← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

12L14 — Materiaalitiedot

Yhteensä 7 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin 12L14 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia 12L14?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

12L14 · SAE J403-2014

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Automaattihiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
SAE J403-2014
Taulukon sijainti
Taulukko 3B
PDF-tiedoston fyysinen sivu
7
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi (valukerta tai sulatus)

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)
IIW / CEV:0.1417–0.4337 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0425–0.2432 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0850–0.3048 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä A
IIW / CEV:0.1417–0.4103 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0425–0.2323 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0850–0.2935 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä C
IIW / CEV:0.1417–0.4790 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0425–0.2572 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0850–0.3220 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)
IIW / CEV:0.1417–0.3417 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0425–0.2075 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0850–0.2650 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.85 ~ 1.15
P0.04 ~ 0.09
S0.26 ~ 0.35
Pb0.15 ~ 0.35
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

SAE J403 Revised JUN2014 Taulukko 3B: alkuperäinen valu- tai sulatusanalyysi, massaosuus wt%. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat käsitellään erikseen SAE J409:n mukaisesti; J409:ää ei käytetä tämän taulukon rajojen laajentamiseen. UNS G12144 ja SAE 12L14 ovat suoraan tämän taulukon samalla rivillä lueteltuja nimiä; muita standardeja tai painoksia ei kohdella tämän painoksen mukaisina. Mikäli jäännösalkuaineita ei ole erikseen määritetty, oletusarvona on B. A/B/C valitaan vastaavan tuotemuodon/sopimuksen mukaan. Kohdalle D ei ole lueteltu raja-arvoa, mutta Cu/Ni/Cr/Mo-määrät on silti raportoitava; niitä ei käsitellä nollana. Taulukon vaatimustenmukaisuuden osoittamiseksi C/Mn/P/S:n lisäksi on raportoitava Cu/Cr/Ni/Mo/Si. Arvo alle 0.02 % voidaan raportoida alkuperäisen tekstin mukaisesti muodossa <0.02 %; tämä ei ole yleinen yläraja eikä nolla. Taulukot 3A/3B kattavat helposti työstettävien hiiliterästen taottujen puolivalmisteiden, tankojen, valssilangan ja saumattomien putkien alueet; niitä ei esitetä litteiden tuotteiden yleisinä koostumusvaatimuksina. Tämän rivin P/S-ala- ja ylärajat säilytetään. 11V41:n V0.04–0.08 % on tämän rivin nimenomainen vaatimus; tavallisiin 11xx-teräksiin ei lisätä V:tä. 12xx-teräksille Si:tä ei yleensä määritellä, jotta työstettävyys ei heikkene; määrittelemätön Si jää tuntemattomaksi ja on raportoitava kohdan 3.1 mukaisesti, eikä sitä käsitellä nollana. Pb:tä lisätään vain 12L14-riville; tavallisiin 1212/1213/1215-teräksiin ei lisätä Pb:tä. Tunnukset L ja UNS G12144 säilytetään. Soveltuvuus helposti työstettävään käyttöön ei osoita soveltuvuutta kylmätyssäykseen; toimitus, projektikohtainen prosessointi ja toimitus vahvistetaan erikseen. Kohdassa 3.1 ja taulukossa 6 on raportoitava C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N; ostajan pyynnöstä raportoidaan myös As/Sb. Si/Cu/Ni/Cr/Mo alle 0.02 % voidaan raportoida muodossa <0.02 % ja Nb/Ti/V alle 0.008 % muodossa <0.008 %. Nämä ovat raportointikynnyksiä, eivät yleisiä koostumuksen maksimiarvoja; niiden perusteella ei saa täyttää nollia tai määrittelemättömiä raja-arvoja.

Koostumusehdot

SAE J403 Revised JUN2014 Taulukko 3B: alkuperäinen valu- tai sulatusanalyysi, massaosuus wt%. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat käsitellään erikseen SAE J409:n mukaisesti; J409:ää ei käytetä tämän taulukon rajojen laajentamiseen. UNS G12144 ja SAE 12L14 ovat suoraan tämän taulukon samalla rivillä lueteltuja nimiä; muita standardeja tai painoksia ei kohdella tämän painoksen mukaisina. Mikäli jäännösalkuaineita ei ole erikseen määritetty, oletusarvona on B. A/B/C valitaan vastaavan tuotemuodon/sopimuksen mukaan. Kohdalle D ei ole lueteltu raja-arvoa, mutta Cu/Ni/Cr/Mo-määrät on silti raportoitava; niitä ei käsitellä nollana. Taulukon vaatimustenmukaisuuden osoittamiseksi C/Mn/P/S:n lisäksi on raportoitava Cu/Cr/Ni/Mo/Si. Arvo alle 0.02 % voidaan raportoida alkuperäisen tekstin mukaisesti muodossa <0.02 %; tämä ei ole yleinen yläraja eikä nolla. Taulukot 3A/3B kattavat helposti työstettävien hiiliterästen taottujen puolivalmisteiden, tankojen, valssilangan ja saumattomien putkien alueet; niitä ei esitetä litteiden tuotteiden yleisinä koostumusvaatimuksina. Tämän rivin P/S-ala- ja ylärajat säilytetään. 11V41:n V0.04–0.08 % on tämän rivin nimenomainen vaatimus; tavallisiin 11xx-teräksiin ei lisätä V:tä. 12xx-teräksille Si:tä ei yleensä määritellä, jotta työstettävyys ei heikkene; määrittelemätön Si jää tuntemattomaksi ja on raportoitava kohdan 3.1 mukaisesti, eikä sitä käsitellä nollana. Pb:tä lisätään vain 12L14-riville; tavallisiin 1212/1213/1215-teräksiin ei lisätä Pb:tä. Tunnukset L ja UNS G12144 säilytetään. Soveltuvuus helposti työstettävään käyttöön ei osoita soveltuvuutta kylmätyssäykseen; toimitus, projektikohtainen prosessointi ja toimitus vahvistetaan erikseen. Kohdassa 3.1 ja taulukossa 6 on raportoitava C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N; ostajan pyynnöstä raportoidaan myös As/Sb. Si/Cu/Ni/Cr/Mo alle 0.02 % voidaan raportoida muodossa <0.02 % ja Nb/Ti/V alle 0.008 % muodossa <0.008 %. Nämä ovat raportointikynnyksiä, eivät yleisiä koostumuksen maksimiarvoja; niiden perusteella ei saa täyttää nollia tai määrittelemättömiä raja-arvoja.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.85 ~ 1.15
P0.04 ~ 0.09
S0.26 ~ 0.35
Pb0.15 ~ 0.35
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä A

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.85 ~ 1.15
P0.04 ~ 0.09
S0.26 ~ 0.35
Pb0.15 ~ 0.35
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä C

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.85 ~ 1.15
P0.04 ~ 0.09
S0.26 ~ 0.35
Pb0.15 ~ 0.35
Cu≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.12 (alarajaa ei ilmoitettu)

Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.85 ~ 1.15
P0.04 ~ 0.09
S0.26 ~ 0.35
Pb0.15 ~ 0.35

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen 2014-tekstin neljän taulukon 79 rivin koostumussolut, tuotemuotosarakkeet, UNS ja taulukon huomautukset tarkistettu; lähteet ja eri tilausehdot säilytetään erillisinä.

12L14 · SAE J 403-2001

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
SAE J403 NOV2001
Taulukon sijainti
Table3B ja alaviitteet
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、4、5

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.1417–0.3417 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0425–0.2075 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0850–0.2650 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.85 ~ 1.15
P0.04 ~ 0.09
S0.26 ~ 0.35
Pb0.15 ~ 0.35

Soveltamisrajat

Taulukon 3B SAE12L14 vastaa tunnusta UNS G12144; sulatusanalyysi wt%. Rikki- tai fosforipitoisuudeltaan korotettu helposti lastuava teräs; lastuttavuusominaisuudet eivät osoita kylmätyssäysmuovauksen soveltuvuutta eikä kylmätyssäystuotetta lisätä automaattisesti. Alkuaineen Pb lisäys edellyttää merkintää L ja vastaavaa UNS-tunnusta; tässä tietueessa vain 12L14 käyttää nimenomaista taulukkoehtoa Pb .15–.35%, eikä muihin tavallisiin materiaalilajeihin yhdistetä alkuainetta Pb. Raportoitavat alkuaineet eivät merkitse yhtenäisiä rajoja; määrittämättömiä alkuaineita ei merkitä nolliksi, ja tuoteanalyysin poikkeamat J409 tarkistetaan erikseen. Sarjalle 12xx ei tavallisesti määritetä alkuainetta Si lastuttavuuteen kohdistuvien haittojen välttämiseksi; P/S on kaksipuolinen vaihteluväli eikä pelkkä yläraja.

Koostumusehdot

Taulukon 3B SAE12L14 vastaa tunnusta UNS G12144; sulatusanalyysi wt%. Rikki- tai fosforipitoisuudeltaan korotettu helposti lastuava teräs; lastuttavuusominaisuudet eivät osoita kylmätyssäysmuovauksen soveltuvuutta eikä kylmätyssäystuotetta lisätä automaattisesti. Alkuaineen Pb lisäys edellyttää merkintää L ja vastaavaa UNS-tunnusta; tässä tietueessa vain 12L14 käyttää nimenomaista taulukkoehtoa Pb .15–.35%, eikä muihin tavallisiin materiaalilajeihin yhdistetä alkuainetta Pb. Raportoitavat alkuaineet eivät merkitse yhtenäisiä rajoja; määrittämättömiä alkuaineita ei merkitä nolliksi, ja tuoteanalyysin poikkeamat J409 tarkistetaan erikseen. Sarjalle 12xx ei tavallisesti määritetä alkuainetta Si lastuttavuuteen kohdistuvien haittojen välttämiseksi; P/S on kaksipuolinen vaihteluväli eikä pelkkä yläraja.

Tarkistuksen selitys

Standardin PDF5 taulukon 3A/3B kaikki koostumukset ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti

12L14 · ASTM A29/A29M-2012

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ASTM A29/A29M-2012
Taulukon sijainti
Taulukon 1 alaviitteet A–G
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、3、4

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.1417–0.3417 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0425–0.2075 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0850–0.2650 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.85 ~ 1.15
P0.04 ~ 0.09
S0.26 ~ 0.35
Pb0.15 ~ 0.35

Soveltamisrajat

Standardin 2012 alkuperäisen taulukon 1 sulatuskoostumus, massaosuus wt%; tuoteanalyysin soveltuvuus ja poikkeamat on vahvistettava erikseen kohdan 4.3 ja taulukon 5 mukaan. Materiaalilaji ja tuotemuoto säilytetään tämän standardin taulukon mukaan eikä kylmätyssäyssoveltuvuutta luvata automaattisesti. Huomautus D määrittää vain lyijyä sisältävän L-materiaalilajin ehdon Pb0.15–0.35%; tavallisiin materiaalilajeihin ilman L-merkintää ei automaattisesti lisätä alkuainetta Pb. Huomautus F: Bi/Ca/Se/Te-lisäys määrätään tilaajan ja toimittajan sopimuksella; ilman määrättyä lukua nollaa ei täytetä.

Koostumusehdot

Standardin 2012 alkuperäisen taulukon 1 sulatuskoostumus, massaosuus wt%; tuoteanalyysin soveltuvuus ja poikkeamat on vahvistettava erikseen kohdan 4.3 ja taulukon 5 mukaan. Materiaalilaji ja tuotemuoto säilytetään tämän standardin taulukon mukaan eikä kylmätyssäyssoveltuvuutta luvata automaattisesti. Huomautus D määrittää vain lyijyä sisältävän L-materiaalilajin ehdon Pb0.15–0.35%; tavallisiin materiaalilajeihin ilman L-merkintää ei automaattisesti lisätä alkuainetta Pb. Huomautus F: Bi/Ca/Se/Te-lisäys määrätään tilaajan ja toimittajan sopimuksella; ilman määrättyä lukua nollaa ei täytetä.

Tarkistuksen selitys

2012, taulukko 1 ja alaviitteet tarkistettu. Tilauksessa valittavat koostumukset ja perustaulukon raja-arvot säilytetään erillisinä.

12L14 · ASTM A29/A29M-2023

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ASTM A29/A29M-2023
Taulukon sijainti
Taulukon 1 alaviitteet A–G
PDF-tiedoston fyysinen sivu
5
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi; kun lyijyä lisätään valusangon virtaukseen, lyijyn valu- tai sulatusanalyysiä ei voida määrittää.

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.1417–0.3417 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0425–0.2075 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0850–0.2650 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.85 ~ 1.15
P0.04 ~ 0.09
S0.26 ~ 0.35
Pb0.15 ~ 0.35

Soveltamisrajat

ASTM A29/A29M-2023, alkuperäisen tekstin taulukko 1; perustaulukko esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat vahvistetaan erikseen standardin 4.3 ja taulukon 5 mukaan eikä niitä lisätä sulatusrajoihin. Kohta 4.1.1: tämän taulukon materiaalilajina tilattaessa vastaavien sulatusrajojen on täytyttävä; muista tilauskoostumuksista sovitaan erikseen kohdan 4.1.2 ja taulukon 3/4 mukaan eikä niitä yhdistetä tähän taulukkoon omin päin. Kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; koostumus yksin ei ole lupaus kylmätyssäyssoveltuvuudesta, toimituksesta tai mekaanisista ominaisuuksista. Huomautus D: lyijyä sisältävän teräksen Pb on 0.15–0.35%; L on säilytettävä materiaalilajin identiteettinä eikä lisätä tavalliseen materiaalilajiin. Jos lyijyä lisätään senkan valusuihkuun, lyijyn valu- tai sulatusanalyysiarvoa ei voida määrittää. Huomautus F: Bi/Ca/Se/Te määritetään tilaajan ja toimittajan sopimuksella; määrittämätöntä lukua ei täytetä nollaksi. Kohdan 4.3.2 tuoteanalyysin poikkeamarajoitukset eivät koske uudelleen rikitettyjen tai uudelleen fosforoitujen ja rikitettyjen terästen alkuaineita P ja S; tuoteanalyysin poikkeamia ei lisätä sulatusrajoihin. Tämä kohta ei toistaiseksi osallistu automaattiseen koostumuksen käänteishakuun, koska lyijyanalyysin ehdot ovat määrittämättä.

Koostumusehdot

Standardin ASTM A29/A29M-2023 alkuperäistekstin taulukko 1; perustaulukko esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat vahvistetaan erikseen kohdan 4.3 ja taulukon 5 mukaan eikä niitä lisätä sulatusanalyysin rajoihin. / Kohdan 4.1.1 mukaan tämän taulukon materiaalilajeja tilattaessa on täytettävä vastaavat sulatusanalyysin rajat; muut tilatut koostumukset sovitaan erikseen kohdan 4.1.2 ja taulukkojen 3/4 mukaan eikä niitä sekoiteta tähän taulukkoon. / Kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset eivät pelkän kemiallisen koostumuksen perusteella lupaa kylmätyssäyssoveltuvuutta, toimitusta tai mekaanisia ominaisuuksia. / Huomautus D: lyijyä sisältävän teräksen alkuaineen Pb pitoisuus on 0.15–0.35%; L on säilytettävä materiaalilajin tunnisteessa eikä sitä lisätä tavalliseen materiaalilajiin. Jos lyijyä lisätään senkan virtaan, lyijyn valu- tai sulatusanalyysin arvoa ei voida määrittää. / Huomautus F: Bi/Ca/Se/Te määrätään tilaajan ja toimittajan sopimuksella; määrittämätöntä lukua ei täytetä nollalla. / Kohdan 4.3.2 uudelleen rikitettyjen tai fosforilla ja rikillä seostettujen terästen alkuaineiden P ja S tuoteanalyysin poikkeamarajoitukset eivät sovellu; tuotteen sallittuja poikkeamia ei lisätä sulatusanalyysin rajoihin.

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen 2023-taulukon neljän sivun 190 riviä on jäsennetty soluittain olemassa olevasta OCR-aineistosta. Kaikki luvut on tarkistettu riippumattoman 2012-aineiston erotarkastelulla sekä vuoden 2023 alkuperäiskuvista ja alaviitteistä; arvoja ei täydennetä vanhasta painoksesta.

12L14 · ASTM A510/A510M-2013

Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Tarkistustila
Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV: koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa
Pcm (Ito–Bessyo): koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa
CET: koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.85 ~ 1.15
P0.04 ~ 0.09
Pb0.15 ~ 0.35
S0.26 ~ 0.35

Soveltamisrajat

Tämä materiaalilaji kuuluu helposti lastuavan tai lyijyä sisältävän teräksen reittiin, eikä sitä suositella kylmätyssäysmuovaukseen tai käytetä kiinnittimien lujuusluokkien materiaalisuosituksissa.

12L14 · ASTM A519/A519M-2024

Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Tarkistustila
Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV: koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa
Pcm (Ito–Bessyo): koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa
CET: koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.85 ~ 1.15
P0.04 ~ 0.09
Pb0.15 ~ 0.35
S0.26 ~ 0.35

Soveltamisrajat

Tämä materiaalilaji kuuluu helposti lastuavan tai lyijyä sisältävän teräksen reittiin, eikä sitä suositella kylmätyssäysmuovaukseen tai käytetä kiinnittimien lujuusluokkien materiaalisuosituksissa.

12L14 · AS 1442-2007

Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Tarkistustila
Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV: koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa
Pcm (Ito–Bessyo): koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa
CET: koostumusperustetta ei ole vielä tarkistettu; standardin vaihteluvälien hiiliekvivalenttia ei toistaiseksi lasketa

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.8 ~ 1.2
Mo≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
P0.04 ~ 0.09
Pb0.15 ~ 0.35
S0.25 ~ 0.35
Si≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Tämä materiaalilaji kuuluu helposti lastuavan tai lyijyä sisältävän teräksen reittiin, eikä sitä suositella kylmätyssäysmuovaukseen tai käytetä kiinnittimien lujuusluokkien materiaalisuosituksissa.

WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group