Q235C — Materialeoplysninger
I alt 4 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for Q235C →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i Q235C?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
Q235C · GB/T 700-2006
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Kulstofstål
- Materialeform
- Kulstofkonstruktionsstål
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- GB/T 700-2006
- Tabellens placering
- Hovedtekstens tabel 1, række 6 og bestemmelse 5.1.1
- PDF fysisk side
- 4、5
- Enhed
- Massefraktion (%)
- Analysetype
- Øseanalyse
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | ≤ 0.17 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | ≤ 1.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| N | ≤ 0.008 (nedre grænse ikke angivet) |
| As | ≤ 0.08 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
GB/T 700—2006, hovedtekstens tabel 1, række 6, fælles numerisk kode U12358; smelteanalyse, massefraktion %, denne post følger standardgrænserne i tabel 1. 5.1.1.2: Cr/Ni/Cu≤0.30%, N≤0.008%; 5.1.1.3: As≤0.080%. Koblingen af N/P for 5.1.1.2.1, den aftalte øvre Cu-grænse 0.35% for klasse 5.1.1.2.2 A og undtagelse fra kontrol af C/Mn/Si for 5.1.1.4 efter leveringsbetingelser må ikke anvendes på standardværdierne. Mekaniske værdier i tabel 2 og tabel 3 afhænger af produkttykkelse, prøvestykke og leveringstilstand; eksisterende referenceegenskaber bliver ikke generelle garantier som følge af denne sammensætningskontrol.
Verifikationsbemærkninger
2006-originaludgaven, hovedtekstens tabel 1, række 6 og bestemmelse 5.1.1 er kontrolleret kolonnevisQ235C · GB 700-1988
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Kulstofkonstruktionsstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- GB 700-1988
- Tabellens placering
- Tabel 1; 5.1.1.1–5.1.1.6; 5.1.2
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Z beroliget stål; iltkonverterstål (N≤0.008%)
Z beroliget stål; andre smeltemetoder (denne posts øvre N-grænse er ikke specificeret)
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | ≤ 0.18 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.35 ~ 0.8 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| As | ≤ 0.08 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Smelteanalyse, massefraktion wt%; kilde er originalscanningen af GB700—1988, side 2, tabel 1 samt 5.1.1.1–5.1.1.6 og 5.1.2; PDF omfatter i alt 3 sider inklusive forsiden, og resten af standarden er ikke indhentet, så den anvendes ikke som grundlag for verificerede mekaniske egenskaber. Vælg først deoxidations- og smeltemetode. F uberoliget stål: Si≤0.07%; b halvberoliget stål: Si≤0.17%; Z/TZ beroliget stål: nedre Si-grænse 0.12% og øvre grænse efter tabel 1. Q235A/B uberoliget stål: øvre Mn-grænse 0.60%. Klasse D kræver tilstrækkelige kornforfinende grundstoffer, f.eks. syreopløseligt aluminium ≥0.015% eller totalaluminium ≥0.020%; den aktuelle automatiske vej skelner mellem de to aluminiumanalysetyper, mens andre kornforfinende grundstoffer kræver særskilt bekræftelse; totalaluminium og syreopløseligt aluminium sidestilles ikke. Restindhold af Cr/Ni/Cu, hver ≤0.30%; for iltkonverterstål gælder N≤0.008%. For andre smeltemetoder angives her ingen øvre N-grænse, som ikke udfyldes med nul. Med køberens samtykke kan Cu for klasse A være ≤0.35% og skal analyseres og anføres i kvalitetscertifikatet; dette anvendes ikke som standard. Restindhold af As≤0.080%; ved smeltning med arsenholdig malm kan parterne aftale andet; analyse kan udelades, når råmaterialet er uden As. En uspecificeret aftalt øvre grænse udfyldes ikke vilkårligt. Når mekaniske egenskaber garanteres, behøver nedre grænse for C/Mn i klasse A og for Mn i øvrige klasser ikke være leveringsbetingelse, men smelteanalyseværdier skal angives i kvalitetscertifikatet; værktøjets grundinterval annullerer ikke automatisk nedre grænser. Ved levering af ingots/stålblokke kan kemisk sammensætning for A/B justeres efter aftale ved køberkrav; uden talværdier anvendes dette ikke automatisk. Produktanalysetolerancer følger GB222; sammensætningsafvigelser for færdige stålprodukter/handelsstålblokke af uberoliget stål garanteres ikke. Standarden for kulstofkonstruktionsstål betyder ikke koldstukningsegnethed i enhver leveringstilstand; konkret anvendelse bekræftes ud fra leveringstilstand, dimensioner, proces og forsøgsproduktion.
Betingelser for sammensætning
Smelteanalyse, massefraktion wt%; kilde er originalscanningen af GB700—1988, side 2, tabel 1 samt 5.1.1.1–5.1.1.6 og 5.1.2; PDF omfatter i alt 3 sider inklusive forsiden, og resten af standarden er ikke indhentet, så den anvendes ikke som grundlag for verificerede mekaniske egenskaber. Vælg først deoxidations- og smeltemetode. F uberoliget stål: Si≤0.07%; b halvberoliget stål: Si≤0.17%; Z/TZ beroliget stål: nedre Si-grænse 0.12% og øvre grænse efter tabel 1. Q235A/B uberoliget stål: øvre Mn-grænse 0.60%. Klasse D kræver tilstrækkelige kornforfinende grundstoffer, f.eks. syreopløseligt aluminium ≥0.015% eller totalaluminium ≥0.020%; den aktuelle automatiske vej skelner mellem de to aluminiumanalysetyper, mens andre kornforfinende grundstoffer kræver særskilt bekræftelse; totalaluminium og syreopløseligt aluminium sidestilles ikke. Restindhold af Cr/Ni/Cu, hver ≤0.30%; for iltkonverterstål gælder N≤0.008%. For andre smeltemetoder angives her ingen øvre N-grænse, som ikke udfyldes med nul. Med køberens samtykke kan Cu for klasse A være ≤0.35% og skal analyseres og anføres i kvalitetscertifikatet; dette anvendes ikke som standard. Restindhold af As≤0.080%; ved smeltning med arsenholdig malm kan parterne aftale andet; analyse kan udelades, når råmaterialet er uden As. En uspecificeret aftalt øvre grænse udfyldes ikke vilkårligt. Når mekaniske egenskaber garanteres, behøver nedre grænse for C/Mn i klasse A og for Mn i øvrige klasser ikke være leveringsbetingelse, men smelteanalyseværdier skal angives i kvalitetscertifikatet; værktøjets grundinterval annullerer ikke automatisk nedre grænser. Ved levering af ingots/stålblokke kan kemisk sammensætning for A/B justeres efter aftale ved køberkrav; uden talværdier anvendes dette ikke automatisk. Produktanalysetolerancer følger GB222; sammensætningsafvigelser for færdige stålprodukter/handelsstålblokke af uberoliget stål garanteres ikke. Standarden for kulstofkonstruktionsstål betyder ikke koldstukningsegnethed i enhver leveringstilstand; konkret anvendelse bekræftes ud fra leveringstilstand, dimensioner, proces og forsøgsproduktion.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Z beroliget stål; iltkonverterstål (N≤0.008%)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | ≤ 0.18 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.35 ~ 0.8 |
| Si | 0.12 ~ 0.3 |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| As | ≤ 0.08 (nedre grænse ikke angivet) |
| N | ≤ 0.008 (nedre grænse ikke angivet) |
- Kombinerede grænser
Z beroliget stål; andre smeltemetoder (denne posts øvre N-grænse er ikke specificeret)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | ≤ 0.18 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.35 ~ 0.8 |
| Si | 0.12 ~ 0.3 |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| As | ≤ 0.08 (nedre grænse ikke angivet) |
- Kombinerede grænser
En betingelsesgren skal vælges
JaVerifikationsbemærkninger
Tabel 1 har 37 flettede celler/50 talværdier; 33 celler stemmer overens med uafhængig OCR, og 4 celler er manuelt bekræftet mod originalbilleder; kemifodnoter er fuldstændige, men fuld standard/mekaniske egenskaber hævdes ikke færdigverificeretQ235C · GB /T 3274-2017
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Kulstofstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Verifikationsstatus
- Referencedata, originaltekst ikke verificeret
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| As | ≤ 0.08 (nedre grænse ikke angivet) |
| C | ≤ 0.17 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | ≤ 1.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| N | ≤ 0.008 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.
Q235C · GB /T 34199-2017
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Kulstofstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Verifikationsstatus
- Referencedata, originaltekst ikke verificeret
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | ≤ 0.17 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | ≤ 1.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.