16MNCRS5 — Materialeoplysninger
I alt 10 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 16MNCRS5 →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i 16MNCRS5?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
16MnCrS5 · EN 10263
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Valsetråd til trækning
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Referencepost transskriberet fra standarden
- Standardudgave
- BS EN 10263-3:2017
- Tabellens placering
- Tabel 3
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.02 ~ 0.04 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
BS EN 10263-3:2017; smelteanalyse, massefraktion %; værdier uden angivet interval er øvre grænser; noter under tabellen bevares. B-kolonnen i tabel 3 er en flettet celle over flere rækker og tildeles foreløbig ikke enkelte kvaliteter; B-indikatoren for borholdige kvaliteter afventer fortolkning af originaltabellen, så sammensætningen anses ikke for fuldstændig. Hjemmesiden angiver ingen udgave; vist efter denne kildeudgave, uden dokumentation for kontraktens anvendelighed
Verifikationsbemærkninger
Standardkilde: BS EN 10263-3:2017 · Table 3Se det tilhørende produkt →16MnCrS5 · ISO 4954
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Valsetråd til koldstukning
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Referencepost transskriberet fra standarden
- Standardudgave
- ISO 4954:2018
- Tabellens placering
- Tabel B.2
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.02 ~ 0.04 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
ISO 4954:2018; smelteanalyse, massefraktion %; værdier uden angivet interval er øvre grænser; komplette noter under tabellen findes i sidens originaltekst. Hjemmesiden angiver ingen udgave; der vises efter denne posts kildeudgave, hvilket ikke dokumenterer kontraktmæssig anvendelighed.
Verifikationsbemærkninger
Standardkilde: ISO 4954:2018 · Table B.2Se det tilhørende produkt →16MnCrS5 · ISO 4954-2018
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Indsætningsstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ISO 4954:2018
- Tabellens placering
- Tabel B.2
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.02 ~ 0.04 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
ISO 4954:2018, tabel B.2 angiver smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og tankestreger er ikke nul. Produktanalyseafvigelser angives særskilt i standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte sammensætningsintervallet for smelteanalyse. Al0.020–0.050% kan vælges for at forbedre koldstukningsegenskaberne og er ikke en generel obligatorisk nedre grænse. Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyntagen til hærdbarheden; ved krav til hærdbarhed tillader standarden begrænsede afvigelser, undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst 0.01%; øvrige betingelser fremgår af tabel 2.
Betingelser for sammensætning
ISO 4954:2018, tabel B.2 er smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og streger betyder ikke nul. / Produktanalyseafvigelser angives særskilt efter standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte smelteintervallerne. / Al0.020–0.050% kan vælges for bedre koldstukningsegenskaber, ikke som en generel obligatorisk nedre grænse. / Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyn til hærdelighed; ved hærdelighedskrav tillader standarden begrænsede afvigelser bortset fra P/S; C-afvigelsen må ikke overstige 0.01%, øvrige følger tabel 2.
Verifikationsbemærkninger
Tabel B.2 og fodnoterne i standardens originaltekst er kontrolleret16MnCrS5 · EN 10263-3-2017
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- EN 10263-3-2017
- Tabellens placering
- Tabel 3 og noter 1–3
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Standardvalg i tabel 3; tilsætning af Al er ikke særskilt aftalt
Tilsætning af Al 0.020–0.050% er valgt (tabel 3, note 3)
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| S | 0.02 ~ 0.04 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Smelteanalyse, massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser følger tabel 4 og udvider ikke ubetinget denne tabel. Lavere indhold eller et konkret interval for Si kan aftales ved bestilling; tabellens standardkrav er ≤0.30%. For at forbedre koldstukningsegenskaberne kan Al 0.020–0.050% tilsættes valgfrit (note 3); Al er ikke obligatorisk i alle kvaliteter. Mindre afvigelser ved hærdbarhedsbestilling skal opfylde note 2 og tabel 4; P/S må ikke lempes heraf, og standardkemitabellen udvides ikke automatisk. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; uspecificeret betyder ikke nul. Standarden vedrører koldstukning og koldekstrudering, men konkret produktlevering kræver fortsat bekræftelse af dimensioner, leveringstilstand, overflade- og egenskabskrav.
Betingelser for sammensætning
Smelteanalyse, massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser følger tabel 4 og udvider ikke ubetinget denne tabel. Lavere indhold eller et konkret interval for Si kan aftales ved bestilling; tabellens standardkrav er ≤0.30%. For at forbedre koldstukningsegenskaberne kan Al 0.020–0.050% tilsættes valgfrit (note 3); Al er ikke obligatorisk i alle kvaliteter. Mindre afvigelser ved hærdbarhedsbestilling skal opfylde note 2 og tabel 4; P/S må ikke lempes heraf, og standardkemitabellen udvides ikke automatisk. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; uspecificeret betyder ikke nul. Standarden vedrører koldstukning og koldekstrudering, men konkret produktlevering kræver fortsat bekræftelse af dimensioner, leveringstilstand, overflade- og egenskabskrav.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Standardvalg i tabel 3; tilsætning af Al er ikke særskilt aftalt
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| S | 0.02 ~ 0.04 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Tilsætning af Al 0.020–0.050% er valgt (tabel 3, note 3)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| S | 0.02 ~ 0.04 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Al | 0.02 ~ 0.05 |
En betingelsesgren skal vælges
JaVerifikationsbemærkninger
Den engelske originals tabel 3 og noter er kontrolleret16MnCrS5 · DIN EN 10084-2008
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- DIN EN 10084-2008
- Tabellens placering
- Tabel 3, noter a–d
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.02 ~ 0.04 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
Anvendelsesgrænser
Smelteanalyse, massefraktion wt%; forsiden af DIN EN10084:2008-06 angiver udtrykkeligt tysk version af EN10084:2008, og tabel 3 følger denne originaltekst. Note b: mindre sammensætningsafvigelser ved hærdbarhedskrav skal verificeres særskilt efter tabel 4 og betingelserne uden udvidelse af standardintervallet; P/S har ikke denne lempelse. Note c tillader forespørgsel om forbedret spåntagning med højere S (op til omkring 0.10%) eller Pb; ved førstnævnte kan øvre Mn-grænse forhøjes med 0.15 procentpoint. Faktiske aftaleværdier er ikke angivet og udfyldes eller anvendes ikke automatisk. Note d: bor i denne tabel forbedrer sejheden i den hærdede zone; originalen angiver udtrykkeligt, at formålet ikke er forbedret hærdbarhed. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; uspecificeret regnes ikke som nul. En leveringsstandard for indsætningsstål betyder ikke koldstukningsegnethed i alle tilstande; mekaniske egenskaber, hårdhed og hærdbarhed verificeres særskilt.
Betingelser for sammensætning
Smelteanalyse, massefraktion wt%; forsiden af DIN EN10084:2008-06 angiver udtrykkeligt tysk version af EN10084:2008, og tabel 3 følger denne originaltekst. / Note b: mindre sammensætningsafvigelser ved hærdbarhedskrav skal verificeres særskilt efter tabel 4 og betingelserne uden udvidelse af standardintervallet; P/S har ikke denne lempelse. / Note c tillader forespørgsel om forbedret spåntagning med højere S (op til omkring 0.10%) eller Pb; ved førstnævnte kan øvre Mn-grænse forhøjes med 0.15 procentpoint. Faktiske aftaleværdier er ikke angivet og udfyldes eller anvendes ikke automatisk. / Note d: bor i denne tabel forbedrer sejheden i den hærdede zone; originalen angiver udtrykkeligt, at formålet ikke er forbedret hærdbarhed. / Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra for at afslutte smeltningen; uspecificeret regnes ikke som nul. / En leveringsstandard for indsætningsstål betyder ikke koldstukningsegnethed i alle tilstande; mekaniske egenskaber, hårdhed og hærdbarhed verificeres særskilt.
Verifikationsbemærkninger
Tabel 3 og fodnoterne i den tyske originaltekst er verificeretHærdbarhed ved endehærdningsprøvning (betingede krav)
EN 10084:2008 · DIN EN 10084:2008-06, omslaget angiver udtrykkeligt tysk udgave EN 10084:2008 · tabel 5/tabel 6/tabel 8/tabel 9; 7.1.2 og 8.2.2 · side PDF 7, 10, 12, 18, 19, 22, 23
- 7.1.2: medmindre andet aftales, gælder almindelige +H-hærdbarhedskrav i tabel 5 for standardens legerede stål; begrænsede +HH/+HL-bånd i tabel 6 skal aftales ved tilbud og bestilling. Et visningsvalg bekræfter ingen kontrakt og ændrer ikke automatisk almindelige kvalitetsnavne eller bestillingsbetingelser.
- HRC er hårdhed ved en bestemt afstand på endehærdningsprøven, ikke en garanti for hele færdigproduktets hårdhed, godkendt koldstukning, leveringsevne eller komponentegenskaber.
- Streger bevares som uspecificerede øvre/nedre grænser og må ikke regnes som 0; ved uspecificerede afstande udføres ingen automatisk interpolation, ekstrapolation eller overensstemmelsesvurdering.
- Temperaturerne i tabel 8 er austenitiseringsbetingelser for endehærdningsprøvestykker, ikke anbefalinger til varmebehandling i produktionen; tabellen angiver ingen temperaturtolerance, og ±5°C tilføjes ikke. Holdetiden i tabel 8, note a er kun en referenceværdi og behandles ikke som et garantikrav.
- 8.2.2 tillader producenten at dokumentere hærdbarhed ved beregning, når en egnet formel findes; producenten vælger beregningsmetoden og leverer tilstrækkelige oplysninger til kundens bekræftelse, når dette aftales ved tilbud og bestilling. Dette værktøj implementerer eller certificerer ikke sådanne hærdbarhedsberegninger.
- Hvis ingen anvendelig beregningsformel findes eller ved tvist, udføres endehærdningsprøvning efter EN ISO 642 og tabel 9; prøvestykkets hærdningstemperatur følger tabel 8, og hårdheden følger EN ISO 6508-1 C-skalaen. Originalens normative henvisninger er ISO 642:1999 og ISO 6508-1:2005; referenceår opdateres ikke uden grundlag.
- Tabel 9: når inspektionsdokumentation og de relevante krav i tabel 1 gælder, er smelte C prøvningsenheden med 1 prøver/1 prøvninger. Hvis dimensionerne ikke tillader et endehærdningsprøvestykke, skal betingelser for dokumentation af hærdbarhed aftales; ellers vælger producenten metoden til prøvefremstilling, medmindre andet aftales.
- Tabel 9, det omstridte prøveudtagningspunkt b er trykt som “20 m”, hvilket giver en enhedskonflikt med “20 mm” i punkt c; automatisk fortolkning af denne prøveudtagningsdybde afventer afklaring; bestemmelsen ændres ikke og bruges ikke som instruktion til prøvefremstilling.
- Originalteksten i DIN anvender udtrykkeligt EN10084:2008 og vises kun efter denne tekniske EN-kilde; tilføjelse af hærdbarhed i denne kontrol betyder ikke, at NF-omslagets standardovertagelse eller andre standardidentiteter er verificeret.
+H almindeligt hærdbarhedsbånd (7.1.2, gælder standardens legerede stål, medmindre andet aftales)
Temperatur ved endehærdningsprøvning 870 (kilden angiver ingen tolerance) °C; ikke en anbefaling til varmebehandling i produktionen.
| Afstand fra den hærdede ende (mm) | Nedre grænse (HRC) | Øvre grænse (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 39 | 47 |
| 3 | 36 | 46 |
| 5 | 31 | 44 |
| 7 | 28 | 41 |
| 9 | 24 | 39 |
| 11 | 21 | 37 |
| 13 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 35 |
| 15 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 33 |
| 20 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 31 |
| 25 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 30 |
| 30 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 29 |
| 35 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 28 |
| 40 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 27 |
+HH begrænset hærdbarhedsbånd (tabel 6; skal aftales ved tilbud og bestilling)
Temperatur ved endehærdningsprøvning 870 (kilden angiver ingen tolerance) °C; ikke en anbefaling til varmebehandling i produktionen.
| Afstand fra den hærdede ende (mm) | Nedre grænse (HRC) | Øvre grænse (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 42 | 47 |
| 3 | 39 | 46 |
| 5 | 35 | 44 |
| 7 | 32 | 41 |
| 9 | 29 | 39 |
| 11 | 26 | 37 |
| 13 | 24 | 35 |
| 15 | 22 | 33 |
| 20 | 20 | 31 |
| 25 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 30 |
| 30 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 29 |
| 35 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 28 |
| 40 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 27 |
+HL begrænset hærdbarhedsbånd (tabel 6; skal aftales ved tilbud og bestilling)
Temperatur ved endehærdningsprøvning 870 (kilden angiver ingen tolerance) °C; ikke en anbefaling til varmebehandling i produktionen.
| Afstand fra den hærdede ende (mm) | Nedre grænse (HRC) | Øvre grænse (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 39 | 44 |
| 3 | 36 | 43 |
| 5 | 31 | 40 |
| 7 | 28 | 37 |
| 9 | 24 | 34 |
| 11 | 21 | 32 |
| 13 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 30 |
| 15 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 28 |
| 20 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 26 |
| 25 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 25 |
| 30 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 24 |
| 35 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 23 |
| 40 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 22 |
16MnCrS5 · DIN EN 10263-3-2002
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- DIN EN 10263-3-2002
- Tabellens placering
- Tabelle2 og note a–c
- PDF fysisk side
- 1、8
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| S | 0.02 ~ 0.04 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Originalens DIN EN10263-3 Februar2002 overtager udtrykkeligt EN10263-3:2001; sammensætningen kommer fra PDF8, tabel 2 uden anvendelse af 2017 på tværs af udgaver. Smelteanalyse wt%; Si≤.30, lavere indhold eller bestemte intervaller kan aftales ved bestilling, men vælges ikke uden aftale. Note b tillader kun små afvigelser ved hærdbarhedsbestilling, C .01 og øvrige grundstoffer efter tabel 3, mens P/S er undtaget; standardintervallet udvides ikke, og produktanalyseafvigelser verificeres særskilt. Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst bortset fra for at gennemføre smeltningen; restelementer må ikke skade mekaniske egenskaber eller slutanvendelse, og uspecificerede værdier udfyldes ikke med nul. Den ældre tabel har ikke det fælles valgfrie Al-interval fra 2017, note 3, og senere Al-optioner kopieres ikke. Denne del omfatter indsætningsstål til koldstukning/koldekstrudering; dimensioner, leveringstilstand, overflade og faktisk levering skal stadig bekræftes.
Betingelser for sammensætning
Originalteksten DIN EN10263-3 Februar2002 overtager udtrykkeligt EN10263-3:2001; kemi følger PDF8, tabel 2 uden overførsel af 2017 mellem udgaver. / Smelteanalyse wt%; Si≤.30; lavere indhold eller et bestemt interval kan aftales ved bestilling uden vilkårligt valg før aftale. / Note b: hærdbarhedsbestilling tillader kun mindre afvigelser, C .01 samt tabel 3 for øvrige grundstoffer, undtagen P/S; standardgrænser udvides ikke, og produktanalyseafvigelser verificeres særskilt. / Note a: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst bortset fra for at afslutte smeltningen; restindhold må ikke skade mekaniske egenskaber eller slutanvendelse; uspecificeret udfyldes ikke med nul. / Den tidligere tabel har ikke det fælles valgfrie Al-interval fra 2017, note 3; Al-muligheden fra senere udgaver kopieres ikke. / Denne del gælder indsætningsstål til koldstukning/koldekstrudering; dimensioner, leveringstilstand, overflade og faktisk levering skal fortsat bekræftes.
Verifikationsbemærkninger
Det tyske originalomslag og alle 25 kvaliteter/note a–c i tabel 2 er visuelt kontrolleret16MnCrS5 · ISO 683-18-1996
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Indsætningsstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ISO 683-18-1996
- Tabellens placering
- Table3 og fodnote 1–5; 7.2.2.1–7.2.2.2
- PDF fysisk side
- 6、11、12、13
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.13 ~ 0.19 |
| Si | 0.15 ~ 0.4 |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.02 ~ 0.04 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
Anvendelsesgrænser
ISO 683-18:1996 blankprodukter af ulegeret og lavtlegeret stål, tabel 3, smelteanalyse for indsætningsstål, massefraktion wt%; ikke bekræftelse af 2014-udgavens sammensætning. Kilden er et offentligt uddrag på 13 sider af den officielle udgave med komplette sammensætningsrækker i tabel 3 og 5 fodnoter; tabel 4 for produktanalysetolerancer, tabel 7/8 for hærdbarhed og kapitel 8 om stål til hærdning og anløbning er ikke indhentet, så hele standarden hævdes ikke verificeret. De almindelige kvalitetsintervaller i tabel 3 vises aktuelt. Ved specificeret hærdbarhed tillader fodnote 1 begrænsede afvigelser undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst ±0.01%, mens øvrige grundstoffer kræver tabel 4; uden tabel 4 udvides intervallet ikke automatisk og bruges ikke til accept af H-kvaliteter. Blytilsætning eller kontrolleret sulfidform kan efter krav forbedre spåntagning; ingen blytalværdi er specificeret, og nul eller et vilkårligt interval tilføjes ikke. Andre indsætningsstål henviser til ISO 683-11:1987; forskellige suffiksnavne i 2014-udgaven behandles ikke automatisk som samme kvalitet i 1996-udgaven. Lavere Si kan aftales ved tilbud og bestilling under hensyntagen til mekaniske egenskaber; grundintervallet i tabel 3 anvendes, og nedre Si-grænse fjernes ikke vilkårligt. Uspecificerede grundstoffer betyder ikke nul; uden køberens samtykke bør de ikke tilsættes bevidst bortset fra for at afslutte smeltningen, og skadelige grundstoffer fra skrot mv. skal undgås. 7.2.2.1 angiver tabel 3 for smelteanalyse; produktanalysetolerancer findes i den ikke indhentede tabel 4. 5.1.2 kræver beroliget stål. Betingelser for karbidsfæroidiseringsglødning til koldstukning/koldekstrudering dækkes særskilt af ISO4954, og kemi alene dokumenterer ikke koldstukningsegnethed.
Betingelser for sammensætning
ISO 683-18:1996, blanke produkter af ulegeret og lavtlegeret stål; tabel 3, smelteanalyse for indsætningsstål, massefraktion wt%; dette bekræfter ikke kemien i 2014-udgaven. / Kilden er et offentligt uddrag af den officielle udgave på 13 sider; alle kemirækker i tabel 3 og 5 fodnoter er tilgængelige; tabel 4 om produktanalysetolerancer, hærdelighedsdata i tabel 7/8 og sejhærdningsståls kemi i kapitel 8 er ikke tilgængelige; fuldstændig kontrol af standarden antages ikke. / Aktuelt vises almindelige kvalitetsintervaller fra tabel 3. Ved specificeret hærdelighed tillader fodnote 1 begrænsede afvigelser bortset fra P/S; C-afvigelsen må ikke overstige ±0.01%, og andre grundstoffer kræver tabel 4; uden tabel 4 lempes intervallerne ikke automatisk og anvendes ikke til accept af H-kvaliteter. / Blytilsætning eller kontrol af sulfidernes form kan efter krav forbedre bearbejdeligheden ved spåntagning; der er ikke angivet blyværdier, så hverken nul eller et opfundet interval indsættes. / Andre indsætningsstål findes i ISO 683-11:1987; forskellige suffiksnavne i 2014-udgaven behandles ikke automatisk som samme kvalitet i 1996-udgaven. / Lavere Si kan aftales ved forespørgsel og bestilling under hensyn til påvirkningen af mekaniske egenskaber; her anvendes basisintervallet i tabel 3, uden vilkårlig fjernelse af nedre Si-grænse. / Uspecificerede grundstoffer i tabellen betyder ikke nul; de må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke, bortset fra afslutning af smeltningen, og indførsel fra skrot mv. af grundstoffer, der påvirker egenskaberne, skal forebygges. / 7.2.2.1 fastslår, at tabel 3 gælder smelteanalyse; produktanalysetolerancer findes i den utilgængelige tabel 4. 5.1.2 kræver beroliget stål. Betingelser for sfæroidiserende udglødning af karbider til koldstukning/koldekstrudering dækkes særskilt af ISO4954; kemi alene dokumenterer ikke koldstukningsegnethed.
Verifikationsbemærkninger
Alle rækker, flettede celler og fodnoter i det officielle offentlige uddrags tabel 3 er visuelt kontrolleret enkeltvis; kun almindelige kvaliteters smeltesammensætning er bekræftet16MnCrS5 · DIN EN 10263-3-2018
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- DIN EN 10263-3:2018-02
- Tabellens placering
- Tabelle 3 og fodnote a, note 1–3; produktanalyseafvigelser efter Tabelle 4 verificeres særskilt
- PDF fysisk side
- 1、9
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Standardvalg i tabel 3; tilsætning af Al er ikke særskilt aftalt
Tilsætning af Al 0.020–0.050% er valgt (tabel 3, note 3)
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| S | 0.02 ~ 0.04 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
DIN EN 10263-3:2018-02 er den tyske udgave af EN 10263-3:2017; verificeret efter den officielle tyske tabel 3 for smelteanalyse og noter. DIN EN 10263-3:2018-02, tabel 3 angiver smelteanalyse, massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser efter tabel 4 må ikke ubetinget udvide denne tabel. Lavere Si-indhold eller konkrete intervaller kan aftales ved bestilling, mens standardgrænsen i tabellen er≤0.30%. For at forbedre koldstukning tillader tabel 3, note 3 valgfri tilsætning af Al 0.020–0.050%; sammensætningsvarianten anvendes kun ved udtrykkeligt valg. Små afvigelser ved hærdbarhedsbestilling skal opfylde note 2 og tabel 4; P/S må ikke lempes på dette grundlag, og standardtabellen udvides ikke automatisk. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at gennemføre smeltningen; uspecificeret betyder ikke nul. Standarden gælder koldstukning og koldekstrudering, men konkret produktlevering kræver stadig bekræftelse af dimensioner, leveringstilstand, overflade og egenskabskrav.
Betingelser for sammensætning
DIN EN 10263-3:2018-02 er den tyske udgave af EN 10263-3:2017; verificeret efter den officielle tyske tabel 3 for smelteanalyse og noter. DIN EN 10263-3:2018-02, tabel 3 angiver smelteanalyse, massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser efter tabel 4 må ikke ubetinget udvide denne tabel. Lavere Si-indhold eller konkrete intervaller kan aftales ved bestilling, mens standardgrænsen i tabellen er≤0.30%. For at forbedre koldstukning tillader tabel 3, note 3 valgfri tilsætning af Al 0.020–0.050%; sammensætningsvarianten anvendes kun ved udtrykkeligt valg. Små afvigelser ved hærdbarhedsbestilling skal opfylde note 2 og tabel 4; P/S må ikke lempes på dette grundlag, og standardtabellen udvides ikke automatisk. Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke bortset fra for at gennemføre smeltningen; uspecificeret betyder ikke nul. Standarden gælder koldstukning og koldekstrudering, men konkret produktlevering kræver stadig bekræftelse af dimensioner, leveringstilstand, overflade og egenskabskrav.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Standardvalg i tabel 3; tilsætning af Al er ikke særskilt aftalt
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| S | 0.02 ~ 0.04 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Tilsætning af Al 0.020–0.050% er valgt (tabel 3, note 3)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| S | 0.02 ~ 0.04 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Al | 0.02 ~ 0.05 |
En betingelsesgren skal vælges
JaVerifikationsbemærkninger
DIN EN 10263-3:2018-02, tabel 3, række 12 er visuelt verificeret; den tyske udgave overtager EN 10263-3:2017. Placeringen af B i den tyske 16MnCr5/16MnCrB5-udgave følger den tyske originaltekst og overføres ikke fra den engelske scanning.16MnCrS5 · BEXG 021-2020
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Stål til koldstukning
- Underkategori
- Stål til koldstukning
- Materialeform
- Valsetråd
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- BEXG 021-2020, omslaget angiver sekstende revision, offentliggjort og trådt i kraft 2020-12-29; kun den seneste originaltekst tilgængelig på denne computer
- Dokumenttitel
- Tekniske leveringsbetingelser for valsetråd af stål til koldstukning af bilkomponenter
- Tabellens placering
- Tabel 1
- PDF fysisk side
- 5、6
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Producent
- Baoshan Iron & Steel Co., Ltd.
Reference for kulstofækvivalent
Estimat ud fra producentens dokumenterede interval, ikke garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.02 ~ 0.04 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Ni | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Baosteel BEXG 021-2020, tabel 1, række 39, PDF side 5; smeltesammensætning wt%, varmvalset valsetråd; 2020 er originaludgaven tilgængelig på denne computer og hævdes ikke at være virksomhedens aktuelle nyeste udgave. Særlige betingelser og faktisk levering skal bekræftes særskilt.
Betingelser for sammensætning
Tabel 1 med fortsættelse angiver smeltekemi, enhed massefraktion wt%; produktet er varmvalset valsetråd til bilkomponenter. / Medmindre andet er angivet, gælder restindhold Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20%, Mo≤0.06%; særlige bestemmelser i tabellen og tillægsnoter har forrang. / Streger betyder ikke nul; kemi uden for tabellen udfyldes ikke ud fra kvalitetsnavnet eller citerede standarder.
Verifikationsbemærkninger
Originalbilleder på fysisk side 3–10 for tabel 1 er kontrolleret sidevis; afsluttende cifre over sideskift er adskilt fra andre kolonner; de to omstridte rækker er udelukket.Kildefodnote
-16MnCrS5 · DIN EN 10277:2018-09
Originaltabellen i det informative bilag er verificeret; formel normativ sammensætning og udgave afventer verifikation, kun til reference
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Sammensætningens karakter
- Smelteanalyse i informativt bilag, kun til reference
- Verifikationsstatus
- Originaltabellen i det informative bilag er verificeret; formel normativ sammensætning og udgave afventer verifikation
- Standardudgave
- DIN EN 10277:2018-09
- Tabellens placering
- Informativt bilag A.3
- PDF fysisk side
- 45
- Enhed
- Massefraktion wt%
- Analysetype
- Smelteanalyse (informativ reference)
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.19 |
| Si | 0.15 ~ 0.4 |
| Mn | 1.0 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.02 ~ 0.04 |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Cu | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Originaltabellen i det informative bilag er verificeret og er kun til reference; hovedtekstens krav i 7.1.2 foreskriver, at sammensætningen fastlægges efter den citerede standard; den formelle normative sammensætning og den gældende udgave afventer stadig verifikation. Må ikke anvendes som leveringsgaranti, grundlag for vurdering ved omvendt sammensætningssøgning eller beregning af kulstofækvivalent ud fra standardens interval.
Betingelser for sammensætning
Originaltabellen i det informative bilag er kontrolleret og kun vejledende; hovedtekstens 7.1.2 kræver fastlæggelse af kemi efter de citerede standarder; officiel normativ kemi og gældende udgaver mangler fortsat verificering. Må ikke anvendes som leveringsgaranti, vurderingsgrundlag for omvendt søgning eller grundlag for kulstofækvivalent fra standardintervaller. / Fodnote b: Forøgelse af S til ca. 0.10% eller tilsætning af Pb kræver forespørgsel; ved forhøjet S kan øvre Mn-grænse øges med 0.15%, men lempes ikke automatisk. / Fodnote c: Lavere Si kræver andre deoxidationsforanstaltninger. / Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke.
Betingede krav
- Fodnote
- Informativ anvendelsesgrænse
- Betingelser i originalteksten
- Originaltabellen i det informative bilag er verificeret og er kun til reference; hovedtekstens krav i 7.1.2 foreskriver, at sammensætningen fastlægges efter den citerede standard; den formelle normative sammensætning og den gældende udgave afventer stadig verifikation. Må ikke anvendes som leveringsgaranti, grundlag for vurdering ved omvendt sammensætningssøgning eller beregning af kulstofækvivalent ud fra standardens interval. Hovedtekstens henvisning: EN ISO 683-3 (udateret henvisning, gældende udgave afventer verifikation).
- Fodnote
- Betingelse 1 i originaltabellen
- Betingelser i originalteksten
- Fodnote b: forhøjelse af S til ca. 0.10% eller tilsætning af Pb kræver forespørgsel ved tilbud; ved forhøjelse af S kan øvre grænse for Mn øges med 0.15%, men lempes ikke automatisk.
- Fodnote
- Betingelse 2 i originaltabellen
- Betingelser i originalteksten
- Fodnote c: reduktion af Si kræver andre deoxidationsforanstaltninger.
- Fodnote
- Betingelse 3 i originaltabellen
- Betingelser i originalteksten
- Uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke.