12L14 — Materialuppgifter
Antal källposter: 7. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.
Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.
Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för 12L14 →Bedömning av materialbehov
Söker du materialet 12L14?
Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.
Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.
Behåll dina inmatade uppgifter och försök igen senare eller kontakta website@chqwire.net. Skicka inte igen om du redan har fått en bekräftelse.
12L14 · SAE J403-2014
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål för automatbearbetning
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- SAE J403-2014
- Placering i tabellen
- Tabell 3B
- Fysisk sida i PDF
- 7
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Analystyp
- Smältanalys (gjutning eller smälta)
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Halvfabrikat för smidning/stänger/valstråd/sömlösa rör; restkategori B (ordinarie om inget annat avtalats)
Halvfabrikat för smidning/stänger/valstråd/sömlösa rör; restelement: alternativ A
Halvfabrikat för smidning/stänger/valstråd/sömlösa rör; restelement: alternativ C
Halvfabrikat för smidning/stänger/valstråd/sömlösa rör; restkategori D (inga gränsvärden, men rapportering krävs)
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.15 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.85 ~ 1.15 |
| P | 0.04 ~ 0.09 |
| S | 0.26 ~ 0.35 |
| Pb | 0.15 ~ 0.35 |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
SAE J403 reviderad JUN2014 tabell 3B, originalets gjut- eller smältanalys, massfraktion wt%. Tillåtna produktanalysavvikelser följer separat SAE J409; J409 har inte använts för att utvidga denna tabell. UNS G12144 och SAE 12L14 står direkt på samma rad i tabellen; andra standarder och utgåvor blandas inte ihop med denna utgåva. När resthalter inte avtalas separat är B förval; A/B/C väljs efter produktform/överenskommelse. Grupp D har inga tabellerade gränsvärden, men halterna av Cu/Ni/Cr/Mo måste fortfarande rapporteras och behandlas inte som noll. För att styrka tabellöverensstämmelse måste även Cu/Cr/Ni/Mo/Si rapporteras utöver C/Mn/P/S. Värden under 0.02% får enligt originaltexten rapporteras som <0.02%; detta är inte en generell övre gräns eller noll. Tabell 3A/3B gäller halvfabrikat för smidning, stång, valstråd och sömlösa rör av kolstål för automatbearbetning, inte generell sammansättning för platta produkter. Det tvåsidiga intervallet för P/S behålls enligt raden. Kravet V0.04–0.08% är uttryckligt på raden för 11V41; vanliga 11xx tillförs inte V. För 12xx specificeras normalt inte Si för att undvika försämrad skärbarhet. Ospecificerat Si förblir okänt och måste rapporteras enligt 3.1, utan att behandlas som noll. Pb tillsätts endast på raden för 12L14; vanliga 1212/1213/1215 tillförs inte Pb. Identiteterna L och UNS G12144 behålls. Användning som automatstål bevisar inte lämplighet för kallstukning; leverans, projektspecifik process och tillhandahållande bekräftas separat. Enligt 3.1 och tabell 6 måste C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N rapporteras; As/Sb rapporteras också på köparens begäran. Si/Cu/Ni/Cr/Mo under 0.02% får rapporteras som <0.02%, och Nb/Ti/V under 0.008% som <0.008%. Dessa är rapporteringströsklar, inte generella övre sammansättningsgränser; inga nollor eller gränsvärden fylls i utifrån dem.
Villkor för kemisk sammansättning
SAE J403 reviderad JUN2014 tabell 3B, originalets gjut- eller smältanalys, massfraktion wt%. Tillåtna produktanalysavvikelser följer separat SAE J409; J409 har inte använts för att utvidga denna tabell. UNS G12144 och SAE 12L14 står direkt på samma rad i tabellen; andra standarder och utgåvor blandas inte ihop med denna utgåva. När resthalter inte avtalas separat är B förval; A/B/C väljs efter produktform/överenskommelse. Grupp D har inga tabellerade gränsvärden, men halterna av Cu/Ni/Cr/Mo måste fortfarande rapporteras och behandlas inte som noll. För att styrka tabellöverensstämmelse måste även Cu/Cr/Ni/Mo/Si rapporteras utöver C/Mn/P/S. Värden under 0.02% får enligt originaltexten rapporteras som <0.02%; detta är inte en generell övre gräns eller noll. Tabell 3A/3B gäller halvfabrikat för smidning, stång, valstråd och sömlösa rör av kolstål för automatbearbetning, inte generell sammansättning för platta produkter. Det tvåsidiga intervallet för P/S behålls enligt raden. Kravet V0.04–0.08% är uttryckligt på raden för 11V41; vanliga 11xx tillförs inte V. För 12xx specificeras normalt inte Si för att undvika försämrad skärbarhet. Ospecificerat Si förblir okänt och måste rapporteras enligt 3.1, utan att behandlas som noll. Pb tillsätts endast på raden för 12L14; vanliga 1212/1213/1215 tillförs inte Pb. Identiteterna L och UNS G12144 behålls. Användning som automatstål bevisar inte lämplighet för kallstukning; leverans, projektspecifik process och tillhandahållande bekräftas separat. Enligt 3.1 och tabell 6 måste C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N rapporteras; As/Sb rapporteras också på köparens begäran. Si/Cu/Ni/Cr/Mo under 0.02% får rapporteras som <0.02%, och Nb/Ti/V under 0.008% som <0.008%. Dessa är rapporteringströsklar, inte generella övre sammansättningsgränser; inga nollor eller gränsvärden fylls i utifrån dem.
Originalpost för villkorsgren
Halvfabrikat för smidning/stänger/valstråd/sömlösa rör; restkategori B (ordinarie om inget annat avtalats)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.15 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.85 ~ 1.15 |
| P | 0.04 ~ 0.09 |
| S | 0.26 ~ 0.35 |
| Pb | 0.15 ~ 0.35 |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Halvfabrikat för smidning/stänger/valstråd/sömlösa rör; restelement: alternativ A
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.15 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.85 ~ 1.15 |
| P | 0.04 ~ 0.09 |
| S | 0.26 ~ 0.35 |
| Pb | 0.15 ~ 0.35 |
| Cu | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.15 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Halvfabrikat för smidning/stänger/valstråd/sömlösa rör; restelement: alternativ C
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.15 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.85 ~ 1.15 |
| P | 0.04 ~ 0.09 |
| S | 0.26 ~ 0.35 |
| Pb | 0.15 ~ 0.35 |
| Cu | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.12 (undre gräns anges inte) |
Halvfabrikat för smidning/stänger/valstråd/sömlösa rör; restkategori D (inga gränsvärden, men rapportering krävs)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.15 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.85 ~ 1.15 |
| P | 0.04 ~ 0.09 |
| S | 0.26 ~ 0.35 |
| Pb | 0.15 ~ 0.35 |
En villkorsgren måste väljas
JaVerifieringsanmärkning
Originaltexten från 2014 kontrollerades över fyra tabeller och 79 rader, inklusive sammansättningsceller, kolumner för produktform, UNS-beteckningar och tabellnoter; källor och olika ordervillkor behålls separat.12L14 · SAE J 403-2001
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- SAE J403 NOV2001
- Placering i tabellen
- Tabell 3B och fotnoter
- Fysisk sida i PDF
- 1、4、5
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.15 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.85 ~ 1.15 |
| P | 0.04 ~ 0.09 |
| S | 0.26 ~ 0.35 |
| Pb | 0.15 ~ 0.35 |
Tillämpningsgränser
Tabell 3B: SAE12L14 motsvarar UNS G12144; smältanalys wt%. Automatstål med förhöjd svavel-/fosforhalt; skärbarhetsegenskaper bevisar inte lämplighet för kallstukning och inga produkter för kallstukning läggs till automatiskt. Tillsats av Pb kräver L-markering och motsvarande UNS. Här används endast den uttryckligen tabellerade Pb-halten .15–.35% för 12L14; övriga vanliga beteckningar får inte tilldelas Pb. Rapporteringsplikt för ett element är inte en gemensam haltgräns; ej specificerade element fylls inte med noll. Toleranser vid produktanalys enligt J409 kontrolleras separat. För serien 12xx specificeras normalt inte Si, för att undvika negativ inverkan på skärbarheten. För P/S anges både undre och övre gränser, inte enbart övre gränser.
Villkor för kemisk sammansättning
Tabell 3B: SAE12L14 motsvarar UNS G12144; smältanalys wt%. Automatstål med förhöjd svavel-/fosforhalt; skärbarhetsegenskaper bevisar inte lämplighet för kallstukning och inga produkter för kallstukning läggs till automatiskt. Tillsats av Pb kräver L-markering och motsvarande UNS. Här används endast den uttryckligen tabellerade Pb-halten .15–.35% för 12L14; övriga vanliga beteckningar får inte tilldelas Pb. Rapporteringsplikt för ett element är inte en gemensam haltgräns; ej specificerade element fylls inte med noll. Toleranser vid produktanalys enligt J409 kontrolleras separat. För serien 12xx specificeras normalt inte Si, för att undvika negativ inverkan på skärbarheten. För P/S anges både undre och övre gränser, inte enbart övre gränser.
Verifieringsanmärkning
Visuell kontroll av all sammansättning och fotnoter i tabell 3A/3B på PDF-sida 512L14 · ASTM A29/A29M-2012
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- ASTM A29/A29M-2012
- Placering i tabellen
- Tabell 1, fotnoter A–G
- Fysisk sida i PDF
- 1、3、4
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.15 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.85 ~ 1.15 |
| P | 0.04 ~ 0.09 |
| S | 0.26 ~ 0.35 |
| Pb | 0.15 ~ 0.35 |
Tillämpningsgränser
Originalet från 2012, tabell 1, smältsammansättning som massfraktion wt%. Produktanalysens tillämplighet och avvikelser måste bekräftas separat enligt 4.3 och tabell 5. Beteckningar och produktformer behålls enligt standardtabellen utan automatiskt löfte om tillämplighet för kallstukning. Not D anger uttryckligen Pb0.15–0.35% endast för blyhaltiga L-beteckningar; Pb läggs inte automatiskt till vanliga beteckningar utan L. Not F: tillsats av Bi/Ca/Se/Te avtalas mellan köpare och leverantör; avsaknad av föreskrivet värde fylls inte i som noll.
Villkor för kemisk sammansättning
Originalet från 2012, tabell 1, smältsammansättning som massfraktion wt%. Produktanalysens tillämplighet och avvikelser måste bekräftas separat enligt 4.3 och tabell 5. Beteckningar och produktformer behålls enligt standardtabellen utan automatiskt löfte om tillämplighet för kallstukning. Not D anger uttryckligen Pb0.15–0.35% endast för blyhaltiga L-beteckningar; Pb läggs inte automatiskt till vanliga beteckningar utan L. Not F: tillsats av Bi/Ca/Se/Te avtalas mellan köpare och leverantör; avsaknad av föreskrivet värde fylls inte i som noll.
Verifieringsanmärkning
Tabell 1 och fotnoter från 2012 har verifierats; valbara beställningssammansättningar och grundtabellens gränser hålls åtskilda.12L14 · ASTM A29/A29M-2023
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- ASTM A29/A29M-2023
- Placering i tabellen
- Tabell 1, fotnoter A–G
- Fysisk sida i PDF
- 5
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Analystyp
- Smältanalys; när bly tillsätts i strålen från skänken kan blyhalten vid gjut-/smältanalys inte fastställas
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.15 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.85 ~ 1.15 |
| P | 0.04 ~ 0.09 |
| S | 0.26 ~ 0.35 |
| Pb | 0.15 ~ 0.35 |
Tillämpningsgränser
Originalets tabell 1 i ASTM A29/A29M-2023, ordinarie tabellvärden för smältanalys i massandelar wt%; avvikelser vid produktanalys bekräftas separat enligt 4.3 och tabell 5 och läggs inte till smältanalysgränserna. Avsnitt 4.1.1: beställning efter tabellens beteckningar ska uppfylla respektive smältanalysgränser. Annan beställd sammansättning avtalas separat enligt 4.1.2 och tabellerna 3/4, utan godtycklig inblandning här. Allmänna krav för varmbearbetad stång; sammansättning ensam garanterar inte lämplighet för kallstukning, leverans eller mekaniska egenskaper. Anmärkning D: blyhaltigt stål har Pb 0.15–0.35%, med L bevarat i beteckningen. Pb läggs inte till vanliga stålsorter. Om bly tillsätts i skänkstrålen kan inget Pb-värde för gjut-/smältanalys bestämmas. Anmärkning F: Bi/Ca/Se/Te specificeras genom köparens och leverantörens överenskommelse; ej angivna värden fylls inte med noll. Avsnitt 4.3.2: begränsningarna för P/S-avvikelser vid produktanalys gäller inte stål med avsiktligt ökad svavelhalt respektive fosfor- och svavelhalt. Produktanalystoleranser läggs inte till smältanalysgränserna. Posten deltar tills vidare inte i automatisk sammansättningssökning eftersom villkoren för blyanalys ännu inte är fastställda.
Villkor för kemisk sammansättning
Originalets tabell 1 i ASTM A29/A29M-2023, ordinarie tabellvärden för smältanalys i massandelar wt%; avvikelser vid produktanalys bekräftas separat enligt 4.3 och tabell 5 och läggs inte till smältanalysgränserna. Avsnitt 4.1.1: beställning efter tabellens beteckningar ska uppfylla respektive smältanalysgränser. Annan beställd sammansättning avtalas separat enligt 4.1.2 och tabellerna 3/4, utan godtycklig inblandning här. Allmänna krav för varmbearbetad stång; sammansättning ensam garanterar inte lämplighet för kallstukning, leverans eller mekaniska egenskaper. Anmärkning D: blyhaltigt stål har Pb 0.15–0.35%, med L bevarat i beteckningen. Pb läggs inte till vanliga stålsorter. Om bly tillsätts i skänkstrålen kan inget Pb-värde för gjut-/smältanalys bestämmas. Anmärkning F: Bi/Ca/Se/Te specificeras genom köparens och leverantörens överenskommelse; ej angivna värden fylls inte med noll. Avsnitt 4.3.2: begränsningarna för P/S-avvikelser vid produktanalys gäller inte stål med avsiktligt ökad svavelhalt respektive fosfor- och svavelhalt. Produktanalystoleranser läggs inte till smältanalysgränserna.
Verifieringsanmärkning
Befintlig OCR av den ursprungliga 2023-tabellen på fyra sidor och 190 rader har analyserats cell för cell. Alla värden har screenats för skillnader mot oberoende 2012-data och kontrollerats mot originalbilderna och fotnoterna för 2023; inga värden har fyllts i från den äldre utgåvan.12L14 · ASTM A510/A510M-2013
Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Verifieringsstatus
- Referensdata; originaltexten är inte verifierad
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.15 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.85 ~ 1.15 |
| P | 0.04 ~ 0.09 |
| Pb | 0.15 ~ 0.35 |
| S | 0.26 ~ 0.35 |
Tillämpningsgränser
Beteckningen tillhör automatstål eller blyhaltigt stål. Den rekommenderas inte för kallstukning och ingår inte i materialrekommendationer efter hållfasthetsklass för fästelement.
12L14 · ASTM A519/A519M-2024
Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Verifieringsstatus
- Referensdata; originaltexten är inte verifierad
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.15 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.85 ~ 1.15 |
| P | 0.04 ~ 0.09 |
| Pb | 0.15 ~ 0.35 |
| S | 0.26 ~ 0.35 |
Tillämpningsgränser
Beteckningen tillhör automatstål eller blyhaltigt stål. Den rekommenderas inte för kallstukning och ingår inte i materialrekommendationer efter hållfasthetsklass för fästelement.
12L14 · AS 1442-2007
Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Verifieringsstatus
- Referensdata; originaltexten är inte verifierad
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | ≤ 0.15 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.8 ~ 1.2 |
| Mo | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| P | 0.04 ~ 0.09 |
| Pb | 0.15 ~ 0.35 |
| S | 0.25 ~ 0.35 |
| Si | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Beteckningen tillhör automatstål eller blyhaltigt stål. Den rekommenderas inte för kallstukning och ingår inte i materialrekommendationer efter hållfasthetsklass för fästelement.