← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

30CRMNSINI2A — Materiaalitiedot

Yhteensä 5 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin 30CRMNSINI2A ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia 30CRMNSINI2A?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

30CrMnSiNi2A · GB/T 38809-2020

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Nikkeli ja nikkeliseokset
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
GB/T 38809-2020
Taulukon sijainti
Taulukko 2 ja huomautukset a/b, 5.1.1
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、5

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.7100–0.9433 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4217–0.5433 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4500–0.5850 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.27 ~ 0.33
Si1.0 ~ 1.2
Mn1.0 ~ 1.2
P≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.01 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Ni1.4 ~ 1.8
Mo≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
W≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ti≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Virallinen GB/T38809-2020: kansi PDF1, taulukko 2 sivulla PDF5 ja alaviitteet a/b; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 3 ja standardin GB/T222 mukaan; tuoteanalyysin poikkeamia ei lisätä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliin. Terästankojen käyttötarkoitus, sulatusmenetelmä, toimitustila, koekappaleiden lämpökäsittely ja mekaaniset vaatimukset on vahvistettava erikseen; ei automaattisesti kylmätyssäystuote tai toimitustakuu. Huomautus a: S+P≤.021%; vaikka ehdot P≤.015/S≤.010 täyttyisivät erikseen, summa voi silti ylittää rajan. V 0.10 on huomautuksen b laskennallinen lisäysmäärä; mittaustulos raportoidaan eikä sitä käytetä arvioinnin raja-arvona. Koostumushaussa tai standardin vaihteluväliin perustuvassa hiiliekvivalentissa arvoa 0.10 ei käsitellä kiinteänä arvona tai ylärajana.

Koostumusehdot

Virallinen GB/T38809-2020: kansi PDF1, taulukko 2 sivulla PDF5 ja alaviitteet a/b; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 3 ja standardin GB/T222 mukaan; tuoteanalyysin poikkeamia ei lisätä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliin. Terästankojen käyttötarkoitus, sulatusmenetelmä, toimitustila, koekappaleiden lämpökäsittely ja mekaaniset vaatimukset on vahvistettava erikseen; ei automaattisesti kylmätyssäystuote tai toimitustakuu. Huomautus a: S+P≤.021%; vaikka ehdot P≤.015/S≤.010 täyttyisivät erikseen, summa voi silti ylittää rajan. V 0.10 on huomautuksen b laskennallinen lisäysmäärä; mittaustulos raportoidaan eikä sitä käytetä arvioinnin raja-arvona. Koostumushaussa tai standardin vaihteluväliin perustuvassa hiiliekvivalentissa arvoa 0.10 ei käsitellä kiinteänä arvona tai ylärajana.

Yhdistelmärajoitus

Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • S
    • P
    Yläraja
    0.021

Tarkistuksen selitys

Virallisen alkuperäistekstin kansi, taulukon 2 kaikki 7 materiaalilajia ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti

30CrMnSiNi2A · GB/T 38809-2020

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Nikkeli ja nikkeliseokset
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
GB/T 38809-2020
Taulukon sijainti
Taulukko 2 ja huomautukset a/b, 5.1.1
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、5

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.7100–0.9433 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4217–0.5433 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4500–0.5850 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.27 ~ 0.33
Si1.0 ~ 1.2
Mn1.0 ~ 1.2
P≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.01 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Ni1.4 ~ 1.8
Mo≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
W≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ti≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Virallinen GB/T38809-2020: kansi PDF1, taulukko 2 sivulla PDF5 ja alaviitteet a/b; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 3 ja standardin GB/T222 mukaan; tuoteanalyysin poikkeamia ei lisätä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliin. Terästankojen käyttötarkoitus, sulatusmenetelmä, toimitustila, koekappaleiden lämpökäsittely ja mekaaniset vaatimukset on vahvistettava erikseen; ei automaattisesti kylmätyssäystuote tai toimitustakuu. Huomautus a: S+P≤.021%; vaikka ehdot P≤.015/S≤.010 täyttyisivät erikseen, summa voi silti ylittää rajan. V 0.10 on huomautuksen b laskennallinen lisäysmäärä; mittaustulos raportoidaan eikä sitä käytetä arvioinnin raja-arvona. Koostumushaussa tai standardin vaihteluväliin perustuvassa hiiliekvivalentissa arvoa 0.10 ei käsitellä kiinteänä arvona tai ylärajana.

Koostumusehdot

Virallinen GB/T38809-2020: kansi PDF1, taulukko 2 sivulla PDF5 ja alaviitteet a/b; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 3 ja standardin GB/T222 mukaan; tuoteanalyysin poikkeamia ei lisätä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliin. Terästankojen käyttötarkoitus, sulatusmenetelmä, toimitustila, koekappaleiden lämpökäsittely ja mekaaniset vaatimukset on vahvistettava erikseen; ei automaattisesti kylmätyssäystuote tai toimitustakuu. Huomautus a: S+P≤.021%; vaikka ehdot P≤.015/S≤.010 täyttyisivät erikseen, summa voi silti ylittää rajan. V 0.10 on huomautuksen b laskennallinen lisäysmäärä; mittaustulos raportoidaan eikä sitä käytetä arvioinnin raja-arvona. Koostumushaussa tai standardin vaihteluväliin perustuvassa hiiliekvivalentissa arvoa 0.10 ei käsitellä kiinteänä arvona tai ylärajana.

Yhdistelmärajoitus

Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • S
    • P
    Yläraja
    0.021

Tarkistuksen selitys

Virallisen alkuperäistekstin kansi, taulukon 2 kaikki 7 materiaalilajia ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti

30CrMnSiNi2A · GB/T 38809-2020

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
GB/T 38809-2020
Taulukon sijainti
Taulukko 2 ja huomautukset a/b, 5.1.1
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、5

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.7100–0.9433 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4217–0.5433 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4500–0.5850 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.27 ~ 0.33
Si1.0 ~ 1.2
Mn1.0 ~ 1.2
P≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.01 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.9 ~ 1.2
Ni1.4 ~ 1.8
Mo≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
W≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ti≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Virallinen GB/T38809-2020: kansi PDF1, taulukko 2 sivulla PDF5 ja alaviitteet a/b; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 3 ja standardin GB/T222 mukaan; tuoteanalyysin poikkeamia ei lisätä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliin. Terästankojen käyttötarkoitus, sulatusmenetelmä, toimitustila, koekappaleiden lämpökäsittely ja mekaaniset vaatimukset on vahvistettava erikseen; ei automaattisesti kylmätyssäystuote tai toimitustakuu. Huomautus a: S+P≤.021%; vaikka ehdot P≤.015/S≤.010 täyttyisivät erikseen, summa voi silti ylittää rajan. V 0.10 on huomautuksen b laskennallinen lisäysmäärä; mittaustulos raportoidaan eikä sitä käytetä arvioinnin raja-arvona. Koostumushaussa tai standardin vaihteluväliin perustuvassa hiiliekvivalentissa arvoa 0.10 ei käsitellä kiinteänä arvona tai ylärajana.

Koostumusehdot

Virallinen GB/T38809-2020: kansi PDF1, taulukko 2 sivulla PDF5 ja alaviitteet a/b; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 3 ja standardin GB/T222 mukaan; tuoteanalyysin poikkeamia ei lisätä sulatusanalyysin oletusvaihteluväliin. Terästankojen käyttötarkoitus, sulatusmenetelmä, toimitustila, koekappaleiden lämpökäsittely ja mekaaniset vaatimukset on vahvistettava erikseen; ei automaattisesti kylmätyssäystuote tai toimitustakuu. Huomautus a: S+P≤.021%; vaikka ehdot P≤.015/S≤.010 täyttyisivät erikseen, summa voi silti ylittää rajan. V 0.10 on huomautuksen b laskennallinen lisäysmäärä; mittaustulos raportoidaan eikä sitä käytetä arvioinnin raja-arvona. Koostumushaussa tai standardin vaihteluväliin perustuvassa hiiliekvivalentissa arvoa 0.10 ei käsitellä kiinteänä arvona tai ylärajana.

Yhdistelmärajoitus

Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • S
    • P
    Yläraja
    0.021

Tarkistuksen selitys

Virallisen alkuperäistekstin kansi, taulukon 2 kaikki 7 materiaalilajia ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti

30CrMnSiNi2A · GB /T 3079-1993

Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Tarkistustila
Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV: koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa
Pcm (Ito–Bessyo): koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa
CET: koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.27 ~ 0.34
Cr0.9 ~ 1.2
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn1 ~ 1.3
Ni1.4 ~ 1.8
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si0.9 ~ 1.2

Soveltamisrajat

Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.

30CrMnSiNi2A · GJB 1951-1994

Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Tarkistustila
Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV: koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa
Pcm (Ito–Bessyo): koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa
CET: koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.27 ~ 0.34
Cr0.9 ~ 1.2
Mn1 ~ 1.3
Ni1.4 ~ 1.8
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si0.9 ~ 1.2

Soveltamisrajat

Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.

WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group