50B46 — Materialeoplysninger
I alt 6 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 50B46 →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i 50B46?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
50B46 · SAE J404-2009
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- SAE J404-2009
- Tabellens placering
- Table1 og note 1–7
- PDF fysisk side
- 1、3、4
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Standardsammensætning i tabel 1
Aftale mellem parterne om typiske P/S-grænser for fladprodukter
Aftale mellem parterne om typiske P/S-grænser for lange produkter ASTM
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.44 ~ 0.49 |
| Mn | 0.75 ~ 1 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.2 ~ 0.35 |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | 0.2 ~ 0.35 |
| B | 0.0005 ~ 0.003 |
Anvendelsesgrænser
Originalens SAE 50B46 svarer til UNS G50461, og UNS er kun et søgealias. Smelteanalyse wt%; restindhold af Cu≤.35%, Ni≤.25%, Cr≤.20%, Mo≤.06% er ikke specificeret, og udtrykkelige legeringsintervaller har forrang. Standardvalg og aftalebaseret P/S holdes adskilt; produktanalyseafvigelser efter J409 verificeres særskilt. Andre Si-intervaller kræver aftale; Pb-tilsætning kræver L-markering, og Pb indgår ikke i almindelige kvaliteter. Rapporteringspligtige grundstoffer og rapporteringstærskler er hverken fælles indholdskrav eller nulindhold. Sammensætningen alene dokumenterer hverken egnethed til koldstukning eller leveringsmulighed. Note 3: borinterval .0005–.003%.
Betingelser for sammensætning
Originalens SAE 50B46 svarer til UNS G50461, og UNS er kun et søgealias. Smelteanalyse wt%; restindhold af Cu≤.35%, Ni≤.25%, Cr≤.20%, Mo≤.06% er ikke specificeret, og udtrykkelige legeringsintervaller har forrang. Standardvalg og aftalebaseret P/S holdes adskilt; produktanalyseafvigelser efter J409 verificeres særskilt. Andre Si-intervaller kræver aftale; Pb-tilsætning kræver L-markering, og Pb indgår ikke i almindelige kvaliteter. Rapporteringspligtige grundstoffer og rapporteringstærskler er hverken fælles indholdskrav eller nulindhold. Sammensætningen alene dokumenterer hverken egnethed til koldstukning eller leveringsmulighed. Note 3: borinterval .0005–.003%.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Standardsammensætning i tabel 1
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.44 ~ 0.49 |
| Mn | 0.75 ~ 1 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.2 ~ 0.35 |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | 0.2 ~ 0.35 |
| B | 0.0005 ~ 0.003 |
Aftale mellem parterne om typiske P/S-grænser for fladprodukter
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.44 ~ 0.49 |
| Mn | 0.75 ~ 1 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.2 ~ 0.35 |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | 0.2 ~ 0.35 |
| B | 0.0005 ~ 0.003 |
Aftale mellem parterne om typiske P/S-grænser for lange produkter ASTM
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.44 ~ 0.49 |
| Mn | 0.75 ~ 1 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.2 ~ 0.35 |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | 0.2 ~ 0.35 |
| B | 0.0005 ~ 0.003 |
En betingelsesgren skal vælges
JaVerifikationsbemærkninger
Alle kolonner i PDF3, tabel 1 og fodnote PDF4 er visuelt kontrolleret50B46 · ASTM A29/A29M-2012
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ASTM A29/A29M-2012
- Tabellens placering
- Tabel 2, noter 1–4 og fodnoter A–C
- PDF fysisk side
- 1、5、6
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Intervallet for Si angivet i tabel 2
Køberen specificerer Si≤0.10%, note A
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.44 ~ 0.49 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cr | 0.2 ~ 0.35 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Smeltens kemiske sammensætning, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser følger særskilt tabel 6 og lægges ikke til smeltegrænserne. Tabel 2, note 1: Cu/Ni/Cr/Mo uden specificeret legeringsinterval tillades hver ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; udtrykkelige legeringsintervaller har forrang. Note A: køberen kan specificere Si≤0.10% som en anden betingelse end tabellens Si-interval, uden foreningsmængde. Note 4: kun ved særskilt specificeret blyholdigt L-stål er Pb 0.15–0.35%; almindelige kvaliteter får ikke automatisk tilføjet Pb. Standarden angiver generelle krav til varmbearbejdede stænger; kemi alene begrunder ikke tilsagn om koldstukningsegnethed eller levering. Note C beskriver forventet B-indhold 0.0005–0.003%; når almindelig Ti-tilsætning ikke tillades, kan B forventes højst 0.005%. Dette er originalens forventningsbeskrivelse, ikke et fælles obligatorisk interval for alle leverancer; uden valgte kontraktbetingelser tilføjes ingen fast B-grænse.
Betingelser for sammensætning
Smeltens kemiske sammensætning, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser følger særskilt tabel 6 og lægges ikke til smeltegrænserne. Tabel 2, note 1: Cu/Ni/Cr/Mo uden specificeret legeringsinterval tillades hver ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; udtrykkelige legeringsintervaller har forrang. Note A: køberen kan specificere Si≤0.10% som en anden betingelse end tabellens Si-interval, uden foreningsmængde. Note 4: kun ved særskilt specificeret blyholdigt L-stål er Pb 0.15–0.35%; almindelige kvaliteter får ikke automatisk tilføjet Pb. Standarden angiver generelle krav til varmbearbejdede stænger; kemi alene begrunder ikke tilsagn om koldstukningsegnethed eller levering. Note C beskriver forventet B-indhold 0.0005–0.003%; når almindelig Ti-tilsætning ikke tillades, kan B forventes højst 0.005%. Dette er originalens forventningsbeskrivelse, ikke et fælles obligatorisk interval for alle leverancer; uden valgte kontraktbetingelser tilføjes ingen fast B-grænse.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Intervallet for Si angivet i tabel 2
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.44 ~ 0.49 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cr | 0.2 ~ 0.35 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Køberen specificerer Si≤0.10%, note A
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.44 ~ 0.49 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | ≤ 0.1 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.2 ~ 0.35 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
En betingelsesgren skal vælges
JaVerifikationsbemærkninger
Tabel 2 og fodnoterne i den officielle 2012-originaltekst er verificeret; Si og relevante indkøbsbetingelser skal vælges.50B46 · SAE J404-2000
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Borstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- SAE J404-2000
- Tabellens placering
- Tabel 1 og noter 1–3; anvendelsesområde
- PDF fysisk side
- 1、2
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.44 ~ 0.49 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| B | 0.0005 ~ 0.003 |
Anvendelsesgrænser
Standarden fra måned 6 i 2000, tabel 1, øseanalyse, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser verificeres særskilt efter SAE J409 og udvider ikke direkte tabelværdierne. Note 1: grundstoffer, som hverken er specificeret eller krævet i originaltabellen, begrænses som restindhold Cu/Ni/Cr/Mo, hver ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; udtrykkelige legeringsintervaller har forrang. Indhold af Pb0.15–0.35% kræver særskilt specificering af L-kvalitet og tilføjes ikke automatisk almindelige kvaliteter. Al, Ti, Nb og V skal rapporteres, uanset om de er specificeret; under 0.008% kan rapporteres <0.008%, hvilket er en rapporteringstærskel og ikke en fælles øvre sammensætningsgrænse. Kvaliteter med præfiks E er elektrostål, med øvre grænser for P/S på henholdsvis 0.025%, og holdes adskilt fra almindelige kvaliteter. Gælder bl.a. stålblokke, slabs, plader, valsetråd og varmvalsede/koldbearbejdede stænger; kemi alene garanterer ikke koldstukningsegnethed. Feltet Ni/Cr for 50B46 er tvivlsomt; de pågældende talværdier er ikke bekræftet og anvendes ikke til fuldstændig vurdering af sammensætningen.
Betingelser for sammensætning
Standarden fra måned 6 i 2000, tabel 1, øseanalyse, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser verificeres særskilt efter SAE J409 og udvider ikke direkte tabelværdierne. Note 1: grundstoffer, som hverken er specificeret eller krævet i originaltabellen, begrænses som restindhold Cu/Ni/Cr/Mo, hver ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; udtrykkelige legeringsintervaller har forrang. Indhold af Pb0.15–0.35% kræver særskilt specificering af L-kvalitet og tilføjes ikke automatisk almindelige kvaliteter. Al, Ti, Nb og V skal rapporteres, uanset om de er specificeret; under 0.008% kan rapporteres <0.008%, hvilket er en rapporteringstærskel og ikke en fælles øvre sammensætningsgrænse. Kvaliteter med præfiks E er elektrostål, med øvre grænser for P/S på henholdsvis 0.025%, og holdes adskilt fra almindelige kvaliteter. Gælder bl.a. stålblokke, slabs, plader, valsetråd og varmvalsede/koldbearbejdede stænger; kemi alene garanterer ikke koldstukningsegnethed. Feltet Ni/Cr for 50B46 er tvivlsomt; de pågældende talværdier er ikke bekræftet og anvendes ikke til fuldstændig vurdering af sammensætningen.
Verifikationsbemærkninger
Originaltabellens rækker og fodnoter i 2000 er verificeret; tvivl om 50B46 er angivet særskilt, og ikke alle værdier er bekræftetTvivl og forskelle i kilderne
- Grundstof
- Ni/Cr
- Observation af originalteksten
- I den scannede tabel 1 står 0.20–0.35 i Ni-kolonnen, mens Cr-kolonnen har en tankestreg; mulig kolonne-/trykfejl i originaltabellen.
- Behandlingskrav
- Originalens tvivl bevares; Ni/Cr udfyldes ikke med en bekræftet talværdi eller omplaceres ud fra erfaring; en uafhængig officiel originaltekst eller rettelse skal bekræfte forholdet.
50B46 · Nippon Steels valsetrådskatalog EXE203 2008.3 / SAE J404 JUN.2000
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Valsetråd
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- Cat. No. EXE203 2008.3 PDF; omslagets ophavsret 2008
- Dokumenttitel
- Nippon Steel Wire Rods
- Tabellens placering
- Trykt side 12, tabelindeks 0
- PDF fysisk side
- 8
- Enhed
- Massefraktion (%)
- Analysetype
- Smelteanalyse (originaltabellen angiver øseanalyse)
- Producent
- NIPPON STEEL CORPORATION / Nippon Steel
Reference for kulstofækvivalent
Estimat ud fra producentens dokumenterede interval, ikke garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.44 ~ 0.49 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cr | 0.2 ~ 0.35 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
| B | 0.0005 ~ 0.003 |
Anvendelsesgrænser
Nippon Steels valsetrådskatalog EXE203 2008.3, historisk materiale, PDF, side 8/trykt side 12, SAE J404 JUN.2000. Smelteanalyse (originaltabellens Ladle). Oplysninger om producentens sortiment, ikke standardgarantier eller faktiske smeltepartianalyser, og ingen dokumentation for virksomhedens levering. Betingelse: notens restindhold af Cu≤0.35, Ni≤0.25, Cr≤0.20 og Mo≤0.06 gælder kun felter uden specificering som hovedbestanddele; B for stjernemærket 50B46/51B60 er 0.0005–0.0030%.
Betingelser for sammensætning
Originalkatalog, massefraktion %, historiske producentoplysninger fra 2008.3; citerede standardnavne og udgaver følger originalen og betyder ikke, at disse officielle standardtekster er indhentet og verificeret. / Streger eller tomme felter betyder ikke 0; denne batch kontrollerer kun kemi, mens mekaniske krav og faktisk levering kontrolleres særskilt efter betingelserne. / Tabelnotens restindhold Cu≤0.35, Ni≤0.25, Cr≤0.20, Mo≤0.06 gælder kun kolonner uden specifikation som hovedbestanddel; B for stjernemærket 50B46/51B60 er 0.0005–0.0030%.
Verifikationsbemærkninger
Grupperede tabeller er fuldt udfoldet og kontrolleret mod originalbilleder og noter; almindelige grundstoffer, restelementer og betingede grundstoffer holdes adskilt; ufuldstændige suffikstabeller for basisstål er udelukket.50B46 · China Steel Corporations katalog over stangstål og valsetråd 2014-C1 / 7.1.16 SAE legeret stål (udgave ikke angivet)
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Stænger og valsetråd
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- CAT.NO.3-BD-01-2014-C1 (udtrykkeligt angivet på bagsiden)
- Dokumenttitel
- Produkthåndbog for stangstål og valsetråd Bars & Wire Rods
- Tabellens placering
- 7.1.16 SAE legeret stål (udgave ikke angivet)
- PDF fysisk side
- 23
- Enhed
- Massefraktion (%)
- Analysetype
- Analysetypen er ikke udtrykkeligt angivet i denne tabel i det oprindelige katalog
- Producent
- CHINA STEEL CORPORATION / China Steel Corporation (Taiwan)
Reference for kulstofækvivalent
Estimat ud fra producentens dokumenterede interval, ikke garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.44 ~ 0.49 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Ni | 0.2 ~ 0.35 |
| B | 0.0005 ~ 0.003 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
China Steels katalog over stænger og valsetråd CAT.NO.3-BD-01-2014-C1, PDF, side 23/trykt side 21, 7.1.16 SAE legeret stål (udgave ikke angivet). Analysetypen er ikke angivet i denne tabel i originalkataloget. Historiske oplysninger om producentens sortiment, ikke standardgarantier eller faktiske smeltepartianalyser, og ingen dokumentation for virksomhedens levering. Betingelse: øvre restindholdsgrænse for Cu/Ni/Cr/Mo supplerer kun grundstoffer uden krav i hovedtabellen og tilsidesætter ikke hovedlegeringselementernes intervaller.
Betingelser for sammensætning
2014-C1, historisk producentkatalog, stænger/valsetråd; manglende årstal for citerede standardudgaver udfyldes ikke fra andre kataloger, og kataloget gøres ikke til officiel standardtekst. / Streger og tomme felter betyder ikke nul; kemidata betyder ikke, at formlen er fuldstændig eller anvendelig; mekaniske krav og levering kontrolleres særskilt. / Øvre grænser for restindhold af Cu/Ni/Cr/Mo tilføjes kun for grundstoffer uden specifikation i hovedtabellen og overskriver ikke hovedlegeringsintervaller.
Verifikationsbemærkninger
Geometrien i flettede celler er genskabt i alle katalogets 28 tabeller uden manglende celler; registreret efter originalbilleder, fortsættelsessider og noter; omstridte betingelser afventer afklaring.50B46 · ASTM A29/A29M-2023
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ASTM A29/A29M-2023
- Tabellens placering
- Tabel 2, noter 1–4, fodnoter A–C
- PDF fysisk side
- 7
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse (originaltabellens sammensætningsintervaller og grænser)
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Intervallet for Si angivet i tabel 2
Køberen specificerer Si≤0.10%, tabel 2, note A
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.44 ~ 0.49 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cr | 0.2 ~ 0.35 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
ASTM A29/A29M-2023, originalens tabel 2, grundtabellen angiver smelteanalyse, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser bekræftes særskilt efter 4.3 og tabel 6 uden tillæg til smeltegrænserne. Ved bestilling af 4.1.1 efter tabellens kvaliteter skal de tilsvarende smeltegrænser opfyldes; anden bestillingssammensætning aftales særskilt efter 4.1.2 og tabel 3/4 og blandes ikke vilkårligt ind i tabellen. Generelle krav til varmbearbejdet stangmateriale, uden tilsagn om koldstukningsegnethed, levering eller mekaniske egenskaber alene ud fra kemi. Tabel 2, note 1: øvre restindholdsgrænser for Cu/Ni/Cr/Mo uden legeringsinterval er henholdsvis 0.35/0.25/0.20/0.06%; denne rækkes specificerede legeringsinterval har forrang. Tabel 2, note A: køberen kan specificere Si≤0.10% som en særskilt gren fra rækkens Si-interval uden foreningsmængde. Tabel 2, note 4: ved særskilt specificeret blyholdig L-kvalitet gælder Pb0.15–0.35%; ved blytilsætning i øsens støbestrøm kan støbe-/smelteanalyseværdien for bly ikke bestemmes, og blyholdige kvaliteter oprettes eller tilføjes ikke automatisk til almindelige kvaliteter. Tabel 2, note C angiver forventet B 0.0005–0.003%; når almindelig Ti-tilsætning ikke tillades, forventes højst 0.005%. Uden fastlagte kontraktbetingelser fremstilles dette ikke som en fælles obligatorisk B-grænse; uspecificeret B må ikke regnes som nul.
Betingelser for sammensætning
ASTM A29/A29M-2023, originalens tabel 2, grundtabellen angiver smelteanalyse, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser bekræftes særskilt efter 4.3 og tabel 6 uden tillæg til smeltegrænserne. Ved bestilling af 4.1.1 efter tabellens kvaliteter skal de tilsvarende smeltegrænser opfyldes; anden bestillingssammensætning aftales særskilt efter 4.1.2 og tabel 3/4 og blandes ikke vilkårligt ind i tabellen. Generelle krav til varmbearbejdet stangmateriale, uden tilsagn om koldstukningsegnethed, levering eller mekaniske egenskaber alene ud fra kemi. Tabel 2, note 1: øvre restindholdsgrænser for Cu/Ni/Cr/Mo uden legeringsinterval er henholdsvis 0.35/0.25/0.20/0.06%; denne rækkes specificerede legeringsinterval har forrang. Tabel 2, note A: køberen kan specificere Si≤0.10% som en særskilt gren fra rækkens Si-interval uden foreningsmængde. Tabel 2, note 4: ved særskilt specificeret blyholdig L-kvalitet gælder Pb0.15–0.35%; ved blytilsætning i øsens støbestrøm kan støbe-/smelteanalyseværdien for bly ikke bestemmes, og blyholdige kvaliteter oprettes eller tilføjes ikke automatisk til almindelige kvaliteter. Tabel 2, note C angiver forventet B 0.0005–0.003%; når almindelig Ti-tilsætning ikke tillades, forventes højst 0.005%. Uden fastlagte kontraktbetingelser fremstilles dette ikke som en fælles obligatorisk B-grænse; uspecificeret B må ikke regnes som nul.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Intervallet for Si angivet i tabel 2
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.44 ~ 0.49 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cr | 0.2 ~ 0.35 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Køberen specificerer Si≤0.10%, tabel 2, note A
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.44 ~ 0.49 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | ≤ 0.1 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.2 ~ 0.35 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |