← Tillbaka till föregående sidaKatalog över materialbeteckningar

18CRNIMNMOA — Materialuppgifter

Antal källposter: 1. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.

Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.

Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för 18CRNIMNMOA →

Bedömning av materialbehov

Söker du materialet 18CRNIMNMOA?

Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.

Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.

Utforska produkter och bearbetningsmöjligheter

18CrNiMnMoA · GB/T 3077-1999

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat konstruktionsstål
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
GB/T 3077-1999
Placering i tabellen
Tabell 1, löpnummer 74 och anmärkningar 1–4; tabell 2; 6.1.1–6.1.2
Fysisk sida i PDF
7、7、8
Enhet
Massfraktion (wt%)
Analystyp
Smältanalys, inte produktanalys

Kolekvivalent som referens

Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.

Stål av högre kvalitetsklass; för skärande bearbetning eller annan bearbetning än varmformning, övre Cu-gräns enligt tabell 2
IIW / CEV:0.6400–0.8667 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2907–0.4115 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.3550–0.4900 Intervall beräknat från standardens gränser för enskilda grundämnen, inte uppmätta värden för smältan eller partiet CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.
Stål av högre kvalitetsklass; varmformning, 6.1.1.3 Cu≤0.20%
IIW / CEV:0.6400–0.8633 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2907–0.4090 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.3550–0.4875 Intervall beräknat från standardens gränser för enskilda grundämnen, inte uppmätta värden för smältan eller partiet CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.15 ~ 0.21
Si0.17 ~ 0.37
Mn1.1 ~ 1.4
Cr1 ~ 1.3
Mo0.2 ~ 0.3
Ni1 ~ 1.3
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
Cu≤ 0.25 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

Tabell 1 i GB/T 3077—1999 anger smältanalys i massandelar wt%; posten följer den faktiska utgåvan från 1999 och ersätts inte med 2015. Beteckningar med A i tabellen beställs som högre kvalitetsnivå. P/S/Cu och resthalt Mo i tabell 2 följer respektive kvalitetsnivå; resthaltsgränser för Cr/Ni/Mo åsidosätter inte angivna legeringshalter i tabell 1. Standardens kemiska sammansättning gäller även göt, ämnen och produkter därav. Omfattningen för stång samt mekaniska och ytkvalitetskrav utvidgas inte direkt till kallstukningsgaranti för tråd. Utan bearbetningsändamål i avtalet gäller skärande bearbetning; vid varmformning gäller Cu≤0.20% och motsvarande villkor ska väljas. Avsnitt 6.1.1.2: resthalterna W/V/Ti ska analyseras och anges i materialintyget. Utan gemensamma gränser fylls inget 0 i; tabell 1-intervallen för legerat W/V/Ti behålls. Anmärkning 2 till tabell 1: avtalad högre kvalitet A/E eller annan sammansättning kräver separat beställningskontroll, utan automatisk sammanslagning av beteckningar eller ändring av radens C-intervall. Anmärkning 4 till tabell 1: sällsynta jordartsmetaller 0.05% är en beräknad tillsatsmängd. Produktanalys är endast referens, inget garanterat sammansättningsintervall. Avvikelser vid analys av stål-/ämnesprodukten följer separat refererad GB/T222—1984, utan automatisk lättnad av smältanalysgränserna.

Villkor för kemisk sammansättning

Tabell 1 i GB/T 3077—1999 anger smältanalys i massandelar wt%; posten följer den faktiska utgåvan från 1999 och ersätts inte med 2015. Beteckningar med A i tabellen beställs som högre kvalitetsnivå. P/S/Cu och resthalt Mo i tabell 2 följer respektive kvalitetsnivå; resthaltsgränser för Cr/Ni/Mo åsidosätter inte angivna legeringshalter i tabell 1. Standardens kemiska sammansättning gäller även göt, ämnen och produkter därav. Omfattningen för stång samt mekaniska och ytkvalitetskrav utvidgas inte direkt till kallstukningsgaranti för tråd. Utan bearbetningsändamål i avtalet gäller skärande bearbetning; vid varmformning gäller Cu≤0.20% och motsvarande villkor ska väljas. Avsnitt 6.1.1.2: resthalterna W/V/Ti ska analyseras och anges i materialintyget. Utan gemensamma gränser fylls inget 0 i; tabell 1-intervallen för legerat W/V/Ti behålls. Anmärkning 2 till tabell 1: avtalad högre kvalitet A/E eller annan sammansättning kräver separat beställningskontroll, utan automatisk sammanslagning av beteckningar eller ändring av radens C-intervall. Anmärkning 4 till tabell 1: sällsynta jordartsmetaller 0.05% är en beräknad tillsatsmängd. Produktanalys är endast referens, inget garanterat sammansättningsintervall. Avvikelser vid analys av stål-/ämnesprodukten följer separat refererad GB/T222—1984, utan automatisk lättnad av smältanalysgränserna.

Originalpost för villkorsgren

Stål av högre kvalitetsklass; för skärande bearbetning eller annan bearbetning än varmformning, övre Cu-gräns enligt tabell 2

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.15 ~ 0.21
Si0.17 ~ 0.37
Mn1.1 ~ 1.4
Cr1 ~ 1.3
Mo0.2 ~ 0.3
Ni1 ~ 1.3
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
Cu≤ 0.25 (undre gräns anges inte)

Stål av högre kvalitetsklass; varmformning, 6.1.1.3 Cu≤0.20%

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.15 ~ 0.21
Si0.17 ~ 0.37
Mn1.1 ~ 1.4
Cr1 ~ 1.3
Mo0.2 ~ 0.3
Ni1 ~ 1.3
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
Cu≤ 0.2 (undre gräns anges inte)

En villkorsgren måste väljas

Ja

Verifieringsanmärkning

Sammansättningen i originalbildens tabell 1 samt tabell 2 och relaterade avsnitt i utgåvan från 1999 har verifierats. Smältanalys, kvalitetsklass och villkor för varmbearbetning hålls åtskilda.
WhatsApp Teknisk förfrågan →
Användning av bilder och innehåll · Creation Group