← Zpět na předchozí stranuKatalog značek materiálů

ML15MN — Údaje o materiálu

Počet zdrojových záznamů: 4. Různé normy, vydání a podmínky jsou uvedeny odděleně; stejná značka materiálu neznamená přímou zaměnitelnost materiálů.

Hmotnostní podíly a typy analýz se řídí vysvětlením u každého zdroje. Chybějící údaje se nepovažují za 0; typické hodnoty výrobce, hodnoty zaručené normou a naměřené hodnoty konkrétní tavby a dávky se nesmějí směšovat. Pro výpočty a výběr podmínek otevřete nástroj pro výběr materiálu.

Otevřít výběr podmínek, porovnání a nástroj pro uhlíkový ekvivalent pro ML15MN →

Posouzení požadavků na materiál

Hledáte materiál ML15MN?

Související katalogové informace jsou k dispozici. Uvítáme také nové požadavky na materiál a zpracování. Posoudíme, zda naše zařízení, výrobní linky a technologické možnosti odpovídají vašim požadavkům na značku materiálu, formu výrobku, rozměry, zpracování a dodání. Poté projednáme možnosti zpracování, zkoušek nebo dodávky.

Proveditelnost a podmínky dodávky se potvrzují po technickém posouzení. Informace o normách na této stránce nepředstavují závazek dodávky ani záruku vlastností.

Prohlédnout výrobky a možnosti zpracování

ML15Mn · GB/T 5953

Zdroj chemického složení byl ověřen; neznamená to ověření všech ustanovení normy, skutečné dodávky ani naměřených hodnot konkrétní tavby a dávky

Forma materiálu
Ocelový drát pro pěchování za studena
Vysvětlení stavu původního záznamu
Referenční záznam přepisu normy
Vydání normy
GB/T 6478-2015
Umístění v tabulce
Tabulka 3

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

IIW / CEV:0.3400–0.5333 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2033–0.3133 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.2600–0.3850 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.

Záznam složení

Zdroj chemického složení a rozsah použití

Následují referenční údaje o složení podle uvedeného vydání normy, nikoli naměřené hodnoty tavby a dávky; normu platnou pro objednávku a požadavky na výchozí materiál i hotový výrobek je nutné potvrdit samostatně.

Zdroj: GB/T 6478-2015 · Tabulka 3 · ML15Mn · p.9

PrvekHmotnostní podíl / %
C0.14~0.20
Si0.10~0.30
Mn1.20~1.60
P≤0.025
S≤0.025
Ni≤0.20
Cr≤0.20
Cu≤0.20

Meze použitelnosti

GB/T5953.1/.2:2009, článek 6.1.1 odkazuje na příslušnou normu uvedenou ve smlouvě; zde jde o orientační složení stejnojmenné značky podle GB/T6478. Použitelnou normu musí potvrdit smlouva; nejde přímo o závazné složení 5953. Web neuvádí vydání; záznam se zobrazuje podle vydání zdroje, bez potvrzení použitelnosti pro smlouvu.

Vysvětlení ověření

Zdroj normy: GB/T 6478-2015 · Tabulka 3Zobrazit související produkt →

ML15Mn · GB/T 28906-2025

Zdroj chemického složení byl ověřen; neznamená to ověření všech ustanovení normy, skutečné dodávky ani naměřených hodnot konkrétní tavby a dávky

Kategorie materiálu
Uhlíková ocel
Podkategorie
Ocel pro pěchování za studena určená ke zušlechťování
Forma materiálu
Záznam referenčních údajů
Vysvětlení stavu původního záznamu
Původní text normy byl ověřen
Vydání normy
GB/T 28906-2025
Umístění v tabulce
Tabulka 3, poznámky a–d; 7.1.5–7.1.7
Fyzická strana PDF
8、9、11

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

Následující odhady jsou uvedeny odděleně podle podmínek použitelnosti složení; musí odpovídat skutečným podmínkám objednávky a rozsahy se neslučují.

Výchozí složení podle tabulky 3; volitelný přídavek hliníku nebyl dohodnut.
IIW / CEV:0.3200–0.5333 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.1833–0.3133 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.2400–0.3850 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Tabulka 3, poznámka a: Pro zlepšení chování při pěchování za studena lze přidat hliník, Alt≤0.060%.
IIW / CEV:0.3200–0.5333 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.1833–0.3133 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.2400–0.3850 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.

Záznam složení (obsahuje další podmíněné větve; nelze jej samostatně považovat za nepodmíněný požadavek)

PrvekPožadavky na složení
C0.12 ~ 0.2
Si0.1 ~ 0.3
Mn1.2 ~ 1.6
P≤ 0.025 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.02 (dolní mez neuvedena)
Cr≤ 0.2 (dolní mez neuvedena)
Ni≤ 0.2 (dolní mez neuvedena)
Cu≤ 0.2 (dolní mez neuvedena)
Sn≤ 0.06 (dolní mez neuvedena)

Meze použitelnosti

GB/T28906-2025, tabulka 3: Drát válcovaný za tepla z oceli pro pěchování za studena a následné zušlechťování, tavbová analýza, hmotnostní podíly v %. Poznámka a: Pro zlepšení pěchování za studena lze přidat hliník, Alt≤0.060%; jde o možnost, nikoli výchozí povinný přídavek. Poznámka b: Dohodou dodavatele a odběratele může být Si pod 0.10%; potom se musí přidat hliník a platí Alt≥0.020%. Záznam používá výchozí tabulkový rozsah Si; konkrétní nízkokřemíkový dohodnutý rozsah se bez údajů nedoplňuje. Poznámka c: Pro prvních 11 značek tabulky 3 lze dohodnout přídavek Cr pro zlepšení prokalitelnosti a mechanických vlastností, množství musí potvrdit obě strany. Bez dohody platí zbytkové Cr≤0.20% podle 7.1.5. Podle 7.1.5 mají zbytkové Cr, Ni a Cu každý ≤0.20%, platí zbytkové Sn≤0.06%; při tabulkovém legujícím rozsahu Cr neplatí zbytkové maximum Cr. Podle 7.1.7 se dovolené úchylky výrobkové chemické analýzy kromě zvláštních poznámek tabulky řídí GB/T222; tavbové hodnoty nejsou výrobkové úchylky. Originál platí pro drát válcovaný za tepla na pěchování za studena v rozsahu 5–52mm; konkrétní rozměry výrobku, dodávka a výrobní postup stále vyžadují potvrzení, mechanické vlastnosti se ověřují samostatně.

Podmínky složení

GB/T28906-2025, tabulka 3: Drát válcovaný za tepla z oceli pro pěchování za studena a následné zušlechťování, tavbová analýza, hmotnostní podíly v %. Poznámka a: Pro zlepšení pěchování za studena lze přidat hliník, Alt≤0.060%; jde o možnost, nikoli výchozí povinný přídavek. Poznámka b: Dohodou dodavatele a odběratele může být Si pod 0.10%; potom se musí přidat hliník a platí Alt≥0.020%. Záznam používá výchozí tabulkový rozsah Si; konkrétní nízkokřemíkový dohodnutý rozsah se bez údajů nedoplňuje. Poznámka c: Pro prvních 11 značek tabulky 3 lze dohodnout přídavek Cr pro zlepšení prokalitelnosti a mechanických vlastností, množství musí potvrdit obě strany. Bez dohody platí zbytkové Cr≤0.20% podle 7.1.5. Podle 7.1.5 mají zbytkové Cr, Ni a Cu každý ≤0.20%, platí zbytkové Sn≤0.06%; při tabulkovém legujícím rozsahu Cr neplatí zbytkové maximum Cr. Podle 7.1.7 se dovolené úchylky výrobkové chemické analýzy kromě zvláštních poznámek tabulky řídí GB/T222; tavbové hodnoty nejsou výrobkové úchylky. Originál platí pro drát válcovaný za tepla na pěchování za studena v rozsahu 5–52mm; konkrétní rozměry výrobku, dodávka a výrobní postup stále vyžadují potvrzení, mechanické vlastnosti se ověřují samostatně.

Původní záznam podmíněné větve

Výchozí složení podle tabulky 3; volitelný přídavek hliníku nebyl dohodnut.

PrvekPožadavky na složení
C0.12 ~ 0.2
Si0.1 ~ 0.3
Mn1.2 ~ 1.6
P≤ 0.025 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.02 (dolní mez neuvedena)
Cr≤ 0.2 (dolní mez neuvedena)
Ni≤ 0.2 (dolní mez neuvedena)
Cu≤ 0.2 (dolní mez neuvedena)
Sn≤ 0.06 (dolní mez neuvedena)

Tabulka 3, poznámka a: Pro zlepšení chování při pěchování za studena lze přidat hliník, Alt≤0.060%.

PrvekPožadavky na složení
C0.12 ~ 0.2
Si0.1 ~ 0.3
Mn1.2 ~ 1.6
P≤ 0.025 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.02 (dolní mez neuvedena)
Cr≤ 0.2 (dolní mez neuvedena)
Ni≤ 0.2 (dolní mez neuvedena)
Cu≤ 0.2 (dolní mez neuvedena)
Sn≤ 0.06 (dolní mez neuvedena)
Al≤ 0.06 (dolní mez neuvedena)

Je nutné vybrat podmíněnou větev

Ano

Vysvětlení ověření

Vizuální kontrola tabulky 3 v originálu PDF8/9 a ustanovení o zbytkových prvcích v PDF11

ML15Mn · GB/T 6478-2015

Zdroj chemického složení byl ověřen; neznamená to ověření všech ustanovení normy, skutečné dodávky ani naměřených hodnot konkrétní tavby a dávky

Podkategorie
Ocel pro pěchování za studena určená ke zušlechťování
Forma materiálu
Záznam referenčních údajů
Vysvětlení stavu původního záznamu
Původní text normy byl ověřen
Vydání normy
GB/T 6478-2015
Umístění v tabulce
Tabulka 3; 6.1.5–6.1.7
Fyzická strana PDF
9、10

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

IIW / CEV:0.3400–0.5333 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2033–0.3133 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.2600–0.3850 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.

Záznam složení

PrvekPožadavky na složení
C0.14 ~ 0.2
Si0.1 ~ 0.3
Mn1.2 ~ 1.6
P≤ 0.025 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.025 (dolní mez neuvedena)
Cr≤ 0.2 (dolní mez neuvedena)
Ni≤ 0.2 (dolní mez neuvedena)
Cu≤ 0.2 (dolní mez neuvedena)

Meze použitelnosti

Tabulka 3, tavbová analýza ocelí pro pěchování a protlačování za studena a následné zušlechťování, hmotnostní podíly v %. Podle 6.1.5 mají zbytkové Cr/Ni/Cu každý ≤0.20%; při legujícím rozsahu Cr neplatí zbytková mez Cr. Dovolené úchylky složení výrobkové analýzy podle 6.1.7 se řídí GB/T222; výchozí tavbové hodnoty se nerozšiřují na výrobkové úchylky. Tabulka 3 tohoto vydání nestanoví volitelné Al ani jednotnou dohodu o nízkém Si, podmínky GB28906-2025 se nepoužijí. Nestanovené prvky jako Mo nejsou nula; konkrétní forma výrobku, dodávka, mechanické vlastnosti a vhodnost tváření součásti se ověřují samostatně.

Podmínky složení

Tabulka 3, tavbová analýza ocelí pro pěchování a protlačování za studena a následné zušlechťování, hmotnostní podíly v %. Podle 6.1.5 mají zbytkové Cr/Ni/Cu každý ≤0.20%; při legujícím rozsahu Cr neplatí zbytková mez Cr. Dovolené úchylky složení výrobkové analýzy podle 6.1.7 se řídí GB/T222; výchozí tavbové hodnoty se nerozšiřují na výrobkové úchylky. Tabulka 3 tohoto vydání nestanoví volitelné Al ani jednotnou dohodu o nízkém Si, podmínky GB28906-2025 se nepoužijí. Nestanovené prvky jako Mo nejsou nula; konkrétní forma výrobku, dodávka, mechanické vlastnosti a vhodnost tváření součásti se ověřují samostatně.

Vysvětlení ověření

Vizuální kontrola tabulky 3 originálu PDF9 a ustanovení o zbytkových prvcích v PDF10

ML15Mn · GB/T 6478-2001

Zdroj chemického složení byl ověřen; neznamená to ověření všech ustanovení normy, skutečné dodávky ani naměřených hodnot konkrétní tavby a dávky

Forma materiálu
Záznam referenčních údajů
Vysvětlení stavu původního záznamu
Původní text normy byl ověřen
Vydání normy
GB/T 6478-2001
Umístění v tabulce
Tabulka 3 a 6.1.4–6.1.8
Fyzická strana PDF
5、6

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

IIW / CEV:0.3400–0.5333 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2067–0.3167 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.2600–0.3850 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Mo CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.

Záznam složení

PrvekPožadavky na složení
C0.14 ~ 0.2
Si0.2 ~ 0.4
Mn1.2 ~ 1.6
P≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.035 (dolní mez neuvedena)
Ni≤ 0.2 (dolní mez neuvedena)
Cu≤ 0.2 (dolní mez neuvedena)
Cr≤ 0.2 (dolní mez neuvedena)

Meze použitelnosti

GB/T6478-2001, tabulka 3, tavbová analýza wt%. Podle 6.1.4 zbytkové Cr/Ni/Cu každý ≤.20%; legující rozsah Cr se neřídí zbytkovou horní mezí. Přípustné odchylky kontrolní analýzy výrobku podle 6.1.8 se ověřují samostatně podle tabulky 2 normy GB/T222-1984 a nerozšiřují výchozí tavbový rozsah. Skutečné vydání 2001, nenahrazuje se složením vydání 2015 ani 2025; konkrétní rozměry a mechanické vlastnosti při dodání je nutné ověřit samostatně.

Podmínky složení

GB/T6478-2001, tabulka 3, tavbová analýza wt%. Podle 6.1.4 zbytkové Cr/Ni/Cu každý ≤.20%; legující rozsah Cr se neřídí zbytkovou horní mezí. Přípustné odchylky kontrolní analýzy výrobku podle 6.1.8 se ověřují samostatně podle tabulky 2 normy GB/T222-1984 a nerozšiřují výchozí tavbový rozsah. Skutečné vydání 2001, nenahrazuje se složením vydání 2015 ani 2025; konkrétní rozměry a mechanické vlastnosti při dodání je nutné ověřit samostatně.

Vysvětlení ověření

Vizuální kontrola čtyř tabulek složení a ustanovení originálu PDF5/6
WhatsApp Technický dotaz →
Použití obrázků a obsahu · Creation Group