← Tillbaka till föregående sidaKatalog över materialbeteckningar

41CRS4 — Materialuppgifter

Antal källposter: 19. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.

Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.

Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för 41CRS4 →

Bedömning av materialbehov

Söker du materialet 41CRS4?

Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.

Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.

Utforska produkter och bearbetningsmöjligheter

41CrS4 · DIN 17200-1987

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat stål
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
DIN 17200-1987-03
Placering i tabellen
Tabell 2 och fotnoter 1–5; 7.3.1–7.3.2
Fysisk sida i PDF
1、2、15、16、17

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.6600–0.8400 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, V, Ni och Cu saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4550–0.5683 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cu, Ni, Mo, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4850–0.6000 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, Cu och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.38 ~ 0.45
Mn0.6 ~ 0.9
S0.02 ~ 0.035
Cr0.9 ~ 1.2
Si≤ 0.4 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.035 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

Tabell 2, smältanalys, massfraktion wt%; Si är en övre gräns, och ospecificerade grundämnen fylls inte i som noll. Kraven på P/S hålls åtskilda för serierna C, Ck och Cm; för beteckningar med S är S0.020–0.035% ett tvåsidigt intervall. Anmärkning 1: grundämnen som inte anges får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke, utom vad som behövs för att färdigställa smältan; inga fasta resthaltsvärden härleds ur detta. Tabell 3 anger tillåtna avvikelser vid produktanalys; dessa har inte lagts till smältanalysgränserna. Tillämpliga dimensioner och riktningen för positiva och negativa avvikelser kontrolleras separat. Värmebehandlingstillstånd, härdbarhet och dimensionsberoende egenskaper måste kontrolleras separat. Standarden omfattar varmvalsad valstråd, men sammansättningen innebär inget direkt leveransåtagande för kallstukning. Anmärkning 2: vid beställning av begränsat härdbarhetsband eller egenskaper efter härdning och anlöpning/normalisering kan små sammansättningsavvikelser avtalas, med undantag för P/S, inom gränserna i tabell 3. Dessa data behåller grundvärdena i tabell 2 utan automatisk utvidgning. Beteckningar med tunn stil enligt anmärkning 4 gäller endast särskilda tillämpningar. Enligt anmärkning 5 kan Pb0.15–0.30% beställas separat endast för angiven serie C och ingår inte i grundsammansättningen för vanliga materialbeteckningar. Originaltabellens materialnummer: 1.7039; särskild tillämpning enligt anmärkning 4 är inte markerad.

Villkor för kemisk sammansättning

Tabell 2, smältanalys, massfraktion wt%; Si är en övre gräns, och ospecificerade grundämnen fylls inte i som noll. Kraven på P/S hålls åtskilda för serierna C, Ck och Cm; för beteckningar med S är S0.020–0.035% ett tvåsidigt intervall. Anmärkning 1: grundämnen som inte anges får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke, utom vad som behövs för att färdigställa smältan; inga fasta resthaltsvärden härleds ur detta. Tabell 3 anger tillåtna avvikelser vid produktanalys; dessa har inte lagts till smältanalysgränserna. Tillämpliga dimensioner och riktningen för positiva och negativa avvikelser kontrolleras separat. Värmebehandlingstillstånd, härdbarhet och dimensionsberoende egenskaper måste kontrolleras separat. Standarden omfattar varmvalsad valstråd, men sammansättningen innebär inget direkt leveransåtagande för kallstukning. Anmärkning 2: vid beställning av begränsat härdbarhetsband eller egenskaper efter härdning och anlöpning/normalisering kan små sammansättningsavvikelser avtalas, med undantag för P/S, inom gränserna i tabell 3. Dessa data behåller grundvärdena i tabell 2 utan automatisk utvidgning. Beteckningar med tunn stil enligt anmärkning 4 gäller endast särskilda tillämpningar. Enligt anmärkning 5 kan Pb0.15–0.30% beställas separat endast för angiven serie C och ingår inte i grundsammansättningen för vanliga materialbeteckningar. Originaltabellens materialnummer: 1.7039; särskild tillämpning enligt anmärkning 4 är inte markerad.

Verifieringsanmärkning

1987-03: tabell 2 med samtliga fotnoter har transkriberats i sin helhet; egenskaperna kontrolleras separat

41CrS4 · EN ISO 683-2-2018

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat stål för härdning och anlöpning
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
EN ISO 683-2-2018
Placering i tabellen
Tabell 3, noter a–d; avsnitt 7.1.2; gräns i tabell 4
Fysisk sida i PDF
21
Enhet
Massfraktion (wt%)
Analystyp
Smältanalys; inte produktanalys

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.6600–0.8667 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, V och Ni saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4583–0.5883 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Ni, Mo, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4850–0.6200 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.38 ~ 0.45
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S0.02 ~ 0.04
Cu≤ 0.4 (undre gräns anges inte)
Cr0.9 ~ 1.2

Tillämpningsgränser

Denna tabell 3 gäller smältanalys i massandelar wt%; tillåtna avvikelser vid produktanalys i tabell 4 läggs inte direkt till ordinarie gränser i tabell 3. Dokumentet är EN ISO 683-2:2018, som utan ändring fastställer och innehåller huvudtexten i ISO 683-2:2016. Posten behåller uttryckligen identiteten EN ISO 683-2-2018, inte en ISO-utgåva från 2018. Endast kemisk sammansättning i tabell 3 och källvillkor har verifierats, inte garantier för härdbarhet, värmebehandling, mekaniska egenskaper, trådens leveranstillstånd eller kallstukningsprocess. Anmärkning a berör smältanalysavvikelser endast vid specificerat härdbarhetskrav; C-avvikelsen högst ±0.01%, utom P/S, och övriga enligt tabell 4. Ordinarie tabell 3 lättas inte automatiskt och H/HH/HL slås inte samman med vanliga stålsorter. Anmärkning b medger på begäran stål med S höjt till cirka 0.10%, inklusive styrning av sulfidernas form, eller Pb-tillsats för bättre skärbarhet. Vid höjt S får övre Mn-gränsen höjas med 0.15 procentenheter. Detta avtal är inget ordinarie krav. Ungefärligt värde används inte som exakt automatiskt gränsvärde i denna omgång, och saknat Pb-intervall lånas inte från andra standarder. Originalanmärkning: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Tillskott från skrot med mera ska begränsas. Ej angivet betyder inte noll. Anmärkning d medger lägre Si men kräver annan desoxidationsmetod. Originalet anger inget gemensamt intervall för lägre Si; avtalsvillkor ersätter inte automatiskt tabellens 0.10–0.40%. Denna rad är en separat S-beteckning med S0.020–0.040% och slås inte samman med övre S-gränser för beteckningar utan S.

Villkor för kemisk sammansättning

Denna tabell 3 gäller smältanalys i massandelar wt%; tillåtna avvikelser vid produktanalys i tabell 4 läggs inte direkt till ordinarie gränser i tabell 3. Dokumentet är EN ISO 683-2:2018, som utan ändring fastställer och innehåller huvudtexten i ISO 683-2:2016. Posten behåller uttryckligen identiteten EN ISO 683-2-2018, inte en ISO-utgåva från 2018. Endast kemisk sammansättning i tabell 3 och källvillkor har verifierats, inte garantier för härdbarhet, värmebehandling, mekaniska egenskaper, trådens leveranstillstånd eller kallstukningsprocess. Anmärkning a berör smältanalysavvikelser endast vid specificerat härdbarhetskrav; C-avvikelsen högst ±0.01%, utom P/S, och övriga enligt tabell 4. Ordinarie tabell 3 lättas inte automatiskt och H/HH/HL slås inte samman med vanliga stålsorter. Anmärkning b medger på begäran stål med S höjt till cirka 0.10%, inklusive styrning av sulfidernas form, eller Pb-tillsats för bättre skärbarhet. Vid höjt S får övre Mn-gränsen höjas med 0.15 procentenheter. Detta avtal är inget ordinarie krav. Ungefärligt värde används inte som exakt automatiskt gränsvärde i denna omgång, och saknat Pb-intervall lånas inte från andra standarder. Originalanmärkning: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Tillskott från skrot med mera ska begränsas. Ej angivet betyder inte noll. Anmärkning d medger lägre Si men kräver annan desoxidationsmetod. Originalet anger inget gemensamt intervall för lägre Si; avtalsvillkor ersätter inte automatiskt tabellens 0.10–0.40%. Denna rad är en separat S-beteckning med S0.020–0.040% och slås inte samman med övre S-gränser för beteckningar utan S.

Verifieringsanmärkning

Verifiering av originalbild Tabell 3 med totalt 25 fysiska rader och sammanslagna celler; befintliga resultat från oberoende beskärning av 5 rader och 40 celler från samma källa återanvänds, övriga celler transkriberas en och en från originalbilden; de två versionerna registreras separat.

41CrS4 · ISO 4954-1-2024

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat stål
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
ISO 4954-1:2024
Placering i tabellen
Tabell C.2
Enhet
Massfraktion (wt%)
Analystyp
Smältanalys

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.6600–0.8567 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, V och Ni saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4550–0.5775 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Ni, Mo, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4850–0.6125 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.38 ~ 0.45
Si≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S0.02 ~ 0.04
Cr0.9 ~ 1.2
Cu≤ 0.25 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

ISO 4954-1:2024, tabell C.2 (PDF-sida 38), smältanalys wt% för 41CrS4 har verifierats. Ej angivna element betyder inte noll. Leveranstillstånd, mekaniska egenskaper och fotnoternas tillämpningsvillkor måste bekräftas separat; leverans för kallstukning utlovas inte på denna grund.

Verifieringsanmärkning

Raden för 41CrS4 i tabell C.2 i det officiella originalet har kontrollerats cell för cell; overifierade mekaniska värden på den äldre webbsidan har rensats.

41CrS4 · ISO 4954-2018

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Stål för härdning och anlöpning
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
ISO 4954:2018
Placering i tabellen
Tabell C.2

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.6600–0.8567 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, V och Ni saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4550–0.5775 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Ni, Mo, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4850–0.6125 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.38 ~ 0.45
Si≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S0.02 ~ 0.04
Cr0.9 ~ 1.2
Cu≤ 0.25 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

ISO 4954:2018 Tabell C.2 anger smältanalys; ett enskilt värde är ett maximum, ett bindestreck är inte noll.; Tillåtna avvikelser vid produktanalys listas separat enligt standardens Tabell 2/3 och utvidgar inte direkt smältanalysens sammansättningsintervall.; Valbar Al0.020–0.050% för att förbättra kallstukningsegenskaper; detta är inte en universell obligatorisk nedre gräns.; Låg Si kan fastställas genom överenskommelse i ordern, där härdbarhet måste beaktas; när härdbarhet krävs tillåter standarden begränsade avvikelser, med undantag för P/S; avvikelsen för C får inte överstiga 0.01%; se Tabell 2 för övriga krav.; För C kan ett intervall med bredden 0.04% fastställas genom överenskommelse; det ersätter inte det tabellerade intervallet som standard.

Villkor för kemisk sammansättning

ISO 4954:2018 Tabell C.2 anger smältanalys; ett enskilt värde är ett maximum, ett bindestreck är inte noll.; Tillåtna avvikelser vid produktanalys listas separat enligt standardens Tabell 2/3 och utvidgar inte direkt smältanalysens sammansättningsintervall.; Valbar Al0.020–0.050% för att förbättra kallstukningsegenskaper; detta är inte en universell obligatorisk nedre gräns.; Låg Si kan fastställas genom överenskommelse i ordern, där härdbarhet måste beaktas; när härdbarhet krävs tillåter standarden begränsade avvikelser, med undantag för P/S; avvikelsen för C får inte överstiga 0.01%; se Tabell 2 för övriga krav.; För C kan ett intervall med bredden 0.04% fastställas genom överenskommelse; det ersätter inte det tabellerade intervallet som standard.

Verifieringsanmärkning

Tabell C.2 och fotnoterna i standardens originaltext har kontrollerats

41CrS4 · ISO 683-2-2016

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat stål för härdning och anlöpning
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
ISO 683-2-2016
Placering i tabellen
Tabell 3, noter a–d; avsnitt 7.1.2; gräns i tabell 4
Fysisk sida i PDF
21
Enhet
Massfraktion (wt%)
Analystyp
Smältanalys; inte produktanalys

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.6600–0.8667 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, V och Ni saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4583–0.5883 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Ni, Mo, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4850–0.6200 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.38 ~ 0.45
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S0.02 ~ 0.04
Cu≤ 0.4 (undre gräns anges inte)
Cr0.9 ~ 1.2

Tillämpningsgränser

Denna tabell 3 gäller smältanalys i massandelar wt%; tillåtna avvikelser vid produktanalys i tabell 4 läggs inte direkt till ordinarie gränser i tabell 3. Dokumentet är EN ISO 683-2:2018, som utan ändring fastställer och innehåller huvudtexten i ISO 683-2:2016. Posten behåller uttryckligen identiteten ISO 683-2-2016, inte en ISO-utgåva från 2018. Endast kemisk sammansättning i tabell 3 och källvillkor har verifierats, inte garantier för härdbarhet, värmebehandling, mekaniska egenskaper, trådens leveranstillstånd eller kallstukningsprocess. Anmärkning a berör smältanalysavvikelser endast vid specificerat härdbarhetskrav; C-avvikelsen högst ±0.01%, utom P/S, och övriga enligt tabell 4. Ordinarie tabell 3 lättas inte automatiskt och H/HH/HL slås inte samman med vanliga stålsorter. Anmärkning b medger på begäran stål med S höjt till cirka 0.10%, inklusive styrning av sulfidernas form, eller Pb-tillsats för bättre skärbarhet. Vid höjt S får övre Mn-gränsen höjas med 0.15 procentenheter. Detta avtal är inget ordinarie krav. Ungefärligt värde används inte som exakt automatiskt gränsvärde i denna omgång, och saknat Pb-intervall lånas inte från andra standarder. Originalanmärkning: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Tillskott från skrot med mera ska begränsas. Ej angivet betyder inte noll. Anmärkning d medger lägre Si men kräver annan desoxidationsmetod. Originalet anger inget gemensamt intervall för lägre Si; avtalsvillkor ersätter inte automatiskt tabellens 0.10–0.40%. Denna rad är en separat S-beteckning med S0.020–0.040% och slås inte samman med övre S-gränser för beteckningar utan S.

Villkor för kemisk sammansättning

Denna tabell 3 gäller smältanalys i massandelar wt%; tillåtna avvikelser vid produktanalys i tabell 4 läggs inte direkt till ordinarie gränser i tabell 3. Dokumentet är EN ISO 683-2:2018, som utan ändring fastställer och innehåller huvudtexten i ISO 683-2:2016. Posten behåller uttryckligen identiteten ISO 683-2-2016, inte en ISO-utgåva från 2018. Endast kemisk sammansättning i tabell 3 och källvillkor har verifierats, inte garantier för härdbarhet, värmebehandling, mekaniska egenskaper, trådens leveranstillstånd eller kallstukningsprocess. Anmärkning a berör smältanalysavvikelser endast vid specificerat härdbarhetskrav; C-avvikelsen högst ±0.01%, utom P/S, och övriga enligt tabell 4. Ordinarie tabell 3 lättas inte automatiskt och H/HH/HL slås inte samman med vanliga stålsorter. Anmärkning b medger på begäran stål med S höjt till cirka 0.10%, inklusive styrning av sulfidernas form, eller Pb-tillsats för bättre skärbarhet. Vid höjt S får övre Mn-gränsen höjas med 0.15 procentenheter. Detta avtal är inget ordinarie krav. Ungefärligt värde används inte som exakt automatiskt gränsvärde i denna omgång, och saknat Pb-intervall lånas inte från andra standarder. Originalanmärkning: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Tillskott från skrot med mera ska begränsas. Ej angivet betyder inte noll. Anmärkning d medger lägre Si men kräver annan desoxidationsmetod. Originalet anger inget gemensamt intervall för lägre Si; avtalsvillkor ersätter inte automatiskt tabellens 0.10–0.40%. Denna rad är en separat S-beteckning med S0.020–0.040% och slås inte samman med övre S-gränser för beteckningar utan S.

Verifieringsanmärkning

Verifiering av originalbild Tabell 3 med totalt 25 fysiska rader och sammanslagna celler; befintliga resultat från oberoende beskärning av 5 rader och 40 celler från samma källa återanvänds, övriga celler transkriberas en och en från originalbilden; de två versionerna registreras separat.

41CrS4 · EN 10263-4-2017

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
EN 10263-4-2017
Placering i tabellen
Tabell 3 och anmärkningar

Kolekvivalent som referens

Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.

Förvald smältanalys enligt tabell, valfri Al-tillsats ej vald
IIW / CEV:0.6600–0.8567 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, V och Ni saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4550–0.5775 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Ni, Mo, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4850–0.6125 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.
Fotnot 3: valfri Al-tillsats 0.020–0.050% för att förbättra egenskaper vid kallstukning
IIW / CEV:0.6600–0.8567 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, V och Ni saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4550–0.5775 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Ni, Mo, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4850–0.6125 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.38 ~ 0.45
Si≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S0.02 ~ 0.04
Cu≤ 0.25 (undre gräns anges inte)
Cr0.9 ~ 1.2

Tillämpningsgränser

Tabell 3 i EN10263-4:2017 anger smältanalys i massandelar %. Ej angivna grundämnen fylls inte med 0 och får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Anmärkning 2 medger specificerade små avvikelser vid härdbarhetskrav, utom för P/S; ordinarie sammansättningsintervall har inte utvidgats här. Konkreta beställningsvillkor för härdbarhet måste beaktas. Valbart Al0.020–0.050% enligt anmärkning 3 anges separat, inte som obligatorisk ordinarie Al-halt. Mekaniska egenskaper och leveranstillstånd kontrolleras separat; standardens omfattning garanterar inte formning av godtycklig komponent. Anmärkning a: lägre Si kan avtalas, med hänsyn till påverkan på bland annat härdbarhet; inget konkret avtalsintervall konstrueras om det saknas. Anmärkning b: ett C-intervall med bredd 0.04% i absolut massandel kan avtalas. Exemplet .33–.37 är inget gemensamt intervall för alla stålsorter.

Villkor för kemisk sammansättning

Tabell 3 i EN10263-4:2017 anger smältanalys i massandelar %. Ej angivna grundämnen fylls inte med 0 och får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Anmärkning 2 medger specificerade små avvikelser vid härdbarhetskrav, utom för P/S; ordinarie sammansättningsintervall har inte utvidgats här. Konkreta beställningsvillkor för härdbarhet måste beaktas. Valbart Al0.020–0.050% enligt anmärkning 3 anges separat, inte som obligatorisk ordinarie Al-halt. Mekaniska egenskaper och leveranstillstånd kontrolleras separat; standardens omfattning garanterar inte formning av godtycklig komponent. Anmärkning a: lägre Si kan avtalas, med hänsyn till påverkan på bland annat härdbarhet; inget konkret avtalsintervall konstrueras om det saknas. Anmärkning b: ett C-intervall med bredd 0.04% i absolut massandel kan avtalas. Exemplet .33–.37 är inget gemensamt intervall för alla stålsorter.

Originalpost för villkorsgren

Förvald smältanalys enligt tabell, valfri Al-tillsats ej vald

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.38 ~ 0.45
Si≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S0.02 ~ 0.04
Cu≤ 0.25 (undre gräns anges inte)
Cr0.9 ~ 1.2

Fotnot 3: valfri Al-tillsats 0.020–0.050% för att förbättra egenskaper vid kallstukning

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.38 ~ 0.45
Si≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S0.02 ~ 0.04
Cu≤ 0.25 (undre gräns anges inte)
Cr0.9 ~ 1.2
Al0.02 ~ 0.05

En villkorsgren måste väljas

Ja

Verifieringsanmärkning

Visuell kontroll av tabell 3/4 och fotnoter i den engelska originaltexten.

41CrS4 · DIN EN 10263-4-2002

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
DIN EN 10263-4-2002
Placering i tabellen
Tabell 2

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.6600–0.8567 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, V och Ni saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4550–0.5775 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Ni, Mo, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4850–0.6125 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.38 ~ 0.45
Si≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S0.02 ~ 0.04
Cu≤ 0.25 (undre gräns anges inte)
Cr0.9 ~ 1.2

Tillämpningsgränser

Originalwebbsidan angav DIN EN 10263-4-2018; denna posts sammansättning verifierades faktiskt mot DIN EN 10263-4-2002 och anges nu som 2002 års utgåva enligt originalbevisen. Det officiella tyska originalet från 2018 saknas fortfarande; EN-utgåvan från 2017 behandlas inte automatiskt som DIN-original. DIN EN10263-4:2002-02 antar EN10263-4:2001; versionsförhållandet är uttryckligen identifierat på omslaget; Smältanalys massprocent %. ; Historiska Tabell 2/3 innehåller ingen not om valfri Al-tillsats för 2017; villkor från nyare utgåva tillämpas inte. ; Tabell 2, not c tillåter ett överenskommet kolintervall med bredd .04%; förvalda värden i tabellen är oförändrade utan specifik överenskommelse. ; Tabell 2, not d och Tabell 3, not c tillåter överenskommet lägre Si, under beaktande av effekter på egenskaper/härdbarhet; inget intervall uppfinns där inget är specificerat. ; Element som inte listas anges inte som noll; Tabell 2, not a: avsiktliga tillsatser utan köparens samtycke är förbjudna utom för slutbehandling av smältan; residualer kan förekomma men får inte försämra egenskaperna. ; Tabell 2, not b tillåter specificerade avvikelser där härdbarhet krävs, med undantag för P/S; det förvalda sammansättningsintervallet vidgas inte här. ; Mekaniska egenskaper, leverans och härdbarhet kräver separat verifiering; lämplighet för formning av en specifik komponent kräver separat bekräftelse.

Villkor för kemisk sammansättning

DIN EN10263-4:2002-02 fastställer EN10263-4:2001, med uttrycklig utgåvekoppling på omslaget; smältanalys i massandelar %. / Den äldre utgåvans tabeller 2/3 saknar anmärkningen om valbar Al-tillsats från 2017; nyare villkor används inte. / Anmärkning c till tabell 2 medger avtalat C-intervall med bredd .04% i absolut massandel. Utan konkret avtal ändras inte tabellens ordinarie värden. / Anmärkning d till tabell 2 och anmärkning c till tabell 3 medger avtalat lägre Si med hänsyn till egenskaper/härdbarhet. Inget intervall konstrueras om konkreta värden saknas. / Ej angivna grundämnen fylls inte med noll. Anmärkning a till tabell 2 förbjuder avsiktlig tillsats utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Resthalter kan finnas men får inte försämra egenskaperna. / Anmärkning b till tabell 2 medger specificerade avvikelser vid härdbarhetskrav, utom för P/S. Ordinarie sammansättningsintervall utvidgas inte här. / Mekaniska egenskaper, leverans och härdbarhetskrav kontrolleras separat; lämplighet för konkret komponentformning måste bekräftas.

Verifieringsanmärkning

Originalwebbsidan anger DIN EN 10263-4-2018; sammansättningen i denna post har faktiskt verifierats mot DIN EN 10263-4-2002; utgåvan är nu identifierad som 2002 enligt originalbevisen; den officiella tyska originalutgåvan av 2018 saknas fortfarande; utgåvan EN2017 behandlas inte automatiskt som original-DIN.

41CrS4 · DIN EN 10263-4-2002

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
DIN EN 10263-4-2002
Placering i tabellen
Tabell 2

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.6600–0.8567 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, V och Ni saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4550–0.5775 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Ni, Mo, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4850–0.6125 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.38 ~ 0.45
Si≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S0.02 ~ 0.04
Cu≤ 0.25 (undre gräns anges inte)
Cr0.9 ~ 1.2

Tillämpningsgränser

DIN EN10263-4:2002-02 antar EN10263-4:2001; versionsförhållandet är uttryckligen identifierat på omslaget; Smältanalys massprocent %. ; Historiska Tabell 2/3 innehåller ingen not om valfri Al-tillsats för 2017; villkor från nyare utgåva tillämpas inte. ; Tabell 2, not c tillåter ett överenskommet kolintervall med bredd .04%; förvalda värden i tabellen är oförändrade utan specifik överenskommelse. ; Tabell 2, not d och Tabell 3, not c tillåter överenskommet lägre Si, under beaktande av effekter på egenskaper/härdbarhet; inget intervall uppfinns där inget är specificerat. ; Element som inte listas anges inte som noll; Tabell 2, not a: avsiktliga tillsatser utan köparens samtycke är förbjudna utom för slutbehandling av smältan; residualer kan förekomma men får inte försämra egenskaperna. ; Tabell 2, not b tillåter specificerade avvikelser där härdbarhet krävs, med undantag för P/S; det förvalda sammansättningsintervallet vidgas inte här. ; Mekaniska egenskaper, leverans och härdbarhet kräver separat verifiering; lämplighet för formning av en specifik komponent kräver separat bekräftelse.

Villkor för kemisk sammansättning

DIN EN10263-4:2002-02 fastställer EN10263-4:2001, med uttrycklig utgåvekoppling på omslaget; smältanalys i massandelar %. / Den äldre utgåvans tabeller 2/3 saknar anmärkningen om valbar Al-tillsats från 2017; nyare villkor används inte. / Anmärkning c till tabell 2 medger avtalat C-intervall med bredd .04% i absolut massandel. Utan konkret avtal ändras inte tabellens ordinarie värden. / Anmärkning d till tabell 2 och anmärkning c till tabell 3 medger avtalat lägre Si med hänsyn till egenskaper/härdbarhet. Inget intervall konstrueras om konkreta värden saknas. / Ej angivna grundämnen fylls inte med noll. Anmärkning a till tabell 2 förbjuder avsiktlig tillsats utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Resthalter kan finnas men får inte försämra egenskaperna. / Anmärkning b till tabell 2 medger specificerade avvikelser vid härdbarhetskrav, utom för P/S. Ordinarie sammansättningsintervall utvidgas inte här. / Mekaniska egenskaper, leverans och härdbarhetskrav kontrolleras separat; lämplighet för konkret komponentformning måste bekräftas.

Verifieringsanmärkning

Tabell 2/3 och fotnoter i den äldre utgåvan har kontrollerats visuellt; överensstämmelse med en nyare utgåva förutsätts inte.

41CrS4 · EN 10263-4-2001

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
EN 10263-4-2001
Placering i tabellen
Tabell 2

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.6600–0.8567 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, V och Ni saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4550–0.5775 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Ni, Mo, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4850–0.6125 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.38 ~ 0.45
Si≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S0.02 ~ 0.04
Cu≤ 0.25 (undre gräns anges inte)
Cr0.9 ~ 1.2

Tillämpningsgränser

DIN EN10263-4:2002-02 antar EN10263-4:2001; versionsförhållandet är uttryckligen identifierat på omslaget; Smältanalys massprocent %. ; Historiska Tabell 2/3 innehåller ingen not om valfri Al-tillsats för 2017; villkor från nyare utgåva tillämpas inte. ; Tabell 2, not c tillåter ett överenskommet kolintervall med bredd .04%; förvalda värden i tabellen är oförändrade utan specifik överenskommelse. ; Tabell 2, not d och Tabell 3, not c tillåter överenskommet lägre Si, under beaktande av effekter på egenskaper/härdbarhet; inget intervall uppfinns där inget är specificerat. ; Element som inte listas anges inte som noll; Tabell 2, not a: avsiktliga tillsatser utan köparens samtycke är förbjudna utom för slutbehandling av smältan; residualer kan förekomma men får inte försämra egenskaperna. ; Tabell 2, not b tillåter specificerade avvikelser där härdbarhet krävs, med undantag för P/S; det förvalda sammansättningsintervallet vidgas inte här. ; Mekaniska egenskaper, leverans och härdbarhet kräver separat verifiering; lämplighet för formning av en specifik komponent kräver separat bekräftelse.

Villkor för kemisk sammansättning

DIN EN10263-4:2002-02 fastställer EN10263-4:2001, med uttrycklig utgåvekoppling på omslaget; smältanalys i massandelar %. / Den äldre utgåvans tabeller 2/3 saknar anmärkningen om valbar Al-tillsats från 2017; nyare villkor används inte. / Anmärkning c till tabell 2 medger avtalat C-intervall med bredd .04% i absolut massandel. Utan konkret avtal ändras inte tabellens ordinarie värden. / Anmärkning d till tabell 2 och anmärkning c till tabell 3 medger avtalat lägre Si med hänsyn till egenskaper/härdbarhet. Inget intervall konstrueras om konkreta värden saknas. / Ej angivna grundämnen fylls inte med noll. Anmärkning a till tabell 2 förbjuder avsiktlig tillsats utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Resthalter kan finnas men får inte försämra egenskaperna. / Anmärkning b till tabell 2 medger specificerade avvikelser vid härdbarhetskrav, utom för P/S. Ordinarie sammansättningsintervall utvidgas inte här. / Mekaniska egenskaper, leverans och härdbarhetskrav kontrolleras separat; lämplighet för konkret komponentformning måste bekräftas.

Verifieringsanmärkning

Tabell 2/3 och fotnoter i den äldre utgåvan har kontrollerats visuellt; överensstämmelse med en nyare utgåva förutsätts inte.

41CrS4 · DIN EN 10083-3-2007

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
DIN EN 10083-3-2007
Placering i tabellen
Tabell3 samt anmärkning a–c
Fysisk sida i PDF
1、18

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.6600–0.8400 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, V, Ni och Cu saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4550–0.5683 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cu, Ni, Mo, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4850–0.6000 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, Cu och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.38 ~ 0.45
Mn0.6 ~ 0.9
S0.02 ~ 0.04
Cr0.9 ~ 1.2
Si≤ 0.4 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

Sammansättningen följer tabell 3 i EN10083-3:2006 i den officiella engelska texten DIN EN10083-3:2007-01, smältanalys i wt%. Anmärkning a: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen och för att bor ska kunna ge härdbarhetseffekt; ej angivet behandlas inte som noll. Anmärkning b: vid krav på härdbarhet eller mekaniska egenskaper efter seghärdning medges små avvikelser, utom för C/P/S; övriga får inte överskrida tabell 4. Smältanalysens ordinarie intervall utvidgas inte. För standardens icke-borstål medger anmärkning c på begäran stål med förbättrad skärbarhet, med S cirka 0.10% och höjning av övre Mn-gränsen med 0.15% i absolut massandel. Ungefärligt värde är ingen ordinarie absolut övre gräns utan måste fastställas vid konkret förfrågan/beställning och blandas inte automatiskt in i vanliga stålsorter. Standarden gäller legerat seghärdningsstål; lämplighet för kallstukning, valstrådsleverans, glödgning, yta och dimensioner måste bekräftas separat, utan automatisk ny produkt.

Villkor för kemisk sammansättning

Sammansättningen följer tabell 3 i EN10083-3:2006 i den officiella engelska texten DIN EN10083-3:2007-01, smältanalys i wt%. Anmärkning a: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen och för att bor ska kunna ge härdbarhetseffekt; ej angivet behandlas inte som noll. Anmärkning b: vid krav på härdbarhet eller mekaniska egenskaper efter seghärdning medges små avvikelser, utom för C/P/S; övriga får inte överskrida tabell 4. Smältanalysens ordinarie intervall utvidgas inte. För standardens icke-borstål medger anmärkning c på begäran stål med förbättrad skärbarhet, med S cirka 0.10% och höjning av övre Mn-gränsen med 0.15% i absolut massandel. Ungefärligt värde är ingen ordinarie absolut övre gräns utan måste fastställas vid konkret förfrågan/beställning och blandas inte automatiskt in i vanliga stålsorter. Standarden gäller legerat seghärdningsstål; lämplighet för kallstukning, valstrådsleverans, glödgning, yta och dimensioner måste bekräftas separat, utan automatisk ny produkt.

Verifieringsanmärkning

Officiell engelsk originaltexts omslag, samtliga 28 materialbeteckningar i Tabell 3 samt noterna a–c har kontrollerats visuellt.

Tillåtna produktanalysavvikelser (får inte inkluderas i smältanalysgränserna)

DIN EN10083-3:2007-01 (baserad på EN10083-3:2006) · Tabell 4 samt noterna a/b, 7.1.2.2; produktanalys vid beställning enligt A.5 · PDF sid 11, 19, 55 · massandel wt%; avvikelser anges i procentenheter av massprocent

Den fullständiga standardtabellen för avvikelser gäller endast för element som angivits i originaltabellen för denna materialbeteckning samt för motsvarande halter/svavelintervall; den utvidgar inte intervall för smältanalys, kolekvivalent eller omvänd sökning

GrundämneSpecificerad högsta halt vid smältanalys wt%Negativ avvikelse i procentenheterPositiv avvikelse i procentenheterTillämpningsvillkor
C≤0.55-0.02+0.02Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen
Si≤0.40Ingen negativ avvikelse anges i originaltabellen+0.03Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen
Mn≤1.00-0.04+0.04Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen
Mn>1.00≤1.70-0.05+0.05Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen
P≤0.025Ingen negativ avvikelse anges i originaltabellen+0.005Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen
S≤0.040Ingen negativ avvikelse anges i originaltabellen+0.005Endast övre gräns för svavel är angiven; Not b:s fullständiga intervall 0.020–0.040% tillämpas inte
Cr≤2.00-0.05+0.05Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen
Cr>2.00≤2.20-0.1+0.1Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen
Mo≤0.30-0.03+0.03Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen
Mo>0.30≤0.60-0.04+0.04Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen
Ni≤2.00-0.05+0.05Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen
Ni>2.00≤4.3-0.07+0.07Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen
V≤0.25-0.02+0.02Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen
B≤0.0050-0.0003+0.0003Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen
S≤0.040-0.005+0.005Endast när smältanalysen i tabell 3 uttryckligen föreskriver hela intervallet S=0.020–0.040% (tabell 4 not b)

Detta är standardens fullständiga tabell över tillåtna analysavvikelser; den innebär inte att varje element är specificerat för denna materialbeteckning. Ej angivna element läggs inte till med stöd av tabellen. Symmetrisk avvikelse för samma smälta tillåts endast åt ett håll, uppåt eller nedåt. De angivna asymmetriska Pb-avvikelserna finns enbart i Pb-raden i EN10087 och överförs inte till andra standarder där Pb saknas. Intervallen för smältanalys, kolekvivalent eller omvänd sökning utvidgas inte automatiskt.

41CrS4 · EN 10083-3-2006

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
EN 10083-3-2006
Placering i tabellen
Tabell3 samt anmärkning a–c
Fysisk sida i PDF
1、18

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.6600–0.8400 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, V, Ni och Cu saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4550–0.5683 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cu, Ni, Mo, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4850–0.6000 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, Cu och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.38 ~ 0.45
Mn0.6 ~ 0.9
S0.02 ~ 0.04
Cr0.9 ~ 1.2
Si≤ 0.4 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

Sammansättningen följer tabell 3 i EN10083-3:2006 i den officiella engelska texten DIN EN10083-3:2007-01, smältanalys i wt%. Anmärkning a: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen och för att bor ska kunna ge härdbarhetseffekt; ej angivet behandlas inte som noll. Anmärkning b: vid krav på härdbarhet eller mekaniska egenskaper efter seghärdning medges små avvikelser, utom för C/P/S; övriga får inte överskrida tabell 4. Smältanalysens ordinarie intervall utvidgas inte. För standardens icke-borstål medger anmärkning c på begäran stål med förbättrad skärbarhet, med S cirka 0.10% och höjning av övre Mn-gränsen med 0.15% i absolut massandel. Ungefärligt värde är ingen ordinarie absolut övre gräns utan måste fastställas vid konkret förfrågan/beställning och blandas inte automatiskt in i vanliga stålsorter. Standarden gäller legerat seghärdningsstål; lämplighet för kallstukning, valstrådsleverans, glödgning, yta och dimensioner måste bekräftas separat, utan automatisk ny produkt.

Villkor för kemisk sammansättning

Sammansättningen följer tabell 3 i EN10083-3:2006 i den officiella engelska texten DIN EN10083-3:2007-01, smältanalys i wt%. Anmärkning a: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen och för att bor ska kunna ge härdbarhetseffekt; ej angivet behandlas inte som noll. Anmärkning b: vid krav på härdbarhet eller mekaniska egenskaper efter seghärdning medges små avvikelser, utom för C/P/S; övriga får inte överskrida tabell 4. Smältanalysens ordinarie intervall utvidgas inte. För standardens icke-borstål medger anmärkning c på begäran stål med förbättrad skärbarhet, med S cirka 0.10% och höjning av övre Mn-gränsen med 0.15% i absolut massandel. Ungefärligt värde är ingen ordinarie absolut övre gräns utan måste fastställas vid konkret förfrågan/beställning och blandas inte automatiskt in i vanliga stålsorter. Standarden gäller legerat seghärdningsstål; lämplighet för kallstukning, valstrådsleverans, glödgning, yta och dimensioner måste bekräftas separat, utan automatisk ny produkt.

Verifieringsanmärkning

Officiell engelsk originaltexts omslag, samtliga 28 materialbeteckningar i Tabell 3 samt noterna a–c har kontrollerats visuellt.

41CrS4 · NF EN 10083-3-2006

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Det tillämpade standardunderlaget för sammansättningen har verifierats
Standardutgåva
EN 10083-3-2006
Placering i tabellen
Tabell3 samt anmärkning a–c
Fysisk sida i PDF
1、18

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.6600–0.8400 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, V, Ni och Cu saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4550–0.5683 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cu, Ni, Mo, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4850–0.6000 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, Cu och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.38 ~ 0.45
Mn0.6 ~ 0.9
S0.02 ~ 0.04
Cr0.9 ~ 1.2
Si≤ 0.4 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

NF EN 10083-3:2006-12 motsvarar EN 10083-3:2006; sammansättningen är läst från den verifierade officiella originaltexten av denna EN-version; se dataunderlag för det faktiska källdokumentet. Sammansättningen baseras på Tabell 3 i EN10083-3:2006 i den officiella engelska texten av DIN EN10083-3:2007-01, smältanalys wt%. ; Fotnot a: Element som inte listas får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke, förutom tillsatser som krävs för att slutföra smältningen och för att möjliggöra för bor att påverka härdbarheten. ; Ej angivna värden ska inte behandlas som noll. ; Fotnot b: Små avvikelser är tillåtna där krav på härdbarhet eller mekaniska egenskaper efter härdning och anlöpning gäller, med undantag för C/P/S; tillåtna avvikelser för övriga element får inte överstiga Tabell 4. ; Förvalt intervall för smältanalys ska inte utvidgas. ; För icke-borstål i denna standard tillåter fotnot c att stål med förbättrad skärbarhet levereras på begäran: svavel cirka 0.10%, med en tillåten ökning av den övre Mn-gränsen med 0.15% i absolut massandel. ; Ungefärliga värden är inte förvalda absoluta övre gränser och måste fastställas genom specifik förfrågan/beställning; de ska inte automatiskt blandas med vanliga materialbeteckningar. ; Denna standard gäller legerade stål för härdning och anlöpning. Lämplighet för kallstukning, leverans som valstråd, glödgning, yta och dimensioner kräver separat bekräftelse; lägg inte till produkter automatiskt.

Villkor för kemisk sammansättning

Sammansättningen följer tabell 3 i EN10083-3:2006 i den officiella engelska texten DIN EN10083-3:2007-01, smältanalys i wt%. Anmärkning a: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen och för att bor ska kunna ge härdbarhetseffekt; ej angivet behandlas inte som noll. Anmärkning b: vid krav på härdbarhet eller mekaniska egenskaper efter seghärdning medges små avvikelser, utom för C/P/S; övriga får inte överskrida tabell 4. Smältanalysens ordinarie intervall utvidgas inte. För standardens icke-borstål medger anmärkning c på begäran stål med förbättrad skärbarhet, med S cirka 0.10% och höjning av övre Mn-gränsen med 0.15% i absolut massandel. Ungefärligt värde är ingen ordinarie absolut övre gräns utan måste fastställas vid konkret förfrågan/beställning och blandas inte automatiskt in i vanliga stålsorter. Standarden gäller legerat seghärdningsstål; lämplighet för kallstukning, valstrådsleverans, glödgning, yta och dimensioner måste bekräftas separat, utan automatisk ny produkt.

Verifieringsanmärkning

Sambandet för standardinförandet och motsvarande EN-originaltabell för sammansättning har verifierats; hela NF-huvudtexten har inte verifierats sida för sida

41CrS4 · DIN 17200-1987

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat stål
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
DIN 17200-1987-03
Placering i tabellen
Tabell 2 och fotnoter 1–5; 7.3.1–7.3.2
Fysisk sida i PDF
1、2、15、16、17

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.6600–0.8400 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, V, Ni och Cu saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4550–0.5683 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Cu, Ni, Mo, V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4850–0.6000 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; Mo, Cu och Ni saknas CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.38 ~ 0.45
Mn0.6 ~ 0.9
S0.02 ~ 0.035
Cr0.9 ~ 1.2
Si≤ 0.4 (undre gräns anges inte)
P≤ 0.035 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

Tabell 2, smältanalys, massfraktion wt%; Si är en övre gräns, och ospecificerade grundämnen fylls inte i som noll. Kraven på P/S hålls åtskilda för serierna C, Ck och Cm; för beteckningar med S är S0.020–0.035% ett tvåsidigt intervall. Anmärkning 1: grundämnen som inte anges får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke, utom vad som behövs för att färdigställa smältan; inga fasta resthaltsvärden härleds ur detta. Tabell 3 anger tillåtna avvikelser vid produktanalys; dessa har inte lagts till smältanalysgränserna. Tillämpliga dimensioner och riktningen för positiva och negativa avvikelser kontrolleras separat. Värmebehandlingstillstånd, härdbarhet och dimensionsberoende egenskaper måste kontrolleras separat. Standarden omfattar varmvalsad valstråd, men sammansättningen innebär inget direkt leveransåtagande för kallstukning. Anmärkning 2: vid beställning av begränsat härdbarhetsband eller egenskaper efter härdning och anlöpning/normalisering kan små sammansättningsavvikelser avtalas, med undantag för P/S, inom gränserna i tabell 3. Dessa data behåller grundvärdena i tabell 2 utan automatisk utvidgning. Beteckningar med tunn stil enligt anmärkning 4 gäller endast särskilda tillämpningar. Enligt anmärkning 5 kan Pb0.15–0.30% beställas separat endast för angiven serie C och ingår inte i grundsammansättningen för vanliga materialbeteckningar. Originaltabellens materialnummer: 1.7039; särskild tillämpning enligt anmärkning 4 är inte markerad.

Villkor för kemisk sammansättning

Tabell 2, smältanalys, massfraktion wt%; Si är en övre gräns, och ospecificerade grundämnen fylls inte i som noll. Kraven på P/S hålls åtskilda för serierna C, Ck och Cm; för beteckningar med S är S0.020–0.035% ett tvåsidigt intervall. Anmärkning 1: grundämnen som inte anges får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke, utom vad som behövs för att färdigställa smältan; inga fasta resthaltsvärden härleds ur detta. Tabell 3 anger tillåtna avvikelser vid produktanalys; dessa har inte lagts till smältanalysgränserna. Tillämpliga dimensioner och riktningen för positiva och negativa avvikelser kontrolleras separat. Värmebehandlingstillstånd, härdbarhet och dimensionsberoende egenskaper måste kontrolleras separat. Standarden omfattar varmvalsad valstråd, men sammansättningen innebär inget direkt leveransåtagande för kallstukning. Anmärkning 2: vid beställning av begränsat härdbarhetsband eller egenskaper efter härdning och anlöpning/normalisering kan små sammansättningsavvikelser avtalas, med undantag för P/S, inom gränserna i tabell 3. Dessa data behåller grundvärdena i tabell 2 utan automatisk utvidgning. Beteckningar med tunn stil enligt anmärkning 4 gäller endast särskilda tillämpningar. Enligt anmärkning 5 kan Pb0.15–0.30% beställas separat endast för angiven serie C och ingår inte i grundsammansättningen för vanliga materialbeteckningar. Originaltabellens materialnummer: 1.7039; särskild tillämpning enligt anmärkning 4 är inte markerad.

Verifieringsanmärkning

1987-03: tabell 2 med samtliga fotnoter har transkriberats i sin helhet; egenskaperna kontrolleras separat

41CrS4 · EN 10263

Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag

Produktform
Dragen tråd
Verifieringsstatus
Publicerat på webbplatsen; verifieringen av originaltexten återstår

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV: underlaget för sammansättningen är ännu inte verifierat; kolekvivalenten för standardens intervall beräknas därför inte tills vidare
Pcm (Ito–Bessyo): underlaget för sammansättningen är ännu inte verifierat; kolekvivalenten för standardens intervall beräknas därför inte tills vidare
CET: underlaget för sammansättningen är ännu inte verifierat; kolekvivalenten för standardens intervall beräknas därför inte tills vidare

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.38 ~ 0.45
Cr0.9 ~ 1.2
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S0.02 ~ 0.04
Si≤ 0.4 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

Publicerade tekniska sidor på Creation Groups webbplats prioriteras. Omvänd sammansättningssökning kompletteras med lokala referensintervall; slutligt avgör den aktuella produktsidans tillämpliga standard, tekniska överenskommelse och praktiska verifiering.

Visa motsvarande produkt →

41CrS4 · ISO 683-1-1987

Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat stål
Produktform
Referenspost
Verifieringsstatus
Referensdata; originaltexten är inte verifierad

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV: underlaget för sammansättningen är ännu inte verifierat; kolekvivalenten för standardens intervall beräknas därför inte tills vidare
Pcm (Ito–Bessyo): underlaget för sammansättningen är ännu inte verifierat; kolekvivalenten för standardens intervall beräknas därför inte tills vidare
CET: underlaget för sammansättningen är ännu inte verifierat; kolekvivalenten för standardens intervall beräknas därför inte tills vidare

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.38 ~ 0.45
Cr0.9 ~ 1.2
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
S0.02 ~ 0.04

Tillämpningsgränser

En databasträff innebär inte tillämplighet för kallstukning eller utlovad sluthållfasthet. Bekräftelse krävs utifrån trådtillstånd, deformationsgrad, värmebehandling och fysiska prov.

41CrS4 · ISO 683-18

Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat stål
Produktform
Referenspost
Verifieringsstatus
Referensdata; originaltexten är inte verifierad

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV: underlaget för sammansättningen är ännu inte verifierat; kolekvivalenten för standardens intervall beräknas därför inte tills vidare
Pcm (Ito–Bessyo): underlaget för sammansättningen är ännu inte verifierat; kolekvivalenten för standardens intervall beräknas därför inte tills vidare
CET: underlaget för sammansättningen är ännu inte verifierat; kolekvivalenten för standardens intervall beräknas därför inte tills vidare

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.38 ~ 0.45
Cr0.9 ~ 1.2
Cu≤ 0.4 (undre gräns anges inte)
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S0.02 ~ 0.04
Si0.1 ~ 0.4

Tillämpningsgränser

En databasträff innebär inte tillämplighet för kallstukning eller utlovad sluthållfasthet. Bekräftelse krävs utifrån trådtillstånd, deformationsgrad, värmebehandling och fysiska prov.

41CrS4 · ISO 683-18

Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat stål
Produktform
Referenspost
Verifieringsstatus
Referensdata; originaltexten är inte verifierad

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV: underlaget för sammansättningen är ännu inte verifierat; kolekvivalenten för standardens intervall beräknas därför inte tills vidare
Pcm (Ito–Bessyo): underlaget för sammansättningen är ännu inte verifierat; kolekvivalenten för standardens intervall beräknas därför inte tills vidare
CET: underlaget för sammansättningen är ännu inte verifierat; kolekvivalenten för standardens intervall beräknas därför inte tills vidare

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.38 ~ 0.45
Cr0.9 ~ 1.2
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
S0.02 ~ 0.04

Tillämpningsgränser

En databasträff innebär inte tillämplighet för kallstukning eller utlovad sluthållfasthet. Bekräftelse krävs utifrån trådtillstånd, deformationsgrad, värmebehandling och fysiska prov.

41CrS4 · JIS G 7105-2000

Verifieringen av källans originaltext är inte slutförd; används inte som officiellt standardunderlag

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat stål
Produktform
Referenspost
Verifieringsstatus
Referensdata; originaltexten är inte verifierad

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV: underlaget för sammansättningen är ännu inte verifierat; kolekvivalenten för standardens intervall beräknas därför inte tills vidare
Pcm (Ito–Bessyo): underlaget för sammansättningen är ännu inte verifierat; kolekvivalenten för standardens intervall beräknas därför inte tills vidare
CET: underlaget för sammansättningen är ännu inte verifierat; kolekvivalenten för standardens intervall beräknas därför inte tills vidare

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.38 ~ 0.45
Cr0.9 ~ 1.2
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
S0.02 ~ 0.04

Tillämpningsgränser

En databasträff innebär inte tillämplighet för kallstukning eller utlovad sluthållfasthet. Bekräftelse krävs utifrån trådtillstånd, deformationsgrad, värmebehandling och fysiska prov.

41CrS4 · DIN EN 10277:2018-09

Originaltabellen i den informativa bilagan har verifierats; normativ sammansättning och utgåva återstår att verifiera. Endast som referens.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat stål
Produktform
Referenspost
Sammansättningens karaktär
Smältanalys i informativ bilaga, endast som referens
Verifieringsstatus
Originaltabellen i den informativa bilagan har verifierats; normativ sammansättning och utgåva återstår att verifiera
Standardutgåva
DIN EN 10277:2018-09
Placering i tabellen
Informativ bilaga A.4
Fysisk sida i PDF
47
Enhet
Massfraktion wt%
Analystyp
Smältanalys (informativ referens)

Kolekvivalent som referens

Sammansättningen i standardens informativa bilaga är endast en referens. Normativ sammansättning och utgåva återstår att verifiera. Den används varken för beräkning av kolekvivalent från standardintervall eller för omvänd sammansättningssökning.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.38 ~ 0.45
Si0.1 ~ 0.4
Mn0.6 ~ 0.9
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S0.02 ~ 0.04
Cr0.9 ~ 1.2
Cu≤ 0.4 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

Originaltabellen i den informativa bilagan har kontrollerats och är endast en referens. Avsnitt 7.1.2 kräver att kemisk sammansättning bestäms enligt hänvisad standard; normativ sammansättning och tillämplig utgåva återstår att verifiera. Uppgifterna får inte användas som leveransgaranti, bedömningsgrund vid omvänd sökning eller underlag för kolekvivalent beräknad från standardens sammansättningsintervall.

Villkor för kemisk sammansättning

Originaltabellen i den informativa bilagan har verifierats och är endast referens. Huvudtextens 7.1.2 kräver att sammansättning fastställs enligt refererad standard; normativ sammansättning och tillämplig utgåva återstår att verifiera. Uppgifterna får inte användas som leveransgaranti, avgörande i omvänd sökning eller grund för standardintervallbaserad kolekvivalent. / Fotnot b: höjning av S till cirka 0.10% eller tillsats av Pb kräver förfrågan. Vid höjt S får övre Mn-gräns höjas med 0.15%, utan automatisk lättnad. / Fotnot c: sänkt Si kräver andra desoxidationsåtgärder. / Ej angivna element får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke.

Villkorskrav

Verifieringsanmärkning

Originaltabellen i den informativa bilagan har kontrollerats och är endast en referens. Avsnitt 7.1.2 kräver att kemisk sammansättning bestäms enligt hänvisad standard; normativ sammansättning och tillämplig utgåva återstår att verifiera. Uppgifterna får inte användas som leveransgaranti, bedömningsgrund vid omvänd sökning eller underlag för kolekvivalent beräknad från standardens sammansättningsintervall.
WhatsApp Teknisk förfrågan →
Användning av bilder och innehåll · Creation Group