G51300 — Materialeoplysninger
I alt 2 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for G51300 →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i G51300?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
G51300 · ASTM A29/A29M-2012
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ASTM A29/A29M-2012
- Tabellens placering
- Table 2 og note 1–4, note A
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Anvend intervallet for Si i tabel 2
Køberen specificerer Si≤0.10%, tabel 2, note A
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.28 ~ 0.33 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Sammensætningsgrænser følger ASTM A29/A29M-2012, tabel 2, og navnesammenhængen følger SAE J404:2009, tabel 1; de to standardgrundlag bevares særskilt. Tabel 2, note 1: restindhold Cu≤.35/Ni≤.25/Cr≤.20/Mo≤.06 gælder kun uspecificerede legeringselementer; specificerede legeringsintervaller har forrang. Det tabulerede Si-interval og køberens specificerede mulighed ≤.10 bevares særskilt uden samtidig pålægning. Intervallerne gælder smelteanalyse; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt tabel 6; G43406 er E4340 og må ikke sammenlægges som almindelig 4340.
Betingelser for sammensætning
Sammensætningsgrænser følger ASTM A29/A29M-2012, tabel 2, og navnesammenhængen følger SAE J404:2009, tabel 1; de to standardgrundlag bevares særskilt. / Tabel 2, note 1: restindhold Cu≤.35/Ni≤.25/Cr≤.20/Mo≤.06 gælder kun uspecificerede legeringselementer; specificerede legeringsintervaller har forrang. / Det tabulerede Si-interval og køberens specificerede mulighed ≤.10 bevares særskilt uden samtidig pålægning. / Intervallerne gælder smelteanalyse; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt tabel 6; G43406 er E4340 og må ikke sammenlægges som almindelig 4340.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Anvend intervallet for Si i tabel 2
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.28 ~ 0.33 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Køberen specificerer Si≤0.10%, tabel 2, note A
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.28 ~ 0.33 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | ≤ 0.1 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
En betingelsesgren skal vælges
JaVerifikationsbemærkninger
Sammensætningen i ASTM A29-2012 og originalens navnetilknytning i SAE J404-2009 er kontrolleret særskiltG51300 · SAE J404-2000
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- SAE J404-2000
- Tabellens placering
- Tabel 1 og noter 1–3; anvendelsesområde
- PDF fysisk side
- 1、2
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.28 ~ 0.33 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| Ni | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
Anvendelsesgrænser
Standarden fra måned 6 i 2000, tabel 1, øseanalyse, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser verificeres særskilt efter SAE J409 og udvider ikke direkte tabelværdierne. Note 1: grundstoffer, som hverken er specificeret eller krævet i originaltabellen, begrænses som restindhold Cu/Ni/Cr/Mo, hver ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; udtrykkelige legeringsintervaller har forrang. Indhold af Pb0.15–0.35% kræver særskilt specificering af L-kvalitet og tilføjes ikke automatisk almindelige kvaliteter. Al, Ti, Nb og V skal rapporteres, uanset om de er specificeret; under 0.008% kan rapporteres <0.008%, hvilket er en rapporteringstærskel og ikke en fælles øvre sammensætningsgrænse. Kvaliteter med præfiks E er elektrostål, med øvre grænser for P/S på henholdsvis 0.025%, og holdes adskilt fra almindelige kvaliteter. Gælder bl.a. stålblokke, slabs, plader, valsetråd og varmvalsede/koldbearbejdede stænger; kemi alene garanterer ikke koldstukningsegnethed.
Betingelser for sammensætning
Standarden fra måned 6 i 2000, tabel 1, øseanalyse, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser verificeres særskilt efter SAE J409 og udvider ikke direkte tabelværdierne. Note 1: grundstoffer, som hverken er specificeret eller krævet i originaltabellen, begrænses som restindhold Cu/Ni/Cr/Mo, hver ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; udtrykkelige legeringsintervaller har forrang. Indhold af Pb0.15–0.35% kræver særskilt specificering af L-kvalitet og tilføjes ikke automatisk almindelige kvaliteter. Al, Ti, Nb og V skal rapporteres, uanset om de er specificeret; under 0.008% kan rapporteres <0.008%, hvilket er en rapporteringstærskel og ikke en fælles øvre sammensætningsgrænse. Kvaliteter med præfiks E er elektrostål, med øvre grænser for P/S på henholdsvis 0.025%, og holdes adskilt fra almindelige kvaliteter. Gælder bl.a. stålblokke, slabs, plader, valsetråd og varmvalsede/koldbearbejdede stænger; kemi alene garanterer ikke koldstukningsegnethed.