← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

18CRNIMNMOA — Materiaalitiedot

Yhteensä 1 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin 18CRNIMNMOA ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia 18CRNIMNMOA?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

18CrNiMnMoA · GB/T 3077-1999

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seostettu rakenneteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
GB/T 3077-1999
Taulukon sijainti
Taulukko 1, järjestysnumero 74 ja huomautus 1–4; taulukko 2; 6.1.1–6.1.2
PDF-tiedoston fyysinen sivu
7、7、8
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi, ei tuoteanalyysi

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Korkean laatuluokan laatuteräs; lastuava työstö tai muu kuin kuumapainemuokkaus, taulukon 2 Cu-ylärajan mukaan
IIW / CEV:0.6400–0.8667 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2907–0.4115 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3550–0.4900 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Korkean laatuluokan laatuteräs; kuumapainemuokkaus, 6.1.1.3 Cu≤0.20%
IIW / CEV:0.6400–0.8633 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2907–0.4090 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3550–0.4875 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.15 ~ 0.21
Si0.17 ~ 0.37
Mn1.1 ~ 1.4
Cr1 ~ 1.3
Mo0.2 ~ 0.3
Ni1 ~ 1.3
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

GB/T 3077—1999, taulukon 1 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; tämä tietue käyttää todellista painosta 1999 eikä sitä korvata painoksella 2015. Taulukon A-merkinnällä olevat materiaalilajit tilataan korkean laatuluokan teräksenä; taulukko 2, alkuaineet P/S/Cu ja jäännösalkuaine Mo vastaavan laatuluokan mukaan. Jäännösalkuaineen Cr/Ni/Mo rajoitus ei korvaa taulukon 1 seoskoostumusta. Standardin koostumus soveltuu myös valanteisiin, aihioihin ja niiden tuotteisiin; tankojen soveltamisalaa sekä mekaanisia ja pintalaatuvaatimuksia ei saa suoraan laajentaa langan kylmätyssäystakuuksi. Ellei sopimus määritä muokkauskäyttöä, oletus on lastuava työstö; kuumapainemuokkauksessa Cu≤0.20%, valitse vastaava ehto. Kohdan 6.1.1.2 jäännösalkuaineet W/V/Ti on analysoitava ja kirjattava ainestodistukseen; yhtenäisen rajan puuttuessa arvoa 0 ei täytetä. Taulukon 1 seosaineen W/V/Ti vaihteluväli säilytetään. Taulukon 1 huomautus 2: sopimuksella tehtävä korotus laatuluokkaan A/E tai muu koostumus vaatii tilauksen erillisen tarkistuksen; materiaalilajeja ei yhdistetä eikä tämän rivin C-vaihteluväliä muuteta automaattisesti. Taulukon 1 huomautus 4: harvinaisten maametallien 0.05% on laskennallinen lisäysmäärä, ja tuoteanalyysi on vain viitteellinen eikä taattu koostumusalue. Terästuotteen tai aihion tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen viitatusta standardista GB/T222—1984 eikä sulatusrajoja lievennetä automaattisesti.

Koostumusehdot

GB/T 3077—1999, taulukon 1 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; tämä tietue käyttää todellista painosta 1999 eikä sitä korvata painoksella 2015. Taulukon A-merkinnällä olevat materiaalilajit tilataan korkean laatuluokan teräksenä; taulukko 2, alkuaineet P/S/Cu ja jäännösalkuaine Mo vastaavan laatuluokan mukaan. Jäännösalkuaineen Cr/Ni/Mo rajoitus ei korvaa taulukon 1 seoskoostumusta. Standardin koostumus soveltuu myös valanteisiin, aihioihin ja niiden tuotteisiin; tankojen soveltamisalaa sekä mekaanisia ja pintalaatuvaatimuksia ei saa suoraan laajentaa langan kylmätyssäystakuuksi. Ellei sopimus määritä muokkauskäyttöä, oletus on lastuava työstö; kuumapainemuokkauksessa Cu≤0.20%, valitse vastaava ehto. Kohdan 6.1.1.2 jäännösalkuaineet W/V/Ti on analysoitava ja kirjattava ainestodistukseen; yhtenäisen rajan puuttuessa arvoa 0 ei täytetä. Taulukon 1 seosaineen W/V/Ti vaihteluväli säilytetään. Taulukon 1 huomautus 2: sopimuksella tehtävä korotus laatuluokkaan A/E tai muu koostumus vaatii tilauksen erillisen tarkistuksen; materiaalilajeja ei yhdistetä eikä tämän rivin C-vaihteluväliä muuteta automaattisesti. Taulukon 1 huomautus 4: harvinaisten maametallien 0.05% on laskennallinen lisäysmäärä, ja tuoteanalyysi on vain viitteellinen eikä taattu koostumusalue. Terästuotteen tai aihion tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen viitatusta standardista GB/T222—1984 eikä sulatusrajoja lievennetä automaattisesti.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Korkean laatuluokan laatuteräs; lastuava työstö tai muu kuin kuumapainemuokkaus, taulukon 2 Cu-ylärajan mukaan

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.15 ~ 0.21
Si0.17 ~ 0.37
Mn1.1 ~ 1.4
Cr1 ~ 1.3
Mo0.2 ~ 0.3
Ni1 ~ 1.3
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)

Korkean laatuluokan laatuteräs; kuumapainemuokkaus, 6.1.1.3 Cu≤0.20%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.15 ~ 0.21
Si0.17 ~ 0.37
Mn1.1 ~ 1.4
Cr1 ~ 1.3
Mo0.2 ~ 0.3
Ni1 ~ 1.3
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Painoksen 1999 alkuperäiskuvien taulukon 1 koostumus, taulukko 2 ja asiaankuuluvat kohdat tarkistettu; sulatusanalyysi, laatuluokat ja kuumamuokkausehdot säilytetään erillisinä.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group