← Zpět na předchozí stranuKatalog značek materiálů

60CRMO3-3 — Údaje o materiálu

Počet zdrojových záznamů: 2. Různé normy, vydání a podmínky jsou uvedeny odděleně; stejná značka materiálu neznamená přímou zaměnitelnost materiálů.

Hmotnostní podíly a typy analýz se řídí vysvětlením u každého zdroje. Chybějící údaje se nepovažují za 0; typické hodnoty výrobce, hodnoty zaručené normou a naměřené hodnoty konkrétní tavby a dávky se nesmějí směšovat. Pro výpočty a výběr podmínek otevřete nástroj pro výběr materiálu.

Otevřít výběr podmínek, porovnání a nástroj pro uhlíkový ekvivalent pro 60CRMO3-3 →

Posouzení požadavků na materiál

Hledáte materiál 60CRMO3-3?

Nenašli jste materiál v našem katalogu? Zašlete nám své požadavky. Posoudíme, zda naše zařízení, výrobní linky a technologické možnosti odpovídají vašim požadavkům na značku materiálu, formu výrobku, rozměry, zpracování a dodání. Poté projednáme možnosti zpracování, zkoušek nebo dodávky.

Proveditelnost a podmínky dodávky se potvrzují po technickém posouzení. Informace o normách na této stránce nepředstavují závazek dodávky ani záruku vlastností.

Prohlédnout výrobky a možnosti zpracování

60CrMo3-3 · DIN EN 10089-2003

Zdroj chemického složení byl ověřen; neznamená to ověření všech ustanovení normy, skutečné dodávky ani naměřených hodnot konkrétní tavby a dávky

Forma materiálu
Záznam referenčních údajů
Vysvětlení stavu původního záznamu
Původní text normy byl ověřen
Vydání normy
DIN EN 10089-2003
Umístění v tabulce
Tabulka 3 a poznámky a/b, 7.1; pouze prvních 17 stran originálu
Fyzická strana PDF
1、7、9、12、13

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

IIW / CEV:0.8667–1.1167 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí V, Ni; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.6467–0.8067 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Ni, V, B; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.6900–0.8550 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Ni; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.

Záznam složení

PrvekPožadavky na složení
C0.56 ~ 0.64
Si≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mn0.7 ~ 1.0
Cr0.7 ~ 1.0
Mo0.25 ~ 0.35
P≤ 0.025 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.025 (dolní mez neuvedena)
Cu≤ 0.6 (dolní mez neuvedena)
Sn≤ 0.06 (dolní mez neuvedena)

Meze použitelnosti

DIN EN10089:2003-04, oficiální anglický původní text, převzetí EN10089:2002; tabulka 3, tavbová analýza wt%. Cu+10Sn≤.60%; Cu≤.60/Sn≤.06 jsou pouze jednotlivé obálky odvozené z propojeného vztahu při nezáporných obsazích prvků, nikoli nezávislé meze původní tabulky; současně musí platit propojený vztah. Tabulka 3, poznámka a: Neuvedené prvky se bez souhlasu kupujícího nesmějí záměrně přidávat, kromě dokončení tavby; prázdná pole se nedoplňují nulou. Poznámka b: Při předepsané prokalitelnosti jsou dovoleny malé úchylky C nejvýše ±.01, ostatní podle tabulky 4, kromě P/S. Výchozí složení nebylo automaticky rozšířeno. Soubor obsahuje pouze prvních 17 stran; tabulka 3 je úplná a ověřitelná, tabulky prokalitelnosti 7/8 a další chybějící stránky je nutné doplnit. Úplnost celé normy se nepotvrzuje. Jde o ocel válcovanou za tepla pro zušlechťované pružiny; složení ani žíhaný stav samy nepotvrzují vhodnost pro pěchování za studena či skutečnou dodávku.

Podmínky složení

DIN EN10089:2003-04, oficiální anglický původní text, převzetí EN10089:2002; tabulka 3, tavbová analýza wt%. Cu+10Sn≤.60%; Cu≤.60/Sn≤.06 jsou pouze jednotlivé obálky odvozené z propojeného vztahu při nezáporných obsazích prvků, nikoli nezávislé meze původní tabulky; současně musí platit propojený vztah. Tabulka 3, poznámka a: Neuvedené prvky se bez souhlasu kupujícího nesmějí záměrně přidávat, kromě dokončení tavby; prázdná pole se nedoplňují nulou. Poznámka b: Při předepsané prokalitelnosti jsou dovoleny malé úchylky C nejvýše ±.01, ostatní podle tabulky 4, kromě P/S. Výchozí složení nebylo automaticky rozšířeno. Soubor obsahuje pouze prvních 17 stran; tabulka 3 je úplná a ověřitelná, tabulky prokalitelnosti 7/8 a další chybějící stránky je nutné doplnit. Úplnost celé normy se nepotvrzuje. Jde o ocel válcovanou za tepla pro zušlechťované pružiny; složení ani žíhaný stav samy nepotvrzují vhodnost pro pěchování za studena či skutečnou dodávku.

Kombinovaná omezení

Omezení kombinací prvků
  • Koeficient prvku
    Cu
    1
    Sn
    10
    Horní mez
    0.6
    Požadavek
    Cu + 10Sn ≤ 0.60 wt%

Vysvětlení ověření

Vizuální ověření všech 19 řádků tabulky 3 a poznámek z oficiálního původního textu

Prokalitelnost podle Jominyho zkoušky (podmíněný požadavek)

EN 10089:2002 · BS EN 10089:2002 · Tabulky 7/8, 7.1.2–7.1.4 a Tabulka10 · Strany PDF: 6, 9, 17, 18, 20, 21

+H Běžné pásmo prokalitelnosti (7.1.2)

Teplota při Jominyho zkoušce: 850 ± 5 °C; nejde o doporučení pro výrobní tepelné zpracování.

Vzdálenost od kaleného čela (mm)Dolní mez (HRC)Horní mez (HRC)
1.55766
35766
55766
75766
95766
115665
135665
155665
205665
255564
305564
355364
405364
455264
505064

+HH Zúžené pásmo prokalitelnosti (7.1.4)

Teplota při Jominyho zkoušce: 850 ± 5 °C; nejde o doporučení pro výrobní tepelné zpracování.

Vzdálenost od kaleného čela (mm)Dolní mez (HRC)Horní mez (HRC)
1.56066
36066
56066
76066
96066
115965
135965
155965
205965
255864
305864
355764
405764
455664
505564

60CrMo3-3 · ISO 683-6:2023 (originál převzetí BS ISO)

Zdroj chemického složení byl ověřen; neznamená to ověření všech ustanovení normy, skutečné dodávky ani naměřených hodnot konkrétní tavby a dávky

Kategorie materiálu
Pružinová ocel
Podkategorie
Pružinová ocel
Forma materiálu
Kruhové a ploché tyče a válcovaný drát
Vysvětlení stavu původního záznamu
Původní text normy byl ověřen
Vydání normy
ISO 683-6:2023 / BS ISO 683-6:2023
Umístění v tabulce
Tabulka 4, poznámky a–c; tabulka 5; 7.2
Fyzická strana PDF
20、21
Jednotka
Hmotnostní podíl (wt%)
Typ analýzy
Tavbová analýza

Uhlíkový ekvivalent pro orientaci

Následující odhady jsou uvedeny odděleně podle podmínek použitelnosti složení; musí odpovídat skutečným podmínkám objednávky a rozsahy se neslučují.

Běžná tavbová analýza: Tabulka 4 (bez +H/+HH)
IIW / CEV:0.8667–1.0767 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí V, Ni, Cu; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.6467–0.7767 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, Ni, V, B; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.6900–0.8250 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, Ni; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Tavbová analýza +H: Tabulka 4, poznámka b, a tabulka 5 (C±0.01; P/S se nerozšiřuje)
IIW / CEV:0.8320–1.1113 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí V, Ni, Cu; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.6295–0.7948 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, Ni, V, B; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.6695–0.8455 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, Ni; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.
Tavbová analýza +HH: Tabulka 4, poznámka b, a tabulka 5 (C±0.01; P/S se nerozšiřuje)
IIW / CEV:0.8320–1.1113 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí V, Ni, Cu; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; používá se pro technické posouzení náchylnosti uhlíkových a nízkolegovaných ocelí ke vzniku trhlin za studena při svařování.
Pcm(Ito–Bessyo):0.6295–0.7948 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, Ni, V, B; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; používá se především pro nízkouhlíkové nízkolegované oceli, zejména moderní nízkouhlíkové potrubní oceli; je vhodnější pro případy, kdy C přibližně nepřesahuje 0.11%.
CET:0.6695–0.8455 Příspěvek známých složek, nikoli úplná hodnota; chybí Cu, Ni; provázaná omezení prvků je nutné ověřit samostatně a dosažitelnost všech hodnot vypočteného intervalu není zaručena CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; používá se v systému posouzení předehřevu při svařování feritických ocelí; je nutné zohlednit podmínky použitelnosti EN 1011-2.

Záznam složení (obsahuje další podmíněné větve; nelze jej samostatně považovat za nepodmíněný požadavek)

PrvekPožadavky na složení
C0.56 ~ 0.64
Si≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.025 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.025 (dolní mez neuvedena)
Cr0.7 ~ 1.0
Mo0.25 ~ 0.35

Meze použitelnosti

Originál BS ISO 683-6:2023, čtvrté vydání ISO 2023-11; tabulka 4 na straně 20 souboru PDF / tištěná strana 12, tabulka 5 na straně 21 souboru PDF / tištěná strana 13. Tavbové složení wt%, je nutné zvolit běžnou podmínku nebo +H/+HH; Cu+10Sn≤0.60%. Neuvedené prvky se nedoplňují hodnotou 0; kontrolní analýza výrobku a mechanický stav se ověřují samostatně. Nejde o záruku dodávky naší společnosti.

Podmínky složení

Tabulka 4, tavbová analýza v hmotnostních procentech %; pomlčky ani nestanovené prvky nejsou 0. / Poslední sloupec původního snímku má záhlaví Cu+Sn, buňka výslovně uvádí Cu+10Sn≤0.60%; zachován vážený vztah podle hlavního textu bez rozkladu na jednotlivé limity. / Tabulka 4, poznámka b: +H/+HH podle dovolených úchylek tabulky 5, pro C zvlášť nejvýše ±0.01%; P/S se neuvolňuje. Bez výběru podmínky se automaticky nepočítá. / Výrobková analýza se ověřuje zvlášť podle tabulky 5; její úchylky C/P/S se přímo nepřenášejí do aktuální tavbové větve. Tentýž prvek téže tavby / dávky nesmí současně překračovat horní a podkračovat dolní mez. / Poznámka c dovoluje dohodnout nižší horní mez P/S, bez dohody se hodnota automaticky nemění; záměrné přidání neuvedených prvků vyžaduje dohodu (kromě dokončení tavby). / Pro zušlechťované pružiny; tepelné zpracování, tvrdost, prokalitelnost, rozměry a povrchové podmínky ověřit zvlášť podle hlavního textu. Mechanické vlastnosti se nezjednodušují na bezpodmínečné hodnoty.

Kombinovaná omezení

Omezení kombinací prvků
  • Požadavek
    Cu + 10×Sn
    Koeficient prvku
    Cu
    1
    Sn
    10
    Horní mez
    0.6
Prvky vyžadující potvrzení údaji z téže tavby a dávky
  • Cu
  • Sn

Původní záznam podmíněné větve

Běžná tavbová analýza: Tabulka 4 (bez +H/+HH)

PrvekPožadavky na složení
C0.56 ~ 0.64
Si≤ 0.4 (dolní mez neuvedena)
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.025 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.025 (dolní mez neuvedena)
Cr0.7 ~ 1.0
Mo0.25 ~ 0.35

Tavbová analýza +H: Tabulka 4, poznámka b, a tabulka 5 (C±0.01; P/S se nerozšiřuje)

PrvekPožadavky na složení
C0.55 ~ 0.65
Si≤ 0.43 (dolní mez neuvedena)
Mn0.66 ~ 1.04
P≤ 0.025 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.025 (dolní mez neuvedena)
Cr0.65 ~ 1.05
Mo0.21 ~ 0.39

Tavbová analýza +HH: Tabulka 4, poznámka b, a tabulka 5 (C±0.01; P/S se nerozšiřuje)

PrvekPožadavky na složení
C0.55 ~ 0.65
Si≤ 0.43 (dolní mez neuvedena)
Mn0.66 ~ 1.04
P≤ 0.025 (dolní mez neuvedena)
S≤ 0.025 (dolní mez neuvedena)
Cr0.65 ~ 1.05
Mo0.21 ~ 0.39

Je nutné vybrat podmíněnou větev

Ano

Vysvětlení ověření

Kontrola všech deseti řádků tabulky 4 podle původního obrazu buňku po buňce; tabulka 5 a podmínky poznámek pod čarou jsou uloženy samostatně.
WhatsApp Technický dotaz →
Použití obrázků a obsahu · Creation Group