← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

37CR4 — Materiaalitiedot

Yhteensä 19 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin 37CR4 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia 37CR4?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

37Cr4 · DIN 17200-1987

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
DIN 17200-1987-03
Taulukon sijainti
Taulukko 2 ja alaviitteet 1–5; 7.3.1–7.3.2
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、2、15、16、17

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.6200–0.8000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5283 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4450–0.5600 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.34 ~ 0.41
Mn0.6 ~ 0.9
S≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Si≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Taulukon 2 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; Si on yläraja, määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Sarjojen C, Ck ja Cm vaatimukset P/S säilytetään erillisinä; alkuainetta S sisältävien materiaalilajien S0.020–0.035% on ala- ja ylärajoin määritetty vaihteluväli. Huomautus 1: luettelemattomia alkuaineita ei saa lisätä tarkoituksellisesti ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi; tästä ei johdeta kiinteitä jäännösalkuainepitoisuuksia. Taulukon 3 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä sulatusrajoihin; sovellettavat mitat sekä positiivisen ja negatiivisen poikkeaman suunnat tarkistetaan erikseen. Lämpökäsittelytila, karkenevuus ja mitoista riippuvat ominaisuudet tarkistetaan erikseen. Standardi sisältää kuumavalssatun valssilangan, mutta koostumus ei yksin ole kylmätyssäysmateriaalin toimituslupaus. Huomautus 2: rajoitettua karkenevuusaluetta tai nuorrutetun/normalisoidun tilan ominaisuuksia tilattaessa voidaan sopia pienistä koostumuspoikkeamista (P/S pois lukien), jotka eivät saa ylittää taulukon 3 rajoja. Tiedoissa säilytetään taulukon 2 perustaso eikä rajoja lievennetä automaattisesti. Huomautuksen 4 ohuella kirjasimella merkityt materiaalilajit ovat vain erityissovelluksiin; huomautuksen 5 mukaan vain merkityille sarjan C materiaalilajeille voidaan tilata erikseen Pb0.15–0.30%, jota ei lisätä tavallisen materiaalilajin peruskoostumukseen. Alkuperäisen taulukon materiaalinumero 1.7034; huomautuksen 4 erityissovellusta ei ole merkitty.

Koostumusehdot

Taulukon 2 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; Si on yläraja, määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Sarjojen C, Ck ja Cm vaatimukset P/S säilytetään erillisinä; alkuainetta S sisältävien materiaalilajien S0.020–0.035% on ala- ja ylärajoin määritetty vaihteluväli. Huomautus 1: luettelemattomia alkuaineita ei saa lisätä tarkoituksellisesti ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi; tästä ei johdeta kiinteitä jäännösalkuainepitoisuuksia. Taulukon 3 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä sulatusrajoihin; sovellettavat mitat sekä positiivisen ja negatiivisen poikkeaman suunnat tarkistetaan erikseen. Lämpökäsittelytila, karkenevuus ja mitoista riippuvat ominaisuudet tarkistetaan erikseen. Standardi sisältää kuumavalssatun valssilangan, mutta koostumus ei yksin ole kylmätyssäysmateriaalin toimituslupaus. Huomautus 2: rajoitettua karkenevuusaluetta tai nuorrutetun/normalisoidun tilan ominaisuuksia tilattaessa voidaan sopia pienistä koostumuspoikkeamista (P/S pois lukien), jotka eivät saa ylittää taulukon 3 rajoja. Tiedoissa säilytetään taulukon 2 perustaso eikä rajoja lievennetä automaattisesti. Huomautuksen 4 ohuella kirjasimella merkityt materiaalilajit ovat vain erityissovelluksiin; huomautuksen 5 mukaan vain merkityille sarjan C materiaalilajeille voidaan tilata erikseen Pb0.15–0.30%, jota ei lisätä tavallisen materiaalilajin peruskoostumukseen. Alkuperäisen taulukon materiaalinumero 1.7034; huomautuksen 4 erityissovellusta ei ole merkitty.

Tarkistuksen selitys

1987-03, taulukko 2 ja alaviitteet jäljennetty kokonaan; ominaisuudet tarkistetaan erikseen

37Cr4 · ISO 4954

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Kylmätyssäyslanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Lähteen painos tunnistettu, koostumuksen tarkistus on vielä kesken
Standardin painos
ISO 4954:2018
Taulukon sijainti
Taulukko C.2

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.6200–0.8167 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5375 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4450–0.5725 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

Kemiallisen koostumuksen lähde ja soveltamisala

Seuraavat ovat ilmoitetun standardipainoksen viitekoostumuksia, eivät sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia. Tilaukseen sovellettava standardi sekä raaka-aine- ja lopputuotevaatimukset vahvistetaan erikseen.

Lähde: ISO 4954:2018 · Taulukko C.2 · 37Cr4 · p.41

AlkuaineMassaosuus / %
C0.34–0.41
Si≤0.3
Mn0.6–0.9
P≤0.025
S≤0.025
Cr0.9–1.2
Cu≤0.25

Yksittäiset arvot ovat enimmäisarvoja, ellei muuta ilmoiteta; luettelemattomia alkuaineita ja tyhjiä soluja ei oleteta nolliksi. Vaihtoehtoiset rajat, valinnaiset lisäykset ja analyysipoikkeamat edellyttävät asiaankuuluvia taulukkohuomautuksia ja tilaussopimusta. Tämä viitetaulukko ei korvaa koko standardia.

Soveltamisrajat

Koostumusperuste ISO 4954:2018; tuotteelle ei ilmoiteta painosta, joten sopimukseen sovellettava painos on vahvistettava.

Koostumusehdot

Standardin ISO 4954:2018 taulukko C.2 on sulatusanalyysi; yksittäiset arvot ovat ylärajoja eikä viiva tarkoita nollaa. / Tuoteanalyysin poikkeamat luetellaan erikseen standardin taulukoiden 2/3 mukaan eivätkä ne suoraan väljennä sulatuskoostumuksen vaihteluväliä. / Kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi voidaan valita Al0.020–0.050%, ei yleinen pakollinen alaraja. / Pienestä Si-pitoisuudesta voidaan sopia tilauksessa ottaen huomioon karkenevuus; karkenevuutta vaadittaessa standardi sallii rajalliset poikkeamat alkuaineita P/S lukuun ottamatta. Alkuaineen C poikkeama ei saa ylittää arvoa 0.01%, muut taulukon 2 mukaan. / Alkuaineelle C voidaan sopia leveydeltään 0.04% oleva vaihteluväli, joka ei oletusarvoisesti syrjäytä taulukon vaihteluväliä.

Tarkistuksen selitys

Koostumusperuste ISO 4954:2018; tuotteelle ei ilmoiteta painosta, joten sopimukseen sovellettava painos on vahvistettava.Näytä vastaava tuote →

37Cr4 · ISO 4954-2018

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Nuorrutusteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ISO 4954:2018
Taulukon sijainti
Taulukko C.2

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.6200–0.8167 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5375 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4450–0.5725 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.34 ~ 0.41
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

ISO 4954:2018, taulukko C.2 on sulatusanalyysi; yksittäiset arvot ovat ylärajoja eikä ajatusviiva ole nolla. Tuoteanalyysin poikkeamat esitetään erikseen standardin taulukon 2/3 mukaan eikä sulatuskoostumuksen vaihteluväliä suoraan lievennetä. Valinnainen Al0.020–0.050% kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi, ei yleinen pakollinen alaraja. Pienemmästä Si-pitoisuudesta voidaan sopia tilauksessa huomioiden karkenevuus; karkenevuutta vaadittaessa standardi sallii rajalliset poikkeamat lukuun ottamatta alkuainetta P/S. Alkuaineen C poikkeama enintään 0.01%, muut taulukossa 2. Alkuaineelle C voidaan sopia vaihteluväli, jonka leveys on 0.04%; se ei oletusarvoisesti korvaa taulukon vaihteluväliä.

Koostumusehdot

Standardin ISO 4954:2018 taulukko C.2 on sulatusanalyysi; yksittäiset arvot ovat ylärajoja eikä viiva tarkoita nollaa. / Tuoteanalyysin poikkeamat luetellaan erikseen standardin taulukoiden 2/3 mukaan eivätkä ne suoraan väljennä sulatuskoostumuksen vaihteluväliä. / Kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi voidaan valita Al0.020–0.050%, ei yleinen pakollinen alaraja. / Pienestä Si-pitoisuudesta voidaan sopia tilauksessa ottaen huomioon karkenevuus; karkenevuutta vaadittaessa standardi sallii rajalliset poikkeamat alkuaineita P/S lukuun ottamatta. Alkuaineen C poikkeama ei saa ylittää arvoa 0.01%, muut taulukon 2 mukaan. / Alkuaineelle C voidaan sopia leveydeltään 0.04% oleva vaihteluväli, joka ei oletusarvoisesti syrjäytä taulukon vaihteluväliä.

Tarkistuksen selitys

Standardin alkuperäistekstin taulukko C.2 ja alaviitteet tarkistettu

37Cr4 · ISO 4954-1-2024

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ISO 4954-1-2024
Taulukon sijainti
Taulukko C.2 ja huomautukset a–d

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taulukon C.2/C.3 oletusarvoinen sulatuskoostumus
IIW / CEV:0.6200–0.8167 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5375 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4450–0.5725 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Valittu kylmätyssäysominaisuuksia parantava alkuaineen Al lisäys, Al≤0.050%
IIW / CEV:0.6200–0.8167 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5375 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4450–0.5725 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.34 ~ 0.41
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2

Soveltamisrajat

Massaosuus wt%; taulukon C.2/C.3 sulatusanalyysi, tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukossa 2. Huomautus a: kylmätyssäyksen parantamiseksi voidaan lisätä Al≤0.050%, mutta lisäys ei ole oletusarvoisesti pakollinen. Huomautus c: tarjouspyynnössä ja tilauksessa voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta tai määrätystä Si-vaihteluvälistä; tarkkaa sopimusta ei ole vielä toimitettu eikä sitä täytetä omin päin. Karkenevuusvaatimuksen yhteydessä taulukon B.6/B.7 sallimat pienet poikkeamat on tarkistettava erikseen taulukosta 2 ja ehdoista, eikä oletuskoostumuksen vaihteluväliä laajenneta. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi); määrittämätöntä ei käsitellä nollana. Tässä erässä ei täydennetä mekaanisia ominaisuuksia tai karkenevuutta; kylmätyssäyssoveltuvuus edellyttää mittojen, tilan ja teknisten ehtojen huomioimista.

Koostumusehdot

Massaosuus wt%; taulukon C.2/C.3 sulatusanalyysi, tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukossa 2. Huomautus a: kylmätyssäyksen parantamiseksi voidaan lisätä Al≤0.050%, mutta lisäys ei ole oletusarvoisesti pakollinen. Huomautus c: tarjouspyynnössä ja tilauksessa voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta tai määrätystä Si-vaihteluvälistä; tarkkaa sopimusta ei ole vielä toimitettu eikä sitä täytetä omin päin. Karkenevuusvaatimuksen yhteydessä taulukon B.6/B.7 sallimat pienet poikkeamat on tarkistettava erikseen taulukosta 2 ja ehdoista, eikä oletuskoostumuksen vaihteluväliä laajenneta. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi); määrittämätöntä ei käsitellä nollana. Tässä erässä ei täydennetä mekaanisia ominaisuuksia tai karkenevuutta; kylmätyssäyssoveltuvuus edellyttää mittojen, tilan ja teknisten ehtojen huomioimista.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taulukon C.2/C.3 oletusarvoinen sulatuskoostumus

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.34 ~ 0.41
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2

Valittu kylmätyssäysominaisuuksia parantava alkuaineen Al lisäys, Al≤0.050%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.34 ~ 0.41
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Al≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Englanninkielisen 2024-alkuperäistekstin taulukko C.2/C.3 ja alaviitteet tarkistettu

37Cr4 · EN 10263-4-2017

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
EN 10263-4-2017
Taulukon sijainti
Taulukko 3 ja huomautukset

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taulukon oletusarvoinen sulatuskoostumus; valinnaista alkuaineen Al lisäystä ei ole valittu
IIW / CEV:0.6200–0.8167 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5375 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4450–0.5725 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Huomautus 3, valinnainen alkuaineen Al lisäys 0.020–0.050% kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi
IIW / CEV:0.6200–0.8167 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5375 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4450–0.5725 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.34 ~ 0.41
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2

Soveltamisrajat

Standardin EN10263-4:2017 taulukon 3 sulatusanalyysi, massaosuus %. Luettelemattomia alkuaineita ei täytetä arvolla 0 eikä niitä saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Huomautus 2 sallii määrätyt pienet poikkeamat karkenevuusvaatimuksen yhteydessä, mutta ei alkuaineelle P/S. Tässä ei laajenneta oletuskoostumuksen vaihteluväliä, vaan tarkat karkenevuuden tilausehdot on huomioitava. Huomautuksen 3 valinnainen Al0.020–0.050% esitetään erikseen eikä oletusarvoisena pakollisena alumiinilisäyksenä. Mekaaniset ominaisuudet ja toimitustila tarkistetaan erikseen; standardin soveltamisala ei ole minkä tahansa osan muovaustakuu. Huomautuksen a mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta huomioiden vaikutus karkenevuuteen ja muihin ominaisuuksiin; ilman tarkkaa sopimusvaihteluväliä tietoa ei täytetä omin päin. Huomautus b sallii sopimuksella C-vaihteluvälin, jonka leveys on 0.04%; esimerkki .33–.37 ei ole kaikkien materiaalilajien yhtenäinen vaihteluväli.

Koostumusehdot

Standardin EN10263-4:2017 taulukon 3 sulatusanalyysi, massaosuus %. Luettelemattomia alkuaineita ei täytetä arvolla 0 eikä niitä saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Huomautus 2 sallii määrätyt pienet poikkeamat karkenevuusvaatimuksen yhteydessä, mutta ei alkuaineelle P/S. Tässä ei laajenneta oletuskoostumuksen vaihteluväliä, vaan tarkat karkenevuuden tilausehdot on huomioitava. Huomautuksen 3 valinnainen Al0.020–0.050% esitetään erikseen eikä oletusarvoisena pakollisena alumiinilisäyksenä. Mekaaniset ominaisuudet ja toimitustila tarkistetaan erikseen; standardin soveltamisala ei ole minkä tahansa osan muovaustakuu. Huomautuksen a mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta huomioiden vaikutus karkenevuuteen ja muihin ominaisuuksiin; ilman tarkkaa sopimusvaihteluväliä tietoa ei täytetä omin päin. Huomautus b sallii sopimuksella C-vaihteluvälin, jonka leveys on 0.04%; esimerkki .33–.37 ei ole kaikkien materiaalilajien yhtenäinen vaihteluväli.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taulukon oletusarvoinen sulatuskoostumus; valinnaista alkuaineen Al lisäystä ei ole valittu

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.34 ~ 0.41
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2

Huomautus 3, valinnainen alkuaineen Al lisäys 0.020–0.050% kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.34 ~ 0.41
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Al0.02 ~ 0.05

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Englanninkielisen alkuperäistekstin taulukko 3/4 ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti

37Cr4 · DIN EN 10263-4-2002

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
DIN EN 10263-4-2002
Taulukon sijainti
Taulukko 2

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.6200–0.8167 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5375 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4450–0.5725 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.34 ~ 0.41
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2

Soveltamisrajat

Alkuperäisen verkkosivun merkintä on DIN EN 10263-4-2018; tämän tietueen koostumus on tosiasiassa tarkistettu standardista DIN EN 10263-4-2002, ja painos merkitään nyt alkuperäisen näytön mukaan tunnuksella 2002. Saksalaisen virallisen painoksen 2018 alkuperäisteksti puuttuu edelleen, eikä painosta EN2017 automaattisesti käsitellä painoksen DIN alkuperäistekstinä. DIN EN10263-4:2002-02 perustuu standardiin EN10263-4:2001; kansi ilmoittaa painosten välisen suhteen nimenomaisesti; sulatusanalyysi, massaosuus %. Vanhan painoksen taulukossa 2/3 ei ole huomautusta valinnaisesta Al-lisäyksestä materiaalilajille 2017; uuden painoksen ehtoja ei sovelleta. Taulukon 2 huomautuksen c mukaan voidaan sopia hiilipitoisuuden vaihteluvälistä, jonka leveys on .04%; ilman yksilöityä sopimusta taulukon oletusarvoja ei muuteta. Taulukon 2 huomautuksen d ja taulukon 3 huomautuksen c mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta huomioiden vaikutus ominaisuuksiin ja karkenevuuteen; yksilöimätöntä vaihteluväliä ei täytetä omin päin. Luettelemattomia alkuaineita ei merkitä nolliksi; taulukon 2 huomautuksen a mukaan niitä ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Jäännöspitoisuuksia voi esiintyä, mutta ne eivät saa heikentää ominaisuuksia. Taulukon 2 huomautus b sallii määrätyt poikkeamat karkenevuusvaatimuksen yhteydessä lukuun ottamatta alkuaineita P/S; tässä ei laajenneta oletuskoostumuksen vaihteluvälejä. Mekaaniset ominaisuudet, toimitus- ja karkenevuusvaatimukset tarkistetaan erikseen; soveltuvuus tietyn osan muovaukseen vahvistetaan erikseen.

Koostumusehdot

DIN EN10263-4:2002-02 hyväksyy standardin EN10263-4:2001, ja kansi yksilöi painosten suhteen; sulatusanalyysin massaosuus %. / Vanhan painoksen taulukoissa 2/3 ei ole standardin 2017 valinnaisen alkuaineen Al lisäyshuomautusta eikä uuden painoksen ehtoja sovelleta. / Taulukon 2 huomautuksen c mukaan voidaan sopia leveydeltään .04% oleva hiilen vaihteluväli; ilman täsmällistä sopimusta taulukon oletusarvoja ei muuteta. / Taulukon 2 huomautuksen d ja taulukon 3 huomautuksen c mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta ottaen huomioon vaikutus ominaisuuksiin ja karkenevuuteen; ilman täsmällistä vaihteluväliä sitä ei keksitä. / Luettelemattomia alkuaineita ei täytetä nollilla; taulukon 2 huomautus a kieltää tarkoituksellisen lisäyksen ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen toteuttamiseksi. Jäännösalkuaineita voi esiintyä, mutta ne eivät saa vaikuttaa ominaisuuksiin. / Taulukon 2 huomautus b sallii karkenevuusvaatimuksissa määrätyt poikkeamat alkuaineita P/S lukuun ottamatta; tässä oletuskoostumuksen vaihteluväliä ei ole laajennettu. / Mekaaniset ominaisuudet, toimitus ja karkenevuusvaatimukset tarkistetaan erikseen, samoin tietyn osan muovaussoveltuvuus.

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen verkkosivun merkintä on DIN EN 10263-4-2018; tämän tietueen koostumus on tosiasiassa tarkistettu standardista DIN EN 10263-4-2002, ja painos merkitään nyt alkuperäisen näytön mukaan tunnuksella 2002. Saksalaisen virallisen painoksen 2018 alkuperäisteksti puuttuu edelleen, eikä painosta EN2017 automaattisesti käsitellä painoksen DIN alkuperäistekstinä.

37Cr4 · DIN EN 10263-4-2002

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
DIN EN 10263-4-2002
Taulukon sijainti
Taulukko 2

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.6200–0.8167 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5375 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4450–0.5725 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.34 ~ 0.41
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2

Soveltamisrajat

DIN EN10263-4:2002-02 perustuu standardiin EN10263-4:2001; kansi ilmoittaa painosten välisen suhteen nimenomaisesti; sulatusanalyysi, massaosuus %. Vanhan painoksen taulukossa 2/3 ei ole huomautusta valinnaisesta Al-lisäyksestä materiaalilajille 2017; uuden painoksen ehtoja ei sovelleta. Taulukon 2 huomautuksen c mukaan voidaan sopia hiilipitoisuuden vaihteluvälistä, jonka leveys on .04%; ilman yksilöityä sopimusta taulukon oletusarvoja ei muuteta. Taulukon 2 huomautuksen d ja taulukon 3 huomautuksen c mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta huomioiden vaikutus ominaisuuksiin ja karkenevuuteen; yksilöimätöntä vaihteluväliä ei täytetä omin päin. Luettelemattomia alkuaineita ei merkitä nolliksi; taulukon 2 huomautuksen a mukaan niitä ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Jäännöspitoisuuksia voi esiintyä, mutta ne eivät saa heikentää ominaisuuksia. Taulukon 2 huomautus b sallii määrätyt poikkeamat karkenevuusvaatimuksen yhteydessä lukuun ottamatta alkuaineita P/S; tässä ei laajenneta oletuskoostumuksen vaihteluvälejä. Mekaaniset ominaisuudet, toimitus- ja karkenevuusvaatimukset tarkistetaan erikseen; soveltuvuus tietyn osan muovaukseen vahvistetaan erikseen.

Koostumusehdot

DIN EN10263-4:2002-02 hyväksyy standardin EN10263-4:2001, ja kansi yksilöi painosten suhteen; sulatusanalyysin massaosuus %. / Vanhan painoksen taulukoissa 2/3 ei ole standardin 2017 valinnaisen alkuaineen Al lisäyshuomautusta eikä uuden painoksen ehtoja sovelleta. / Taulukon 2 huomautuksen c mukaan voidaan sopia leveydeltään .04% oleva hiilen vaihteluväli; ilman täsmällistä sopimusta taulukon oletusarvoja ei muuteta. / Taulukon 2 huomautuksen d ja taulukon 3 huomautuksen c mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta ottaen huomioon vaikutus ominaisuuksiin ja karkenevuuteen; ilman täsmällistä vaihteluväliä sitä ei keksitä. / Luettelemattomia alkuaineita ei täytetä nollilla; taulukon 2 huomautus a kieltää tarkoituksellisen lisäyksen ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen toteuttamiseksi. Jäännösalkuaineita voi esiintyä, mutta ne eivät saa vaikuttaa ominaisuuksiin. / Taulukon 2 huomautus b sallii karkenevuusvaatimuksissa määrätyt poikkeamat alkuaineita P/S lukuun ottamatta; tässä oletuskoostumuksen vaihteluväliä ei ole laajennettu. / Mekaaniset ominaisuudet, toimitus ja karkenevuusvaatimukset tarkistetaan erikseen, samoin tietyn osan muovaussoveltuvuus.

Tarkistuksen selitys

Vanhan painoksen taulukko 2/3 ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti; uuden painoksen vastaavuutta ei oleteta

37Cr4 · EN 10263-4-2001

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
EN 10263-4-2001
Taulukon sijainti
Taulukko 2

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.6200–0.8167 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5375 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4450–0.5725 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.34 ~ 0.41
Si≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2

Soveltamisrajat

DIN EN10263-4:2002-02 perustuu standardiin EN10263-4:2001; kansi ilmoittaa painosten välisen suhteen nimenomaisesti; sulatusanalyysi, massaosuus %. Vanhan painoksen taulukossa 2/3 ei ole huomautusta valinnaisesta Al-lisäyksestä materiaalilajille 2017; uuden painoksen ehtoja ei sovelleta. Taulukon 2 huomautuksen c mukaan voidaan sopia hiilipitoisuuden vaihteluvälistä, jonka leveys on .04%; ilman yksilöityä sopimusta taulukon oletusarvoja ei muuteta. Taulukon 2 huomautuksen d ja taulukon 3 huomautuksen c mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta huomioiden vaikutus ominaisuuksiin ja karkenevuuteen; yksilöimätöntä vaihteluväliä ei täytetä omin päin. Luettelemattomia alkuaineita ei merkitä nolliksi; taulukon 2 huomautuksen a mukaan niitä ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen loppuunsaattamiseksi. Jäännöspitoisuuksia voi esiintyä, mutta ne eivät saa heikentää ominaisuuksia. Taulukon 2 huomautus b sallii määrätyt poikkeamat karkenevuusvaatimuksen yhteydessä lukuun ottamatta alkuaineita P/S; tässä ei laajenneta oletuskoostumuksen vaihteluvälejä. Mekaaniset ominaisuudet, toimitus- ja karkenevuusvaatimukset tarkistetaan erikseen; soveltuvuus tietyn osan muovaukseen vahvistetaan erikseen.

Koostumusehdot

DIN EN10263-4:2002-02 hyväksyy standardin EN10263-4:2001, ja kansi yksilöi painosten suhteen; sulatusanalyysin massaosuus %. / Vanhan painoksen taulukoissa 2/3 ei ole standardin 2017 valinnaisen alkuaineen Al lisäyshuomautusta eikä uuden painoksen ehtoja sovelleta. / Taulukon 2 huomautuksen c mukaan voidaan sopia leveydeltään .04% oleva hiilen vaihteluväli; ilman täsmällistä sopimusta taulukon oletusarvoja ei muuteta. / Taulukon 2 huomautuksen d ja taulukon 3 huomautuksen c mukaan voidaan sopia pienemmästä Si-pitoisuudesta ottaen huomioon vaikutus ominaisuuksiin ja karkenevuuteen; ilman täsmällistä vaihteluväliä sitä ei keksitä. / Luettelemattomia alkuaineita ei täytetä nollilla; taulukon 2 huomautus a kieltää tarkoituksellisen lisäyksen ilman tilaajan suostumusta muutoin kuin sulatuksen toteuttamiseksi. Jäännösalkuaineita voi esiintyä, mutta ne eivät saa vaikuttaa ominaisuuksiin. / Taulukon 2 huomautus b sallii karkenevuusvaatimuksissa määrätyt poikkeamat alkuaineita P/S lukuun ottamatta; tässä oletuskoostumuksen vaihteluväliä ei ole laajennettu. / Mekaaniset ominaisuudet, toimitus ja karkenevuusvaatimukset tarkistetaan erikseen, samoin tietyn osan muovaussoveltuvuus.

Tarkistuksen selitys

Vanhan painoksen taulukko 2/3 ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti; uuden painoksen vastaavuutta ei oleteta

37Cr4 · DIN EN 10083-3-2007

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
DIN EN 10083-3-2007
Taulukon sijainti
Table3 ja huomautus a–c
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、18

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.6200–0.8000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5283 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4450–0.5600 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.34 ~ 0.41
Mn0.6 ~ 0.9
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Si≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Koostumus perustuu virallisen englanninkielisen tekstin DIN EN10083-3:2007-01 taulukkoon 3 kohdassa EN10083-3:2006, sulatusanalyysi wt%. Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi ja boorin karkenevuusvaikutuksen saavuttamiseksi; määrittämättömiä ei käsitellä nollina. Huomautus b: karkenevuus- tai nuorrutuksen mekaanisten ominaisuuksien vaatimusten yhteydessä sallitaan pienet poikkeamat, mutta ei alkuaineelle C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukkoa 4. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. Standardin boorittomille teräksille huomautus c sallii pyynnöstä paremmin lastuavan teräksen, rikkipitoisuus noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan korottaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja, vaan se on määritettävä tarkassa tarjouspyynnössä ja tilauksessa eikä yhdistetä automaattisesti tavalliseen materiaalilajiin. Standardi koskee nuorrutettuja seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat vahvistetaan erikseen eikä uutta tuotetta lisätä automaattisesti.

Koostumusehdot

Koostumuksen peruste on standardin DIN EN10083-3:2007-01 virallisen englanninkielisen tekstin standardin EN10083-3:2006 taulukko 3, sulatusanalyysi wt%. / Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen toteuttamiseksi tai boorin karkenevuusvaikutuksen mahdollistamiseksi; määrittämättömiä arvoja ei käsitellä nollina. / Huomautus b sallii pienet poikkeamat karkenevuus- tai nuorrutettujen koekappaleiden mekaanisten vaatimusten yhteydessä, mutta ei alkuaineille C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukon 4 arvoja. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. / Standardin boorittomien terästen huomautus c sallii vaadittaessa paremman lastuttavuuden teräksen: rikki noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja; se on määrättävä tietyn tiedustelun ja tilauksen mukaan eikä sitä automaattisesti sekoiteta tavalliseen materiaalilajiin. / Standardi koskee nuorrutettavia seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat on vahvistettava erikseen eikä tuotteita lisätä automaattisesti.

Tarkistuksen selitys

Virallisen englanninkielisen alkuperäistekstin kansi, taulukon 3 kaikki 28 materiaalilajia ja huomautus a–c tarkistettu visuaalisesti

Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat (eivät saa laajentaa sulatusanalyysin rajoja)

DIN EN10083-3:2007-01 (ottaa käyttöön standardin EN10083-3:2006) · Taulukko 4 ja huomautukset a/b, 7.1.2.2; tilauksessa määrätty tuoteanalyysi kohdan A.5 mukaan · PDF-sivut 11, 19, 55 · Massaosuus wt%; poikkeamat ovat massaprosentin prosenttiyksiköitä

Standardin koko poikkeamataulukko, vain tämän materiaalilajin alkuperäistaulukossa määritetyille alkuaineille ja vastaaville pitoisuus-/rikkiväliehdoille; ei laajenna sulatuskoostumuksen, hiiliekvivalentin tai käänteishaun rajoja.

AlkuaineMääritetty sulatusanalyysin enimmäispitoisuus wt%Negatiivinen poikkeama prosenttiyksikköinäPositiivinen poikkeama prosenttiyksikköinäSoveltamisehdot
C≤0.55-0.02+0.02Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Si≤0.40Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa+0.03Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Mn≤1.00-0.04+0.04Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Mn>1.00≤1.70-0.05+0.05Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
P≤0.025Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa+0.005Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
S≤0.040Alkuperäisessä taulukossa ei ilmoiteta negatiivista poikkeamaa+0.005Vain rikin yläraja määritetty; huomautuksen b koko vaihteluväliä 0.020–0.040% ei ole otettu käyttöön
Cr≤2.00-0.05+0.05Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Cr>2.00≤2.20-0.1+0.1Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Mo≤0.30-0.03+0.03Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Mo>0.30≤0.60-0.04+0.04Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Ni≤2.00-0.05+0.05Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
Ni>2.00≤4.3-0.07+0.07Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
V≤0.25-0.02+0.02Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
B≤0.0050-0.0003+0.0003Valitaan alkuperäisen taulukon sulatusanalyysin enimmäispitoisuusluokan mukaan
S≤0.040-0.005+0.005Vain, jos taulukon 3 sulatusanalyysi määrittää nimenomaisesti koko vaihteluvälin S=0.020–0.040% (taulukon 4 huomautus b)

Tässä esitetään standardin koko poikkeamataulukko; se ei tarkoita, että tälle materiaalilajille olisi määritetty jokainen alkuaine. Luettelemattomia alkuaineita ei lisätä tämän taulukon perusteella. Saman sulatuksen symmetrisille poikkeamille sallitaan vain yksi suunta, ylös tai alas. Alkuaineen Pb epäsymmetrinen poikkeama esiintyy vain standardin EN10087 Pb-rivillä eikä sitä sovelleta muihin standardeihin, joissa alkuainetta Pb ei luetella. Sulatuskoostumuksen, hiiliekvivalentin tai käänteishaun rajoja ei laajenneta automaattisesti.

37Cr4 · EN 10083-3-2006

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
EN 10083-3-2006
Taulukon sijainti
Table3 ja huomautus a–c
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、18

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.6200–0.8000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5283 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4450–0.5600 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.34 ~ 0.41
Mn0.6 ~ 0.9
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Si≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Koostumus perustuu virallisen englanninkielisen tekstin DIN EN10083-3:2007-01 taulukkoon 3 kohdassa EN10083-3:2006, sulatusanalyysi wt%. Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi ja boorin karkenevuusvaikutuksen saavuttamiseksi; määrittämättömiä ei käsitellä nollina. Huomautus b: karkenevuus- tai nuorrutuksen mekaanisten ominaisuuksien vaatimusten yhteydessä sallitaan pienet poikkeamat, mutta ei alkuaineelle C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukkoa 4. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. Standardin boorittomille teräksille huomautus c sallii pyynnöstä paremmin lastuavan teräksen, rikkipitoisuus noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan korottaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja, vaan se on määritettävä tarkassa tarjouspyynnössä ja tilauksessa eikä yhdistetä automaattisesti tavalliseen materiaalilajiin. Standardi koskee nuorrutettuja seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat vahvistetaan erikseen eikä uutta tuotetta lisätä automaattisesti.

Koostumusehdot

Koostumuksen peruste on standardin DIN EN10083-3:2007-01 virallisen englanninkielisen tekstin standardin EN10083-3:2006 taulukko 3, sulatusanalyysi wt%. / Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen toteuttamiseksi tai boorin karkenevuusvaikutuksen mahdollistamiseksi; määrittämättömiä arvoja ei käsitellä nollina. / Huomautus b sallii pienet poikkeamat karkenevuus- tai nuorrutettujen koekappaleiden mekaanisten vaatimusten yhteydessä, mutta ei alkuaineille C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukon 4 arvoja. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. / Standardin boorittomien terästen huomautus c sallii vaadittaessa paremman lastuttavuuden teräksen: rikki noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja; se on määrättävä tietyn tiedustelun ja tilauksen mukaan eikä sitä automaattisesti sekoiteta tavalliseen materiaalilajiin. / Standardi koskee nuorrutettavia seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat on vahvistettava erikseen eikä tuotteita lisätä automaattisesti.

Tarkistuksen selitys

Virallisen englanninkielisen alkuperäistekstin kansi, taulukon 3 kaikki 28 materiaalilajia ja huomautus a–c tarkistettu visuaalisesti

37Cr4 · NF EN 10083-3-2006

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Sovelletun standardin koostumusperuste tarkistettu
Standardin painos
EN 10083-3-2006
Taulukon sijainti
Table3 ja huomautus a–c
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、18

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.6200–0.8000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5283 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4450–0.5600 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.34 ~ 0.41
Mn0.6 ~ 0.9
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Si≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

NF EN 10083-3:2006-12 vastaa standardia EN 10083-3:2006; koostumus luetaan tämän EN-painoksen tarkistetusta virallisesta alkuperäistekstistä, ja todellinen lähdetiedosto on tietoperustassa. Koostumus perustuu virallisen englanninkielisen tekstin DIN EN10083-3:2007-01 taulukkoon 3 kohdassa EN10083-3:2006, sulatusanalyysi wt%. Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi ja boorin karkenevuusvaikutuksen saavuttamiseksi; määrittämättömiä ei käsitellä nollina. Huomautus b: karkenevuus- tai nuorrutuksen mekaanisten ominaisuuksien vaatimusten yhteydessä sallitaan pienet poikkeamat, mutta ei alkuaineelle C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukkoa 4. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. Standardin boorittomille teräksille huomautus c sallii pyynnöstä paremmin lastuavan teräksen, rikkipitoisuus noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan korottaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja, vaan se on määritettävä tarkassa tarjouspyynnössä ja tilauksessa eikä yhdistetä automaattisesti tavalliseen materiaalilajiin. Standardi koskee nuorrutettuja seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat vahvistetaan erikseen eikä uutta tuotetta lisätä automaattisesti.

Koostumusehdot

Koostumuksen peruste on standardin DIN EN10083-3:2007-01 virallisen englanninkielisen tekstin standardin EN10083-3:2006 taulukko 3, sulatusanalyysi wt%. / Huomautus a: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen toteuttamiseksi tai boorin karkenevuusvaikutuksen mahdollistamiseksi; määrittämättömiä arvoja ei käsitellä nollina. / Huomautus b sallii pienet poikkeamat karkenevuus- tai nuorrutettujen koekappaleiden mekaanisten vaatimusten yhteydessä, mutta ei alkuaineille C/P/S; muut eivät saa ylittää taulukon 4 arvoja. Sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä ei laajenneta. / Standardin boorittomien terästen huomautus c sallii vaadittaessa paremman lastuttavuuden teräksen: rikki noin 0.10% ja alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15%. Likiarvo ei ole oletusarvoinen ehdoton yläraja; se on määrättävä tietyn tiedustelun ja tilauksen mukaan eikä sitä automaattisesti sekoiteta tavalliseen materiaalilajiin. / Standardi koskee nuorrutettavia seosteräksiä; kylmätyssäyssoveltuvuus, valssilangan toimitus, hehkutus, pinta ja mitat on vahvistettava erikseen eikä tuotteita lisätä automaattisesti.

Tarkistuksen selitys

Standardin omaksumissuhde ja vastaava EN-koostumuksen alkuperäistaulukko tarkistettu; standardin NF koko päätekstiä ei ole tarkistettu sivuittain

37Cr4 · DIN 17200-1987

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
DIN 17200-1987-03
Taulukon sijainti
Taulukko 2 ja alaviitteet 1–5; 7.3.1–7.3.2
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、2、15、16、17

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.6200–0.8000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5283 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4450–0.5600 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.34 ~ 0.41
Mn0.6 ~ 0.9
S≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Si≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Taulukon 2 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; Si on yläraja, määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Sarjojen C, Ck ja Cm vaatimukset P/S säilytetään erillisinä; alkuainetta S sisältävien materiaalilajien S0.020–0.035% on ala- ja ylärajoin määritetty vaihteluväli. Huomautus 1: luettelemattomia alkuaineita ei saa lisätä tarkoituksellisesti ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi; tästä ei johdeta kiinteitä jäännösalkuainepitoisuuksia. Taulukon 3 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä sulatusrajoihin; sovellettavat mitat sekä positiivisen ja negatiivisen poikkeaman suunnat tarkistetaan erikseen. Lämpökäsittelytila, karkenevuus ja mitoista riippuvat ominaisuudet tarkistetaan erikseen. Standardi sisältää kuumavalssatun valssilangan, mutta koostumus ei yksin ole kylmätyssäysmateriaalin toimituslupaus. Huomautus 2: rajoitettua karkenevuusaluetta tai nuorrutetun/normalisoidun tilan ominaisuuksia tilattaessa voidaan sopia pienistä koostumuspoikkeamista (P/S pois lukien), jotka eivät saa ylittää taulukon 3 rajoja. Tiedoissa säilytetään taulukon 2 perustaso eikä rajoja lievennetä automaattisesti. Huomautuksen 4 ohuella kirjasimella merkityt materiaalilajit ovat vain erityissovelluksiin; huomautuksen 5 mukaan vain merkityille sarjan C materiaalilajeille voidaan tilata erikseen Pb0.15–0.30%, jota ei lisätä tavallisen materiaalilajin peruskoostumukseen. Alkuperäisen taulukon materiaalinumero 1.7034; huomautuksen 4 erityissovellusta ei ole merkitty.

Koostumusehdot

Taulukon 2 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; Si on yläraja, määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Sarjojen C, Ck ja Cm vaatimukset P/S säilytetään erillisinä; alkuainetta S sisältävien materiaalilajien S0.020–0.035% on ala- ja ylärajoin määritetty vaihteluväli. Huomautus 1: luettelemattomia alkuaineita ei saa lisätä tarkoituksellisesti ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi; tästä ei johdeta kiinteitä jäännösalkuainepitoisuuksia. Taulukon 3 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä sulatusrajoihin; sovellettavat mitat sekä positiivisen ja negatiivisen poikkeaman suunnat tarkistetaan erikseen. Lämpökäsittelytila, karkenevuus ja mitoista riippuvat ominaisuudet tarkistetaan erikseen. Standardi sisältää kuumavalssatun valssilangan, mutta koostumus ei yksin ole kylmätyssäysmateriaalin toimituslupaus. Huomautus 2: rajoitettua karkenevuusaluetta tai nuorrutetun/normalisoidun tilan ominaisuuksia tilattaessa voidaan sopia pienistä koostumuspoikkeamista (P/S pois lukien), jotka eivät saa ylittää taulukon 3 rajoja. Tiedoissa säilytetään taulukon 2 perustaso eikä rajoja lievennetä automaattisesti. Huomautuksen 4 ohuella kirjasimella merkityt materiaalilajit ovat vain erityissovelluksiin; huomautuksen 5 mukaan vain merkityille sarjan C materiaalilajeille voidaan tilata erikseen Pb0.15–0.30%, jota ei lisätä tavallisen materiaalilajin peruskoostumukseen. Alkuperäisen taulukon materiaalinumero 1.7034; huomautuksen 4 erityissovellusta ei ole merkitty.

Tarkistuksen selitys

1987-03, taulukko 2 ja alaviitteet jäljennetty kokonaan; ominaisuudet tarkistetaan erikseen

37Cr4 · EN ISO 683-2-2018

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seostettu nuorrutusteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
EN ISO 683-2-2018
Taulukon sijainti
Taulukko 3, huomautukset a–d; kohta 7.1.2; taulukon 4 rajaus
PDF-tiedoston fyysinen sivu
21
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi; ei tuoteanalyysi

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.6200–0.8267 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4183–0.5483 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4450–0.5800 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.34 ~ 0.41
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Cu≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste EN ISO 683-2-2018 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Huomautus d sallii pienemmän Si-pitoisuuden, mutta edellyttää muita hapenpoistomenetelmiä; alkuperäisteksti ei anna yhtenäistä pienemmän Si-pitoisuuden vaihteluväliä, eivätkä sopimusehdot automaattisesti korvaa taulukon arvoa 0.10–0.40%.

Koostumusehdot

Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste EN ISO 683-2-2018 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Huomautus d sallii pienemmän Si-pitoisuuden, mutta edellyttää muita hapenpoistomenetelmiä; alkuperäisteksti ei anna yhtenäistä pienemmän Si-pitoisuuden vaihteluväliä, eivätkä sopimusehdot automaattisesti korvaa taulukon arvoa 0.10–0.40%.

Tarkistuksen selitys

Alkuperäiskuvan taulukon 3 kaikki 25 fyysistä riviä ja yhdistetyt solut tarkistettu. Saman lähteen 5 rivin ja 40 solun aiemmat riippumattomat kuvarajaustulokset käytetään uudelleen; muu sisältö jäljennetään alkuperäiskuvista soluittain. Kaksi painosta kirjataan erikseen.

37Cr4 · ISO 683-2-2016

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seostettu nuorrutusteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ISO 683-2-2016
Taulukon sijainti
Taulukko 3, huomautukset a–d; kohta 7.1.2; taulukon 4 rajaus
PDF-tiedoston fyysinen sivu
21
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi; ei tuoteanalyysi

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.6200–0.8267 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4183–0.5483 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4450–0.5800 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.34 ~ 0.41
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Cu≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste ISO 683-2-2016 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Huomautus d sallii pienemmän Si-pitoisuuden, mutta edellyttää muita hapenpoistomenetelmiä; alkuperäisteksti ei anna yhtenäistä pienemmän Si-pitoisuuden vaihteluväliä, eivätkä sopimusehdot automaattisesti korvaa taulukon arvoa 0.10–0.40%.

Koostumusehdot

Tämä taulukko 3 koskee sulatusanalyysiä (cast), massaosuus wt%; taulukon 4 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia ei lisätä suoraan tavallisen taulukon 3 rajoihin. Tämä asiakirja on EN ISO 683-2:2018, joka on hyväksytty muuttamattomana ja sisältää standardin ISO 683-2:2016 tekstin; tässä tietueessa säilytetään nimenomaisesti tunniste ISO 683-2-2016 eikä sitä kutsuta standardin ISO painokseksi 2018. Vain taulukon 3 kemiallinen koostumus ja lähde-ehdot on tarkistettu; tämän perusteella ei ilmoiteta karkenevuuden, lämpökäsittelyn, mekaanisten ominaisuuksien, langan toimitustilan tai kylmätyssäysprosessin olevan taattuja. Huomautus a koskee sulatusanalyysin poikkeamia vain, kun on määrätty karkenevuusvaatimukset; alkuaineen C poikkeama on enintään ±0.01%, lukuun ottamatta alkuaineita P/S, ja muut määräytyvät taulukon 4 mukaan. Tavallista taulukkoa 3 ei väljennetä automaattisesti eikä tunnuksia H/HH/HL yhdistetä tavallisiin materiaalilajeihin. Huomautuksen b mukaan voidaan tiedustella terästä, jonka S-pitoisuus on nostettu noin arvoon 0.10% (mukaan lukien sulfidien muodon hallinta), tai johon on lisätty alkuainetta Pb lastuttavuuden parantamiseksi. Kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaa voidaan nostaa 0.15 prosenttiyksikköä. Tämä sopimus ei ole oletusvaatimus, likiarvoja ei käytetä tämän erän täsmällisinä automaattisina rajoina eikä alkuaineen Pb puuttuvaa vaihteluväliä täydennetä muista standardeista. Alkuperäinen huomautus: luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta muutoin kuin sulatuskäsittelyn toteuttamiseksi; romusta ja muista lähteistä tulevia alkuaineita on hallittava. Luettelematta jättäminen ei tarkoita nollaa. Huomautus d sallii pienemmän Si-pitoisuuden, mutta edellyttää muita hapenpoistomenetelmiä; alkuperäisteksti ei anna yhtenäistä pienemmän Si-pitoisuuden vaihteluväliä, eivätkä sopimusehdot automaattisesti korvaa taulukon arvoa 0.10–0.40%.

Tarkistuksen selitys

Alkuperäiskuvan taulukon 3 kaikki 25 fyysistä riviä ja yhdistetyt solut tarkistettu. Saman lähteen 5 rivin ja 40 solun aiemmat riippumattomat kuvarajaustulokset käytetään uudelleen; muu sisältö jäljennetään alkuperäiskuvista soluittain. Kaksi painosta kirjataan erikseen.

37Cr4 · EN 10250-3-1999

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
EN 10250-3-1999
Taulukon sijainti
Table1 ja huomautus 1/2; kohdat 1, 3.1, 3.2
PDF-tiedoston fyysinen sivu
6、8、9

Lähdeaineisto

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.6200–0.8000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5283 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4450–0.5600 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.34 ~ 0.41
Si≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2

Soveltamisrajat

Perustuu lähteen BS EN10250-3:2000 sisältämän alkuperäistekstin EN10250-3:1999 taulukkoon 1 ja alaviitteisiin, sulatusanalyysi, massaosuus wt%. Standardi koskee nuorrutettuna toimitettuja seostetun erikoisteräksen vapaataontatakeita, taottuja tankoja ja esitaonnan jälkeen rengasvalssattuja tuotteita; se ei automaattisesti ole kylmätyssäyslangan toimitusstandardi. Taulukon 1 huomautus 1 sallii valmistajan lisätä alkuaineita Al, Ti, V ja Nb yksittäin tai yhdistelminä raekoon hallintaan; uusille lisäyksille ei anneta numeerisia vaihteluvälejä eikä nollia tai omavalintaisia ylärajoja täytetä. Taulukossa 1/2 luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta (paitsi sulatuksen viimeistelyyn). Kohta 3.1 määrää sulatuskoostumuksen taulukon 1 mukaan ja viittaa standardin EN10250-1 kohtaan A.7/A.8; alkuaineen 3.2 tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 2 ja standardin EN10250-1 kohdan 9.2 mukaan eikä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä laajenneta suoraan. Tällä hetkellä vahvistetaan vain koostumus, materiaalilajin ja teräsnumeron vastaavuus sekä asiaankuuluvat soveltamisalahuomautukset; kaikkien mekaanisten ominaisuuksien tai viitatun osan 1 tarkistusta ei väitetä valmiiksi.

Koostumusehdot

Perustuu lähteen BS EN10250-3:2000 sisältämän alkuperäistekstin EN10250-3:1999 taulukkoon 1 ja alaviitteisiin, sulatusanalyysi, massaosuus wt%. Standardi koskee nuorrutettuna toimitettuja seostetun erikoisteräksen vapaataontatakeita, taottuja tankoja ja esitaonnan jälkeen rengasvalssattuja tuotteita; se ei automaattisesti ole kylmätyssäyslangan toimitusstandardi. Taulukon 1 huomautus 1 sallii valmistajan lisätä alkuaineita Al, Ti, V ja Nb yksittäin tai yhdistelminä raekoon hallintaan; uusille lisäyksille ei anneta numeerisia vaihteluvälejä eikä nollia tai omavalintaisia ylärajoja täytetä. Taulukossa 1/2 luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman tilaajan suostumusta (paitsi sulatuksen viimeistelyyn). Kohta 3.1 määrää sulatuskoostumuksen taulukon 1 mukaan ja viittaa standardin EN10250-1 kohtaan A.7/A.8; alkuaineen 3.2 tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 2 ja standardin EN10250-1 kohdan 9.2 mukaan eikä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliä laajenneta suoraan. Tällä hetkellä vahvistetaan vain koostumus, materiaalilajin ja teräsnumeron vastaavuus sekä asiaankuuluvat soveltamisalahuomautukset; kaikkien mekaanisten ominaisuuksien tai viitatun osan 1 tarkistusta ei väitetä valmiiksi.

Tarkistuksen selitys

Taulukon 1 kaksi sivua, kaikki 21 riviä ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti; alkuainekohtaiset tiedot ja riippumattomalla fonttikartoituksella palautetut alkuperäiset taulukkosolut vastaavat toisiaan jokaisessa vertailukohdassa

37Cr4 · DIN 1654-4-1989

Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Tarkistustila
Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV: koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa
Pcm (Ito–Bessyo): koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa
CET: koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.34 ~ 0.41
Cr0.9 ~ 1.2
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.

37Cr4 · EN 10263

Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena

Materiaalin tuotemuoto
Vedetty lanka
Tarkistustila
Julkaistu verkkosivustolla, alkuperäistekstin tarkistus on vielä kesken

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV: koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa
Pcm (Ito–Bessyo): koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa
CET: koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa

Koostumustietue

Kemiallisen koostumuksen lähde ja soveltamisala

Seuraavat ovat ilmoitetun standardipainoksen viitekoostumuksia, eivät sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia. Tilaukseen sovellettava standardi sekä raaka-aine- ja lopputuotevaatimukset vahvistetaan erikseen.

Lähde: BS EN 10263-4:2017 · Taulukko 3 · 37Cr4 · p.9

AlkuaineMassaosuus / %
C0.34–0.41
Si≤0.3
Mn0.6–0.9
P≤0.025
S≤0.025
Cr0.9–1.2
Cu≤0.25

Yksittäiset arvot ovat enimmäisarvoja, ellei muuta ilmoiteta; luettelemattomia alkuaineita ja tyhjiä soluja ei oleteta nolliksi. Vaihtoehtoiset rajat, valinnaiset lisäykset ja analyysipoikkeamat edellyttävät asiaankuuluvia taulukkohuomautuksia ja tilaussopimusta. Tämä viitetaulukko ei korvaa koko standardia.

Soveltamisrajat

Ruixiongin sivustolla julkaistut tekniset sivut ovat ensisijaisia; koostumushaku käyttää täydentävinä tietoina paikallisia viitevaihteluvälejä. Lopullinen peruste on kyseisen tuotesivun sovellettava standardi, tekninen sopimus ja todellinen varmennus.

Näytä vastaava tuote →

37Cr4 · JIS G 7105-2000

Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Tarkistustila
Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV: koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa
Pcm (Ito–Bessyo): koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa
CET: koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.34 ~ 0.41
Cr0.9 ~ 1.2
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.

37Cr4 · DIN EN 10277:2018-09

Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko tarkistettu; virallinen normatiivinen koostumus ja painos ovat vielä tarkistamatta, vain viitteeksi

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Koostumustietojen luonne
Opastavan liitteen sulatusanalyysi, vain viitteeksi
Tarkistustila
Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko tarkistettu; virallinen normatiivinen koostumus ja painos ovat vielä tarkistamatta
Standardin painos
DIN EN 10277:2018-09
Taulukon sijainti
Opastava liite A.4
PDF-tiedoston fyysinen sivu
46
Yksikkö
Massaosuus wt%
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi (opastava viitetieto)

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Standardin opastavan liitteen koostumustiedot ovat vain viitteeksi; virallinen normatiivinen koostumus ja painos ovat vielä tarkistamatta. Standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei lasketa eikä tietoja käytetä koostumuksen käänteishaussa.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.34 ~ 0.41
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Cu≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko on tarkistettu, vain viitteeksi. Päätekstin kohta 7.1.2 edellyttää kemiallisen koostumuksen määrittämistä viitatun standardin mukaan; virallinen normatiivinen koostumus ja sovellettava painos ovat vielä tarkistamatta. Ei käytettäväksi toimitustakuuna, koostumuksen käänteishaun ratkaisuperusteena tai standardin vaihteluvälien hiiliekvivalentin perusteena.

Koostumusehdot

Viitteellisen liitteen alkuperäistaulukko on tarkistettu, mutta vain viitteeksi; päätekstin kohta 7.1.2 edellyttää kemiallisen koostumuksen määrittämistä viitatun standardin mukaan, ja virallinen velvoittava koostumus ja soveltuva painos odottavat edelleen tarkistusta. Tätä ei saa käyttää toimitustakuuna, koostumushaun arviointiperusteena tai standardin vaihteluvälin hiiliekvivalentin perusteena. / Alaviite b: alkuaineen S pitoisuuden nostaminen noin arvoon 0.10% tai alkuaineen Pb lisäys edellyttää tiedustelua; kun S-pitoisuutta nostetaan, alkuaineen Mn ylärajaan voidaan lisätä 0.15% eikä sitä väljennetä automaattisesti. / Alaviite c: pienempi Si-pitoisuus edellyttää muita hapenpoistotoimia. / Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta.

Ehtovaatimukset

Tarkistuksen selitys

Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko on tarkistettu, vain viitteeksi. Päätekstin kohta 7.1.2 edellyttää kemiallisen koostumuksen määrittämistä viitatun standardin mukaan; virallinen normatiivinen koostumus ja sovellettava painos ovat vielä tarkistamatta. Ei käytettäväksi toimitustakuuna, koostumuksen käänteishaun ratkaisuperusteena tai standardin vaihteluvälien hiiliekvivalentin perusteena.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group