietueen laatuluokka on korkean laatuluokan teräs. Kuumapainemuokkauksen teräkselle Cu≤0.20%; tavanomaista alkuaineen Cu ylärajaa ei saa soveltaa tähän käyttötarkoitukseen. Taulukon 1 nimenomainen seosvaihteluväli on ensisijainen; määrittämätön Cr/Ni/Mo käyttää taulukon 2 jäännösylärajaa, eikä seosaineelle saa lisäksi asettaa jäännösylärajaa. Sn/Sb/As on analysoitava ja kirjattava ainestodistukseen; tarvittaessa rajoista sovitaan, eikä tässä keksitä yhtenäistä lukuarvorajaa. Tuoteanalyysin poikkeamat käytetään erikseen standardin GB/T222 mukaan eikä sulatusanalyysin vaihteluväliä suoraan laajenneta. Mekaaniset ominaisuudet vaativat koekappaleen mittojen sekä suositellun lämpökäsittelyn ja toimitusehtojen huomioimista; tämä koostumustarkistus ei tarkoita ominaisuuksien tarkistamista.

Tarkistuksen selitys

Taulukko 1/2 ja laatuluokkasäännöt tarkistettu

40CrNi2MoA · GB/T 38809-2020

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
GB/T 38809-2020
Taulukon sijainti
Taulukko 2 ja huomautukset a/b, 5.1.1
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、5

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.7783–0.9667 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4950–0.5950 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5413–0.6550 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.38 ~ 0.43
Si0.2 ~ 0.35
Mn0.65 ~ 0.9
P≤ 0.01 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.01 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.7 ~ 0.9
Ni1.65 ~ 2.0
Mo0.2 ~ 0.3
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Virallinen GB/T38809-2020: kansi PDF1, taulukko 2 sivulla PDF5 ja alaviitteet a/b; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 3 ja standardin GB/T222 mukaan; tuoteanalyysin poikkeamia ei lisätä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliin. Terästankojen käyttötarkoitus, sulatusmenetelmä, toimitustila, koekappaleiden lämpökäsittely ja mekaaniset vaatimukset on vahvistettava erikseen; ei automaattisesti kylmätyssäystuote tai toimitustakuu.

Koostumusehdot

Virallinen GB/T38809-2020: kansi PDF1, taulukko 2 sivulla PDF5 ja alaviitteet a/b; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 3 ja standardin GB/T222 mukaan; tuoteanalyysin poikkeamia ei lisätä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliin. Terästankojen käyttötarkoitus, sulatusmenetelmä, toimitustila, koekappaleiden lämpökäsittely ja mekaaniset vaatimukset on vahvistettava erikseen; ei automaattisesti kylmätyssäystuote tai toimitustakuu.

Tarkistuksen selitys

Virallisen alkuperäistekstin kansi, taulukon 2 kaikki 7 materiaalilajia ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti

40CrNi2MoA · GJB 5063-2001

Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Tarkistustila
Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV: koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa
Pcm (Ito–Bessyo): koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa
CET: koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.38 ~ 0.43
Cr0.7 ~ 0.9
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.65 ~ 0.9
Mo0.2 ~ 0.3
Ni1.65 ~ 2
P≤ 0.01 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.01 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si0.2 ~ 0.35

Soveltamisrajat

Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.

WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group