1138 — Materialeoplysninger
I alt 2 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 1138 →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i 1138?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
1138 · SAE J 403-2001
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- SAE J403 NOV2001
- Tabellens placering
- Table3A og fodnoter
- PDF fysisk side
- 1、4、5
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.34 ~ 0.4 |
| Mn | 0.7 ~ 1 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
Anvendelsesgrænser
Tabel 3A SAE1138 svarer til UNS G11380; smelteanalyse wt%. Automatstål med forhøjet svovl/fosfor; spåntagningsegenskaber dokumenterer ikke egnethed til koldstukning, og koldstukningsprodukter tilføjes ikke automatisk. Tilsætning af Pb kræver L-markering og tilhørende UNS; kun 12L14 i denne post følger den udtrykkeligt tabelangivne Pb .15–.35%, og Pb tilføjes ikke andre almindelige kvaliteter. Rapporteringspligtige grundstoffer betyder ikke fælles grænser; uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; produktanalyseafvigelser efter J409 verificeres særskilt. Når Si kræves, anvendes for valsetråd normalt ≤.10, .10–.20 eller .15–.35%; stangmateriale/halvfabrikata følger fodnoten til tabel 1 uden automatisk brug af valsetrådsintervallet.
Betingelser for sammensætning
Tabel 3A SAE1138 svarer til UNS G11380; smelteanalyse wt%. Automatstål med forhøjet svovl/fosfor; spåntagningsegenskaber dokumenterer ikke egnethed til koldstukning, og koldstukningsprodukter tilføjes ikke automatisk. Tilsætning af Pb kræver L-markering og tilhørende UNS; kun 12L14 i denne post følger den udtrykkeligt tabelangivne Pb .15–.35%, og Pb tilføjes ikke andre almindelige kvaliteter. Rapporteringspligtige grundstoffer betyder ikke fælles grænser; uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; produktanalyseafvigelser efter J409 verificeres særskilt. Når Si kræves, anvendes for valsetråd normalt ≤.10, .10–.20 eller .15–.35%; stangmateriale/halvfabrikata følger fodnoten til tabel 1 uden automatisk brug af valsetrådsintervallet.
Verifikationsbemærkninger
Alle sammensætningsangivelser og fodnoterne i PDF5, tabel 3A/3B er visuelt kontrolleret1138 · SAE J403-2014
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Automat-kulstofstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- SAE J403-2014
- Tabellens placering
- Tabel 3A
- PDF fysisk side
- 7
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse (støbning eller ovnsmelte)
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Smedede halvfabrikata/stangmateriale/valsetråd/sømløse rør; restelementer B (standardvalg, medmindre andet aftales)
Smedede halvfabrikata/stangmateriale/valsetråd/sømløse rør; restelementer A
Smedede halvfabrikata/stangmateriale/valsetråd/sømløse rør; restelementer C
Smedede halvfabrikata/stangmateriale/valsetråd/sømløse rør; restelementer D (ingen grænse, men rapportering påkrævet)
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.34 ~ 0.4 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
SAE J403 Revised JUN2014 Table 3A: originalens støbe- eller smelteanalyse, massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt SAE J409, og J409 bruges ikke til at udvide denne tabel. UNS G11380 og SAE 1138 er direkte angivet i samme tabelrække; andre standarder eller udgaver blandes ikke sammen med denne udgave. Medmindre restelementer specificeres særskilt, er B standardvalget; A/B/C vælges efter den relevante produktform/aftale. D har ingen tabelangivne grænser, men mængderne af Cu/Ni/Cr/Mo skal stadig rapporteres og behandles ikke som nul. For at dokumentere tabeloverensstemmelse skal Cu/Cr/Ni/Mo/Si rapporteres ud over C/Mn/P/S; under 0.02% kan værdien efter originalen rapporteres som <0.02%, hvilket hverken er en fælles øvre grænse eller nul. Tabel 3A/3B omfatter smedede halvfabrikata, stangmateriale, valsetråd og sømløse rør af automat-kulstofstål; dette fremstilles ikke som generelle sammensætningskrav til fladprodukter. Rækkens tosidede P/S-intervaller bevares; V0.04–0.08% for 11V41 er et udtrykkeligt krav i denne række, og intet ekstra V-krav tilføjes almindelige 11xx-poster. Si specificeres normalt ikke for 12xx for at undgå forringede spåntagningsegenskaber; uspecificeret Si er ukendt og skal rapporteres efter 3.1, ikke behandles som nul. Pb tilføjes kun som krav i denne 12L14-række, og intet Pb-krav tilføjes almindelige 1212/1213/1215-poster; identiteterne L og UNS G12144 bevares. Anvendelse til spåntagning dokumenterer ikke egnethed til koldstukning; levering, den konkrete projektproces og forsyning skal bekræftes særskilt. Efter 3.1 og tabel 6 skal C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N rapporteres; As/Sb rapporteres desuden efter køberens krav. Si/Cu/Ni/Cr/Mo under 0.02% kan rapporteres som <0.02%, og Nb/Ti/V under 0.008% som <0.008%. Dette er rapporteringstærskler, ikke generelle øvre sammensætningsgrænser; ingen nulværdier eller grænser udfyldes på dette grundlag.
Betingelser for sammensætning
SAE J403 Revised JUN2014 Table 3A: originalens støbe- eller smelteanalyse, massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt SAE J409, og J409 bruges ikke til at udvide denne tabel. UNS G11380 og SAE 1138 er direkte angivet i samme tabelrække; andre standarder eller udgaver blandes ikke sammen med denne udgave. Medmindre restelementer specificeres særskilt, er B standardvalget; A/B/C vælges efter den relevante produktform/aftale. D har ingen tabelangivne grænser, men mængderne af Cu/Ni/Cr/Mo skal stadig rapporteres og behandles ikke som nul. For at dokumentere tabeloverensstemmelse skal Cu/Cr/Ni/Mo/Si rapporteres ud over C/Mn/P/S; under 0.02% kan værdien efter originalen rapporteres som <0.02%, hvilket hverken er en fælles øvre grænse eller nul. Tabel 3A/3B omfatter smedede halvfabrikata, stangmateriale, valsetråd og sømløse rør af automat-kulstofstål; dette fremstilles ikke som generelle sammensætningskrav til fladprodukter. Rækkens tosidede P/S-intervaller bevares; V0.04–0.08% for 11V41 er et udtrykkeligt krav i denne række, og intet ekstra V-krav tilføjes almindelige 11xx-poster. Si specificeres normalt ikke for 12xx for at undgå forringede spåntagningsegenskaber; uspecificeret Si er ukendt og skal rapporteres efter 3.1, ikke behandles som nul. Pb tilføjes kun som krav i denne 12L14-række, og intet Pb-krav tilføjes almindelige 1212/1213/1215-poster; identiteterne L og UNS G12144 bevares. Anvendelse til spåntagning dokumenterer ikke egnethed til koldstukning; levering, den konkrete projektproces og forsyning skal bekræftes særskilt. Efter 3.1 og tabel 6 skal C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N rapporteres; As/Sb rapporteres desuden efter køberens krav. Si/Cu/Ni/Cr/Mo under 0.02% kan rapporteres som <0.02%, og Nb/Ti/V under 0.008% som <0.008%. Dette er rapporteringstærskler, ikke generelle øvre sammensætningsgrænser; ingen nulværdier eller grænser udfyldes på dette grundlag.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Smedede halvfabrikata/stangmateriale/valsetråd/sømløse rør; restelementer B (standardvalg, medmindre andet aftales)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.34 ~ 0.4 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Smedede halvfabrikata/stangmateriale/valsetråd/sømløse rør; restelementer A
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.34 ~ 0.4 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Cu | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.15 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Smedede halvfabrikata/stangmateriale/valsetråd/sømløse rør; restelementer C
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.34 ~ 0.4 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |
| Cu | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.12 (nedre grænse ikke angivet) |
Smedede halvfabrikata/stangmateriale/valsetråd/sømløse rør; restelementer D (ingen grænse, men rapportering påkrævet)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.34 ~ 0.4 |
| Mn | 0.7 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.08 ~ 0.13 |