1085 — Materiaalitiedot
Yhteensä 4 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.
Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.
Avaa materiaalilajin 1085 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →Materiaalitarpeen arviointi
Etsitkö materiaalia 1085?
Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.
Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.
Säilytä täyttämäsi tiedot ja yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä osoitteeseen website@chqwire.net. Jos olet jo saanut vahvistuksen, älä lähetä uudelleen.
1085 · SAE J 403-2001
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- SAE J403 NOV2001
- Taulukon sijainti
- Table1 ja huomautus 1/2/*
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、3、4
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.8 ~ 0.93 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Taulukko 1, UNS G10850 vastaa merkintää SAE 1085, sulatusanalyysi wt%. Alkuaine Si ei ole kaikille pakollinen koostumusvaatimus. Vaadittaessa tankojen/puolivalmisteiden tavallisia vaihtoehtoja ovat ≤.10, .10–.20, .15–.35, .20–.40, .30–.60% ja valssilangalle erikseen .07–.15%; tässä tietueessa ei valita omatoimisesti yhtä vaihteluväliä. Kun alkuainetta Cu vaaditaan, tavallinen vaatimus on ≥.20%, ei yleinen Cu-yläraja tai oletusvaatimus. Lisäys Pb .15–.35% vaatii merkinnän L ja tunnuksen UNS muuttamisen; lisäys B .0005–.003% vaatii merkinnän B. Lisäyksiä ei yhdistetä tavanomaiseen materiaalilajiin. Joidenkin laatujen/tuotteiden matalampi P/S on tarkistettava erikseen lähteestä J411; myöhempien vuosien sopimusarvoja ei sovelleta. Lisäalkuaineiden raportointivelvollisuus ei ole tämän taulukon yleinen raja-arvo; määrittämättömiä alkuaineita Si/Cr/Ni/Mo ym. ei täytetä nolliksi. Tuoteanalyysin poikkeamat J409 tarkistetaan erikseen.
Koostumusehdot
Taulukko 1, UNS G10850 vastaa merkintää SAE 1085, sulatusanalyysi wt%. Alkuaine Si ei ole kaikille pakollinen koostumusvaatimus. Vaadittaessa tankojen/puolivalmisteiden tavallisia vaihtoehtoja ovat ≤.10, .10–.20, .15–.35, .20–.40, .30–.60% ja valssilangalle erikseen .07–.15%; tässä tietueessa ei valita omatoimisesti yhtä vaihteluväliä. Kun alkuainetta Cu vaaditaan, tavallinen vaatimus on ≥.20%, ei yleinen Cu-yläraja tai oletusvaatimus. Lisäys Pb .15–.35% vaatii merkinnän L ja tunnuksen UNS muuttamisen; lisäys B .0005–.003% vaatii merkinnän B. Lisäyksiä ei yhdistetä tavanomaiseen materiaalilajiin. Joidenkin laatujen/tuotteiden matalampi P/S on tarkistettava erikseen lähteestä J411; myöhempien vuosien sopimusarvoja ei sovelleta. Lisäalkuaineiden raportointivelvollisuus ei ole tämän taulukon yleinen raja-arvo; määrittämättömiä alkuaineita Si/Cr/Ni/Mo ym. ei täytetä nolliksi. Tuoteanalyysin poikkeamat J409 tarkistetaan erikseen.
Tarkistuksen selitys
Englanninkielisen alkuperäistekstin taulukko 1 ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti1085 · POSCO-valssilankaluettelo (paikallinen 1203-arkisto; alkuperäistä versionumeroa ei ilmoitettu)
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Valssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- Paikallinen tiedosto 1203线材.pdf; alkuperäistekstissä ei ilmoiteta julkaisun versionumeroa. PDF-metatietojen päivämäärä 2014-12-03 on vain tiedoston luontiaika
- Aineiston nimi
- WIRE ROD, valssilanka
- Taulukon sijainti
- Painettu sivu 16, koostumustaulukko 1 (paikallinen taulukkoindeksi)
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 9
- Yksikkö
- Alkuperäisen taulukon prosenttiesitys; tarkka määrittely lähteen selityksissä
- Analyysityyppi
- Luettelossa ei yhtenäisesti määritetä sulatus- tai tuoteanalyysiä
- Valmistaja
- POSCO / POSCO
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.8 ~ 0.93 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Valmistajan POSCO paikallinen valssilankaluettelo, PDF-sivu 9 / painettu sivu 16, taulukkoindeksi 0, rivi 28. Alkuperäistä versionumeroa ei ilmoitettu; PDF-aineiston luontiaikaa 2014-12-03 ei käsitellä standardin julkaisuvuotena. Valmistajan vaihteluvälitiedot eivät ole yrityksemme toimitustakuu. Ehto: alkuperäisessä taulukossa on alkuaineelle Si useita rinnakkaisia valinnaisia vaihteluvälejä. Alaviitteen mukaan ne on vahvistettava materiaalilajin sekä toimittajan ja ostajan perusteella; vaihtoehtoja ei yhdistetä yhdeksi laajaksi vaihteluväliksi eikä mitään valita oletuksena.
Koostumusehdot
Alkuperäisen luettelon kemiallisen koostumuksen taulukko %, lanka; vertailustandardien JIS/SAE/DIN painoksia ei anneta eikä luettelotietoja nosteta näiden standardien tarkistetuiksi virallisiksi painoksiksi. / Viiva ei tarkoita nollaa; sulatus- tai tuoteanalyysin tyyppiä ei ole kauttaaltaan yksilöity. Tilaus, tuoteanalyysin poikkeamat ja todellinen toimitus tarkistetaan erikseen. / Alkuperäisen taulukon alkuaineelle Si on rinnakkain useita valinnaisia vaihteluvälejä; alaviite edellyttää vahvistusta materiaalilajin sekä tilaajan ja toimittajan mukaan. Kaikkia vaihtoehtoja ei yhdistetä yhdeksi laajaksi vaihteluväliksi eikä mitään vaihtoehtoa valita oletuksena.
Tarkistuksen selitys
Alkuperäisen PDF-aineiston taulukot ja tekstin koordinaatit on täsmäytetty molempiin suuntiin. Materiaalilajien puuttuvat solut on palautettu; yhdistetyt solut sekä alatunnisteet/Remark tarkistetaan erikseen. Selvästi kiistanalaiset taulukot ja tyhjät koostumusrivit jätetään toistaiseksi käsittelemättä.1085 · Nippon Steelin valssilankaluettelo EXE203 2008.3 / SAE J403 NOV.2001
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Valssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- Cat. No. EXE203 2008.3 PDF; kansilehden tekijänoikeus 2008
- Aineiston nimi
- Nippon Steelin valssilangat
- Taulukon sijainti
- Painettu sivu 10, taulukkoindeksi 0
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 7
- Yksikkö
- Massaosuus (%)
- Analyysityyppi
- Alkuperäisen luettelon tässä taulukossa analyysityyppiä ei ole määritetty selvästi
- Valmistaja
- NIPPON STEEL CORPORATION / Nippon Steel
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.8 ~ 0.93 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Nippon Steelin valssilankaluettelon EXE203 2008.3 historiallinen aineisto, PDF-sivu 7 / painettu sivu 10, SAE J403 NOV.2001. Alkuperäisen luettelon taulukko ei yksilöi analyysityyppiä. Valmistajan vaihteluvälitietoja, ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ne eivät tarkoita yrityksemme toimitusta. Ehto: Si valitaan alkuperäistekstin sopimusvaihtoehdoista, ei oletusarvoista valintaa eikä yhdistämistä yhdeksi laajaksi vaihteluväliksi. Ilman valintaa ehtoa ei käytetä täydelliseen laskentaan tai arviointiin. Pb 0.15–0.35 ja B 0.0005–0.0030 ovat erillisen L/B-merkinnän vaihtoehtoja, joita ei lisätä automaattisesti alkuperäisen taulukon tavallisiin materiaalilajeihin; pienen P/S-pitoisuuden erityislaatu edellyttää erillistä sopimustarkistusta.
Koostumusehdot
Alkuperäisen luettelon massaosuus %, historiallinen valmistajan aineisto 2008.3; viitattujen standardien nimet ja painokset säilytetään alkuperäistekstin mukaan, mikä ei tarkoita niiden virallisten alkuperäistekstien hankintaa ja tarkistusta tehdyiksi. / Viiva tai tyhjä kenttä ei tarkoita arvoa 0; tässä erässä on tarkistettu vain kemiallinen koostumus, ja mekaaniset ominaisuudet ja todellinen toimitus tarkistetaan erikseen ehtojen mukaan. / Si valitaan alkuperäistekstin sopimusvaihtoehdoista, ei oletusarvoista valintaa eikä yhdistämistä yhdeksi laajaksi vaihteluväliksi. Ilman valintaa ehtoa ei käytetä täydelliseen laskentaan tai arviointiin. / Pb 0.15–0.35 ja B 0.0005–0.0030 ovat erillisen L/B-merkinnän vaihtoehtoja, joita ei lisätä automaattisesti alkuperäisen taulukon tavallisiin materiaalilajeihin; pienen P/S-pitoisuuden erityislaatu edellyttää erillistä sopimustarkistusta.
Tarkistuksen selitys
Ryhmiteltyjen taulukoiden täydellinen avaaminen sekä alkuperäiskuvien ja huomautusten tarkistus; tavanomaiset, jäännös- ja ehdolliset alkuaineet erotetaan toisistaan. Epätäydelliset perusterästen jälkitunnustaulukot jätetään pois.1085 · SAE J403-2014
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- SAE J403-2014
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 4
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi (valukerta tai sulatus)
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä A
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä C
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä C
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.8 ~ 0.93 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
SAE J403 Revised JUN2014 Table 1: alkuperäisen valu- tai sulatusanalyysin massaosuus wt%. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat käsitellään erikseen standardin SAE J409 mukaan, eikä lähdettä J409 käytetä tämän taulukon lieventämiseen. UNS G10850 ja SAE 1085 ovat suoraan tämän taulukon samalla rivillä ilmoitettuja nimiä; muita standardeja tai painoksia ei sekoiteta tähän painokseen. Ellei jäännösalkuaineita määritetä erikseen, oletus on B. A/B/C valitaan asianomaisen tuotemuodon/sopimuksen mukaan. Ryhmälle D ei ole taulukossa rajoja, mutta määrät Cu/Ni/Cr/Mo on silti raportoitava eikä niitä käsitellä nollina. Taulukon vaatimustenmukaisuuden osoittamiseksi on raportoitava alkuaineiden C/Mn/P/S lisäksi Cu/Cr/Ni/Mo/Si; arvon 0.02% alittava pitoisuus voidaan alkuperäistekstin mukaan raportoida muodossa <0.02%. Tämä ei ole yleinen yläraja tai nolla. Litteiden ja pitkien tuotteiden P/S valitaan erikseen eikä laajempia ylärajoja yhdistetä. 1006/1008 Mn valitaan tuotemuodon mukaan taulukon 1 huomautuksen 6/7 perusteella. Alkuaine Si määritetään vain tilauksessa sovittaessa; valssilangan tavallisia vaihtoehtoja ovat ≤0.10, 0.07–0.15, 0.10–0.20, 0.15–0.35, 0.20–0.40, 0.30–0.60%. Muille tuotteille tavallista vaihtoehtoa 0.07–0.15 ei luetella. Sopimusarvo on tarkistettava tuotemuotoa vasten; ilman sopimusta ei täytetä kiinteää Si-arvoa. Taulukon tavallisiin materiaalilajeihin ei lisätä automaattisesti alkuaineita Pb tai B. Erillisellä lyijy-/boorikäsittelyllä valmistettu laji edellyttää merkintää L/B ja vastaavaa UNS-tunnusta. Alkuperäistekstin Pb0.15–0.35% ja B0.0005–0.003% kuuluvat tähän käsittelyehtoon eikä niitä yhdistetä tavalliseen teräkseen. Litteiden tuotteiden jäännösalkuaineiden ehto A edellyttää erillistä sopimusta. Tässä erässä ehdolle ei anneta lukuarvoja eikä sitä sisällytetä valinnaisen laskennan/automaattisen käänteishaun haaroihin. Pitkien tuotteiden A ja muut perustellut haarat säilytetään erillisinä. Taulukon 1 huomautus 3: alkuainetta Cu erityisesti vaadittaessa määrätään tavallisesti Cu≥0.20%. Tämän erän jäännösalkuainevaihtoehdot koskevat vain jäännöspitoisuuden hallintaa; tarkoituksellisen Cu-lisäyksen ehtoa ei yhdistetä ehdottomasti jäännöspitoisuuden ylärajaan. Tarkka tilausväli on sovittava erikseen; tätä erityistä Cu-ehtoa ei toistaiseksi arvioida automaattisesti. Kohta 3.1 ja taulukko 6 edellyttävät alkuaineiden C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N raportointia; ostajan vaatimuksesta raportoidaan lisäksi As/Sb. Jos Si/Cu/Ni/Cr/Mo alittaa arvon 0.02%, voidaan raportoida <0.02%; jos Nb/Ti/V alittaa arvon 0.008%, voidaan raportoida <0.008%. Nämä ovat raportointikynnyksiä eivätkä yleisiä koostumuksen ylärajoja; niiden perusteella ei täydennetä nollia tai raja-arvoja.
Koostumusehdot
SAE J403 Revised JUN2014 Table 1: alkuperäisen valu- tai sulatusanalyysin massaosuus wt%. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat käsitellään erikseen standardin SAE J409 mukaan, eikä lähdettä J409 käytetä tämän taulukon lieventämiseen. UNS G10850 ja SAE 1085 ovat suoraan tämän taulukon samalla rivillä ilmoitettuja nimiä; muita standardeja tai painoksia ei sekoiteta tähän painokseen. Ellei jäännösalkuaineita määritetä erikseen, oletus on B. A/B/C valitaan asianomaisen tuotemuodon/sopimuksen mukaan. Ryhmälle D ei ole taulukossa rajoja, mutta määrät Cu/Ni/Cr/Mo on silti raportoitava eikä niitä käsitellä nollina. Taulukon vaatimustenmukaisuuden osoittamiseksi on raportoitava alkuaineiden C/Mn/P/S lisäksi Cu/Cr/Ni/Mo/Si; arvon 0.02% alittava pitoisuus voidaan alkuperäistekstin mukaan raportoida muodossa <0.02%. Tämä ei ole yleinen yläraja tai nolla. Litteiden ja pitkien tuotteiden P/S valitaan erikseen eikä laajempia ylärajoja yhdistetä. 1006/1008 Mn valitaan tuotemuodon mukaan taulukon 1 huomautuksen 6/7 perusteella. Alkuaine Si määritetään vain tilauksessa sovittaessa; valssilangan tavallisia vaihtoehtoja ovat ≤0.10, 0.07–0.15, 0.10–0.20, 0.15–0.35, 0.20–0.40, 0.30–0.60%. Muille tuotteille tavallista vaihtoehtoa 0.07–0.15 ei luetella. Sopimusarvo on tarkistettava tuotemuotoa vasten; ilman sopimusta ei täytetä kiinteää Si-arvoa. Taulukon tavallisiin materiaalilajeihin ei lisätä automaattisesti alkuaineita Pb tai B. Erillisellä lyijy-/boorikäsittelyllä valmistettu laji edellyttää merkintää L/B ja vastaavaa UNS-tunnusta. Alkuperäistekstin Pb0.15–0.35% ja B0.0005–0.003% kuuluvat tähän käsittelyehtoon eikä niitä yhdistetä tavalliseen teräkseen. Litteiden tuotteiden jäännösalkuaineiden ehto A edellyttää erillistä sopimusta. Tässä erässä ehdolle ei anneta lukuarvoja eikä sitä sisällytetä valinnaisen laskennan/automaattisen käänteishaun haaroihin. Pitkien tuotteiden A ja muut perustellut haarat säilytetään erillisinä. Taulukon 1 huomautus 3: alkuainetta Cu erityisesti vaadittaessa määrätään tavallisesti Cu≥0.20%. Tämän erän jäännösalkuainevaihtoehdot koskevat vain jäännöspitoisuuden hallintaa; tarkoituksellisen Cu-lisäyksen ehtoa ei yhdistetä ehdottomasti jäännöspitoisuuden ylärajaan. Tarkka tilausväli on sovittava erikseen; tätä erityistä Cu-ehtoa ei toistaiseksi arvioida automaattisesti. Kohta 3.1 ja taulukko 6 edellyttävät alkuaineiden C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N raportointia; ostajan vaatimuksesta raportoidaan lisäksi As/Sb. Jos Si/Cu/Ni/Cr/Mo alittaa arvon 0.02%, voidaan raportoida <0.02%; jos Nb/Ti/V alittaa arvon 0.008%, voidaan raportoida <0.008%. Nämä ovat raportointikynnyksiä eivätkä yleisiä koostumuksen ylärajoja; niiden perusteella ei täydennetä nollia tai raja-arvoja.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.8 ~ 0.93 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä A
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.8 ~ 0.93 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä C
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.8 ~ 0.93 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.12 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.8 ~ 0.93 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.8 ~ 0.93 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä C
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.8 ~ 0.93 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.12 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.8 ~ 0.93 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |