50B46 — Materialuppgifter
Antal källposter: 6. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.
Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.
Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för 50B46 →Bedömning av materialbehov
Söker du materialet 50B46?
Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.
Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.
Behåll dina inmatade uppgifter och försök igen senare eller kontakta website@chqwire.net. Skicka inte igen om du redan har fått en bekräftelse.
50B46 · SAE J404-2009
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- SAE J404-2009
- Placering i tabellen
- Tabell1 samt anmärkning 1–7
- Fysisk sida i PDF
- 1、3、4
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Förvald sammansättning enligt tabell 1
Typiska P/S-gränsvärden för platta produkter, att fastställa genom överenskommelse mellan parterna
Vid överenskommelse mellan parterna: typiska P/S-gränser för ASTM-långprodukter
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.44 ~ 0.49 |
| Mn | 0.75 ~ 1 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.2 ~ 0.35 |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
| Ni | 0.2 ~ 0.35 |
| B | 0.0005 ~ 0.003 |
Tillämpningsgränser
Originaltext SAE 50B46 motsvarar UNS G50461; UNS behålls endast som sökalias. Smältanalys wt%; för ej särskilt föreskrivna residualelement gäller Cu≤.35%, Ni≤.25%, Cr≤.20% och Mo≤.06%; uttryckliga legeringsintervall har företräde. Förvalda och överenskomna P/S behålls separat; produktanalysavvikelser enligt J409 ska kontrolleras separat. Övriga Si-intervall kräver överenskommelse; tillsats av Pb kräver L-beteckning; villkoret om Pb-tillsats blandas inte in i vanliga beteckningar. Krav på rapportering av element och rapporteringströsklar innebär inte universella innehållskrav eller nollinnehåll. Sammansättningen i sig bevisar inte lämplighet för kallstukning eller leveransmöjlighet. Fotnot 3, borintervall .0005–.003%.
Villkor för kemisk sammansättning
Originaltext SAE 50B46 motsvarar UNS G50461; UNS behålls endast som sökalias. Smältanalys wt%; för ej särskilt föreskrivna residualelement gäller Cu≤.35%, Ni≤.25%, Cr≤.20% och Mo≤.06%; uttryckliga legeringsintervall har företräde. Förvalda och överenskomna P/S behålls separat; produktanalysavvikelser enligt J409 ska kontrolleras separat. Övriga Si-intervall kräver överenskommelse; tillsats av Pb kräver L-beteckning; villkoret om Pb-tillsats blandas inte in i vanliga beteckningar. Krav på rapportering av element och rapporteringströsklar innebär inte universella innehållskrav eller nollinnehåll. Sammansättningen i sig bevisar inte lämplighet för kallstukning eller leveransmöjlighet. Fotnot 3, borintervall .0005–.003%.
Originalpost för villkorsgren
Förvald sammansättning enligt tabell 1
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.44 ~ 0.49 |
| Mn | 0.75 ~ 1 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.2 ~ 0.35 |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
| Ni | 0.2 ~ 0.35 |
| B | 0.0005 ~ 0.003 |
Typiska P/S-gränsvärden för platta produkter, att fastställa genom överenskommelse mellan parterna
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.44 ~ 0.49 |
| Mn | 0.75 ~ 1 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.2 ~ 0.35 |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
| Ni | 0.2 ~ 0.35 |
| B | 0.0005 ~ 0.003 |
Vid överenskommelse mellan parterna: typiska P/S-gränser för ASTM-långprodukter
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.44 ~ 0.49 |
| Mn | 0.75 ~ 1 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.2 ~ 0.35 |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
| Ni | 0.2 ~ 0.35 |
| B | 0.0005 ~ 0.003 |
En villkorsgren måste väljas
JaVerifieringsanmärkning
Samtliga kolumner i tabell 1 på PDF-sida 3 och fotnoter på PDF-sida 4 visuellt kontrollerade.50B46 · ASTM A29/A29M-2012
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- ASTM A29/A29M-2012
- Placering i tabellen
- Tabell 2, anmärkningar 1–4 och fotnoter A–C
- Fysisk sida i PDF
- 1、5、6
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Intervall för Si enligt tabell 2
Köparen specificerar Si≤0.10%, fotnot A
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.44 ~ 0.49 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cr | 0.2 ~ 0.35 |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Smältanalysens kemiska sammansättning i massandelar wt%; avvikelser vid produktanalys följer separat tabell 6 och läggs inte till smältanalysens gränser. Anmärkning 1 till tabell 2: där inga legeringsintervall anges för Cu/Ni/Cr/Mo medges respektive ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; uttryckliga legeringsintervall har företräde. Anmärkning A: köparen får specificera Si≤0.10%; detta och tabellens Si-intervall är olika villkor och slås inte samman till en union. Anmärkning 4: Pb är 0.15–0.35% endast för separat specificerat blyhaltigt L-stål. Pb läggs inte automatiskt till vanliga stålsorter. Standarden anger allmänna krav för varmbearbetad stång; kemisk sammansättning ensam kan inte ligga till grund för ett löfte om lämplighet för kallstukning eller leverans. Anmärkning C anger förväntad B-halt 0.0005–0.003%; om den vanliga Ti-tillsatsen inte tillåts kan B förväntas upp till 0.005%. Detta är originalets beskrivning av förväntat innehåll, inget konstruerat gemensamt obligatoriskt intervall för alla leveranser. Utan valt konkret avtalsvillkor läggs ingen fast B-gräns till.
Villkor för kemisk sammansättning
Smältanalysens kemiska sammansättning i massandelar wt%; avvikelser vid produktanalys följer separat tabell 6 och läggs inte till smältanalysens gränser. Anmärkning 1 till tabell 2: där inga legeringsintervall anges för Cu/Ni/Cr/Mo medges respektive ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; uttryckliga legeringsintervall har företräde. Anmärkning A: köparen får specificera Si≤0.10%; detta och tabellens Si-intervall är olika villkor och slås inte samman till en union. Anmärkning 4: Pb är 0.15–0.35% endast för separat specificerat blyhaltigt L-stål. Pb läggs inte automatiskt till vanliga stålsorter. Standarden anger allmänna krav för varmbearbetad stång; kemisk sammansättning ensam kan inte ligga till grund för ett löfte om lämplighet för kallstukning eller leverans. Anmärkning C anger förväntad B-halt 0.0005–0.003%; om den vanliga Ti-tillsatsen inte tillåts kan B förväntas upp till 0.005%. Detta är originalets beskrivning av förväntat innehåll, inget konstruerat gemensamt obligatoriskt intervall för alla leveranser. Utan valt konkret avtalsvillkor läggs ingen fast B-gräns till.
Originalpost för villkorsgren
Intervall för Si enligt tabell 2
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.44 ~ 0.49 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cr | 0.2 ~ 0.35 |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Köparen specificerar Si≤0.10%, fotnot A
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.44 ~ 0.49 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Si | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.2 ~ 0.35 |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
En villkorsgren måste väljas
JaVerifieringsanmärkning
Tabell 2 och fotnoter i officiellt original från 2012 har kontrollerats; Si samt tillämpliga inköpsvillkor måste väljas.50B46 · SAE J404-2000
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Borstål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- SAE J404-2000
- Placering i tabellen
- Tabell 1 och noter 1–3; tillämpningsområde
- Fysisk sida i PDF
- 1、2
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.44 ~ 0.49 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| B | 0.0005 ~ 0.003 |
Tillämpningsgränser
Standard daterad 2000-6, tabell 1, skänkanalys i massandelar wt%; avvikelser vid produktanalys kontrolleras separat enligt SAE J409 och utvidgar inte direkt tabellvärdena. Anmärkning 1: grundämnen som varken specificeras eller krävs i originaltabellen följer resthaltsgränserna Cu/Ni/Cr/Mo respektive ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; uttryckliga legeringsintervall har företräde. Pb0.15–0.35% kräver separat specificerad L-beteckning; Pb läggs inte automatiskt till vanliga stålsorter. Al, Ti, Nb och V ska rapporteras oavsett om de specificerats; vid halter under 0.008% får <0.008% rapporteras. Detta är en rapporteringströskel, ingen gemensam övre sammansättningsgräns. E-prefix anger stål från ljusbågsugn, med övre P/S-gränser vardera 0.025%, skilt från vanliga beteckningar. Gäller bland annat stångämnen, plattämnen, plåt, valstråd och varmvalsad/kallbearbetad stång; kemisk sammansättning ensam garanterar inte lämplighet för kallstukning. Ni/Cr-kolumnerna för 50B46 är tveksamma. Berörda värden är inte bekräftade och används inte för fullständig sammansättningsbedömning.
Villkor för kemisk sammansättning
Standard daterad 2000-6, tabell 1, skänkanalys i massandelar wt%; avvikelser vid produktanalys kontrolleras separat enligt SAE J409 och utvidgar inte direkt tabellvärdena. Anmärkning 1: grundämnen som varken specificeras eller krävs i originaltabellen följer resthaltsgränserna Cu/Ni/Cr/Mo respektive ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; uttryckliga legeringsintervall har företräde. Pb0.15–0.35% kräver separat specificerad L-beteckning; Pb läggs inte automatiskt till vanliga stålsorter. Al, Ti, Nb och V ska rapporteras oavsett om de specificerats; vid halter under 0.008% får <0.008% rapporteras. Detta är en rapporteringströskel, ingen gemensam övre sammansättningsgräns. E-prefix anger stål från ljusbågsugn, med övre P/S-gränser vardera 0.025%, skilt från vanliga beteckningar. Gäller bland annat stångämnen, plattämnen, plåt, valstråd och varmvalsad/kallbearbetad stång; kemisk sammansättning ensam garanterar inte lämplighet för kallstukning. Ni/Cr-kolumnerna för 50B46 är tveksamma. Berörda värden är inte bekräftade och används inte för fullständig sammansättningsbedömning.
Verifieringsanmärkning
Originaltabellens rader och fotnoter från 2000 har kontrollerats; frågan gällande 50B46 är listad separat, och inte alla värden är bekräftade.Källosäkerheter och skillnader
- Grundämne
- Ni/Cr
- Iakttagelser i originaltexten
- I den skannade tabell 1 står 0.20–0.35 i Ni-kolumnen; Cr-kolumnen visar ett streck. Ett kolumn- eller tryckfel i originaltabellen misstänks.
- Behandlingskrav
- Originalets oklarhet behålls. Ni/Cr fylls inte i som bekräftade värden och flyttas inte mellan kolumner utifrån erfarenhet. Bekräftelse krävs från ett oberoende officiellt original eller en rättelse.
50B46 · Nippon Steels valstrådskatalog EXE203 2008.3 / SAE J404 JUN.2000
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Valstråd
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- Cat. No. EXE203 2008.3 PDF; upphovsrätt på omslag 2008
- Dokumenttitel
- Valstråd från Nippon Steel
- Placering i tabellen
- Tryckt sida 12, tabellindex 0
- Fysisk sida i PDF
- 8
- Enhet
- Massfraktion (%)
- Analystyp
- Smältanalys (skänkanalys i originaltabellen)
- Tillverkare
- NIPPON STEEL CORPORATION / Nippon Steel
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.44 ~ 0.49 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cr | 0.2 ~ 0.35 |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
| B | 0.0005 ~ 0.003 |
Tillämpningsgränser
Nippon Steels valstrådskatalog EXE203 2008.3, historiskt material, PDF-sida 8/tryckt sida 12, SAE J404 JUN.2000. Smältanalys (Ladle i originaltabellen). Intervalluppgifter från tillverkaren, inte standardgarantier eller uppmätta värden för en smälta eller ett parti; de innebär inte att vårt företag levererar materialet. Villkor: tabellanmärkningens resthalter Cu≤0.35, Ni≤0.25, Cr≤0.20 och Mo≤0.06 gäller endast kolumner där grundämnet inte har specificerats som huvudbeståndsdel. För de asteriskmarkerade 50B46/51B60 är B 0.0005–0.0030%.
Villkor för kemisk sammansättning
Originalkatalogen anger massfraktion %, historiskt tillverkarunderlag 2008.3. Refererade standardnamn och utgåvor återges enligt originalet; det innebär inte att de officiella originalstandarderna har erhållits och verifierats. / Streck och tomma fält betyder inte 0. Endast sammansättning är verifierad i denna grupp; mekaniska egenskaper och faktisk leverans kontrolleras separat efter villkor. / Tabellnotens residualer Cu≤0.35, Ni≤0.25, Cr≤0.20, Mo≤0.06 gäller endast kolumner där elementet inte föreskrivs som huvudbeståndsdel. B för asteriskmarkerade 50B46/51B60 är 0.0005–0.0030%.
Verifieringsanmärkning
Grupperade tabeller har utvecklats i sin helhet och kontrollerats mot originalbilder och anmärkningar. Vanliga element, restelement och villkorade element hålls åtskilda. Tabeller för suffixvarianter utan fullständiga uppgifter om grundstålet är uteslutna.50B46 · China Steel Corporations katalog över stång och valstråd 2014-C1 / 7.1.16 SAE legerat stål (utgåvan anges inte)
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Stänger och valstråd
- Förklaring av originalpostens status
- Tillverkarens originaltext har verifierats
- Dokumentutgåva
- CAT.NO.3-BD-01-2014-C1 (uttryckligen angivet på bakre omslaget)
- Dokumenttitel
- Produktkatalog för stänger och valstråd (Bars & Wire Rods)
- Placering i tabellen
- 7.1.16 SAE legeringsstål (utgåva ej angiven)
- Fysisk sida i PDF
- 23
- Enhet
- Massfraktion (%)
- Analystyp
- Analystypen anges inte uttryckligen i denna tabell i originalkatalogen
- Tillverkare
- CHINA STEEL CORPORATION / China Steel Corporation (Taiwan)
Kolekvivalent som referens
Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.44 ~ 0.49 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Ni | 0.2 ~ 0.35 |
| B | 0.0005 ~ 0.003 |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Cr | ≤ 0.2 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
China Steel stång- och trådkatalog CAT.NO.3-BD-01-2014-C1, PDF-sida 23 / tryckt sida 21, 7.1.16 SAE legerade stål (utgåva inte angiven). Analysarten anges inte tydligt i originaltabellen. Historiskt tillverkarunderlag med intervall, varken standardgaranterade värden eller uppmätta smält-/partivärden; innebär inte leverans från vårt företag. Villkor: övre residualgränser för Cu/Ni/Cr/Mo läggs endast till för element som inte föreskrivs i huvudtabellen och ersätter inte huvudlegeringarnas intervall.
Villkor för kemisk sammansättning
Historisk tillverkarkatalog 2014-C1, stång/tråd. Saknade utgåveår för refererade standarder fylls inte i från andra kataloger, och katalogen uppgraderas inte till officiell originalstandard. / Streck och tomma fält betyder inte noll. Sammansättningsuppgifter innebär inte att en formel är fullständig eller tillämplig; mekaniska egenskaper och leverans kontrolleras separat. / Övre residualgränser för Cu/Ni/Cr/Mo läggs endast till för element som inte föreskrivs i huvudtabellen och ersätter inte huvudlegeringarnas intervall.
Verifieringsanmärkning
Geometrin för sammanslagna celler i katalogens samtliga 28 tabeller har återställts utan saknade celler. Registrering följer originalbilder, fortsättningssidor och anmärkningar; omtvistade villkor avvaktar klarläggande.50B46 · ASTM A29/A29M-2023
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- ASTM A29/A29M-2023
- Placering i tabellen
- Tabell 2, noter 1–4, fotnoter A–C
- Fysisk sida i PDF
- 7
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Analystyp
- Smältanalys (sammansättningsintervall och gränsvärden i originaltabellen)
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Intervall för Si enligt tabell 2
Köparen specificerar Si≤0.10%, Tabell 2 fotnot A
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.44 ~ 0.49 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cr | 0.2 ~ 0.35 |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
ASTM A29/A29M-2023 originaltext Tabell 2, basstabellen anger massandel wt% för smältanalys; produktanalysavvikelser ska bekräftas separat enligt 4.3 och Tabell 6 och läggs inte till smältgränsvärdena. Vid beställning enligt materialbeteckningar i denna tabell enligt 4.1.1 ska motsvarande smältgränsvärden uppfyllas; andra beställda sammansättningar avtalas separat enligt 4.1.2 och Tabell 3/4 och får inte blandas in i denna tabell utan tillåtelse. Allmänna krav för varmbearbetade stänger; kemisk sammansättning ensam utgör ingen utfästelse om lämplighet för kallstukning, leverans eller mekaniska egenskaper. Tabell 2 not 1: Där inget legeringsintervall anges är de övre resthaltsgränserna för Cu/Ni/Cr/Mo 0.35/0.25/0.20/0.06% respektive; legeringsintervall angivna i raden har företräde. Tabell 2 not A: Köparen kan specificera Si≤0.10%, vilket väljs som ett alternativt grenvärde till radens Si-intervall; dessa ska inte kombineras. Tabell 2 not 4: Vid separat specifikation av L-materialbeteckningar med bly är Pb 0.15–0.35%; vid tillsats av bly i skänkstrålen kan blyets gjutanalys/smältanalys inte fastställas; detta skapar inte automatiskt en blyhaltig materialbeteckning eller lägger till bly i vanliga materialbeteckningar. Tabell 2 not C anger förväntat B 0.0005–0.003%; när vanlig Ti-tillsats inte är tillåten är förväntat maxvärde 0.005%. I frånvaro av fastställda kontraktsvillkor får ett enhetligt tvingande B-gränsvärde inte skapas; ej listad B får inte betraktas som noll.
Villkor för kemisk sammansättning
ASTM A29/A29M-2023 originaltext Tabell 2, basstabellen anger massandel wt% för smältanalys; produktanalysavvikelser ska bekräftas separat enligt 4.3 och Tabell 6 och läggs inte till smältgränsvärdena. Vid beställning enligt materialbeteckningar i denna tabell enligt 4.1.1 ska motsvarande smältgränsvärden uppfyllas; andra beställda sammansättningar avtalas separat enligt 4.1.2 och Tabell 3/4 och får inte blandas in i denna tabell utan tillåtelse. Allmänna krav för varmbearbetade stänger; kemisk sammansättning ensam utgör ingen utfästelse om lämplighet för kallstukning, leverans eller mekaniska egenskaper. Tabell 2 not 1: Där inget legeringsintervall anges är de övre resthaltsgränserna för Cu/Ni/Cr/Mo 0.35/0.25/0.20/0.06% respektive; legeringsintervall angivna i raden har företräde. Tabell 2 not A: Köparen kan specificera Si≤0.10%, vilket väljs som ett alternativt grenvärde till radens Si-intervall; dessa ska inte kombineras. Tabell 2 not 4: Vid separat specifikation av L-materialbeteckningar med bly är Pb 0.15–0.35%; vid tillsats av bly i skänkstrålen kan blyets gjutanalys/smältanalys inte fastställas; detta skapar inte automatiskt en blyhaltig materialbeteckning eller lägger till bly i vanliga materialbeteckningar. Tabell 2 not C anger förväntat B 0.0005–0.003%; när vanlig Ti-tillsats inte är tillåten är förväntat maxvärde 0.005%. I frånvaro av fastställda kontraktsvillkor får ett enhetligt tvingande B-gränsvärde inte skapas; ej listad B får inte betraktas som noll.
Originalpost för villkorsgren
Intervall för Si enligt tabell 2
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.44 ~ 0.49 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cr | 0.2 ~ 0.35 |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |
Köparen specificerar Si≤0.10%, Tabell 2 fotnot A
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.44 ~ 0.49 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| Si | ≤ 0.1 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.2 ~ 0.35 |
| Cu | ≤ 0.35 (undre gräns anges inte) |
| Ni | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Mo | ≤ 0.06 (undre gräns anges inte) |