28CR4 — Materialeoplysninger
I alt 7 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 28CR4 →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i 28CR4?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
28Cr4 · DIN 17200-1987
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- DIN 17200-1987-03
- Tabellens placering
- Tabel 2 og fodnoter 1–5; 7.3.1–7.3.2
- PDF fysisk side
- 1、2、15、16、17
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.24 ~ 0.31 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| S | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Tabel 2, smelteanalyse, massefraktion wt%; Si er øvre grænse, og uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul. Kravene til P/S for serierne C, Ck, Cm bevares særskilt; S0.020–0.035% for kvaliteter med S er et tosidet interval. Note 1: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for smeltningen; faste restelementværdier udledes ikke heraf. Tabel 3 angiver tilladte produktanalyseafvigelser, som ikke er lagt til smeltegrænserne; anvendelige dimensioner og retninger for positive/negative afvigelser kontrolleres særskilt. Varmebehandlingstilstand, hærdbarhed og dimensionsafhængige egenskaber verificeres særskilt; standarden omfatter varmvalset valsetråd, men levering til koldstukning loves ikke alene på grundlag af sammensætningen. Note 2: ved bestilling af begrænsede hærdbarhedsbånd eller egenskaber efter hærdning og anløbning/normalisering kan små sammensætningsafvigelser aftales (undtagen P/S), dog højst efter tabel 3; disse data bevarer grundlaget i tabel 2 uden automatisk lempelse. Note 4: kvaliteter trykt med let skrift er kun til særlige anvendelser; note 5: kun den markerede C-serie kan særskilt bestilles med Pb0.15–0.30%, hvilket ikke indgår i almindelige kvaliteters grundsammensætning. Originalens materialenummer 1.7030; særlig anvendelse i note 4 er ikke markeret.
Betingelser for sammensætning
Tabel 2, smelteanalyse, massefraktion wt%; Si er øvre grænse, og uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul. Kravene til P/S for serierne C, Ck, Cm bevares særskilt; S0.020–0.035% for kvaliteter med S er et tosidet interval. Note 1: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for smeltningen; faste restelementværdier udledes ikke heraf. Tabel 3 angiver tilladte produktanalyseafvigelser, som ikke er lagt til smeltegrænserne; anvendelige dimensioner og retninger for positive/negative afvigelser kontrolleres særskilt. Varmebehandlingstilstand, hærdbarhed og dimensionsafhængige egenskaber verificeres særskilt; standarden omfatter varmvalset valsetråd, men levering til koldstukning loves ikke alene på grundlag af sammensætningen. Note 2: ved bestilling af begrænsede hærdbarhedsbånd eller egenskaber efter hærdning og anløbning/normalisering kan små sammensætningsafvigelser aftales (undtagen P/S), dog højst efter tabel 3; disse data bevarer grundlaget i tabel 2 uden automatisk lempelse. Note 4: kvaliteter trykt med let skrift er kun til særlige anvendelser; note 5: kun den markerede C-serie kan særskilt bestilles med Pb0.15–0.30%, hvilket ikke indgår i almindelige kvaliteters grundsammensætning. Originalens materialenummer 1.7030; særlig anvendelse i note 4 er ikke markeret.
Verifikationsbemærkninger
Hele tabel 2 og fodnoterne i 1987-03 er transskriberet; egenskaber verificeres særskilt28Cr4 · DIN EN 10084-2008
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- DIN EN 10084-2008
- Tabellens placering
- Tabel 3, noter a–d
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.24 ~ 0.31 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
Anvendelsesgrænser
Smelteanalyse, massefraktion wt%; forsiden af DIN EN10084:2008-06 angiver udtrykkeligt tysk version af EN10084:2008, og tabel 3 følger denne originaltekst. Note b: mindre sammensætningsafvigelser ved hærdbarhedskrav skal verificeres særskilt efter tabel 4 og betingelserne uden udvidelse af standardintervallet; P/S har ikke denne lempelse. Note c tillader forespørgsel om forbedret spåntagning med højere S (op til omkring 0.10%) eller Pb; ved førstnævnte kan øvre Mn-grænse forhøjes med 0.15 procentpoint. Faktiske aftaleværdier er ikke angivet og udfyldes eller anvendes ikke automatisk. Note d: bor i denne tabel forbedrer sejheden i den hærdede zone; originalen angiver udtrykkeligt, at formålet ikke er forbedret hærdbarhed. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; uspecificeret regnes ikke som nul. En leveringsstandard for indsætningsstål betyder ikke koldstukningsegnethed i alle tilstande; mekaniske egenskaber, hårdhed og hærdbarhed verificeres særskilt.
Betingelser for sammensætning
Smelteanalyse, massefraktion wt%; forsiden af DIN EN10084:2008-06 angiver udtrykkeligt tysk version af EN10084:2008, og tabel 3 følger denne originaltekst. / Note b: mindre sammensætningsafvigelser ved hærdbarhedskrav skal verificeres særskilt efter tabel 4 og betingelserne uden udvidelse af standardintervallet; P/S har ikke denne lempelse. / Note c tillader forespørgsel om forbedret spåntagning med højere S (op til omkring 0.10%) eller Pb; ved førstnævnte kan øvre Mn-grænse forhøjes med 0.15 procentpoint. Faktiske aftaleværdier er ikke angivet og udfyldes eller anvendes ikke automatisk. / Note d: bor i denne tabel forbedrer sejheden i den hærdede zone; originalen angiver udtrykkeligt, at formålet ikke er forbedret hærdbarhed. / Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; uspecificeret regnes ikke som nul. / En leveringsstandard for indsætningsstål betyder ikke koldstukningsegnethed i alle tilstande; mekaniske egenskaber, hårdhed og hærdbarhed verificeres særskilt.
Verifikationsbemærkninger
Tabel 3 og fodnoterne i den tyske originaltekst er verificeretHærdbarhed ved endehærdningsprøvning (betingede krav)
EN 10084:2008 · DIN EN 10084:2008-06, omslaget angiver udtrykkeligt tysk udgave EN 10084:2008 · tabel 5/tabel 6/tabel 8/tabel 9; 7.1.2 og 8.2.2 · side PDF 7, 10, 12, 18, 19, 22, 23
- 7.1.2: medmindre andet aftales, gælder almindelige +H-hærdbarhedskrav i tabel 5 for standardens legerede stål; begrænsede +HH/+HL-bånd i tabel 6 skal aftales ved tilbud og bestilling. Et visningsvalg bekræfter ingen kontrakt og ændrer ikke automatisk almindelige kvalitetsnavne eller bestillingsbetingelser.
- HRC er hårdhed ved en bestemt afstand på endehærdningsprøven, ikke en garanti for hele færdigproduktets hårdhed, godkendt koldstukning, leveringsevne eller komponentegenskaber.
- Streger bevares som uspecificerede øvre/nedre grænser og må ikke regnes som 0; ved uspecificerede afstande udføres ingen automatisk interpolation, ekstrapolation eller overensstemmelsesvurdering.
- Temperaturerne i tabel 8 er austenitiseringsbetingelser for endehærdningsprøvestykker, ikke anbefalinger til varmebehandling i produktionen; tabellen angiver ingen temperaturtolerance, og ±5°C tilføjes ikke. Holdetiden i tabel 8, note a er kun en referenceværdi og behandles ikke som et garantikrav.
- 8.2.2 tillader producenten at dokumentere hærdbarhed ved beregning, når en egnet formel findes; producenten vælger beregningsmetoden og leverer tilstrækkelige oplysninger til kundens bekræftelse, når dette aftales ved tilbud og bestilling. Dette værktøj implementerer eller certificerer ikke sådanne hærdbarhedsberegninger.
- Hvis ingen anvendelig beregningsformel findes eller ved tvist, udføres endehærdningsprøvning efter EN ISO 642 og tabel 9; prøvestykkets hærdningstemperatur følger tabel 8, og hårdheden følger EN ISO 6508-1 C-skalaen. Originalens normative henvisninger er ISO 642:1999 og ISO 6508-1:2005; referenceår opdateres ikke uden grundlag.
- Tabel 9: når inspektionsdokumentation og de relevante krav i tabel 1 gælder, er smelte C prøvningsenheden med 1 prøver/1 prøvninger. Hvis dimensionerne ikke tillader et endehærdningsprøvestykke, skal betingelser for dokumentation af hærdbarhed aftales; ellers vælger producenten metoden til prøvefremstilling, medmindre andet aftales.
- Tabel 9, det omstridte prøveudtagningspunkt b er trykt som “20 m”, hvilket giver en enhedskonflikt med “20 mm” i punkt c; automatisk fortolkning af denne prøveudtagningsdybde afventer afklaring; bestemmelsen ændres ikke og bruges ikke som instruktion til prøvefremstilling.
- Originalteksten i DIN anvender udtrykkeligt EN10084:2008 og vises kun efter denne tekniske EN-kilde; tilføjelse af hærdbarhed i denne kontrol betyder ikke, at NF-omslagets standardovertagelse eller andre standardidentiteter er verificeret.
+H almindeligt hærdbarhedsbånd (7.1.2, gælder standardens legerede stål, medmindre andet aftales)
Temperatur ved endehærdningsprøvning 850 (kilden angiver ingen tolerance) °C; ikke en anbefaling til varmebehandling i produktionen.
| Afstand fra den hærdede ende (mm) | Nedre grænse (HRC) | Øvre grænse (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 45 | 53 |
| 3 | 43 | 52 |
| 5 | 39 | 51 |
| 7 | 29 | 49 |
| 9 | 25 | 45 |
| 11 | 22 | 42 |
| 13 | 20 | 39 |
| 15 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 36 |
| 20 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 33 |
| 25 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 30 |
| 30 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 29 |
| 35 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 28 |
| 40 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 27 |
+HH begrænset hærdbarhedsbånd (tabel 6; skal aftales ved tilbud og bestilling)
Temperatur ved endehærdningsprøvning 850 (kilden angiver ingen tolerance) °C; ikke en anbefaling til varmebehandling i produktionen.
| Afstand fra den hærdede ende (mm) | Nedre grænse (HRC) | Øvre grænse (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 48 | 53 |
| 3 | 46 | 52 |
| 5 | 43 | 51 |
| 7 | 36 | 49 |
| 9 | 32 | 45 |
| 11 | 29 | 42 |
| 13 | 26 | 39 |
| 15 | 23 | 36 |
| 20 | 20 | 33 |
| 25 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 30 |
| 30 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 29 |
| 35 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 28 |
| 40 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 27 |
+HL begrænset hærdbarhedsbånd (tabel 6; skal aftales ved tilbud og bestilling)
Temperatur ved endehærdningsprøvning 850 (kilden angiver ingen tolerance) °C; ikke en anbefaling til varmebehandling i produktionen.
| Afstand fra den hærdede ende (mm) | Nedre grænse (HRC) | Øvre grænse (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 45 | 50 |
| 3 | 43 | 49 |
| 5 | 39 | 47 |
| 7 | 29 | 42 |
| 9 | 25 | 38 |
| 11 | 22 | 35 |
| 13 | 20 | 33 |
| 15 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 30 |
| 20 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 27 |
| 25 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 24 |
| 30 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 23 |
| 35 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 22 |
| 40 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 21 |
28Cr4 · EN 10084-2008
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- EN 10084-2008
- Tabellens placering
- Tabel 3, noter a–d
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.24 ~ 0.31 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
Anvendelsesgrænser
Smelteanalyse, massefraktion wt%; forsiden af DIN EN10084:2008-06 angiver udtrykkeligt tysk version af EN10084:2008, og tabel 3 følger denne originaltekst. Note b: mindre sammensætningsafvigelser ved hærdbarhedskrav skal verificeres særskilt efter tabel 4 og betingelserne uden udvidelse af standardintervallet; P/S har ikke denne lempelse. Note c tillader forespørgsel om forbedret spåntagning med højere S (op til omkring 0.10%) eller Pb; ved førstnævnte kan øvre Mn-grænse forhøjes med 0.15 procentpoint. Faktiske aftaleværdier er ikke angivet og udfyldes eller anvendes ikke automatisk. Note d: bor i denne tabel forbedrer sejheden i den hærdede zone; originalen angiver udtrykkeligt, at formålet ikke er forbedret hærdbarhed. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; uspecificeret regnes ikke som nul. En leveringsstandard for indsætningsstål betyder ikke koldstukningsegnethed i alle tilstande; mekaniske egenskaber, hårdhed og hærdbarhed verificeres særskilt.
Betingelser for sammensætning
Smelteanalyse, massefraktion wt%; forsiden af DIN EN10084:2008-06 angiver udtrykkeligt tysk version af EN10084:2008, og tabel 3 følger denne originaltekst. / Note b: mindre sammensætningsafvigelser ved hærdbarhedskrav skal verificeres særskilt efter tabel 4 og betingelserne uden udvidelse af standardintervallet; P/S har ikke denne lempelse. / Note c tillader forespørgsel om forbedret spåntagning med højere S (op til omkring 0.10%) eller Pb; ved førstnævnte kan øvre Mn-grænse forhøjes med 0.15 procentpoint. Faktiske aftaleværdier er ikke angivet og udfyldes eller anvendes ikke automatisk. / Note d: bor i denne tabel forbedrer sejheden i den hærdede zone; originalen angiver udtrykkeligt, at formålet ikke er forbedret hærdbarhed. / Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; uspecificeret regnes ikke som nul. / En leveringsstandard for indsætningsstål betyder ikke koldstukningsegnethed i alle tilstande; mekaniske egenskaber, hårdhed og hærdbarhed verificeres særskilt.
Verifikationsbemærkninger
Den officielle tyske DIN-udgave anvender udtrykkeligt EN10084:2008, og tabel 3 samt fodnoter er verificeretHærdbarhed ved endehærdningsprøvning (betingede krav)
EN 10084:2008 · DIN EN 10084:2008-06, omslaget angiver udtrykkeligt tysk udgave EN 10084:2008 · tabel 5/tabel 6/tabel 8/tabel 9; 7.1.2 og 8.2.2 · side PDF 7, 10, 12, 18, 19, 22, 23
- 7.1.2: medmindre andet aftales, gælder almindelige +H-hærdbarhedskrav i tabel 5 for standardens legerede stål; begrænsede +HH/+HL-bånd i tabel 6 skal aftales ved tilbud og bestilling. Et visningsvalg bekræfter ingen kontrakt og ændrer ikke automatisk almindelige kvalitetsnavne eller bestillingsbetingelser.
- HRC er hårdhed ved en bestemt afstand på endehærdningsprøven, ikke en garanti for hele færdigproduktets hårdhed, godkendt koldstukning, leveringsevne eller komponentegenskaber.
- Streger bevares som uspecificerede øvre/nedre grænser og må ikke regnes som 0; ved uspecificerede afstande udføres ingen automatisk interpolation, ekstrapolation eller overensstemmelsesvurdering.
- Temperaturerne i tabel 8 er austenitiseringsbetingelser for endehærdningsprøvestykker, ikke anbefalinger til varmebehandling i produktionen; tabellen angiver ingen temperaturtolerance, og ±5°C tilføjes ikke. Holdetiden i tabel 8, note a er kun en referenceværdi og behandles ikke som et garantikrav.
- 8.2.2 tillader producenten at dokumentere hærdbarhed ved beregning, når en egnet formel findes; producenten vælger beregningsmetoden og leverer tilstrækkelige oplysninger til kundens bekræftelse, når dette aftales ved tilbud og bestilling. Dette værktøj implementerer eller certificerer ikke sådanne hærdbarhedsberegninger.
- Hvis ingen anvendelig beregningsformel findes eller ved tvist, udføres endehærdningsprøvning efter EN ISO 642 og tabel 9; prøvestykkets hærdningstemperatur følger tabel 8, og hårdheden følger EN ISO 6508-1 C-skalaen. Originalens normative henvisninger er ISO 642:1999 og ISO 6508-1:2005; referenceår opdateres ikke uden grundlag.
- Tabel 9: når inspektionsdokumentation og de relevante krav i tabel 1 gælder, er smelte C prøvningsenheden med 1 prøver/1 prøvninger. Hvis dimensionerne ikke tillader et endehærdningsprøvestykke, skal betingelser for dokumentation af hærdbarhed aftales; ellers vælger producenten metoden til prøvefremstilling, medmindre andet aftales.
- Tabel 9, det omstridte prøveudtagningspunkt b er trykt som “20 m”, hvilket giver en enhedskonflikt med “20 mm” i punkt c; automatisk fortolkning af denne prøveudtagningsdybde afventer afklaring; bestemmelsen ændres ikke og bruges ikke som instruktion til prøvefremstilling.
- Originalteksten i DIN anvender udtrykkeligt EN10084:2008 og vises kun efter denne tekniske EN-kilde; tilføjelse af hærdbarhed i denne kontrol betyder ikke, at NF-omslagets standardovertagelse eller andre standardidentiteter er verificeret.
+H almindeligt hærdbarhedsbånd (7.1.2, gælder standardens legerede stål, medmindre andet aftales)
Temperatur ved endehærdningsprøvning 850 (kilden angiver ingen tolerance) °C; ikke en anbefaling til varmebehandling i produktionen.
| Afstand fra den hærdede ende (mm) | Nedre grænse (HRC) | Øvre grænse (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 45 | 53 |
| 3 | 43 | 52 |
| 5 | 39 | 51 |
| 7 | 29 | 49 |
| 9 | 25 | 45 |
| 11 | 22 | 42 |
| 13 | 20 | 39 |
| 15 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 36 |
| 20 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 33 |
| 25 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 30 |
| 30 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 29 |
| 35 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 28 |
| 40 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 27 |
+HH begrænset hærdbarhedsbånd (tabel 6; skal aftales ved tilbud og bestilling)
Temperatur ved endehærdningsprøvning 850 (kilden angiver ingen tolerance) °C; ikke en anbefaling til varmebehandling i produktionen.
| Afstand fra den hærdede ende (mm) | Nedre grænse (HRC) | Øvre grænse (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 48 | 53 |
| 3 | 46 | 52 |
| 5 | 43 | 51 |
| 7 | 36 | 49 |
| 9 | 32 | 45 |
| 11 | 29 | 42 |
| 13 | 26 | 39 |
| 15 | 23 | 36 |
| 20 | 20 | 33 |
| 25 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 30 |
| 30 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 29 |
| 35 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 28 |
| 40 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 27 |
+HL begrænset hærdbarhedsbånd (tabel 6; skal aftales ved tilbud og bestilling)
Temperatur ved endehærdningsprøvning 850 (kilden angiver ingen tolerance) °C; ikke en anbefaling til varmebehandling i produktionen.
| Afstand fra den hærdede ende (mm) | Nedre grænse (HRC) | Øvre grænse (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 45 | 50 |
| 3 | 43 | 49 |
| 5 | 39 | 47 |
| 7 | 29 | 42 |
| 9 | 25 | 38 |
| 11 | 22 | 35 |
| 13 | 20 | 33 |
| 15 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 30 |
| 20 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 27 |
| 25 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 24 |
| 30 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 23 |
| 35 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 22 |
| 40 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 21 |
28Cr4 · NF EN 10084-2008
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Den anvendte standards grundlag er verificeret
- Standardudgave
- EN 10084-2008
- Tabellens placering
- Tabel 3, noter a–d
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.24 ~ 0.31 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
Anvendelsesgrænser
Smelteanalyse, massefraktion wt%; forsiden af DIN EN10084:2008-06 angiver udtrykkeligt tysk version af EN10084:2008, og tabel 3 følger denne originaltekst. Note b: mindre sammensætningsafvigelser ved hærdbarhedskrav skal verificeres særskilt efter tabel 4 og betingelserne uden udvidelse af standardintervallet; P/S har ikke denne lempelse. Note c tillader forespørgsel om forbedret spåntagning med højere S (op til omkring 0.10%) eller Pb; ved førstnævnte kan øvre Mn-grænse forhøjes med 0.15 procentpoint. Faktiske aftaleværdier er ikke angivet og udfyldes eller anvendes ikke automatisk. Note d: bor i denne tabel forbedrer sejheden i den hærdede zone; originalen angiver udtrykkeligt, at formålet ikke er forbedret hærdbarhed. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; uspecificeret regnes ikke som nul. En leveringsstandard for indsætningsstål betyder ikke koldstukningsegnethed i alle tilstande; mekaniske egenskaber, hårdhed og hærdbarhed verificeres særskilt.
Betingelser for sammensætning
Smelteanalyse, massefraktion wt%; forsiden af DIN EN10084:2008-06 angiver udtrykkeligt tysk version af EN10084:2008, og tabel 3 følger denne originaltekst. / Note b: mindre sammensætningsafvigelser ved hærdbarhedskrav skal verificeres særskilt efter tabel 4 og betingelserne uden udvidelse af standardintervallet; P/S har ikke denne lempelse. / Note c tillader forespørgsel om forbedret spåntagning med højere S (op til omkring 0.10%) eller Pb; ved førstnævnte kan øvre Mn-grænse forhøjes med 0.15 procentpoint. Faktiske aftaleværdier er ikke angivet og udfyldes eller anvendes ikke automatisk. / Note d: bor i denne tabel forbedrer sejheden i den hærdede zone; originalen angiver udtrykkeligt, at formålet ikke er forbedret hærdbarhed. / Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; uspecificeret regnes ikke som nul. / En leveringsstandard for indsætningsstål betyder ikke koldstukningsegnethed i alle tilstande; mekaniske egenskaber, hårdhed og hærdbarhed verificeres særskilt.
Verifikationsbemærkninger
Det officielle NF-standardovertagelsesforhold og EN10084:2008-originalens tabel 3 er verificeret; den fulde NF-tekst er ikke verificeret sidevisHærdbarhed ved endehærdningsprøvning (betingede krav)
EN 10084:2008 · DIN EN 10084:2008-06, omslaget angiver udtrykkeligt tysk udgave EN 10084:2008 · tabel 5/tabel 6/tabel 8/tabel 9; 7.1.2 og 8.2.2 · side PDF 7, 10, 12, 18, 19, 22, 23
- 7.1.2: medmindre andet aftales, gælder almindelige +H-hærdbarhedskrav i tabel 5 for standardens legerede stål; begrænsede +HH/+HL-bånd i tabel 6 skal aftales ved tilbud og bestilling. Et visningsvalg bekræfter ingen kontrakt og ændrer ikke automatisk almindelige kvalitetsnavne eller bestillingsbetingelser.
- HRC er hårdhed ved en bestemt afstand på endehærdningsprøven, ikke en garanti for hele færdigproduktets hårdhed, godkendt koldstukning, leveringsevne eller komponentegenskaber.
- Streger bevares som uspecificerede øvre/nedre grænser og må ikke regnes som 0; ved uspecificerede afstande udføres ingen automatisk interpolation, ekstrapolation eller overensstemmelsesvurdering.
- Temperaturerne i tabel 8 er austenitiseringsbetingelser for endehærdningsprøvestykker, ikke anbefalinger til varmebehandling i produktionen; tabellen angiver ingen temperaturtolerance, og ±5°C tilføjes ikke. Holdetiden i tabel 8, note a er kun en referenceværdi og behandles ikke som et garantikrav.
- 8.2.2 tillader producenten at dokumentere hærdbarhed ved beregning, når en egnet formel findes; producenten vælger beregningsmetoden og leverer tilstrækkelige oplysninger til kundens bekræftelse, når dette aftales ved tilbud og bestilling. Dette værktøj implementerer eller certificerer ikke sådanne hærdbarhedsberegninger.
- Hvis ingen anvendelig beregningsformel findes eller ved tvist, udføres endehærdningsprøvning efter EN ISO 642 og tabel 9; prøvestykkets hærdningstemperatur følger tabel 8, og hårdheden følger EN ISO 6508-1 C-skalaen. Originalens normative henvisninger er ISO 642:1999 og ISO 6508-1:2005; referenceår opdateres ikke uden grundlag.
- Tabel 9: når inspektionsdokumentation og de relevante krav i tabel 1 gælder, er smelte C prøvningsenheden med 1 prøver/1 prøvninger. Hvis dimensionerne ikke tillader et endehærdningsprøvestykke, skal betingelser for dokumentation af hærdbarhed aftales; ellers vælger producenten metoden til prøvefremstilling, medmindre andet aftales.
- Tabel 9, det omstridte prøveudtagningspunkt b er trykt som “20 m”, hvilket giver en enhedskonflikt med “20 mm” i punkt c; automatisk fortolkning af denne prøveudtagningsdybde afventer afklaring; bestemmelsen ændres ikke og bruges ikke som instruktion til prøvefremstilling.
- Originalteksten i DIN anvender udtrykkeligt EN10084:2008 og vises kun efter denne tekniske EN-kilde; tilføjelse af hærdbarhed i denne kontrol betyder ikke, at NF-omslagets standardovertagelse eller andre standardidentiteter er verificeret.
+H almindeligt hærdbarhedsbånd (7.1.2, gælder standardens legerede stål, medmindre andet aftales)
Temperatur ved endehærdningsprøvning 850 (kilden angiver ingen tolerance) °C; ikke en anbefaling til varmebehandling i produktionen.
| Afstand fra den hærdede ende (mm) | Nedre grænse (HRC) | Øvre grænse (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 45 | 53 |
| 3 | 43 | 52 |
| 5 | 39 | 51 |
| 7 | 29 | 49 |
| 9 | 25 | 45 |
| 11 | 22 | 42 |
| 13 | 20 | 39 |
| 15 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 36 |
| 20 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 33 |
| 25 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 30 |
| 30 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 29 |
| 35 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 28 |
| 40 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 27 |
+HH begrænset hærdbarhedsbånd (tabel 6; skal aftales ved tilbud og bestilling)
Temperatur ved endehærdningsprøvning 850 (kilden angiver ingen tolerance) °C; ikke en anbefaling til varmebehandling i produktionen.
| Afstand fra den hærdede ende (mm) | Nedre grænse (HRC) | Øvre grænse (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 48 | 53 |
| 3 | 46 | 52 |
| 5 | 43 | 51 |
| 7 | 36 | 49 |
| 9 | 32 | 45 |
| 11 | 29 | 42 |
| 13 | 26 | 39 |
| 15 | 23 | 36 |
| 20 | 20 | 33 |
| 25 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 30 |
| 30 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 29 |
| 35 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 28 |
| 40 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 27 |
+HL begrænset hærdbarhedsbånd (tabel 6; skal aftales ved tilbud og bestilling)
Temperatur ved endehærdningsprøvning 850 (kilden angiver ingen tolerance) °C; ikke en anbefaling til varmebehandling i produktionen.
| Afstand fra den hærdede ende (mm) | Nedre grænse (HRC) | Øvre grænse (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 45 | 50 |
| 3 | 43 | 49 |
| 5 | 39 | 47 |
| 7 | 29 | 42 |
| 9 | 25 | 38 |
| 11 | 22 | 35 |
| 13 | 20 | 33 |
| 15 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 30 |
| 20 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 27 |
| 25 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 24 |
| 30 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 23 |
| 35 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 22 |
| 40 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 21 |
28Cr4 · DIN 17200-1987
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- DIN 17200-1987-03
- Tabellens placering
- Tabel 2 og fodnoter 1–5; 7.3.1–7.3.2
- PDF fysisk side
- 1、2、15、16、17
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.24 ~ 0.31 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| S | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Tabel 2, smelteanalyse, massefraktion wt%; Si er øvre grænse, og uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul. Kravene til P/S for serierne C, Ck, Cm bevares særskilt; S0.020–0.035% for kvaliteter med S er et tosidet interval. Note 1: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for smeltningen; faste restelementværdier udledes ikke heraf. Tabel 3 angiver tilladte produktanalyseafvigelser, som ikke er lagt til smeltegrænserne; anvendelige dimensioner og retninger for positive/negative afvigelser kontrolleres særskilt. Varmebehandlingstilstand, hærdbarhed og dimensionsafhængige egenskaber verificeres særskilt; standarden omfatter varmvalset valsetråd, men levering til koldstukning loves ikke alene på grundlag af sammensætningen. Note 2: ved bestilling af begrænsede hærdbarhedsbånd eller egenskaber efter hærdning og anløbning/normalisering kan små sammensætningsafvigelser aftales (undtagen P/S), dog højst efter tabel 3; disse data bevarer grundlaget i tabel 2 uden automatisk lempelse. Note 4: kvaliteter trykt med let skrift er kun til særlige anvendelser; note 5: kun den markerede C-serie kan særskilt bestilles med Pb0.15–0.30%, hvilket ikke indgår i almindelige kvaliteters grundsammensætning. Originalens materialenummer 1.7030; særlig anvendelse i note 4 er ikke markeret.
Betingelser for sammensætning
Tabel 2, smelteanalyse, massefraktion wt%; Si er øvre grænse, og uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul. Kravene til P/S for serierne C, Ck, Cm bevares særskilt; S0.020–0.035% for kvaliteter med S er et tosidet interval. Note 1: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra hvad der er nødvendigt for smeltningen; faste restelementværdier udledes ikke heraf. Tabel 3 angiver tilladte produktanalyseafvigelser, som ikke er lagt til smeltegrænserne; anvendelige dimensioner og retninger for positive/negative afvigelser kontrolleres særskilt. Varmebehandlingstilstand, hærdbarhed og dimensionsafhængige egenskaber verificeres særskilt; standarden omfatter varmvalset valsetråd, men levering til koldstukning loves ikke alene på grundlag af sammensætningen. Note 2: ved bestilling af begrænsede hærdbarhedsbånd eller egenskaber efter hærdning og anløbning/normalisering kan små sammensætningsafvigelser aftales (undtagen P/S), dog højst efter tabel 3; disse data bevarer grundlaget i tabel 2 uden automatisk lempelse. Note 4: kvaliteter trykt med let skrift er kun til særlige anvendelser; note 5: kun den markerede C-serie kan særskilt bestilles med Pb0.15–0.30%, hvilket ikke indgår i almindelige kvaliteters grundsammensætning. Originalens materialenummer 1.7030; særlig anvendelse i note 4 er ikke markeret.
Verifikationsbemærkninger
Hele tabel 2 og fodnoterne i 1987-03 er transskriberet; egenskaber verificeres særskilt28Cr4 · DIN EN ISO 683-3-2019
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Verifikationsstatus
- Referencedata, originaltekst ikke verificeret
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.24 ~ 0.31 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Cu | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.
28Cr4 · ISO 683-3-2019
Verifikation af kildens originaltekst er ikke afsluttet; kan ikke bruges som formelt standardgrundlag
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Verifikationsstatus
- Referencedata, originaltekst ikke verificeret
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.24 ~ 0.31 |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Cu | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Match i materialedatabasen er ikke et tilsagn om koldstukningsegnethed eller færdigproduktstyrke; trådtilstand, deformation, varmebehandling og prøvning af det faktiske materiale skal inddrages.