← Tilbage til forrige sideKatalog over materialekvaliteter

34CRS4 — Materialeoplysninger

I alt 5 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.

Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.

Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 34CRS4 →

Vurdering af materialebehov

Leder du efter materiale i 34CRS4?

Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.

Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.

Se produkter og bearbejdningskapacitet

34CrS4 · DIN EN 10083-3-2007

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
DIN EN 10083-3-2007
Tabellens placering
Table3 og note a–c
PDF fysisk side
1、18

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.5800–0.7600 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3750–0.4883 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cu, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4050–0.5200 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.3 ~ 0.37
Mn0.6 ~ 0.9
S0.02 ~ 0.04
Cr0.9 ~ 1.2
Si≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet)
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)

Anvendelsesgrænser

Sammensætningen bygger på EN10083-3:2006, tabel 3 i den officielle engelske tekst DIN EN10083-3:2007-01, smelteanalyse wt%. Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen og sikre bors hærdbarhedsvirkning; uspecificeret regnes ikke som nul. Note b tillader mindre afvigelser ved krav til hærdbarhed eller mekaniske egenskaber efter hærdning og anløbning, undtagen C/P/S; øvrige afvigelser må ikke overstige tabel 4; smelteanalysens standardintervaller udvides ikke. Note c for ikke-borlegeret stål tillader efter krav levering med forbedret spåntagning, svovl omkring 0.10% og forhøjet øvre Mn-grænse med 0.15%; den omtrentlige værdi er ikke en fast standardmaksimumsværdi og kræver konkret forespørgsels-/ordreaftale uden automatisk indblanding i almindelige kvaliteter. Standarden gælder legeret stål til hærdning og anløbning; koldstukningsegnethed, valsetrådslevering, glødning, overflade og dimensioner skal bekræftes særskilt; produkter tilføjes ikke automatisk.

Betingelser for sammensætning

Sammensætningen bygger på EN10083-3:2006, tabel 3 i den officielle engelske tekst DIN EN10083-3:2007-01, smelteanalyse wt%. / Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for at afslutte smeltningen og sikre bors hærdbarhedsvirkning; uspecificeret regnes ikke som nul. / Note b tillader mindre afvigelser ved krav til hærdbarhed eller mekaniske egenskaber efter hærdning og anløbning, undtagen C/P/S; øvrige afvigelser må ikke overstige tabel 4; smelteanalysens standardintervaller udvides ikke. / Note c for ikke-borlegeret stål tillader efter krav levering med forbedret spåntagning, svovl omkring 0.10% og forhøjet øvre Mn-grænse med 0.15%; den omtrentlige værdi er ikke et fast standardmaksimum og kræver konkret forespørgsels-/ordreaftale uden automatisk indblanding i almindelige kvaliteter. / Standarden gælder legeret stål til hærdning og anløbning; koldstukningsegnethed, valsetrådslevering, glødning, overflade og dimensioner skal bekræftes særskilt; produkter tilføjes ikke automatisk.

Verifikationsbemærkninger

Officielt engelsk originalomslag, alle 28 kvaliteter i tabel 3 og note a–c er visuelt kontrolleret

Tilladte produktanalyseafvigelser (må ikke indarbejdes i smelteanalysens interval)

DIN EN10083-3:2007-01 (anvender EN10083-3:2006) · tabel 4 og note a/b, 7.1.2.2; bestilt produktanalyse efter A.5 · side PDF 11, 19, 55 · massefraktion wt%; afvigelser angives som procentpoint af masseprocenten

Standardens fulde afvigelsestabel, kun for grundstoffer specificeret i denne kvalitets originaltabel og de relevante indholds-/svovlintervalbetingelser; udvider ikke smeltesammensætning, kulstofækvivalent eller omvendt søgeområde.

GrundstofSpecificeret maksimalt indhold ved smelteanalyse wt%Negativ afvigelse i procentpointPositiv afvigelse i procentpointAnvendelsesbetingelser
C≤0.55-0.02+0.02Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen
Si≤0.40Originaltabellen angiver ingen negativ afvigelse+0.03Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen
Mn≤1.00-0.04+0.04Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen
Mn>1.00≤1.70-0.05+0.05Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen
P≤0.025Originaltabellen angiver ingen negativ afvigelse+0.005Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen
S≤0.040Originaltabellen angiver ingen negativ afvigelse+0.005Kun øvre svovlgrænse specificeret, uden anvendelse af det fulde 0.020–0.040%-interval i note b
Cr≤2.00-0.05+0.05Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen
Cr>2.00≤2.20-0.1+0.1Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen
Mo≤0.30-0.03+0.03Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen
Mo>0.30≤0.60-0.04+0.04Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen
Ni≤2.00-0.05+0.05Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen
Ni>2.00≤4.3-0.07+0.07Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen
V≤0.25-0.02+0.02Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen
B≤0.0050-0.0003+0.0003Vælg efter kategorien for maksimalt smelteindhold i originaltabellen
S≤0.040-0.005+0.005Kun når smelteanalysen i tabel 3 udtrykkeligt angiver det fulde S=0.020–0.040%-interval (tabel 4, note b)

Dette er standardens fulde afvigelsestabel og betyder ikke, at hvert grundstof er specificeret for denne kvalitet; uspecificerede grundstoffer tilføjes ikke på grundlag af tabellen. Symmetriske afvigelser for samme smelte må kun anvendes i én retning, opad eller nedad; asymmetriske Pb-afvigelser forekommer kun i Pb-rækken i EN10087 og må ikke anvendes på andre standarder uden angivet Pb. Smeltesammensætning, kulstofækvivalent eller omvendt søgeområde udvides ikke automatisk.

34CrS4 · DIN 17200-1987

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialekategori
Legeret stål
Underkategori
Legeret stål
Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
DIN 17200-1987-03
Tabellens placering
Tabel 2 og fodnoter 1–5; 7.3.1–7.3.2
PDF fysisk side
1、2、15、16、17

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.5800–0.7600 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3750–0.4883 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Cu, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4050–0.5200 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.3 ~ 0.37
Mn0.6 ~ 0.9
S0.02 ~ 0.035
Cr0.9 ~ 1.2
Si≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet)
P≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet)

Anvendelsesgrænser

Tabel 2, smelteanalyse, massefraktion wt%; Si er øvre grænse, og uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul. Kravene til P/S for serierne C, Ck, Cm bevares særskilt; S0.020–0.035% for kvaliteter med S er et tosidet interval. Note 1: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for smeltningen; faste restelementværdier udledes ikke heraf. Tabel 3 angiver tilladte produktanalyseafvigelser, som ikke er lagt til smeltegrænserne; anvendelige dimensioner og retninger for positive/negative afvigelser kontrolleres særskilt. Varmebehandlingstilstand, hærdbarhed og dimensionsafhængige egenskaber verificeres særskilt; standarden omfatter varmvalset valsetråd, men levering til koldstukning loves ikke alene på grundlag af sammensætningen. Note 2: ved bestilling af begrænsede hærdbarhedsbånd eller egenskaber efter hærdning og anløbning/normalisering kan små sammensætningsafvigelser aftales (undtagen P/S), dog højst efter tabel 3; disse data bevarer grundlaget i tabel 2 uden automatisk lempelse. Note 4: kvaliteter trykt med let skrift er kun til særlige anvendelser; note 5: kun den markerede C-serie kan særskilt bestilles med Pb0.15–0.30%, hvilket ikke indgår i almindelige kvaliteters grundsammensætning. Originalens materialenummer 1.7037; særlig anvendelse i note 4 er ikke markeret.

Betingelser for sammensætning

Tabel 2, smelteanalyse, massefraktion wt%; Si er øvre grænse, og uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul. Kravene til P/S for serierne C, Ck, Cm bevares særskilt; S0.020–0.035% for kvaliteter med S er et tosidet interval. Note 1: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for smeltningen; faste restelementværdier udledes ikke heraf. Tabel 3 angiver tilladte produktanalyseafvigelser, som ikke er lagt til smeltegrænserne; anvendelige dimensioner og retninger for positive/negative afvigelser kontrolleres særskilt. Varmebehandlingstilstand, hærdbarhed og dimensionsafhængige egenskaber verificeres særskilt; standarden omfatter varmvalset valsetråd, men levering til koldstukning loves ikke alene på grundlag af sammensætningen. Note 2: ved bestilling af begrænsede hærdbarhedsbånd eller egenskaber efter hærdning og anløbning/normalisering kan små sammensætningsafvigelser aftales (undtagen P/S), dog højst efter tabel 3; disse data bevarer grundlaget i tabel 2 uden automatisk lempelse. Note 4: kvaliteter trykt med let skrift er kun til særlige anvendelser; note 5: kun den markerede C-serie kan særskilt bestilles med Pb0.15–0.30%, hvilket ikke indgår i almindelige kvaliteters grundsammensætning. Originalens materialenummer 1.7037; særlig anvendelse i note 4 er ikke markeret.

Verifikationsbemærkninger

Hele tabel 2 og fodnoterne i 1987-03 er transskriberet; egenskaber verificeres særskilt

34CrS4 · EN ISO 683-2-2018

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialekategori
Legeret stål
Underkategori
Legeret stål til hærdning og anløbning
Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
EN ISO 683-2-2018
Tabellens placering
Tabel 3, noter a–d; afsnit 7.1.2; afgrænsning i tabel 4
PDF fysisk side
21
Enhed
Massefraktion (wt%)
Analysetype
Smelteanalyse; ikke produktanalyse

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.5800–0.7867 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3783–0.5083 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4050–0.5400 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.3 ~ 0.37
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S0.02 ~ 0.04
Cu≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.9 ~ 1.2

Anvendelsesgrænser

Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten EN ISO 683-2-2018 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Note d tillader lavere Si, men kræver andre deoxidationsmetoder; originalen angiver intet fælles lavere Si-interval, og aftalebetingelsen erstatter ikke automatisk tabellens 0.10–0.40%. Denne række er en selvstændig S-kvalitet med S0.020–0.040% og sammenlægges ikke med øvre S-grænse for kvaliteter uden S.

Betingelser for sammensætning

Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten EN ISO 683-2-2018 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Note d tillader lavere Si, men kræver andre deoxidationsmetoder; originalen angiver intet fælles lavere Si-interval, og aftalebetingelsen erstatter ikke automatisk tabellens 0.10–0.40%. Denne række er en selvstændig S-kvalitet med S0.020–0.040% og sammenlægges ikke med øvre S-grænse for kvaliteter uden S.

Verifikationsbemærkninger

Alle 25 fysiske rækker og flettede celler i originalbilledets tabel 3 er verificeret; eksisterende selvstændige billedudsnitsresultater for 5 rækker og 40 celler fra samme kilde genbruges, øvrige originalbilleder er transskriberet cellevis; de to udgaver registreres særskilt.

34CrS4 · ISO 683-2-2016

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialekategori
Legeret stål
Underkategori
Legeret stål til hærdning og anløbning
Materialeform
Referencematerialets post
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
ISO 683-2-2016
Tabellens placering
Tabel 3, noter a–d; afsnit 7.1.2; afgrænsning i tabel 4
PDF fysisk side
21
Enhed
Massefraktion (wt%)
Analysetype
Smelteanalyse; ikke produktanalyse

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.5800–0.7867 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, V, Ni CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3783–0.5083 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.4050–0.5400 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler Mo, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.3 ~ 0.37
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S0.02 ~ 0.04
Cu≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.9 ~ 1.2

Anvendelsesgrænser

Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten ISO 683-2-2016 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Note d tillader lavere Si, men kræver andre deoxidationsmetoder; originalen angiver intet fælles lavere Si-interval, og aftalebetingelsen erstatter ikke automatisk tabellens 0.10–0.40%. Denne række er en selvstændig S-kvalitet med S0.020–0.040% og sammenlægges ikke med øvre S-grænse for kvaliteter uden S.

Betingelser for sammensætning

Tabel 3 gælder smelteanalyse (cast), massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser i tabel 4 lægges ikke direkte til de almindelige grænser i tabel 3. Filen er EN ISO 683-2:2018, med uændret overtagelse og vedlagt hovedtekst ISO 683-2:2016; posten bevarer udtrykkeligt identiteten ISO 683-2-2016 og betegnes ikke som ISO 2018-udgaven. Kun kemisk sammensætning i tabel 3 og kildebetingelser verificeres; dette betyder ikke garanteret hærdbarhed, varmebehandling, mekaniske egenskaber, trådleveringstilstand eller koldstukningsproces. Note a vedrører kun smelteanalyseafvigelser ved specificerede hærdbarhedskrav; C-afvigelsen er højst ±0.01%, undtagen P/S, og øvrige grundstoffer efter tabel 4. Den almindelige tabel 3 udvides ikke automatisk, og H/HH/HL sammenlægges ikke med almindelige kvaliteter. Note b tillader forespørgsel om stål med forhøjet S til omkring 0.10% (med styring af sulfidformen) eller tilsætning af Pb til forbedret spåntagning; ved forhøjelse af S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15 procentpoint. Aftalen er ikke et standardkrav, og omtrentlige værdier er ikke præcise automatiske grænser i denne batch; et uspecificeret Pb-interval udfyldes ikke med værdier fra andre standarder. Originalnoten: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at afslutte smeltningen; grundstoffer fra skrot mv. skal styres. Uspecificeret betyder ikke nul. Note d tillader lavere Si, men kræver andre deoxidationsmetoder; originalen angiver intet fælles lavere Si-interval, og aftalebetingelsen erstatter ikke automatisk tabellens 0.10–0.40%. Denne række er en selvstændig S-kvalitet med S0.020–0.040% og sammenlægges ikke med øvre S-grænse for kvaliteter uden S.

Verifikationsbemærkninger

Alle 25 fysiske rækker og flettede celler i originalbilledets tabel 3 er verificeret; eksisterende selvstændige billedudsnitsresultater for 5 rækker og 40 celler fra samme kilde genbruges, øvrige originalbilleder er transskriberet cellevis; de to udgaver registreres særskilt.

34CrS4 · DIN EN 10277:2018-09

Originaltabellen i det informative bilag er verificeret; formel normativ sammensætning og udgave afventer verifikation, kun til reference

Materialekategori
Legeret stål
Underkategori
Legeret stål
Materialeform
Referencematerialets post
Sammensætningens karakter
Smelteanalyse i informativt bilag, kun til reference
Verifikationsstatus
Originaltabellen i det informative bilag er verificeret; formel normativ sammensætning og udgave afventer verifikation
Standardudgave
DIN EN 10277:2018-09
Tabellens placering
Informativt bilag A.4
PDF fysisk side
46
Enhed
Massefraktion wt%
Analysetype
Smelteanalyse (informativ reference)

Reference for kulstofækvivalent

Sammensætningen i standardens informative bilag er kun til reference; formel normativ sammensætning og udgave afventer verifikation; kulstofækvivalent ud fra standardens interval beregnes ikke, og data indgår ikke i omvendt sammensætningssøgning.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.3 ~ 0.37
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet)
S0.02 ~ 0.04
Cr0.9 ~ 1.2
Cu≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet)

Anvendelsesgrænser

Originaltabellen i det informative bilag er verificeret og er kun til reference; hovedtekstens krav i 7.1.2 foreskriver, at sammensætningen fastlægges efter den citerede standard; den formelle normative sammensætning og den gældende udgave afventer stadig verifikation. Må ikke anvendes som leveringsgaranti, grundlag for vurdering ved omvendt sammensætningssøgning eller beregning af kulstofækvivalent ud fra standardens interval.

Betingelser for sammensætning

Originaltabellen i det informative bilag er kontrolleret og kun vejledende; hovedtekstens 7.1.2 kræver fastlæggelse af kemi efter de citerede standarder; officiel normativ kemi og gældende udgaver mangler fortsat verificering. Må ikke anvendes som leveringsgaranti, vurderingsgrundlag for omvendt søgning eller grundlag for kulstofækvivalent fra standardintervaller. / Fodnote b: Forøgelse af S til ca. 0.10% eller tilsætning af Pb kræver forespørgsel; ved forhøjet S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15%, men lempes ikke automatisk. / Fodnote c: Lavere Si kræver andre deoxidationsforanstaltninger. / Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke.

Betingede krav

Verifikationsbemærkninger

Originaltabellen i det informative bilag er verificeret og er kun til reference; hovedtekstens krav i 7.1.2 foreskriver, at sammensætningen fastlægges efter den citerede standard; den formelle normative sammensætning og den gældende udgave afventer stadig verifikation. Må ikke anvendes som leveringsgaranti, grundlag for vurdering ved omvendt sammensætningssøgning eller beregning af kulstofækvivalent ud fra standardens interval.
WhatsApp Teknisk forespørgsel →
Brug af billeder og indhold · Creation Group