← Tillbaka till föregående sidaKatalog över materialbeteckningar

50B44 — Materialuppgifter

Antal källposter: 2. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.

Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.

Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för 50B44 →

Bedömning av materialbehov

Söker du materialet 50B44?

Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.

Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.

Utforska produkter och bearbetningsmöjligheter

50B44 · ASTM A29/A29M-2012

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat stål
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
ASTM A29/A29M-2012
Placering i tabellen
Tabell 2, anmärkningar 1–4 och fotnoter A–C
Fysisk sida i PDF
1、5、6

Kolekvivalent som referens

Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.

Intervall för Si enligt tabell 2
IIW / CEV:0.5950–0.8187 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4825–0.5973 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.5150–0.6397 Intervall beräknat från standardens gränser för enskilda grundämnen, inte uppmätta värden för smältan eller partiet CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.
Köparen specificerar Si≤0.10%, fotnot A
IIW / CEV:0.5950–0.8187 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4775–0.5890 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.5150–0.6397 Intervall beräknat från standardens gränser för enskilda grundämnen, inte uppmätta värden för smältan eller partiet CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.43 ~ 0.48
Mn0.75 ~ 1.0
P≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.04 (undre gräns anges inte)
Si0.15 ~ 0.35
Cr0.2 ~ 0.6
Cu≤ 0.35 (undre gräns anges inte)
Ni≤ 0.25 (undre gräns anges inte)
Mo≤ 0.06 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

Smältanalysens kemiska sammansättning i massandelar wt%; avvikelser vid produktanalys följer separat tabell 6 och läggs inte till smältanalysens gränser. Anmärkning 1 till tabell 2: där inga legeringsintervall anges för Cu/Ni/Cr/Mo medges respektive ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; uttryckliga legeringsintervall har företräde. Anmärkning A: köparen får specificera Si≤0.10%; detta och tabellens Si-intervall är olika villkor och slås inte samman till en union. Anmärkning 4: Pb är 0.15–0.35% endast för separat specificerat blyhaltigt L-stål. Pb läggs inte automatiskt till vanliga stålsorter. Standarden anger allmänna krav för varmbearbetad stång; kemisk sammansättning ensam kan inte ligga till grund för ett löfte om lämplighet för kallstukning eller leverans. Anmärkning C anger förväntad B-halt 0.0005–0.003%; om den vanliga Ti-tillsatsen inte tillåts kan B förväntas upp till 0.005%. Detta är originalets beskrivning av förväntat innehåll, inget konstruerat gemensamt obligatoriskt intervall för alla leveranser. Utan valt konkret avtalsvillkor läggs ingen fast B-gräns till.

Villkor för kemisk sammansättning

Smältanalysens kemiska sammansättning i massandelar wt%; avvikelser vid produktanalys följer separat tabell 6 och läggs inte till smältanalysens gränser. Anmärkning 1 till tabell 2: där inga legeringsintervall anges för Cu/Ni/Cr/Mo medges respektive ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; uttryckliga legeringsintervall har företräde. Anmärkning A: köparen får specificera Si≤0.10%; detta och tabellens Si-intervall är olika villkor och slås inte samman till en union. Anmärkning 4: Pb är 0.15–0.35% endast för separat specificerat blyhaltigt L-stål. Pb läggs inte automatiskt till vanliga stålsorter. Standarden anger allmänna krav för varmbearbetad stång; kemisk sammansättning ensam kan inte ligga till grund för ett löfte om lämplighet för kallstukning eller leverans. Anmärkning C anger förväntad B-halt 0.0005–0.003%; om den vanliga Ti-tillsatsen inte tillåts kan B förväntas upp till 0.005%. Detta är originalets beskrivning av förväntat innehåll, inget konstruerat gemensamt obligatoriskt intervall för alla leveranser. Utan valt konkret avtalsvillkor läggs ingen fast B-gräns till.

Originalpost för villkorsgren

Intervall för Si enligt tabell 2

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.43 ~ 0.48
Mn0.75 ~ 1.0
P≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.04 (undre gräns anges inte)
Si0.15 ~ 0.35
Cr0.2 ~ 0.6
Cu≤ 0.35 (undre gräns anges inte)
Ni≤ 0.25 (undre gräns anges inte)
Mo≤ 0.06 (undre gräns anges inte)

Köparen specificerar Si≤0.10%, fotnot A

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.43 ~ 0.48
Mn0.75 ~ 1.0
P≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.04 (undre gräns anges inte)
Si≤ 0.1 (undre gräns anges inte)
Cr0.2 ~ 0.6
Cu≤ 0.35 (undre gräns anges inte)
Ni≤ 0.25 (undre gräns anges inte)
Mo≤ 0.06 (undre gräns anges inte)

En villkorsgren måste väljas

Ja

Verifieringsanmärkning

Tabell 2 och fotnoter i officiellt original från 2012 har kontrollerats; Si samt tillämpliga inköpsvillkor måste väljas.

50B44 · ASTM A29/A29M-2023

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat stål
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
ASTM A29/A29M-2023
Placering i tabellen
Tabell 2, noter 1–4, fotnoter A–C
Fysisk sida i PDF
7
Enhet
Massfraktion (wt%)
Analystyp
Smältanalys (sammansättningsintervall och gränsvärden i originaltabellen)

Kolekvivalent som referens

Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.

Intervall för Si enligt tabell 2
IIW / CEV:0.5950–0.8187 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4825–0.5973 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.5150–0.6397 Intervall beräknat från standardens gränser för enskilda grundämnen, inte uppmätta värden för smältan eller partiet CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.
Köparen specificerar Si≤0.10%, Tabell 2 fotnot A
IIW / CEV:0.5950–0.8187 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4775–0.5890 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.5150–0.6397 Intervall beräknat från standardens gränser för enskilda grundämnen, inte uppmätta värden för smältan eller partiet CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.43 ~ 0.48
Mn0.75 ~ 1.0
P≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.04 (undre gräns anges inte)
Si0.15 ~ 0.35
Cr0.2 ~ 0.6
Cu≤ 0.35 (undre gräns anges inte)
Ni≤ 0.25 (undre gräns anges inte)
Mo≤ 0.06 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

ASTM A29/A29M-2023 originaltext Tabell 2, basstabellen anger massandel wt% för smältanalys; produktanalysavvikelser ska bekräftas separat enligt 4.3 och Tabell 6 och läggs inte till smältgränsvärdena. Vid beställning enligt materialbeteckningar i denna tabell enligt 4.1.1 ska motsvarande smältgränsvärden uppfyllas; andra beställda sammansättningar avtalas separat enligt 4.1.2 och Tabell 3/4 och får inte blandas in i denna tabell utan tillåtelse. Allmänna krav för varmbearbetade stänger; kemisk sammansättning ensam utgör ingen utfästelse om lämplighet för kallstukning, leverans eller mekaniska egenskaper. Tabell 2 not 1: Där inget legeringsintervall anges är de övre resthaltsgränserna för Cu/Ni/Cr/Mo 0.35/0.25/0.20/0.06% respektive; legeringsintervall angivna i raden har företräde. Tabell 2 not A: Köparen kan specificera Si≤0.10%, vilket väljs som ett alternativt grenvärde till radens Si-intervall; dessa ska inte kombineras. Tabell 2 not 4: Vid separat specifikation av L-materialbeteckningar med bly är Pb 0.15–0.35%; vid tillsats av bly i skänkstrålen kan blyets gjutanalys/smältanalys inte fastställas; detta skapar inte automatiskt en blyhaltig materialbeteckning eller lägger till bly i vanliga materialbeteckningar. Tabell 2 not C anger förväntat B 0.0005–0.003%; när vanlig Ti-tillsats inte är tillåten är förväntat maxvärde 0.005%. I frånvaro av fastställda kontraktsvillkor får ett enhetligt tvingande B-gränsvärde inte skapas; ej listad B får inte betraktas som noll.

Villkor för kemisk sammansättning

ASTM A29/A29M-2023 originaltext Tabell 2, basstabellen anger massandel wt% för smältanalys; produktanalysavvikelser ska bekräftas separat enligt 4.3 och Tabell 6 och läggs inte till smältgränsvärdena. Vid beställning enligt materialbeteckningar i denna tabell enligt 4.1.1 ska motsvarande smältgränsvärden uppfyllas; andra beställda sammansättningar avtalas separat enligt 4.1.2 och Tabell 3/4 och får inte blandas in i denna tabell utan tillåtelse. Allmänna krav för varmbearbetade stänger; kemisk sammansättning ensam utgör ingen utfästelse om lämplighet för kallstukning, leverans eller mekaniska egenskaper. Tabell 2 not 1: Där inget legeringsintervall anges är de övre resthaltsgränserna för Cu/Ni/Cr/Mo 0.35/0.25/0.20/0.06% respektive; legeringsintervall angivna i raden har företräde. Tabell 2 not A: Köparen kan specificera Si≤0.10%, vilket väljs som ett alternativt grenvärde till radens Si-intervall; dessa ska inte kombineras. Tabell 2 not 4: Vid separat specifikation av L-materialbeteckningar med bly är Pb 0.15–0.35%; vid tillsats av bly i skänkstrålen kan blyets gjutanalys/smältanalys inte fastställas; detta skapar inte automatiskt en blyhaltig materialbeteckning eller lägger till bly i vanliga materialbeteckningar. Tabell 2 not C anger förväntat B 0.0005–0.003%; när vanlig Ti-tillsats inte är tillåten är förväntat maxvärde 0.005%. I frånvaro av fastställda kontraktsvillkor får ett enhetligt tvingande B-gränsvärde inte skapas; ej listad B får inte betraktas som noll.

Originalpost för villkorsgren

Intervall för Si enligt tabell 2

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.43 ~ 0.48
Mn0.75 ~ 1.0
P≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.04 (undre gräns anges inte)
Si0.15 ~ 0.35
Cr0.2 ~ 0.6
Cu≤ 0.35 (undre gräns anges inte)
Ni≤ 0.25 (undre gräns anges inte)
Mo≤ 0.06 (undre gräns anges inte)

Köparen specificerar Si≤0.10%, Tabell 2 fotnot A

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.43 ~ 0.48
Mn0.75 ~ 1.0
P≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.04 (undre gräns anges inte)
Si≤ 0.1 (undre gräns anges inte)
Cr0.2 ~ 0.6
Cu≤ 0.35 (undre gräns anges inte)
Ni≤ 0.25 (undre gräns anges inte)
Mo≤ 0.06 (undre gräns anges inte)

En villkorsgren måste väljas

Ja

Verifieringsanmärkning

Befintlig OCR av den ursprungliga 2023-tabellen på fyra sidor och 190 rader har analyserats cell för cell. Alla värden har screenats för skillnader mot oberoende 2012-data och kontrollerats mot originalbilderna och fotnoterna för 2023; inga värden har fyllts i från den äldre utgåvan.
WhatsApp Teknisk förfrågan →
Användning av bilder och innehåll · Creation Group