46CR2 — Materialeoplysninger
I alt 8 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 46CR2 →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i 46CR2?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
46Cr2 · EN 10263
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Valsetråd til trækning
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Referencepost transskriberet fra standarden
- Standardudgave
- BS EN 10263-4:2017
- Tabellens placering
- Tabel 3
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.42 ~ 0.5 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Smelteanalyse; fodnoter og aftalemuligheder findes på originalsiden; uspecificerede intervaller betyder ikke nul. Originaludgaven 2017 har erstattet den tidligere midlertidige 2001-udtrækning. Hjemmesiden angiver ingen udgave; der vises efter denne posts kildeudgave, hvilket ikke dokumenterer kontraktmæssig anvendelighed.
Verifikationsbemærkninger
Standardkilde: BS EN 10263-4:2017 · Table 3Se det tilhørende produkt →46Cr2 · ISO 4954
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Valsetråd til koldstukning
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Referencepost transskriberet fra standarden
- Standardudgave
- ISO 4954:2018
- Tabellens placering
- Tabel C.2
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
Kemikilder og anvendelsesområde
Nedenstående referencekemi følger de opførte standardudgaver og er ikke målte smelte-/partidata; ordrens gældende standard, råmaterialekrav og færdigproduktkrav skal bekræftes særskilt.
Kilde: ISO 4954:2018 · Tabel C.2 · 46Cr2 · p.41
| Grundstof | Massefraktion / % |
|---|---|
| C | 0.42–0.5 |
| Si | ≤0.3 |
| Mn | 0.5–0.8 |
| P | ≤0.025 |
| S | ≤0.025 |
| Cr | 0.4–0.6 |
| Cu | ≤0.25 |
Enkeltværdier er maksimum, medmindre andet er angivet; uspecificerede grundstoffer og tomme felter antages ikke at være nul. Alternative grænser, valgfrie tilsætninger og analysetolerancer kræver relevante tabelnoter og bestillingsaftale. Denne referencetabel erstatter ikke hele standarden.
Anvendelsesgrænser
ISO 4954:2018; smelteanalyse, massefraktion %; værdier uden angivet interval er øvre grænser; komplette noter under tabellen findes i sidens originaltekst. Hjemmesiden angiver ingen udgave; der vises efter denne posts kildeudgave, hvilket ikke dokumenterer kontraktmæssig anvendelighed.
Verifikationsbemærkninger
Standardkilde: ISO 4954:2018 · Table C.2Se det tilhørende produkt →46Cr2 · ISO 4954-2018
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Stål til hærdning og anløbning
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ISO 4954:2018
- Tabellens placering
- Tabel C.2
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.42 ~ 0.5 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
ISO 4954:2018, tabel C.2 angiver smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og tankestreger er ikke nul. Produktanalyseafvigelser angives særskilt i standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte sammensætningsintervallet for smelteanalyse. Al0.020–0.050% kan vælges for at forbedre koldstukningsegenskaberne og er ikke en generel obligatorisk nedre grænse. Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyntagen til hærdbarheden; ved krav til hærdbarhed tillader standarden begrænsede afvigelser, undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst 0.01%; øvrige betingelser fremgår af tabel 2. For C kan et interval med bredde 0.04% aftales; det erstatter ikke som standard det tabulerede interval.
Betingelser for sammensætning
ISO 4954:2018, tabel C.2 angiver smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og tankestreger er ikke nul. / Produktanalyseafvigelser angives særskilt i standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte smelteanalysens sammensætningsinterval. / Al0.020–0.050% kan vælges for at forbedre koldstukningsegenskaberne og er ikke en generel obligatorisk nedre grænse. / Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyntagen til hærdbarheden; ved hærdbarhedskrav tillader standarden begrænsede afvigelser, undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst 0.01%; øvrige betingelser fremgår af tabel 2. / For C kan et interval med bredde 0.04% aftales; det erstatter ikke som standard det tabulerede interval.
Verifikationsbemærkninger
Tabel C.2 og fodnoterne i standardens originaltekst er kontrolleret46Cr2 · EN 10263-4-2017
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- EN 10263-4-2017
- Tabellens placering
- Tabel 3 og noter
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Tabelangivet standard-smeltesammensætning, uden valg af valgfri Al-tilsætning
Note 3: valgfri tilsætning af Al 0.020–0.050% til forbedring af koldstukningsegenskaber
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.42 ~ 0.5 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
Anvendelsesgrænser
EN10263-4:2017, tabel 3, smelteanalyse, massefraktion %. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med 0 og må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen. Note 2 tillader specificerede mindre afvigelser ved hærdbarhedskrav, dog ikke for P/S; standardintervallerne udvides ikke her, og konkrete hærdbarhedsbetingelser i ordren skal inddrages. Den valgfrie Al0.020–0.050% i note 3 angives særskilt og er ikke obligatorisk aluminiumindhold som standard. Mekaniske egenskaber og leveringstilstand verificeres særskilt; standardens omfang garanterer ikke formning af vilkårlige komponenter. Note a tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til virkningen på hærdbarhed og andre egenskaber; uden konkret aftalt interval udfyldes intet vilkårligt. Note b tillader aftale om et C-interval med bredde 0.04%; eksemplet .33–.37 er ikke et fælles interval for alle kvaliteter.
Betingelser for sammensætning
EN10263-4:2017, tabel 3, smelteanalyse, massefraktion %. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med 0 og må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen. Note 2 tillader specificerede mindre afvigelser ved hærdbarhedskrav, dog ikke for P/S; standardintervallerne udvides ikke her, og konkrete hærdbarhedsbetingelser i ordren skal inddrages. Den valgfrie Al0.020–0.050% i note 3 angives særskilt og er ikke obligatorisk aluminiumindhold som standard. Mekaniske egenskaber og leveringstilstand verificeres særskilt; standardens omfang garanterer ikke formning af vilkårlige komponenter. Note a tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til virkningen på hærdbarhed og andre egenskaber; uden konkret aftalt interval udfyldes intet vilkårligt. Note b tillader aftale om et C-interval med bredde 0.04%; eksemplet .33–.37 er ikke et fælles interval for alle kvaliteter.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Tabelangivet standard-smeltesammensætning, uden valg af valgfri Al-tilsætning
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.42 ~ 0.5 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
Note 3: valgfri tilsætning af Al 0.020–0.050% til forbedring af koldstukningsegenskaber
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.42 ~ 0.5 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Al | 0.02 ~ 0.05 |
En betingelsesgren skal vælges
JaVerifikationsbemærkninger
Tabel 3/4 og fodnoterne i den engelske originaltekst er visuelt kontrolleret46Cr2 · DIN EN 10263-4-2002
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- DIN EN 10263-4-2002
- Tabellens placering
- Tabel 2
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.42 ~ 0.5 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
Anvendelsesgrænser
DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001, og omslaget angiver udgaveforholdet udtrykkeligt; smelteanalyse, massefraktion %. Den ældre tabel 2/3 har ikke 2017-noten om valgfri Al-tilsætning; nyere betingelser anvendes ikke. Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres de tabelangivne standardværdier ikke. Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til påvirkning af egenskaber/hærdbarhed; intet interval udfyldes uden konkret angivelse. Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at gennemføre smeltningen; restelementer kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav, undtagen P/S; standardintervallet for sammensætning er ikke udvidet her. Mekaniske krav, levering og hærdbarhed verificeres særskilt, og formningsegnethed for konkrete komponenter bekræftes særskilt.
Betingelser for sammensætning
DIN EN10263-4:2002-02 overtager EN10263-4:2001 med udgaveforholdet udtrykkeligt angivet på forsiden; smelteanalyse, massefraktion %. / Den tidligere tabel 2/3 har ikke noten om valgfri tilsætning af Al fra 2017; nyere betingelser anvendes ikke. / Tabel 2, note c tillader aftale om kulstofinterval med bredde .04%; uden konkret aftale ændres tabellens standardværdier ikke. / Tabel 2, note d og tabel 3, note c tillader aftale om lavere Si under hensyntagen til egenskaber/hærdbarhed; uden konkret interval udfyldes intet vilkårligt. / Uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; tabel 2, note a forbyder bevidst tilsætning uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; restindhold kan forekomme, men må ikke påvirke egenskaberne negativt. / Tabel 2, note b tillader specificerede afvigelser ved hærdbarhedskrav undtagen P/S; standardintervallerne udvides ikke her. / Mekaniske egenskaber, levering og hærdbarhedskrav verificeres særskilt, ligesom formningsegnethed for en konkret komponent.
Verifikationsbemærkninger
Tabel 2/3 og fodnoterne i den ældre udgave er visuelt kontrolleret; lighed med nyere udgaver antages ikke46Cr2 · DIN EN 10083-3-2007
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- DIN EN 10083-3-2007
- Tabellens placering
- Table3 og note a–c
- PDF fysisk side
- 1、18
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.42 ~ 0.5 |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Sammensætningen bygger på EN10083-3:2006, tabel 3 i den officielle engelske tekst DIN EN10083-3:2007-01, smelteanalyse wt%. Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen og sikre bors hærdbarhedsvirkning; uspecificeret regnes ikke som nul. Note b tillader mindre afvigelser ved krav til hærdbarhed eller mekaniske egenskaber efter hærdning og anløbning, undtagen C/P/S; øvrige afvigelser må ikke overstige tabel 4; smelteanalysens standardintervaller udvides ikke. Note c for ikke-borlegeret stål tillader efter krav levering med forbedret spåntagning, svovl omkring 0.10% og forhøjet øvre Mn-grænse med 0.15%; den omtrentlige værdi er ikke en fast standardmaksimumsværdi og kræver konkret forespørgsels-/ordreaftale uden automatisk indblanding i almindelige kvaliteter. Standarden gælder legeret stål til hærdning og anløbning; koldstukningsegnethed, valsetrådslevering, glødning, overflade og dimensioner skal bekræftes særskilt; produkter tilføjes ikke automatisk.
Betingelser for sammensætning
Sammensætningen bygger på EN10083-3:2006, tabel 3 i den officielle engelske tekst DIN EN10083-3:2007-01, smelteanalyse wt%. / Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen og sikre bors hærdbarhedsvirkning; uspecificeret regnes ikke som nul. / Note b tillader mindre afvigelser ved krav til hærdbarhed eller mekaniske egenskaber efter hærdning og anløbning, undtagen C/P/S; øvrige afvigelser må ikke overstige tabel 4; smelteanalysens standardintervaller udvides ikke. / Note c for ikke-borlegeret stål tillader efter krav levering med forbedret spåntagning, svovl omkring 0.10% og forhøjet øvre Mn-grænse med 0.15%; den omtrentlige værdi er ikke et fast standardmaksimum og kræver konkret forespørgsels-/ordreaftale uden automatisk indblanding i almindelige kvaliteter. / Standarden gælder legeret stål til hærdning og anløbning; koldstukningsegnethed, valsetrådslevering, glødning, overflade og dimensioner skal bekræftes særskilt; produkter tilføjes ikke automatisk.
Verifikationsbemærkninger
Officielt engelsk originalomslag, alle 28 kvaliteter i tabel 3 og note a–c er visuelt kontrolleretTilladte produktanalyseafvigelser (må ikke indarbejdes i smelteanalysens interval)
DIN EN10083-3:2007-01 (anvender EN10083-3:2006) · tabel 4 og note a/b, 7.1.2.2; bestilt produktanalyse efter A.5 · side PDF 11, 19, 55 · massefraktion wt%; afvigelser angives som procentpoint af masseprocenten
Standardens fulde afvigelsestabel, kun for grundstoffer specificeret i denne kvalitets originaltabel og de relevante indholds-/svovlintervalbetingelser; udvider ikke smeltesammensætning, kulstofækvivalent eller omvendt søgeområde.
| Grundstof | Specificeret maksimalt indhold ved smelteanalyse wt% | Negativ afvigelse i procentpoint | Positiv afvigelse i procentpoint | Anvendelsesbetingelser |
|---|---|---|---|---|
| C | ≤0.55 | -0.02 | +0.02 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Si | ≤0.40 | Originaltabellen angiver ingen negativ afvigelse | +0.03 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Mn | ≤1.00 | -0.04 | +0.04 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Mn | >1.00≤1.70 | -0.05 | +0.05 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| P | ≤0.025 | Originaltabellen angiver ingen negativ afvigelse | +0.005 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| S | ≤0.040 | Originaltabellen angiver ingen negativ afvigelse | +0.005 | Kun øvre svovlgrænse specificeret, uden anvendelse af det fulde 0.020–0.040%-interval i note b |
| Cr | ≤2.00 | -0.05 | +0.05 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Cr | >2.00≤2.20 | -0.1 | +0.1 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Mo | ≤0.30 | -0.03 | +0.03 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Mo | >0.30≤0.60 | -0.04 | +0.04 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Ni | ≤2.00 | -0.05 | +0.05 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| Ni | >2.00≤4.3 | -0.07 | +0.07 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| V | ≤0.25 | -0.02 | +0.02 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| B | ≤0.0050 | -0.0003 | +0.0003 | Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen |
| S | ≤0.040 | -0.005 | +0.005 | Kun når smelteanalysen i tabel 3 udtrykkeligt angiver det fulde S=0.020–0.040%-interval (tabel 4, note b) |
- Tabel 4, note a: ±-afvigelser for samme smelte må kun gå over den øvre eller under den nedre grænse i én retning, aldrig i begge retninger samtidig.
- S normalt kun +0.005; kun for stål, hvor smelteanalysen udtrykkeligt angiver det fulde 0.020–0.040%-interval, tillader note b ±0.005; note b må ikke anvendes alene ud fra maksimalt S-indhold.
- 7.1.2.2 kræver, at produktanalyse specificeres ved bestilling og følger særskilt A.5; uden målte smelte-/partirapporter dokumenterer tabellen ikke det faktiske produkts overensstemmelse.
- A.5: én produktanalyse pr. smelte, kun for grundstoffer specificeret for den pågældende ståltype; prøveudtagning efter EN ISO14284, referenceanalysemetoder ved tvist efter de europæiske standarder i CR10261.
Dette er standardens fulde afvigelsestabel og betyder ikke, at hvert grundstof er specificeret for denne kvalitet; uspecificerede grundstoffer tilføjes ikke på grundlag af tabellen. Symmetriske afvigelser for samme smelte må kun anvendes i én retning, opad eller nedad; asymmetriske Pb-afvigelser forekommer kun i Pb-rækken i EN10087 og må ikke anvendes på andre standarder uden angivet Pb. Smeltesammensætning, kulstofækvivalent eller omvendt søgeområde udvides ikke automatisk.
46Cr2 · DIN 17200-1987
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- DIN 17200-1987-03
- Tabellens placering
- Tabel 2 og fodnoter 1–5; 7.3.1–7.3.2
- PDF fysisk side
- 1、2、15、16、17
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.42 ~ 0.5 |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| S | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Tabel 2, smelteanalyse, massefraktion wt%; Si er øvre grænse, og uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul. Kravene til P/S for serierne C, Ck, Cm bevares særskilt; S0.020–0.035% for kvaliteter med S er et tosidet interval. Note 1: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for smeltningen; faste restelementværdier udledes ikke heraf. Tabel 3 angiver tilladte produktanalyseafvigelser, som ikke er lagt til smeltegrænserne; anvendelige dimensioner og retninger for positive/negative afvigelser kontrolleres særskilt. Varmebehandlingstilstand, hærdbarhed og dimensionsafhængige egenskaber verificeres særskilt; standarden omfatter varmvalset valsetråd, men levering til koldstukning loves ikke alene på grundlag af sammensætningen. Note 2: ved bestilling af begrænsede hærdbarhedsbånd eller egenskaber efter hærdning og anløbning/normalisering kan små sammensætningsafvigelser aftales (undtagen P/S), dog højst efter tabel 3; disse data bevarer grundlaget i tabel 2 uden automatisk lempelse. Note 4: kvaliteter trykt med let skrift er kun til særlige anvendelser; note 5: kun den markerede C-serie kan særskilt bestilles med Pb0.15–0.30%, hvilket ikke indgår i almindelige kvaliteters grundsammensætning. Originalens materialenummer 1.7006; særlig anvendelse i note 4 er ikke markeret.
Betingelser for sammensætning
Tabel 2, smelteanalyse, massefraktion wt%; Si er øvre grænse, og uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul. Kravene til P/S for serierne C, Ck, Cm bevares særskilt; S0.020–0.035% for kvaliteter med S er et tosidet interval. Note 1: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for smeltningen; faste restelementværdier udledes ikke heraf. Tabel 3 angiver tilladte produktanalyseafvigelser, som ikke er lagt til smeltegrænserne; anvendelige dimensioner og retninger for positive/negative afvigelser kontrolleres særskilt. Varmebehandlingstilstand, hærdbarhed og dimensionsafhængige egenskaber verificeres særskilt; standarden omfatter varmvalset valsetråd, men levering til koldstukning loves ikke alene på grundlag af sammensætningen. Note 2: ved bestilling af begrænsede hærdbarhedsbånd eller egenskaber efter hærdning og anløbning/normalisering kan små sammensætningsafvigelser aftales (undtagen P/S), dog højst efter tabel 3; disse data bevarer grundlaget i tabel 2 uden automatisk lempelse. Note 4: kvaliteter trykt med let skrift er kun til særlige anvendelser; note 5: kun den markerede C-serie kan særskilt bestilles med Pb0.15–0.30%, hvilket ikke indgår i almindelige kvaliteters grundsammensætning. Originalens materialenummer 1.7006; særlig anvendelse i note 4 er ikke markeret.
Verifikationsbemærkninger
Hele tabel 2 og fodnoterne i 1987-03 er transskriberet; egenskaber verificeres særskilt46Cr2 · EN 10250-3-1999
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- EN 10250-3-1999
- Tabellens placering
- Table1 og note 1/2; punkt 1, 3.1, 3.2
- PDF fysisk side
- 6、8、9
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.42 ~ 0.5 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
Anvendelsesgrænser
Efter originalteksten til EN10250-3:1999 optaget i BS EN10250-3:2000, tabel 1 og fodnoter, smelteanalyse, massefraktion wt%. Standarden gælder friformsmedede emner, smedede stænger og ringvalsede produkter efter forsmedning af legeret specialstål leveret hærdet og anløbet; den er ikke automatisk en leveringsstandard for valsetråd til koldstukning. Tabel 1, note 1 tillader producenten at tilsætte Al, Ti, V og Nb enkeltvis eller kombineret til kornstyring; der angives ingen nye talintervaller, så nul eller vilkårlige øvre grænser indsættes ikke. Grundstoffer uden angivelse i tabel 1/2 må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen. 3.1 kræver smeltesammensætning efter tabel 1 og henviser til A.7/A.8 i EN10250-1; produktanalysetolerancer i 3.2 følger særskilt tabel 2 og EN10250-1, afsnit 9.2 og udvider ikke direkte smelteanalysens standardinterval. Aktuelt bekræftes kun kemi, sammenhæng mellem kvalitetsbetegnelse/stålnummer og relevante omfangsfodnoter; alle mekaniske egenskaber og den henviste del 1 hævdes ikke fuldt verificeret.
Betingelser for sammensætning
Efter originalteksten til EN10250-3:1999 optaget i BS EN10250-3:2000, tabel 1 og fodnoter, smelteanalyse, massefraktion wt%. Standarden gælder friformsmedede emner, smedede stænger og ringvalsede produkter efter forsmedning af legeret specialstål leveret hærdet og anløbet; den er ikke automatisk en leveringsstandard for valsetråd til koldstukning. Tabel 1, note 1 tillader producenten at tilsætte Al, Ti, V og Nb enkeltvis eller kombineret til kornstyring; der angives ingen nye talintervaller, så nul eller vilkårlige øvre grænser indsættes ikke. Grundstoffer uden angivelse i tabel 1/2 må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen. 3.1 kræver smeltesammensætning efter tabel 1 og henviser til A.7/A.8 i EN10250-1; produktanalysetolerancer i 3.2 følger særskilt tabel 2 og EN10250-1, afsnit 9.2 og udvider ikke direkte smelteanalysens standardinterval. Aktuelt bekræftes kun kemi, sammenhæng mellem kvalitetsbetegnelse/stålnummer og relevante omfangsfodnoter; alle mekaniske egenskaber og den henviste del 1 hævdes ikke fuldt verificeret.