17SMN20 — Materiaalitiedot
Yhteensä 2 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.
Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.
Avaa materiaalilajin 17SMN20 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →Materiaalitarpeen arviointi
Etsitkö materiaalia 17SMN20?
Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.
Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.
Säilytä täyttämäsi tiedot ja yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä osoitteeseen website@chqwire.net. Jos olet jo saanut vahvistuksen, älä lähetä uudelleen.
17SMn20 · EN ISO 683-4-2018
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Automaattiteräs
- Alaluokka
- Automaattiteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Automaattiteräksen puolivalmisteet, tangot ja valssilanka; toimitustilan ja mittojen ehdot selityksessä
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- EN ISO 683-4:2018
- Taulukon sijainti
- Taulukko 2 ja huomautukset a–c; taulukko 3; 1,6.3,7.1,7.3
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、5、7、10、13、14、15
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.2 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 1.2 ~ 1.6 |
| P | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.15 ~ 0.25 |
Soveltamisrajat
Perustuu viralliseen tekstiin EN ISO683-4:2018, todellisuudessa luettu DIN EN ISO683-4:2018-09; eurooppalainen esipuhe vahvistaa standardin ISO683-4:2016 omaksumisen muutoksitta. 2018 on EN-omaksumisversion vuosi, kun taas omaksutun standardin ISO painos on edelleen 2016. Soveltamisala sisältää taulukon 2 helposti lastuavien terästen puolivalmisteet, tangot ja valssilangan; kirkkaat tangot erikseen standardin ISO683-18 mukaan, eikä eri tuotestandardeja automaattisesti yhdistetä. Taulukko 2 on sulatusanalyysi; taulukon 3 tuoteanalyysin sallitut poikkeamat tarkistetaan erikseen vain tilauksen niitä vaatiessa. Saman sulatuksen ±poikkeama ei ylitä molempia rajoja samanaikaisesti. Alkuainetta Pb sisältävät ja ilman Pb olevat materiaalilajit kirjataan erikseen, eikä viivaa täytetä arvoksi 0. Lämpökäsittelemättömän ryhmän pienen Si-pitoisuuden oletus ja erityisten oksidien muodostumisen takaava sopimusehto Si0.10–0.40% erotellaan; alkuaineen P oletusenimmäisarvo 0.11%, sopimusehto 0.06–0.11% ja sovittu enimmäisarvo 0.05% valitaan erikseen eikä sopimusehtoja oteta käyttöön automaattisesti. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi); lastuttavuutta parantavista lisäyksistä, kuten Ca, Se ja Te, on sovittava ja ne raportoitava tarkastusasiakirjassa. Puuttuvista arvoista ei lasketa täydellistä hiiliekvivalenttia. Taulukko 1: käsittelemätön +U soveltuu puolivalmisteisiin, tankoihin ja valssilankaan; +QT-toimitustila vain taulukon 1 tankoihin. Käsittelemättömän tuotteen sovitun viitekoekappaleen lämpökäsittelyn jälkeen saavutettavat ominaisuudet eivät tarkoita valssilangan olevan jo nuorrutettu toimitettaessa. Taulukon 4–6 +U-kovuus ja riidanratkaisun murtolujuus pidetään erillään; riitatapauksessa ratkaiseva on murtolujuus. Nuorrutuksen jälkeisillä ominaisuuksilla ei saa korvata käsittelemätöntä toimitustilaa. Materiaalilajille 35SMn20/35SMnPb20 taulukon 6 +QT-tilan ensimmäisellä ja viimeisellä halkaisijavälillä ei luetella arvoja; viivaa ei täytetä arvoksi 0 eikä viereisistä halkaisijoista ekstrapoloida. Ryhmän 44SMn28 kahden ensimmäisen luokan kovuussulkeet säilytetään alkuperäistekstin mukaan; sulkeiden merkitys ja takuualue tarkistetaan erikseen. Vetokoekappale taulukon 7 ja standardin ISO6892-1 mukaan, suhteellinen mittapituus L0=5.65√S0; näytteenottopaikka, poikkileikkaus, tarkastuserä ja tarkastusasiakirjavaatimukset tarkistetaan erikseen. Kohdan 7.3 mukaan runsaan S/P-pitoisuuden helposti lastuavaa terästä ei tavallisesti suositella hitsattavaksi; myös kylmätyssäyksen tai muun kylmämuovauksen soveltuvuus on vahvistettava todellisesta materiaalista ja sopimuksesta. Materiaalihaku ei tarkoita työstösoveltuvuuden tai toimituksen takuuta.
Koostumusehdot
Perustuu viralliseen tekstiin EN ISO683-4:2018, todellisuudessa luettu DIN EN ISO683-4:2018-09; eurooppalainen esipuhe vahvistaa standardin ISO683-4:2016 omaksumisen muutoksitta. 2018 on EN-omaksumisversion vuosi, kun taas omaksutun standardin ISO painos on edelleen 2016. Soveltamisala sisältää taulukon 2 helposti lastuavien terästen puolivalmisteet, tangot ja valssilangan; kirkkaat tangot erikseen standardin ISO683-18 mukaan, eikä eri tuotestandardeja automaattisesti yhdistetä. Taulukko 2 on sulatusanalyysi; taulukon 3 tuoteanalyysin sallitut poikkeamat tarkistetaan erikseen vain tilauksen niitä vaatiessa. Saman sulatuksen ±poikkeama ei ylitä molempia rajoja samanaikaisesti. Alkuainetta Pb sisältävät ja ilman Pb olevat materiaalilajit kirjataan erikseen, eikä viivaa täytetä arvoksi 0. Lämpökäsittelemättömän ryhmän pienen Si-pitoisuuden oletus ja erityisten oksidien muodostumisen takaava sopimusehto Si0.10–0.40% erotellaan; alkuaineen P oletusenimmäisarvo 0.11%, sopimusehto 0.06–0.11% ja sovittu enimmäisarvo 0.05% valitaan erikseen eikä sopimusehtoja oteta käyttöön automaattisesti. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi); lastuttavuutta parantavista lisäyksistä, kuten Ca, Se ja Te, on sovittava ja ne raportoitava tarkastusasiakirjassa. Puuttuvista arvoista ei lasketa täydellistä hiiliekvivalenttia. Taulukko 1: käsittelemätön +U soveltuu puolivalmisteisiin, tankoihin ja valssilankaan; +QT-toimitustila vain taulukon 1 tankoihin. Käsittelemättömän tuotteen sovitun viitekoekappaleen lämpökäsittelyn jälkeen saavutettavat ominaisuudet eivät tarkoita valssilangan olevan jo nuorrutettu toimitettaessa. Taulukon 4–6 +U-kovuus ja riidanratkaisun murtolujuus pidetään erillään; riitatapauksessa ratkaiseva on murtolujuus. Nuorrutuksen jälkeisillä ominaisuuksilla ei saa korvata käsittelemätöntä toimitustilaa. Materiaalilajille 35SMn20/35SMnPb20 taulukon 6 +QT-tilan ensimmäisellä ja viimeisellä halkaisijavälillä ei luetella arvoja; viivaa ei täytetä arvoksi 0 eikä viereisistä halkaisijoista ekstrapoloida. Ryhmän 44SMn28 kahden ensimmäisen luokan kovuussulkeet säilytetään alkuperäistekstin mukaan; sulkeiden merkitys ja takuualue tarkistetaan erikseen. Vetokoekappale taulukon 7 ja standardin ISO6892-1 mukaan, suhteellinen mittapituus L0=5.65√S0; näytteenottopaikka, poikkileikkaus, tarkastuserä ja tarkastusasiakirjavaatimukset tarkistetaan erikseen. Kohdan 7.3 mukaan runsaan S/P-pitoisuuden helposti lastuavaa terästä ei tavallisesti suositella hitsattavaksi; myös kylmätyssäyksen tai muun kylmämuovauksen soveltuvuus on vahvistettava todellisesta materiaalista ja sopimuksesta. Materiaalihaku ei tarkoita työstösoveltuvuuden tai toimituksen takuuta.
Tarkistuksen selitys
Standardin EN ISO683-4:2018 taulukko 2 ja sovitut P/Si-ehdot tarkistettu; standardin ISO omaksuttu painos on 2016. Tarkastele ominaisuuksia valitun toimitustilan ja halkaisijan mukaan.Tuoteanalyysin poikkeamien soveltamissäännöt
- Lähdetaulukko
- Taulukko 3
- Analyysityyppi
- Vain tuoteanalyysi
- C
- Sulatusanalyysin yläraja ei ylitä arvoa
- 0.3
- Sallittu positiivinen poikkeama
- 0.02
- Sallittu negatiivinen poikkeama
- 0.02
- Sulatusanalyysin yläraja suurempi kuin
- 0.3
- Sulatusanalyysin yläraja ei ylitä arvoa
- 0.5
- Sallittu positiivinen poikkeama
- 0.03
- Sallittu negatiivinen poikkeama
- 0.03
- Si
- Sulatusanalyysin yläraja ei ylitä arvoa
- 0.05
- Sallittu positiivinen poikkeama
- 0.01
- Sallittu negatiivinen poikkeama
- 0.01
- Sulatusanalyysin yläraja suurempi kuin
- 0.05
- Sulatusanalyysin yläraja ei ylitä arvoa
- 0.4
- Sallittu positiivinen poikkeama
- 0.03
- Sallittu negatiivinen poikkeama
- 0.03
- Mn
- Sulatusanalyysin yläraja ei ylitä arvoa
- 1.0
- Sallittu positiivinen poikkeama
- 0.04
- Sallittu negatiivinen poikkeama
- 0.04
- Sulatusanalyysin yläraja suurempi kuin
- 1.0
- Sulatusanalyysin yläraja ei ylitä arvoa
- 1.7
- Sallittu positiivinen poikkeama
- 0.06
- Sallittu negatiivinen poikkeama
- 0.06
- P
- Sulatusanalyysin yläraja ei ylitä arvoa
- 0.06
- Sallittu positiivinen poikkeama
- 0.008
- Sallittu negatiivinen poikkeama
- 0.008
- Sulatusanalyysin yläraja suurempi kuin
- 0.06
- Sulatusanalyysin yläraja ei ylitä arvoa
- 0.11
- Sallittu positiivinen poikkeama
- 0.02
- Sallittu negatiivinen poikkeama
- 0.02
- S
- Sulatusanalyysin yläraja ei ylitä arvoa
- 0.33
- Sallittu positiivinen poikkeama
- 0.03
- Sallittu negatiivinen poikkeama
- 0.03
- Sulatusanalyysin yläraja suurempi kuin
- 0.33
- Sulatusanalyysin yläraja ei ylitä arvoa
- 0.4
- Sallittu positiivinen poikkeama
- 0.04
- Sallittu negatiivinen poikkeama
- 0.04
- Pb
- Sulatusanalyysin yläraja ei ylitä arvoa
- 0.35
- Sallittu positiivinen poikkeama
- 0.03
- Sallittu negatiivinen poikkeama
- 0.02
- Samalle sulatukselle sallitaan positiivisten ja negatiivisten poikkeamien samanaikainen käyttö
- Ei
- Sulatusanalyysin vaatimusten lieventämiseen
- Ei
17SMn20 · DIN EN 10277:2018-09
Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko tarkistettu; virallinen normatiivinen koostumus ja painos ovat vielä tarkistamatta, vain viitteeksi
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Automaattiteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Koostumustietojen luonne
- Opastavan liitteen sulatusanalyysi, vain viitteeksi
- Tarkistustila
- Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko tarkistettu; virallinen normatiivinen koostumus ja painos ovat vielä tarkistamatta
- Standardin painos
- DIN EN 10277:2018-09
- Taulukon sijainti
- Opastava liite A.2
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 44
- Yksikkö
- Massaosuus wt%
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi (opastava viitetieto)
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.2 |
| Si | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 1.2 ~ 1.6 |
| P | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | 0.15 ~ 0.25 |
Soveltamisrajat
Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko on tarkistettu, vain viitteeksi. Päätekstin kohta 7.1.2 edellyttää kemiallisen koostumuksen määrittämistä viitatun standardin mukaan; virallinen normatiivinen koostumus ja sovellettava painos ovat vielä tarkistamatta. Ei käytettäväksi toimitustakuuna, koostumuksen käänteishaun ratkaisuperusteena tai standardin vaihteluvälien hiiliekvivalentin perusteena.
Koostumusehdot
Viitteellisen liitteen alkuperäistaulukko on tarkistettu, mutta vain viitteeksi; päätekstin kohta 7.1.2 edellyttää kemiallisen koostumuksen määrittämistä viitatun standardin mukaan, ja virallinen velvoittava koostumus ja soveltuva painos odottavat edelleen tarkistusta. Tätä ei saa käyttää toimitustakuuna, koostumushaun arviointiperusteena tai standardin vaihteluvälin hiiliekvivalentin perusteena. / Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta; lastuttavuutta parantavat alkuaineet, kuten Ca/Se/Te, edellyttävät sopimusta ja merkintää todistukseen. / Alaviite b: Si 0.10—0.40% on erityisen oksidihallinnan sopimusvaihtoehto eikä korvaa alkuaineen Si oletusylärajaa. / Alaviite c: P 0.06—0.11% tai ≤0.05% edellyttää tiedustelun ja tilauksen sopimusta; alkuperäisen taulukon oletusarvoja ei kirjoiteta automaattisesti uudelleen.
Ehtovaatimukset
- Alaviite
- Opastavan aineiston soveltamisrajat
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Opastavan liitteen alkuperäinen taulukko tarkistettu, vain viitteeksi; päätekstin kohta 7.1.2 edellyttää kemiallisen koostumuksen määrittämistä viitatun standardin mukaan. Virallinen normatiivinen koostumus ja sovellettava painos ovat vielä tarkistamatta. Ei toimitustakuun, käänteishaun ratkaisun tai standardin vaihteluvälien hiiliekvivalentin perusteeksi. Päätekstin viittaus: EN ISO 683-4 (päiväämätön viittaus, sovellettava painos tarkistamatta).
- Alaviite
- Alkuperäisen taulukon ehto 1
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Luettelemattomia alkuaineita ei saa lisätä tarkoituksellisesti ilman ostajan suostumusta; lastuttavuutta parantavista alkuaineista Ca/Se/Te ym. on sovittava ja ne on merkittävä todistukseen.
- Alaviite
- Alkuperäisen taulukon ehto 2
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Alaviite b: Si 0.10—0.40% on tiettyjen oksidien hallintaan liittyvä sopimusvalinta eikä korvaa alkuaineen Si oletusarvoista ylärajaa.
- Alaviite
- Alkuperäisen taulukon ehto 3
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Alaviite c: P 0.06—0.11% tai ≤0.05% edellyttää sopimusta tarjouspyynnön ja tilauksen yhteydessä; alkuperäisen taulukon oletusarvoja ei muuteta automaattisesti.