M 1017 — Materialuppgifter
Antal källposter: 2. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.
Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.
Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för M 1017 →Bedömning av materialbehov
Söker du materialet M 1017?
Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.
Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.
Behåll dina inmatade uppgifter och försök igen senare eller kontakta website@chqwire.net. Skicka inte igen om du redan har fått en bekräftelse.
M 1017 · ASTM A29/A29M-2012
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- ASTM A29/A29M-2012
- Placering i tabellen
- Tabell 1, fotnoter A–G
- Fysisk sida i PDF
- 1、3、4
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Villkor Mn≤0.60% enligt tabellen
Inköparen har inte förbjudit Mn-ökningen i fotnot G; Mn0.60–0.75%; sänk både den övre och nedre gränsen för C i takt med uppmätt Mn
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.21 |
| Mn | 0.25 ~ 0.6 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Originalet från 2012, tabell 1, smältsammansättning som massfraktion wt%. Produktanalysens tillämplighet och avvikelser måste bekräftas separat enligt 4.3 och tabell 5. Beteckningar och produktformer behålls enligt standardtabellen utan automatiskt löfte om tillämplighet för kallstukning. Not G: om köparen inte förbjuder det får Mn överstiga 0.60% upp till 0.75%. För varje ökning med 0.05%Mn sänks både nedre och övre C-gränsen med 0.01%. Alternativet kontrolleras med kopplingen C+0.2Mn; enbart Mn-gränsen får inte lättas. M-beteckningar sammanförs inte med beteckningar utan M.
Villkor för kemisk sammansättning
Originalet från 2012, tabell 1, smältsammansättning som massfraktion wt%. Produktanalysens tillämplighet och avvikelser måste bekräftas separat enligt 4.3 och tabell 5. Beteckningar och produktformer behålls enligt standardtabellen utan automatiskt löfte om tillämplighet för kallstukning. Not G: om köparen inte förbjuder det får Mn överstiga 0.60% upp till 0.75%. För varje ökning med 0.05%Mn sänks både nedre och övre C-gränsen med 0.01%. Alternativet kontrolleras med kopplingen C+0.2Mn; enbart Mn-gränsen får inte lättas. M-beteckningar sammanförs inte med beteckningar utan M.
Originalpost för villkorsgren
Villkor Mn≤0.60% enligt tabellen
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.21 |
| Mn | 0.25 ~ 0.6 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Inköparen har inte förbjudit Mn-ökningen i fotnot G; Mn0.60–0.75%; sänk både den övre och nedre gränsen för C i takt med uppmätt Mn
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.11 ~ 0.21 |
| Mn | 0.6 ~ 0.75 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
- Kombinerade begränsningar
- Begränsningar för kombinationer av grundämnen
- Krav
- Fotnot G: för varje ökning med 0.05% av Mn över 0.60%, sänks både den övre och nedre gränsen för C med 0.01%
- Koefficient för grundämnet
- C
- 1
- Mn
- 0.2
- Övre gräns
- 0.33
- Undre gräns
- 0.26
En villkorsgren måste väljas
JaVerifieringsanmärkning
Tabell 1 och fotnoter från 2012 har verifierats; valbara beställningssammansättningar och grundtabellens gränser hålls åtskilda.M 1017 · ASTM A29/A29M-2023
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Kolstål
- Underkategori
- Kolstål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- ASTM A29/A29M-2023
- Placering i tabellen
- Tabell 1, fotnoter A–G
- Fysisk sida i PDF
- 5
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Analystyp
- Smältanalys (sammansättningsintervall och gränsvärden i originaltabellen)
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Villkor Mn0.25–0.60% enligt tabellen
Inköparen har inte förbjudit fotnot G; Mn0.60–0.75%; både den övre och nedre gränsen för C sänks i takt med Mn
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.21 |
| Mn | 0.25 ~ 0.6 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Tabell 1 i ASTM A29/A29M-2023 anger smältanalys i massandelar wt%; avsnitt 4.3.1: M-serien av handelsstål underkänns normalt inte utifrån produktanalys, utom vid uppenbar förväxling av smältor. Tabell 5 används inte som ordinarie acceptanstolerans för M-serien. Avsnitt 4.1.1: beställning efter denna tabells beteckningar ska uppfylla respektive smältanalysgränser. Annan beställd sammansättning avtalas separat enligt 4.1.2 och tabellerna 3/4 och blandas inte godtyckligt in här. Allmänna krav för varmbearbetad stång; sammansättningen ensam garanterar inte lämplighet för kallstukning, leverans eller mekaniska egenskaper. Anmärkning G till tabell 1: om köparen inte förbjuder det får Mn höjas till 0.75%. För varje 0.05% ökning av Mn över 0.60% sänks både undre och övre C-gränsen med 0.01%; kontrolleras med kopplingen C+0.2Mn. M-identiteten slås inte samman med vanliga beteckningar.
Villkor för kemisk sammansättning
Tabell 1 i ASTM A29/A29M-2023 anger smältanalys i massandelar wt%; avsnitt 4.3.1: M-serien av handelsstål underkänns normalt inte utifrån produktanalys, utom vid uppenbar förväxling av smältor. Tabell 5 används inte som ordinarie acceptanstolerans för M-serien. Avsnitt 4.1.1: beställning efter denna tabells beteckningar ska uppfylla respektive smältanalysgränser. Annan beställd sammansättning avtalas separat enligt 4.1.2 och tabellerna 3/4 och blandas inte godtyckligt in här. Allmänna krav för varmbearbetad stång; sammansättningen ensam garanterar inte lämplighet för kallstukning, leverans eller mekaniska egenskaper. Anmärkning G till tabell 1: om köparen inte förbjuder det får Mn höjas till 0.75%. För varje 0.05% ökning av Mn över 0.60% sänks både undre och övre C-gränsen med 0.01%; kontrolleras med kopplingen C+0.2Mn. M-identiteten slås inte samman med vanliga beteckningar.
Originalpost för villkorsgren
Villkor Mn0.25–0.60% enligt tabellen
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.14 ~ 0.21 |
| Mn | 0.25 ~ 0.6 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
Inköparen har inte förbjudit fotnot G; Mn0.60–0.75%; både den övre och nedre gränsen för C sänks i takt med Mn
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.11 ~ 0.21 |
| Mn | 0.6 ~ 0.75 |
| P | ≤ 0.04 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.05 (undre gräns anges inte) |
- Kombinerade begränsningar
- Begränsningar för kombinationer av grundämnen
- Krav
- Fotnot G: för varje ökning med 0.05% av Mn över 0.60%, sänks både den övre och nedre gränsen för C med 0.01%
- Koefficient för grundämnet
- C
- 1
- Mn
- 0.2
- Övre gräns
- 0.33
- Undre gräns
- 0.26