← Tillbaka till föregående sidaKatalog över materialbeteckningar

1138 — Materialuppgifter

Antal källposter: 2. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.

Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.

Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för 1138 →

Bedömning av materialbehov

Söker du materialet 1138?

Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.

Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.

Utforska produkter och bearbetningsmöjligheter

1138 · SAE J 403-2001

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
SAE J403 NOV2001
Placering i tabellen
Tabell 3A och fotnoter
Fysisk sida i PDF
1、4、5

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.4567–0.5667 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cr, Mo, V, Ni och Cu saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3750–0.4500 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4100–0.5000 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, Cr, Cu och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.34 ~ 0.4
Mn0.7 ~ 1
P≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
S0.08 ~ 0.13

Tillämpningsgränser

Tabell 3A: SAE1138 motsvarar UNS G11380; smältanalys wt%. Automatstål med förhöjd svavel-/fosforhalt; skärbarhetsegenskaper bevisar inte lämplighet för kallstukning och inga kallstukningsprodukter läggs till automatiskt. Tillsats av Pb kräver L-markering och motsvarande UNS. Här används endast 12L14 enligt den uttryckligen tabellerade halten Pb .15–.35%; övriga vanliga materialbeteckningar får inte tilldelas Pb. Rapporteringsplikt för ett element är inte en gemensam haltgräns; ej föreskrivna element fylls inte i som noll. Tillåtna avvikelser vid produktanalys enligt J409 verifieras separat. När Si krävs är vanliga val för valstråd ≤.10, .10–.20 eller .15–.35%; för stänger/halvfabrikat gäller hänvisningen till fotnoter i tabell 1 och valstrådens intervall tillämpas inte automatiskt.

Villkor för kemisk sammansättning

Tabell 3A: SAE1138 motsvarar UNS G11380; smältanalys wt%. Automatstål med förhöjd svavel-/fosforhalt; skärbarhetsegenskaper bevisar inte lämplighet för kallstukning och inga kallstukningsprodukter läggs till automatiskt. Tillsats av Pb kräver L-markering och motsvarande UNS. Här används endast 12L14 enligt den uttryckligen tabellerade halten Pb .15–.35%; övriga vanliga materialbeteckningar får inte tilldelas Pb. Rapporteringsplikt för ett element är inte en gemensam haltgräns; ej föreskrivna element fylls inte i som noll. Tillåtna avvikelser vid produktanalys enligt J409 verifieras separat. När Si krävs är vanliga val för valstråd ≤.10, .10–.20 eller .15–.35%; för stänger/halvfabrikat gäller hänvisningen till fotnoter i tabell 1 och valstrådens intervall tillämpas inte automatiskt.

Verifieringsanmärkning

Visuell kontroll av all sammansättning och fotnoter i tabell 3A/3B på PDF-sida 5

1138 · SAE J403-2014

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Kolstål
Underkategori
Kolstål för automatbearbetning
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
SAE J403-2014
Placering i tabellen
Tabell 3A
Fysisk sida i PDF
7
Enhet
Massfraktion (wt%)
Analystyp
Smältanalys (gjutning eller smälta)

Kolekvivalent som referens

Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.

Halvfabrikat för smidning/stänger/valstråd/sömlösa rör; restkategori B (ordinarie om inget annat avtalats)
IIW / CEV:0.4567–0.6587 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3750–0.4857 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Si, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4100–0.5397 Intervall beräknat från standardens gränser för enskilda grundämnen, inte uppmätta värden för smältan eller partiet CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.
Halvfabrikat för smidning/stänger/valstråd/sömlösa rör; restelement: alternativ A
IIW / CEV:0.4567–0.6353 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3750–0.4748 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Si, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4100–0.5285 Intervall beräknat från standardens gränser för enskilda grundämnen, inte uppmätta värden för smältan eller partiet CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.
Halvfabrikat för smidning/stänger/valstråd/sömlösa rör; restelement: alternativ C
IIW / CEV:0.4567–0.7040 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3750–0.4997 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Si, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4100–0.5570 Intervall beräknat från standardens gränser för enskilda grundämnen, inte uppmätta värden för smältan eller partiet CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.
Halvfabrikat för smidning/stänger/valstråd/sömlösa rör; restkategori D (inga gränsvärden, men rapportering krävs)
IIW / CEV:0.4567–0.5667 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cr, Mo, V, Ni och Cu saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.3750–0.4500 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4100–0.5000 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, Cr, Cu och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.34 ~ 0.4
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
S0.08 ~ 0.13
Cu≤ 0.35 (undre gräns anges inte)
Ni≤ 0.25 (undre gräns anges inte)
Cr≤ 0.2 (undre gräns anges inte)
Mo≤ 0.06 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

SAE J403 reviderad JUN2014 tabell 3A, originalets gjut- eller smältanalys, massfraktion wt%. Tillåtna produktanalysavvikelser följer separat SAE J409; J409 har inte använts för att utvidga denna tabell. UNS G11380 och SAE 1138 står direkt på samma rad i tabellen; andra standarder och utgåvor blandas inte ihop med denna utgåva. När resthalter inte avtalas separat är B förval; A/B/C väljs efter produktform/överenskommelse. Grupp D har inga tabellerade gränsvärden, men halterna av Cu/Ni/Cr/Mo måste fortfarande rapporteras och behandlas inte som noll. För att styrka tabellöverensstämmelse måste även Cu/Cr/Ni/Mo/Si rapporteras utöver C/Mn/P/S. Värden under 0.02% får enligt originaltexten rapporteras som <0.02%; detta är inte en generell övre gräns eller noll. Tabell 3A/3B gäller halvfabrikat för smidning, stång, valstråd och sömlösa rör av kolstål för automatbearbetning, inte generell sammansättning för platta produkter. Det tvåsidiga intervallet för P/S behålls enligt raden. Kravet V0.04–0.08% är uttryckligt på raden för 11V41; vanliga 11xx tillförs inte V. För 12xx specificeras normalt inte Si för att undvika försämrad skärbarhet. Ospecificerat Si förblir okänt och måste rapporteras enligt 3.1, utan att behandlas som noll. Pb tillsätts endast på raden för 12L14; vanliga 1212/1213/1215 tillförs inte Pb. Identiteterna L och UNS G12144 behålls. Användning som automatstål bevisar inte lämplighet för kallstukning; leverans, projektspecifik process och tillhandahållande bekräftas separat. Enligt 3.1 och tabell 6 måste C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N rapporteras; As/Sb rapporteras också på köparens begäran. Si/Cu/Ni/Cr/Mo under 0.02% får rapporteras som <0.02%, och Nb/Ti/V under 0.008% som <0.008%. Dessa är rapporteringströsklar, inte generella övre sammansättningsgränser; inga nollor eller gränsvärden fylls i utifrån dem.

Villkor för kemisk sammansättning

SAE J403 reviderad JUN2014 tabell 3A, originalets gjut- eller smältanalys, massfraktion wt%. Tillåtna produktanalysavvikelser följer separat SAE J409; J409 har inte använts för att utvidga denna tabell. UNS G11380 och SAE 1138 står direkt på samma rad i tabellen; andra standarder och utgåvor blandas inte ihop med denna utgåva. När resthalter inte avtalas separat är B förval; A/B/C väljs efter produktform/överenskommelse. Grupp D har inga tabellerade gränsvärden, men halterna av Cu/Ni/Cr/Mo måste fortfarande rapporteras och behandlas inte som noll. För att styrka tabellöverensstämmelse måste även Cu/Cr/Ni/Mo/Si rapporteras utöver C/Mn/P/S. Värden under 0.02% får enligt originaltexten rapporteras som <0.02%; detta är inte en generell övre gräns eller noll. Tabell 3A/3B gäller halvfabrikat för smidning, stång, valstråd och sömlösa rör av kolstål för automatbearbetning, inte generell sammansättning för platta produkter. Det tvåsidiga intervallet för P/S behålls enligt raden. Kravet V0.04–0.08% är uttryckligt på raden för 11V41; vanliga 11xx tillförs inte V. För 12xx specificeras normalt inte Si för att undvika försämrad skärbarhet. Ospecificerat Si förblir okänt och måste rapporteras enligt 3.1, utan att behandlas som noll. Pb tillsätts endast på raden för 12L14; vanliga 1212/1213/1215 tillförs inte Pb. Identiteterna L och UNS G12144 behålls. Användning som automatstål bevisar inte lämplighet för kallstukning; leverans, projektspecifik process och tillhandahållande bekräftas separat. Enligt 3.1 och tabell 6 måste C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N rapporteras; As/Sb rapporteras också på köparens begäran. Si/Cu/Ni/Cr/Mo under 0.02% får rapporteras som <0.02%, och Nb/Ti/V under 0.008% som <0.008%. Dessa är rapporteringströsklar, inte generella övre sammansättningsgränser; inga nollor eller gränsvärden fylls i utifrån dem.

Originalpost för villkorsgren

Halvfabrikat för smidning/stänger/valstråd/sömlösa rör; restkategori B (ordinarie om inget annat avtalats)

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.34 ~ 0.4
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
S0.08 ~ 0.13
Cu≤ 0.35 (undre gräns anges inte)
Ni≤ 0.25 (undre gräns anges inte)
Cr≤ 0.2 (undre gräns anges inte)
Mo≤ 0.06 (undre gräns anges inte)

Halvfabrikat för smidning/stänger/valstråd/sömlösa rör; restelement: alternativ A

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.34 ~ 0.4
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
S0.08 ~ 0.13
Cu≤ 0.2 (undre gräns anges inte)
Ni≤ 0.2 (undre gräns anges inte)
Cr≤ 0.15 (undre gräns anges inte)
Mo≤ 0.06 (undre gräns anges inte)

Halvfabrikat för smidning/stänger/valstråd/sömlösa rör; restelement: alternativ C

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.34 ~ 0.4
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
S0.08 ~ 0.13
Cu≤ 0.4 (undre gräns anges inte)
Ni≤ 0.4 (undre gräns anges inte)
Cr≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Mo≤ 0.12 (undre gräns anges inte)

Halvfabrikat för smidning/stänger/valstråd/sömlösa rör; restkategori D (inga gränsvärden, men rapportering krävs)

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.34 ~ 0.4
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
S0.08 ~ 0.13

En villkorsgren måste väljas

Ja

Verifieringsanmärkning

Originaltexten från 2014 kontrollerades över fyra tabeller och 79 rader, inklusive sammansättningsceller, kolumner för produktform, UNS-beteckningar och tabellnoter; källor och olika ordervillkor behålls separat.
WhatsApp Teknisk förfrågan →
Användning av bilder och innehåll · Creation Group