← Tilbage til forrige sideKatalog over materialekvaliteter

37CR4 — Materialeoplysninger

I alt 19 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.

Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.

Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 37CR4 →

Vurdering af materialebehov

Leder du efter materiale i 37CR4?

Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.

Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.

Se produkter og bearbejdningskapacitet

37Cr4 · DIN 17200-1987

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialekategori
Legeret stål
Underkategori
Legeret stål
Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
DIN 17200-1987-03
Tabellens placering
Tabel 2 og fodnoter 1–5; 7.3.1–7.3.2
PDF fysisk side
1、2、15、16、17

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.6200–0.8000 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5283 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cu, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4450–0.5600 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.34 ~ 0.41
Mn0.6 ~ 0.9
S≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.9 ~ 1.2
Si≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet)
P≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet)

Anvendelsesgrænser

Tabel 2, smelteanalyse, massefraktion wt%; Si er øvre grænse, og uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul. Kravene til P/S for serierne C, Ck, Cm bevares særskilt; S0.020–0.035% for kvaliteter med S er et tosidet interval. Note 1: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for smeltningen; faste restelementværdier udledes ikke heraf. Tabel 3 angiver tilladte produktanalyseafvigelser, som ikke er lagt til smeltegrænserne; anvendelige dimensioner og retninger for positive/negative afvigelser kontrolleres særskilt. Varmebehandlingstilstand, hærdbarhed og dimensionsafhængige egenskaber verificeres særskilt; standarden omfatter varmvalset valsetråd, men levering til koldstukning loves ikke alene på grundlag af sammensætningen. Note 2: ved bestilling af begrænsede hærdbarhedsbånd eller egenskaber efter hærdning og anløbning/normalisering kan små sammensætningsafvigelser aftales (undtagen P/S), dog højst efter tabel 3; disse data bevarer grundlaget i tabel 2 uden automatisk lempelse. Note 4: kvaliteter trykt med let skrift er kun til særlige anvendelser; note 5: kun den markerede C-serie kan særskilt bestilles med Pb0.15–0.30%, hvilket ikke indgår i almindelige kvaliteters grundsammensætning. Originalens materialenummer 1.7034; særlig anvendelse i note 4 er ikke markeret.

Betingelser for sammensætning

Tabel 2, smelteanalyse, massefraktion wt%; Si er øvre grænse, og uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul. Kravene til P/S for serierne C, Ck, Cm bevares særskilt; S0.020–0.035% for kvaliteter med S er et tosidet interval. Note 1: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for smeltningen; faste restelementværdier udledes ikke heraf. Tabel 3 angiver tilladte produktanalyseafvigelser, som ikke er lagt til smeltegrænserne; anvendelige dimensioner og retninger for positive/negative afvigelser kontrolleres særskilt. Varmebehandlingstilstand, hærdbarhed og dimensionsafhængige egenskaber verificeres særskilt; standarden omfatter varmvalset valsetråd, men levering til koldstukning loves ikke alene på grundlag af sammensætningen. Note 2: ved bestilling af begrænsede hærdbarhedsbånd eller egenskaber efter hærdning og anløbning/normalisering kan små sammensætningsafvigelser aftales (undtagen P/S), dog højst efter tabel 3; disse data bevarer grundlaget i tabel 2 uden automatisk lempelse. Note 4: kvaliteter trykt med let skrift er kun til særlige anvendelser; note 5: kun den markerede C-serie kan særskilt bestilles med Pb0.15–0.30%, hvilket ikke indgår i almindelige kvaliteters grundsammensætning. Originalens materialenummer 1.7034; særlig anvendelse i note 4 er ikke markeret.

Verifikationsbemærkninger

Hele tabel 2 og fodnoterne i 1987-03 er transskriberet; egenskaber verificeres særskilt

37Cr4 · ISO 4954

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialeform
Valsetråd til koldstukning
Forklaring af den oprindelige posts status
Kildeudgaven er identificeret, verifikation af sammensætningen afventer afslutning
Standardudgave
ISO 4954:2018
Tabellens placering
Tabel C.2

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.6200–0.8167 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5375 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4450–0.5725 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

Kemikilder og anvendelsesområde

Nedenstående referencekemi følger de opførte standardudgaver og er ikke målte smelte-/partidata; ordrens gældende standard, råmaterialekrav og færdigproduktkrav skal bekræftes særskilt.

Kilde: ISO 4954:2018 · Tabel C.2 · 37Cr4 · p.41

GrundstofMassefraktion / %
C0.34–0.41
Si≤0.3
Mn0.6–0.9
P≤0.025
S≤0.025
Cr0.9–1.2
Cu≤0.25

Enkeltværdier er maksimum, medmindre andet er angivet; uspecificerede grundstoffer og tomme felter antages ikke at være nul. Alternative grænser, valgfrie tilsætninger og analysetolerancer kræver relevante tabelnoter og bestillingsaftale. Denne referencetabel erstatter ikke hele standarden.

Anvendelsesgrænser

Sammensætningsgrundlag ISO 4954:2018; produktet angiver ingen udgave, og kontraktens gældende udgave skal bekræftes.

Betingelser for sammensætning

ISO 4954:2018, tabel C.2 angiver smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og tankestreger er ikke nul. / Produktanalyseafvigelser angives særskilt i standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte smelteanalysens sammensætningsinterval. / Al0.020–0.050% kan vælges for at forbedre koldstukningsegenskaberne og er ikke en generel obligatorisk nedre grænse. / Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyntagen til hærdbarheden; ved hærdbarhedskrav tillader standarden begrænsede afvigelser, undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst 0.01%; øvrige betingelser fremgår af tabel 2. / For C kan et interval med bredde 0.04% aftales; det erstatter ikke som standard det tabulerede interval.

Verifikationsbemærkninger

Sammensætningsgrundlag ISO 4954:2018; produktet angiver ingen udgave, og kontraktens gældende udgave skal bekræftes.Se det tilhørende produkt →

37Cr4 · ISO 4954-2018

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialekategori
Legeret stål
Underkategori
Stål til hærdning og anløbning
Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
ISO 4954:2018
Tabellens placering
Tabel C.2

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.6200–0.8167 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5375 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4450–0.5725 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.34 ~ 0.41
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.9 ~ 1.2
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)

Anvendelsesgrænser

ISO 4954:2018, tabel C.2 angiver smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og tankestreger er ikke nul. Produktanalyseafvigelser angives særskilt i standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte sammensætningsintervallet for smelteanalyse. Al0.020–0.050% kan vælges for at forbedre koldstukningsegenskaberne og er ikke en generel obligatorisk nedre grænse. Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyntagen til hærdbarheden; ved krav til hærdbarhed tillader standarden begrænsede afvigelser, undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst 0.01%; øvrige betingelser fremgår af tabel 2. For C kan et interval med bredde 0.04% aftales; det erstatter ikke som standard det tabulerede interval.

Betingelser for sammensætning

ISO 4954:2018, tabel C.2 angiver smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og tankestreger er ikke nul. / Produktanalyseafvigelser angives særskilt i standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte smelteanalysens sammensætningsinterval. / Al0.020–0.050% kan vælges for at forbedre koldstukningsegenskaberne og er ikke en generel obligatorisk nedre grænse. / Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyntagen til hærdbarheden; ved hærdbarhedskrav tillader standarden begrænsede afvigelser, undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst 0.01%; øvrige betingelser fremgår af tabel 2. / For C kan et interval med bredde 0.04% aftales; det erstatter ikke som standard det tabulerede interval.

Verifikationsbemærkninger

Tabel C.2 og fodnoterne i standardens originaltekst er kontrolleret

37Cr4 · ISO 4954-1-2024

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
ISO 4954-1-2024
Tabellens placering
Tabel C.2 og noter a–d

Reference for kulstofækvivalent

Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.

Standard-smeltesammensætning i tabel C.2/C.3
IIW / CEV:0.6200–0.8167 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5375 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4450–0.5725 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.
Tilsætning af Al til forbedring af koldstukningsegenskaber anvendes, Al≤0.050%
IIW / CEV:0.6200–0.8167 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5375 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4450–0.5725 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.34 ~ 0.41
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.9 ~ 1.2

Anvendelsesgrænser

Massefraktion wt%; smelteanalyse i tabel C.2/C.3, produktanalyseafvigelser særskilt i tabel 2. Note a: Al≤0.050% kan tilsættes for at forbedre koldstukning, ikke som obligatorisk standardtilsætning. Note c: lavere Si eller et bestemt Si-interval kan aftales ved tilbud og bestilling, men konkret aftale foreligger ikke, og værdier udfyldes ikke vilkårligt. Ved hærdbarhedskrav skal små afvigelser tilladt i tabel B.6/B.7 kontrolleres særskilt efter tabel 2 og betingelserne, uden udvidelse af standardintervallet. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at gennemføre smeltningen; uspecificeret betyder ikke nul. Denne kontrol tilføjer ikke mekaniske egenskaber/hærdbarhed; koldstukningsegnethed kræver dimensioner, tilstand og tekniske betingelser.

Betingelser for sammensætning

Massefraktion wt%; smelteanalyse i tabel C.2/C.3, produktanalyseafvigelser særskilt i tabel 2. Note a: Al≤0.050% kan tilsættes for at forbedre koldstukning, ikke som obligatorisk standardtilsætning. Note c: lavere Si eller et bestemt Si-interval kan aftales ved tilbud og bestilling, men konkret aftale foreligger ikke, og værdier udfyldes ikke vilkårligt. Ved hærdbarhedskrav skal små afvigelser tilladt i tabel B.6/B.7 kontrolleres særskilt efter tabel 2 og betingelserne, uden udvidelse af standardintervallet. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at gennemføre smeltningen; uspecificeret betyder ikke nul. Denne kontrol tilføjer ikke mekaniske egenskaber/hærdbarhed; koldstukningsegnethed kræver dimensioner, tilstand og tekniske betingelser.

Oprindelige poster for betingelsesgrene

Standard-smeltesammensætning i tabel C.2/C.3

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.34 ~ 0.41
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.9 ~ 1.2

Tilsætning af Al til forbedring af koldstukningsegenskaber anvendes, Al≤0.050%

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.34 ~ 0.41
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.9 ~ 1.2
Al≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet)

En betingelsesgren skal vælges

Ja

Verifikationsbemærkninger

Tabel C.2/C.3 og fodnoterne i den engelske 2024-originaltekst er verificeret

37Cr4 · EN 10263-4-2017

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
EN 10263-4-2017
Tabellens placering
Tabel 3 og noter

Reference for kulstofækvivalent

Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.

Tabelangivet standard-smeltesammensætning, uden valg af valgfri Al-tilsætning
IIW / CEV:0.6200–0.8167 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5375 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4450–0.5725 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.
Note 3: valgfri tilsætning af Al 0.020–0.050% til forbedring af koldstukningsegenskaber
IIW / CEV:0.6200–0.8167 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5375 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4450–0.5725 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.34 ~ 0.41
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.9 ~ 1.2

Anvendelsesgrænser

EN10263-4:2017, tabel 3, smelteanalyse, massefraktion %. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med 0 og må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen. Note 2 tillader specificerede mindre afvigelser ved hærdbarhedskrav, dog ikke for P/S; standardintervallerne udvides ikke her, og konkrete hærdbarhedsbetingelser i ordren skal inddrages. Den valgfrie Al0.020–0.050% i note 3 angives særskilt og er ikke obligatorisk aluminiumindhold som standard. Mekaniske egenskaber og leveringstilstand verificeres særskilt; standardens omfang garanterer ikke formning af vilkårlige komponenter. Note a tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til virkningen på hærdbarhed og andre egenskaber; uden konkret aftalt interval udfyldes intet vilkårligt. Note b tillader aftale om et C-interval med bredde 0.04%; eksemplet .33–.37 er ikke et fælles interval for alle kvaliteter.

Betingelser for sammensætning

EN10263-4:2017, tabel 3, smelteanalyse, massefraktion %. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med 0 og må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen. Note 2 tillader specificerede mindre afvigelser ved hærdbarhedskrav, dog ikke for P/S; standardintervallerne udvides ikke her, og konkrete hærdbarhedsbetingelser i ordren skal inddrages. Den valgfrie Al0.020–0.050% i note 3 angives særskilt og er ikke obligatorisk aluminiumindhold som standard. Mekaniske egenskaber og leveringstilstand verificeres særskilt; standardens omfang garanterer ikke formning af vilkårlige komponenter. Note a tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til virkningen på hærdbarhed og andre egenskaber; uden konkret aftalt interval udfyldes intet vilkårligt. Note b tillader aftale om et C-interval med bredde 0.04%; eksemplet .33–.37 er ikke et fælles interval for alle kvaliteter.

Oprindelige poster for betingelsesgrene

Tabelangivet standard-smeltesammensætning, uden valg af valgfri Al-tilsætning

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.34 ~ 0.41
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.9 ~ 1.2

Note 3: valgfri tilsætning af Al 0.020–0.050% til forbedring af koldstukningsegenskaber

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.34 ~ 0.41
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.9 ~ 1.2
Al0.02 ~ 0.05

En betingelsesgren skal vælges

Ja

Verifikationsbemærkninger

Tabel 3/4 og fodnoterne i den engelske originaltekst er visuelt kontrolleret

37Cr4 · DIN EN 10263-4-2002

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
DIN EN 10263-4-2002
Tabellens placering
Tabel 2

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.6200–0.8167 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5375 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4450–0.5725 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.34 ~ 0.41
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.9 ~ 1.2

Anvendelsesgrænser

Den oprindelige hjemmeside angiver DIN EN 10263-4-2018; postens kemi er faktisk verificeret efter DIN EN 10263-4-2002 og angives nu som 2002-udgaven efter de oprindelige kilder; originalteksten til den officielle tyske 2018-udgave mangler fortsat, og EN2017-udgaven betragtes ikke automatisk som originalteksten til DIN. DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001, med udgaveforholdet udtrykkeligt angivet på forsiden; smelteanalyse, massefraktion %. Den tidligere tabel 2/3 har ikke noten om valgfri tilsætning af Al fra 2017, og nyere betingelser anvendes ikke. Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres tabellens standardværdier ikke. Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til egenskaber/hærdbarhed; uden konkret interval udfyldes intet vilkårligt. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; restindhold kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav undtagen P/S; standardintervallerne udvides ikke her. Mekaniske egenskaber, levering og hærdbarhedskrav verificeres særskilt, ligesom formningsegnethed for en konkret komponent.

Betingelser for sammensætning

DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001 med udgaveforholdet udtrykkeligt angivet på forsiden; smelteanalyse, massefraktion %. / Den tidligere tabel 2/3 har ikke noten om valgfri tilsætning af Al fra 2017; nyere betingelser anvendes ikke. / Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres tabellens standardværdier ikke. / Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til egenskaber/hærdbarhed; uden konkret interval udfyldes intet vilkårligt. / Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; restindhold kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. / Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav undtagen P/S; standardintervallerne udvides ikke her. / Mekaniske egenskaber, levering og hærdbarhedskrav verificeres særskilt, ligesom formningsegnethed for en konkret komponent.

Verifikationsbemærkninger

Den oprindelige hjemmeside angiver DIN EN 10263-4-2018; postens sammensætning er faktisk verificeret fra DIN EN 10263-4-2002 og er nu mærket som 2002-udgaven efter originaldokumentationen; den officielle tyske 2018-original mangler stadig, og EN2017-udgaven behandles ikke automatisk som DIN-originalteksten.

37Cr4 · DIN EN 10263-4-2002

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
DIN EN 10263-4-2002
Tabellens placering
Tabel 2

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.6200–0.8167 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5375 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4450–0.5725 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.34 ~ 0.41
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.9 ~ 1.2

Anvendelsesgrænser

DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001, og omslaget angiver udgaveforholdet udtrykkeligt; smelteanalyse, massefraktion %. Den ældre tabel 2/3 har ikke 2017-noten om valgfri Al-tilsætning; nyere betingelser anvendes ikke. Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres de tabelangivne standardværdier ikke. Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til påvirkning af egenskaber/hærdbarhed; intet interval udfyldes uden konkret angivelse. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at gennemføre smeltningen; restelementer kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav, undtagen P/S; standardintervallet for sammensætning er ikke udvidet her. Mekaniske krav, levering og hærdbarhed verificeres særskilt, og formningsegnethed for konkrete komponenter bekræftes særskilt.

Betingelser for sammensætning

DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001 med udgaveforholdet udtrykkeligt angivet på forsiden; smelteanalyse, massefraktion %. / Den tidligere tabel 2/3 har ikke noten om valgfri tilsætning af Al fra 2017; nyere betingelser anvendes ikke. / Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres tabellens standardværdier ikke. / Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til egenskaber/hærdbarhed; uden konkret interval udfyldes intet vilkårligt. / Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; restindhold kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. / Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav undtagen P/S; standardintervallerne udvides ikke her. / Mekaniske egenskaber, levering og hærdbarhedskrav verificeres særskilt, ligesom formningsegnethed for en konkret komponent.

Verifikationsbemærkninger

Tabel 2/3 og fodnoterne i den ældre udgave er visuelt kontrolleret; lighed med nyere udgaver antages ikke

37Cr4 · EN 10263-4-2001

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
EN 10263-4-2001
Tabellens placering
Tabel 2

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.6200–0.8167 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5375 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4450–0.5725 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.34 ~ 0.41
Si≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
Cu≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.9 ~ 1.2

Anvendelsesgrænser

DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001, og omslaget angiver udgaveforholdet udtrykkeligt; smelteanalyse, massefraktion %. Den ældre tabel 2/3 har ikke 2017-noten om valgfri Al-tilsætning; nyere betingelser anvendes ikke. Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres de tabelangivne standardværdier ikke. Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til påvirkning af egenskaber/hærdbarhed; intet interval udfyldes uden konkret angivelse. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at gennemføre smeltningen; restelementer kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav, undtagen P/S; standardintervallet for sammensætning er ikke udvidet her. Mekaniske krav, levering og hærdbarhed verificeres særskilt, og formningsegnethed for konkrete komponenter bekræftes særskilt.

Betingelser for sammensætning

DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001 med udgaveforholdet udtrykkeligt angivet på forsiden; smelteanalyse, massefraktion %. / Den tidligere tabel 2/3 har ikke noten om valgfri tilsætning af Al fra 2017; nyere betingelser anvendes ikke. / Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres tabellens standardværdier ikke. / Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til egenskaber/hærdbarhed; uden konkret interval udfyldes intet vilkårligt. / Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; restindhold kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. / Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav undtagen P/S; standardintervallerne udvides ikke her. / Mekaniske egenskaber, levering og hærdbarhedskrav verificeres særskilt, ligesom formningsegnethed for en konkret komponent.

Verifikationsbemærkninger

Tabel 2/3 og fodnoterne i den ældre udgave er visuelt kontrolleret; lighed med nyere udgaver antages ikke

37Cr4 · DIN EN 10083-3-2007

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
DIN EN 10083-3-2007
Tabellens placering
Table3 og note a–c
PDF fysisk side
1、18

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.6200–0.8000 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5283 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cu, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4450–0.5600 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.34 ~ 0.41
Mn0.6 ~ 0.9
S≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.9 ~ 1.2
Si≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet)
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)

Anvendelsesgrænser

Sammensætningen bygger på EN10083-3:2006, tabel 3 i den officielle engelske tekst DIN EN10083-3:2007-01, smelteanalyse wt%. Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen og sikre bors hærdbarhedsvirkning; uspecificeret regnes ikke som nul. Note b tillader mindre afvigelser ved krav til hærdbarhed eller mekaniske egenskaber efter hærdning og anløbning, undtagen C/P/S; øvrige afvigelser må ikke overstige tabel 4; smelteanalysens standardintervaller udvides ikke. Note c for ikke-borlegeret stål tillader efter krav levering med forbedret spåntagning, svovl omkring 0.10% og forhøjet øvre Mn-grænse med 0.15%; den omtrentlige værdi er ikke en fast standardmaksimumsværdi og kræver konkret forespørgsels-/ordreaftale uden automatisk indblanding i almindelige kvaliteter. Standarden gælder legeret stål til hærdning og anløbning; koldstukningsegnethed, valsetrådslevering, glødning, overflade og dimensioner skal bekræftes særskilt; produkter tilføjes ikke automatisk.

Betingelser for sammensætning

Sammensætningen bygger på EN10083-3:2006, tabel 3 i den officielle engelske tekst DIN EN10083-3:2007-01, smelteanalyse wt%. / Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen og sikre bors hærdbarhedsvirkning; uspecificeret regnes ikke som nul. / Note b tillader mindre afvigelser ved krav til hærdbarhed eller mekaniske egenskaber efter hærdning og anløbning, undtagen C/P/S; øvrige afvigelser må ikke overstige tabel 4; smelteanalysens standardintervaller udvides ikke. / Note c for ikke-borlegeret stål tillader efter krav levering med forbedret spåntagning, svovl omkring 0.10% og forhøjet øvre Mn-grænse med 0.15%; den omtrentlige værdi er ikke et fast standardmaksimum og kræver konkret forespørgsels-/ordreaftale uden automatisk indblanding i almindelige kvaliteter. / Standarden gælder legeret stål til hærdning og anløbning; koldstukningsegnethed, valsetrådslevering, glødning, overflade og dimensioner skal bekræftes særskilt; produkter tilføjes ikke automatisk.

Verifikationsbemærkninger

Officielt engelsk originalomslag, alle 28 kvaliteter i tabel 3 og note a–c er visuelt kontrolleret

Tilladte produktanalyseafvigelser (må ikke indarbejdes i smelteanalysens interval)

DIN EN10083-3:2007-01 (anvender EN10083-3:2006) · tabel 4 og note a/b, 7.1.2.2; bestilt produktanalyse efter A.5 · side PDF 11, 19, 55 · massefraktion wt%; afvigelser angives som procentpoint af masseprocenten

Standardens fulde afvigelsestabel, kun for grundstoffer specificeret i denne kvalitets originaltabel og de relevante indholds-/svovlintervalbetingelser; udvider ikke smeltesammensætning, kulstofækvivalent eller omvendt søgeområde.

GrundstofSpecificeret maksimalt indhold ved smelteanalyse wt%Negativ afvigelse i procentpointPositiv afvigelse i procentpointAnvendelsesbetingelser
C≤0.55-0.02+0.02Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen
Si≤0.40Originaltabellen angiver ingen negativ afvigelse+0.03Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen
Mn≤1.00-0.04+0.04Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen
Mn>1.00≤1.70-0.05+0.05Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen
P≤0.025Originaltabellen angiver ingen negativ afvigelse+0.005Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen
S≤0.040Originaltabellen angiver ingen negativ afvigelse+0.005Kun øvre svovlgrænse specificeret, uden anvendelse af det fulde 0.020–0.040%-interval i note b
Cr≤2.00-0.05+0.05Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen
Cr>2.00≤2.20-0.1+0.1Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen
Mo≤0.30-0.03+0.03Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen
Mo>0.30≤0.60-0.04+0.04Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen
Ni≤2.00-0.05+0.05Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen
Ni>2.00≤4.3-0.07+0.07Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen
V≤0.25-0.02+0.02Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen
B≤0.0050-0.0003+0.0003Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen
S≤0.040-0.005+0.005Kun når smelteanalysen i tabel 3 udtrykkeligt angiver det fulde S=0.020–0.040%-interval (tabel 4, note b)

Dette er standardens fulde afvigelsestabel og betyder ikke, at hvert grundstof er specificeret for denne kvalitet; uspecificerede grundstoffer tilføjes ikke på grundlag af tabellen. Symmetriske afvigelser for samme smelte må kun anvendes i én retning, opad eller nedad; asymmetriske Pb-afvigelser forekommer kun i Pb-rækken i EN10087 og må ikke anvendes på andre standarder uden angivet Pb. Smeltesammensætning, kulstofækvivalent eller omvendt søgeområde udvides ikke automatisk.

37Cr4 · EN 10083-3-2006

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
EN 10083-3-2006
Tabellens placering
Table3 og note a–c
PDF fysisk side
1、18

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.6200–0.8000 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5283 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cu, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4450–0.5600 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.34 ~ 0.41
Mn0.6 ~ 0.9
S≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.9 ~ 1.2
Si≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet)
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)

Anvendelsesgrænser

Sammensætningen bygger på EN10083-3:2006, tabel 3 i den officielle engelske tekst DIN EN10083-3:2007-01, smelteanalyse wt%. Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen og sikre bors hærdbarhedsvirkning; uspecificeret regnes ikke som nul. Note b tillader mindre afvigelser ved krav til hærdbarhed eller mekaniske egenskaber efter hærdning og anløbning, undtagen C/P/S; øvrige afvigelser må ikke overstige tabel 4; smelteanalysens standardintervaller udvides ikke. Note c for ikke-borlegeret stål tillader efter krav levering med forbedret spåntagning, svovl omkring 0.10% og forhøjet øvre Mn-grænse med 0.15%; den omtrentlige værdi er ikke en fast standardmaksimumsværdi og kræver konkret forespørgsels-/ordreaftale uden automatisk indblanding i almindelige kvaliteter. Standarden gælder legeret stål til hærdning og anløbning; koldstukningsegnethed, valsetrådslevering, glødning, overflade og dimensioner skal bekræftes særskilt; produkter tilføjes ikke automatisk.

Betingelser for sammensætning

Sammensætningen bygger på EN10083-3:2006, tabel 3 i den officielle engelske tekst DIN EN10083-3:2007-01, smelteanalyse wt%. / Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen og sikre bors hærdbarhedsvirkning; uspecificeret regnes ikke som nul. / Note b tillader mindre afvigelser ved krav til hærdbarhed eller mekaniske egenskaber efter hærdning og anløbning, undtagen C/P/S; øvrige afvigelser må ikke overstige tabel 4; smelteanalysens standardintervaller udvides ikke. / Note c for ikke-borlegeret stål tillader efter krav levering med forbedret spåntagning, svovl omkring 0.10% og forhøjet øvre Mn-grænse med 0.15%; den omtrentlige værdi er ikke et fast standardmaksimum og kræver konkret forespørgsels-/ordreaftale uden automatisk indblanding i almindelige kvaliteter. / Standarden gælder legeret stål til hærdning og anløbning; koldstukningsegnethed, valsetrådslevering, glødning, overflade og dimensioner skal bekræftes særskilt; produkter tilføjes ikke automatisk.

Verifikationsbemærkninger

Officielt engelsk originalomslag, alle 28 kvaliteter i tabel 3 og note a–c er visuelt kontrolleret

37Cr4 · NF EN 10083-3-2006

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Den anvendte standards sammensætningsgrundlag er verificeret
Standardudgave
EN 10083-3-2006
Tabellens placering
Table3 og note a–c
PDF fysisk side
1、18

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.6200–0.8000 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5283 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cu, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4450–0.5600 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.34 ~ 0.41
Mn0.6 ~ 0.9
S≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.9 ~ 1.2
Si≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet)
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)

Anvendelsesgrænser

NF EN 10083-3:2006-12 svarer til EN 10083-3:2006; sammensætningen læses fra den verificerede officielle originaltekst til denne EN-udgave, med faktisk kildefil angivet i datagrundlaget. Sammensætningsgrundlaget er EN10083-3:2006, tabel 3 i den officielle engelske DIN EN10083-3:2007-01-tekst, smelteanalyse wt%. Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at gennemføre smeltningen og sikre bors hærdbarhedsvirkning; uspecificeret regnes ikke som nul. Note b tillader små afvigelser ved krav til hærdbarhed eller mekaniske egenskaber efter hærdning og anløbning, undtagen C/P/S; øvrige må ikke overstige tabel 4, og standard-smelteintervallet udvides ikke. Note c tillader på forespørgsel forbedret spåntagning for ikke-borholdige stål med svovl ca. 0.10% og øvre Mn-grænse øget med 0.15%; en omtrentlig værdi er ikke en standardmæssig fast øvre grænse, men fastlægges ved konkret tilbud og bestilling og indgår ikke automatisk i almindelige kvaliteter. Standarden gælder legeret stål til hærdning og anløbning; koldstukningsegnethed, valsetrådslevering, glødning/overflade/dimensioner skal bekræftes særskilt, og produkter tilføjes ikke automatisk.

Betingelser for sammensætning

Sammensætningen bygger på EN10083-3:2006, tabel 3 i den officielle engelske tekst DIN EN10083-3:2007-01, smelteanalyse wt%. / Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen og sikre bors hærdbarhedsvirkning; uspecificeret regnes ikke som nul. / Note b tillader mindre afvigelser ved krav til hærdbarhed eller mekaniske egenskaber efter hærdning og anløbning, undtagen C/P/S; øvrige afvigelser må ikke overstige tabel 4; smelteanalysens standardintervaller udvides ikke. / Note c for ikke-borlegeret stål tillader efter krav levering med forbedret spåntagning, svovl omkring 0.10% og forhøjet øvre Mn-grænse med 0.15%; den omtrentlige værdi er ikke et fast standardmaksimum og kræver konkret forespørgsels-/ordreaftale uden automatisk indblanding i almindelige kvaliteter. / Standarden gælder legeret stål til hærdning og anløbning; koldstukningsegnethed, valsetrådslevering, glødning, overflade og dimensioner skal bekræftes særskilt; produkter tilføjes ikke automatisk.

Verifikationsbemærkninger

Standardovertagelsesforholdet og den tilsvarende EN-originaltabel om sammensætning er verificeret; den fulde NF-tekst er ikke verificeret sidevis

37Cr4 · DIN 17200-1987

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialekategori
Legeret stål
Underkategori
Legeret stål
Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
DIN 17200-1987-03
Tabellens placering
Tabel 2 og fodnoter 1–5; 7.3.1–7.3.2
PDF fysisk side
1、2、15、16、17

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.6200–0.8000 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5283 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cu, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4450–0.5600 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.34 ~ 0.41
Mn0.6 ~ 0.9
S≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.9 ~ 1.2
Si≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet)
P≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet)

Anvendelsesgrænser

Tabel 2, smelteanalyse, massefraktion wt%; Si er øvre grænse, og uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul. Kravene til P/S for serierne C, Ck, Cm bevares særskilt; S0.020–0.035% for kvaliteter med S er et tosidet interval. Note 1: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for smeltningen; faste restelementværdier udledes ikke heraf. Tabel 3 angiver tilladte produktanalyseafvigelser, som ikke er lagt til smeltegrænserne; anvendelige dimensioner og retninger for positive/negative afvigelser kontrolleres særskilt. Varmebehandlingstilstand, hærdbarhed og dimensionsafhængige egenskaber verificeres særskilt; standarden omfatter varmvalset valsetråd, men levering til koldstukning loves ikke alene på grundlag af sammensætningen. Note 2: ved bestilling af begrænsede hærdbarhedsbånd eller egenskaber efter hærdning og anløbning/normalisering kan små sammensætningsafvigelser aftales (undtagen P/S), dog højst efter tabel 3; disse data bevarer grundlaget i tabel 2 uden automatisk lempelse. Note 4: kvaliteter trykt med let skrift er kun til særlige anvendelser; note 5: kun den markerede C-serie kan særskilt bestilles med Pb0.15–0.30%, hvilket ikke indgår i almindelige kvaliteters grundsammensætning. Originalens materialenummer 1.7034; særlig anvendelse i note 4 er ikke markeret.

Betingelser for sammensætning

Tabel 2, smelteanalyse, massefraktion wt%; Si er øvre grænse, og uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul. Kravene til P/S for serierne C, Ck, Cm bevares særskilt; S0.020–0.035% for kvaliteter med S er et tosidet interval. Note 1: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for smeltningen; faste restelementværdier udledes ikke heraf. Tabel 3 angiver tilladte produktanalyseafvigelser, som ikke er lagt til smeltegrænserne; anvendelige dimensioner og retninger for positive/negative afvigelser kontrolleres særskilt. Varmebehandlingstilstand, hærdbarhed og dimensionsafhængige egenskaber verificeres særskilt; standarden omfatter varmvalset valsetråd, men levering til koldstukning loves ikke alene på grundlag af sammensætningen. Note 2: ved bestilling af begrænsede hærdbarhedsbånd eller egenskaber efter hærdning og anløbning/normalisering kan små sammensætningsafvigelser aftales (undtagen P/S), dog højst efter tabel 3; disse data bevarer grundlaget i tabel 2 uden automatisk lempelse. Note 4: kvaliteter trykt med let skrift er kun til særlige anvendelser; note 5: kun den markerede C-serie kan særskilt bestilles med Pb0.15–0.30%, hvilket ikke indgår i almindelige kvaliteters grundsammensætning. Originalens materialenummer 1.7034; særlig anvendelse i note 4 er ikke markeret.

Verifikationsbemærkninger

Hele tabel 2 og fodnoterne i 1987-03 er transskriberet; egenskaber verificeres særskilt

37Cr4 · EN ISO 683-2-2018

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialekategori
Legeret stål
Underkategori
Legeret stål til hærdning og anløbning
Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
EN ISO 683-2-2018
Tabellens placering
Tabel 3, noter a–d; afsnit 7.1.2; afgrænsning i tabel 4
PDF fysisk side
21
Enhed
Massefraktion (wt%)
Analysetype
Smelteanalyse; ikke produktanalyse

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.6200–0.8267 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4183–0.5483 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4450–0.5800 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.34 ~ 0.41
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.9 ~ 1.2
Cu≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet)

Anvendelsesgrænser

Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten EN ISO 683-2-2018 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Note d tillader lavere Si, men kræver andre deoxidationsmetoder; originalen angiver intet fælles lavere Si-interval, og aftalebetingelsen erstatter ikke automatisk tabellens 0.10–0.40%.

Betingelser for sammensætning

Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten EN ISO 683-2-2018 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Note d tillader lavere Si, men kræver andre deoxidationsmetoder; originalen angiver intet fælles lavere Si-interval, og aftalebetingelsen erstatter ikke automatisk tabellens 0.10–0.40%.

Verifikationsbemærkninger

Alle 25 fysiske rækker og flettede celler i originalbilledets tabel 3 er verificeret; eksisterende selvstændige billedudsnitsresultater for 5 rækker og 40 celler fra samme kilde genbruges, øvrige originalbilleder er transskriberet cellevis; de to udgaver registreres særskilt.

37Cr4 · ISO 683-2-2016

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialekategori
Legeret stål
Underkategori
Legeret stål til hærdning og anløbning
Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
ISO 683-2-2016
Tabellens placering
Tabel 3, noter a–d; afsnit 7.1.2; afgrænsning i tabel 4
PDF fysisk side
21
Enhed
Massefraktion (wt%)
Analysetype
Smelteanalyse; ikke produktanalyse

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.6200–0.8267 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4183–0.5483 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4450–0.5800 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.34 ~ 0.41
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.9 ~ 1.2
Cu≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet)

Anvendelsesgrænser

Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten ISO 683-2-2016 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Note d tillader lavere Si, men kræver andre deoxidationsmetoder; originalen angiver intet fælles lavere Si-interval, og aftalebetingelsen erstatter ikke automatisk tabellens 0.10–0.40%.

Betingelser for sammensætning

Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten ISO 683-2-2016 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Note d tillader lavere Si, men kræver andre deoxidationsmetoder; originalen angiver intet fælles lavere Si-interval, og aftalebetingelsen erstatter ikke automatisk tabellens 0.10–0.40%.

Verifikationsbemærkninger

Alle 25 fysiske rækker og flettede celler i originalbilledets tabel 3 er verificeret; eksisterende selvstændige billedudsnitsresultater for 5 rækker og 40 celler fra samme kilde genbruges, øvrige originalbilleder er transskriberet cellevis; de to udgaver registreres særskilt.

37Cr4 · EN 10250-3-1999

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialekategori
Legeret stål
Underkategori
Legeret stål
Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
EN 10250-3-1999
Tabellens placering
Table1 og note 1/2; punkt 1, 3.1, 3.2
PDF fysisk side
6、8、9

Kildedokument

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.6200–0.8000 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4150–0.5283 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cu, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4450–0.5600 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.34 ~ 0.41
Si≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.9 ~ 1.2

Anvendelsesgrænser

Efter originalteksten til EN10250-3:1999 optaget i BS EN10250-3:2000, tabel 1 og fodnoter, smelteanalyse, massefraktion wt%. Standarden gælder friformsmedede emner, smedede stænger og ringvalsede produkter efter forsmedning af legeret specialstål leveret hærdet og anløbet; den er ikke automatisk en leveringsstandard for valsetråd til koldstukning. Tabel 1, note 1 tillader producenten at tilsætte Al, Ti, V og Nb enkeltvis eller kombineret til kornstyring; der angives ingen nye talintervaller, så nul eller vilkårlige øvre grænser indsættes ikke. Grundstoffer uden angivelse i tabel 1/2 må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen. 3.1 kræver smeltesammensætning efter tabel 1 og henviser til A.7/A.8 i EN10250-1; produktanalysetolerancer i 3.2 følger særskilt tabel 2 og EN10250-1, afsnit 9.2 og udvider ikke direkte smelteanalysens standardinterval. Aktuelt bekræftes kun kemi, sammenhæng mellem kvalitetsbetegnelse/stålnummer og relevante omfangsfodnoter; alle mekaniske egenskaber og den henviste del 1 hævdes ikke fuldt verificeret.

Betingelser for sammensætning

Efter originalteksten til EN10250-3:1999 optaget i BS EN10250-3:2000, tabel 1 og fodnoter, smelteanalyse, massefraktion wt%. Standarden gælder friformsmedede emner, smedede stænger og ringvalsede produkter efter forsmedning af legeret specialstål leveret hærdet og anløbet; den er ikke automatisk en leveringsstandard for valsetråd til koldstukning. Tabel 1, note 1 tillader producenten at tilsætte Al, Ti, V og Nb enkeltvis eller kombineret til kornstyring; der angives ingen nye talintervaller, så nul eller vilkårlige øvre grænser indsættes ikke. Grundstoffer uden angivelse i tabel 1/2 må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen. 3.1 kræver smeltesammensætning efter tabel 1 og henviser til A.7/A.8 i EN10250-1; produktanalysetolerancer i 3.2 følger særskilt tabel 2 og EN10250-1, afsnit 9.2 og udvider ikke direkte smelteanalysens standardinterval. Aktuelt bekræftes kun kemi, sammenhæng mellem kvalitetsbetegnelse/stålnummer og relevante omfangsfodnoter; alle mekaniske egenskaber og den henviste del 1 hævdes ikke fuldt verificeret.

Verifikationsbemærkninger

Begge sider, alle 21 rækker og fodnoter i tabel 1 er visuelt kontrolleret; hvert element og dets separate skrifttype-mapping er genskabt og sammenlignet punkt for punkt med de oprindelige tabelceller med overensstemmende resultater.

37Cr4 · DIN 1654-4-1989

Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag

Materialekategori
Legeret stål
Underkategori
Legeret stål
Materialeform
Referencematerialets post
Verifikationsstatus
Referencedata, originaltekst ikke verificeret

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV: sammensætningsgrundlaget er endnu ikke verificeret; kulstofækvivalenten ud fra standardens interval beregnes foreløbig ikke
Pcm (Ito–Bessyo): sammensætningsgrundlaget er endnu ikke verificeret; kulstofækvivalenten ud fra standardens interval beregnes foreløbig ikke
CET: sammensætningsgrundlaget er endnu ikke verificeret; kulstofækvivalenten ud fra standardens interval beregnes foreløbig ikke

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.34 ~ 0.41
Cr0.9 ~ 1.2
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet)
Si≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet)

Anvendelsesgrænser

Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.

37Cr4 · EN 10263

Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag

Materialeform
Valsetråd til trækning
Verifikationsstatus
Offentliggjort på hjemmesiden, verifikation af originalteksten afventer afslutning

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV: sammensætningsgrundlaget er endnu ikke verificeret; kulstofækvivalenten ud fra standardens interval beregnes foreløbig ikke
Pcm (Ito–Bessyo): sammensætningsgrundlaget er endnu ikke verificeret; kulstofækvivalenten ud fra standardens interval beregnes foreløbig ikke
CET: sammensætningsgrundlaget er endnu ikke verificeret; kulstofækvivalenten ud fra standardens interval beregnes foreløbig ikke

Sammensætningspost

Kemikilder og anvendelsesområde

Nedenstående referencekemi følger de opførte standardudgaver og er ikke målte smelte-/partidata; ordrens gældende standard, råmaterialekrav og færdigproduktkrav skal bekræftes særskilt.

Kilde: BS EN 10263-4:2017 · Tabel 3 · 37Cr4 · p.9

GrundstofMassefraktion / %
C0.34–0.41
Si≤0.3
Mn0.6–0.9
P≤0.025
S≤0.025
Cr0.9–1.2
Cu≤0.25

Enkeltværdier er maksimum, medmindre andet er angivet; uspecificerede grundstoffer og tomme felter antages ikke at være nul. Alternative grænser, valgfrie tilsætninger og analysetolerancer kræver relevante tabelnoter og bestillingsaftale. Denne referencetabel erstatter ikke hele standarden.

Anvendelsesgrænser

Udgivne tekniske produktsider på Creation Groups hjemmeside har forrang; omvendt sammensætningssøgning suppleres med lokale referenceintervaller, mens produktets relevante standard, tekniske aftale og faktiske verificering er afgørende.

Se det tilhørende produkt →

37Cr4 · JIS G 7105-2000

Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag

Materialekategori
Legeret stål
Underkategori
Legeret stål
Materialeform
Referencematerialets post
Verifikationsstatus
Referencedata, originaltekst ikke verificeret

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV: sammensætningsgrundlaget er endnu ikke verificeret; kulstofækvivalenten ud fra standardens interval beregnes foreløbig ikke
Pcm (Ito–Bessyo): sammensætningsgrundlaget er endnu ikke verificeret; kulstofækvivalenten ud fra standardens interval beregnes foreløbig ikke
CET: sammensætningsgrundlaget er endnu ikke verificeret; kulstofækvivalenten ud fra standardens interval beregnes foreløbig ikke

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.34 ~ 0.41
Cr0.9 ~ 1.2
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet)

Anvendelsesgrænser

Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.

37Cr4 · DIN EN 10277:2018-09

Originaltabellen i det informative bilag er verificeret; formel normativ sammensætning og udgave afventer verifikation, kun til reference

Materialekategori
Legeret stål
Underkategori
Legeret stål
Materialeform
Referencematerialets post
Sammensætningens karakter
Smelteanalyse i informativt bilag, kun til reference
Verifikationsstatus
Originaltabellen i det informative bilag er verificeret; formel normativ sammensætning og udgave afventer verifikation
Standardudgave
DIN EN 10277:2018-09
Tabellens placering
Informativt bilag A.4
PDF fysisk side
46
Enhed
Massefraktion wt%
Analysetype
Smelteanalyse (informativ reference)

Reference for kulstofækvivalent

Sammensætningen i standardens informative bilag er kun til reference; formel normativ sammensætning og udgave afventer verifikation; kulstofækvivalent ud fra standardens interval beregnes ikke, og data indgår ikke i omvendt sammensætningssøgning.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.34 ~ 0.41
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.9 ~ 1.2
Cu≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet)

Anvendelsesgrænser

Originaltabellen i det informative bilag er verificeret og er kun til reference; hovedtekstens krav i 7.1.2 foreskriver, at sammensætningen fastlægges efter den citerede standard; den formelle normative sammensætning og den gældende udgave afventer stadig verifikation. Må ikke anvendes som leveringsgaranti, grundlag for vurdering ved omvendt sammensætningssøgning eller beregning af kulstofækvivalent ud fra standardens interval.

Betingelser for sammensætning

Originaltabellen i det informative bilag er kontrolleret og kun vejledende; hovedtekstens 7.1.2 kræver fastlæggelse af kemi efter de citerede standarder; officiel normativ kemi og gældende udgaver mangler fortsat verificering. Må ikke anvendes som leveringsgaranti, vurderingsgrundlag for omvendt søgning eller grundlag for kulstofækvivalent fra standardintervaller. / Fodnote b: Forøgelse af S til ca. 0.10% eller tilsætning af Pb kræver forespørgsel; ved forhøjet S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15%, men lempes ikke automatisk. / Fodnote c: Lavere Si kræver andre deoxidationsforanstaltninger. / Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke.

Betingede krav

Verifikationsbemærkninger

Originaltabellen i det informative bilag er verificeret og er kun til reference; hovedtekstens krav i 7.1.2 foreskriver, at sammensætningen fastlægges efter den citerede standard; den formelle normative sammensætning og den gældende udgave afventer stadig verifikation. Må ikke anvendes som leveringsgaranti, grundlag for vurdering ved omvendt sammensætningssøgning eller beregning af kulstofækvivalent ud fra standardens interval.
WhatsApp Teknisk forespørgsel →
Brug af billeder og indhold · Creation Group