← Tillbaka till föregående sidaKatalog över materialbeteckningar

38CRMOAL — Materialuppgifter

Antal källposter: 4. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.

Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.

Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för 38CRMOAL →

Bedömning av materialbehov

Söker du materialet 38CRMOAL?

Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.

Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.

Utforska produkter och bearbetningsmöjligheter

38CrMoAl · GB/T 3077-2015

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat konstruktionsstål
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
GB/T 3077-2015
Placering i tabellen
Tabell 1 och Tabell 2; A/E-beteckningsregler i Tabell 1:s slutnot

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.7000–0.9400 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4492–0.5842 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4625–0.6100 Intervall beräknat från standardens gränser för enskilda grundämnen, inte uppmätta värden för smältan eller partiet CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.35 ~ 0.42
Mn0.3 ~ 0.6
Cr1.35 ~ 1.65
Mo0.15 ~ 0.25
Si0.2 ~ 0.45
Al0.7 ~ 1.1
P≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Cu≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Ni≤ 0.3 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

Tabell 1 i GB/T3077-2015 anger smältanalys, medan tabell 2 anger P/S- och resthaltskrav. Slutanmärkningen till tabell 1 medger beställning av alla stålsorter som högre/särskilt hög kvalitet med respektive A/E-suffix. Denna posts kvalitetsnivå: normal kvalitet. För stål till varmformning gäller Cu≤0.20%; ordinarie övre Cu-gräns får inte användas för detta ändamål. Uttryckliga legeringsintervall i tabell 1 har företräde. För ej specificerade Cr/Ni/Mo gäller resthaltsgränser i tabell 2; resthaltsgränser läggs inte dessutom på specificerade legeringsämnen. Sn/Sb/As ska analyseras och anges i materialintyget; vid behov avtalas begränsningar, utan konstruerade gemensamma haltgränser här. Avvikelser vid produktanalys används separat enligt GB/T222 och utvidgar inte direkt smältanalysens intervall. Mekaniska egenskaper beror på provkroppsdimension, rekommenderad värmebehandling och leveransvillkor. Denna sammansättningskontroll innebär inte att egenskaperna har verifierats.

Villkor för kemisk sammansättning

Tabell 1 i GB/T3077-2015 anger smältanalys, medan tabell 2 anger P/S- och resthaltskrav. Slutanmärkningen till tabell 1 medger beställning av alla stålsorter som högre/särskilt hög kvalitet med respektive A/E-suffix. Denna posts kvalitetsnivå: normal kvalitet. För stål till varmformning gäller Cu≤0.20%; ordinarie övre Cu-gräns får inte användas för detta ändamål. Uttryckliga legeringsintervall i tabell 1 har företräde. För ej specificerade Cr/Ni/Mo gäller resthaltsgränser i tabell 2; resthaltsgränser läggs inte dessutom på specificerade legeringsämnen. Sn/Sb/As ska analyseras och anges i materialintyget; vid behov avtalas begränsningar, utan konstruerade gemensamma haltgränser här. Avvikelser vid produktanalys används separat enligt GB/T222 och utvidgar inte direkt smältanalysens intervall. Mekaniska egenskaper beror på provkroppsdimension, rekommenderad värmebehandling och leveransvillkor. Denna sammansättningskontroll innebär inte att egenskaperna har verifierats.

Verifieringsanmärkning

Tabell 1/2 och reglerna för kvalitetsklasser har kontrollerats

38CrMoAl · GB/T 3078-2019

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat konstruktionsstål
Produktform
Kalldragna stänger
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
GB/T 3078-2019

Kolekvivalent som referens

IIW / CEV:0.7000–0.9400 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4492–0.5842 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4625–0.6100 Intervall beräknat från standardens gränser för enskilda grundämnen, inte uppmätta värden för smältan eller partiet CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.35 ~ 0.42
Mn0.3 ~ 0.6
Cr1.35 ~ 1.65
Mo0.15 ~ 0.25
Si0.2 ~ 0.45
Al0.7 ~ 1.1
P≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.03 (undre gräns anges inte)
Cu≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Ni≤ 0.3 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

GB/T3078—2019, avsnitt 7.1.1: olegerat kvalitetskonstruktionsstål följer GB/T699 och legerat konstruktionsstål följer GB/T3077; de hänvisade sammansättningsstandarderna måste också visas. Tabell 2, rad 53 anger denna beteckning; hårdhet per leveranstillstånd redovisas som separata villkor enligt tabell 2. Faktisk användning och leveranstillstånd måste kontrolleras separat och antas inte automatiskt vara uppfyllda. Kalldragen stålstång/kalldragen blank rundstång; produktanalysavvikelser enligt GB/T222 kontrolleras separat och läggs inte till smältanalysintervallet. GB/T3077-2015, tabell 1 anger smältanalys; tabell 2 anger krav på P/S och resthalter. Slutanmärkningen i tabell 1 tillåter beställning av samtliga beteckningar i högre/särskilt hög kvalitetsklass enligt källans indelning, med respektive suffix A/E. Denna posts kvalitetsklass är kvalitetsstål. För stål för varmbearbetning gäller Cu≤0.20%; den vanliga övre gränsen för Cu får inte överföras till denna användning. Uttryckliga legeringsintervall i tabell 1 har företräde; ospecificerade Cr/Ni/Mo följer resthaltsgränserna i tabell 2. Resthaltsgränser får inte läggas ovanpå legeringsgrundämnenas intervall. Sn/Sb/As måste analyseras och registreras i kvalitetsintyget, och begränsningar avtalas vid behov; inga generella numeriska gränser hittas på här. Produktanalysavvikelser enligt GB/T222 används separat utan att direkt utvidga smältanalysintervallet. Mekaniska egenskaper måste bedömas utifrån provstavsmått och rekommenderad värmebehandling/leveransvillkor; denna sammansättningsverifiering innebär inte att egenskaperna har verifierats.

Villkor för kemisk sammansättning

GB/T3078—2019, avsnitt 7.1.1: olegerat kvalitetskonstruktionsstål följer GB/T699 och legerat konstruktionsstål följer GB/T3077; de hänvisade sammansättningsstandarderna måste också visas. Tabell 2, rad 53 anger denna beteckning; hårdhet per leveranstillstånd redovisas som separata villkor enligt tabell 2. Faktisk användning och leveranstillstånd måste kontrolleras separat och antas inte automatiskt vara uppfyllda. Kalldragen stålstång/kalldragen blank rundstång; produktanalysavvikelser enligt GB/T222 kontrolleras separat och läggs inte till smältanalysintervallet. GB/T3077-2015, tabell 1 anger smältanalys; tabell 2 anger krav på P/S och resthalter. Slutanmärkningen i tabell 1 tillåter beställning av samtliga beteckningar i högre/särskilt hög kvalitetsklass enligt källans indelning, med respektive suffix A/E. Denna posts kvalitetsklass är kvalitetsstål. För stål för varmbearbetning gäller Cu≤0.20%; den vanliga övre gränsen för Cu får inte överföras till denna användning. Uttryckliga legeringsintervall i tabell 1 har företräde; ospecificerade Cr/Ni/Mo följer resthaltsgränserna i tabell 2. Resthaltsgränser får inte läggas ovanpå legeringsgrundämnenas intervall. Sn/Sb/As måste analyseras och registreras i kvalitetsintyget, och begränsningar avtalas vid behov; inga generella numeriska gränser hittas på här. Produktanalysavvikelser enligt GB/T222 används separat utan att direkt utvidga smältanalysintervallet. Mekaniska egenskaper måste bedömas utifrån provstavsmått och rekommenderad värmebehandling/leveransvillkor; denna sammansättningsverifiering innebär inte att egenskaperna har verifierats.

Verifieringsanmärkning

Materialbeteckningsraderna i GB/T 3078-2019 tabell 2 och referenspunkten 7.1.1 har verifierats; sammansättningen kommer från verifierad originalversion av GB/T 3077-2015, inte från en separat sammansättningstabell i GB/T 3078

Hårdhet i leveranstillstånd (villkoren redovisas separat)

GB/T 3078-2019 · Tabell 2, hårdhet vid leverans och not a; 7.3/7.4 · PDF-sidor 6,7 · HBW · Källans SHA-256 29469018100b4553c22b1ea5e089516fa955843022f21c18f5a0720f1a74b7a4

Data för standardvillkor, inte uppmätta resultat från leveransens smälta/parti. Faktiskt leveranstillstånd, användning och kontrakt måste bekräftas.

Leverans i kalldraget eller kalldraget och slipat tillstånd; tabell 2 gäller vanliga användningsvillkor. För användning till varmformning kontrolleras 7.4.2 separat

HBW: ≤ 269 (nedre gräns ej angiven) HBW

Efter kalldragning: leverans i glödgat, blankglödgat, högtemperaturanlöpt eller normaliserat och därefter anlöpt tillstånd. Enbart normaliserad leverans ingår inte i denna kolumn; hårdhetskraven avtalas mellan parterna enligt 7.4.1

HBW: ≤ 229 (nedre gräns ej angiven) HBW

38CrMoAl · BEXG 021-2020

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Kallstukningsstål
Underkategori
Kallstukningsstål
Produktform
Valstråd
Förklaring av originalpostens status
Tillverkarens originaltext har verifierats
Dokumentutgåva
BEXG 021-2020, sextonde ändringen enligt omslaget, publicerad och satt i kraft 2020-12-29; endast det senast påträffade originalet i det lokala granskningsunderlaget
Dokumenttitel
Tekniska leveransvillkor för valstråd av kallstukningsstål för bildelar
Placering i tabellen
Tabell 1
Fysisk sida i PDF
6
Enhet
Massfraktion (wt%)
Tillverkare
Baoshan Iron & Steel Co., Ltd.

Kolekvivalent som referens

Uppskattning utifrån intervall i tillverkarens dokumentation, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet; formelns tillämplighet måste kontrolleras utifrån användning och process.

IIW / CEV:0.7000–0.9300 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4492–0.5783 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4625–0.6038 Intervall beräknat från tillverkarens dokumenterade gränser för enskilda grundämnen, inte garanterade standardvärden eller uppmätta värden för smältan eller partiet CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.35 ~ 0.42
Si0.2 ~ 0.45
Mn0.3 ~ 0.6
P≤ 0.025 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.02 (undre gräns anges inte)
Cr1.35 ~ 1.65
Mo0.15 ~ 0.25
Ni≤ 0.25 (undre gräns anges inte)
Cu≤ 0.2 (undre gräns anges inte)
Al0.67 ~ 1.1

Tillämpningsgränser

Baosteel BEXG 021-2020, tabell 1, rad 48, PDF-sida 6; sammansättning vid smältanalys wt%, varmvalsad valstråd. 2020 är den originalutgåva som finns lokalt, utan påstående om att den är företagets senaste aktuella utgåva. Särskilda villkor och faktisk leverans måste bekräftas separat.

Villkor för kemisk sammansättning

Tabell 1 och dess fortsättning anger smältsammansättning i massfraktion wt%; produkten är varmvalsad valstråd för fordonskomponenter. / Om inget annat anges gäller residualer Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20%, Mo≤0.06%. Särskilda tabellkrav och tilläggsanmärkningar har företräde. / Streck betyder inte noll. Sammansättning utanför tabellen härleds inte ur beteckningsnamn eller standardhänvisningar.

Verifieringsanmärkning

Originalbilderna för tabell 1 har kontrollerats sida för sida, fysiska sidor 3–10. Slutsiffror vid sidbrytningar hålls åtskilda från övriga kolumner; två omtvistade rader är uteslutna.

Fotnot i källan

Mo:0.15-0.25,Ni≤0.25,Cu≤0.20,Al:0.67-1.10Visa motsvarande produkt →

38CrMoAl · GB/T 3077-1999

Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.

Materialkategori
Legerat stål
Underkategori
Legerat konstruktionsstål
Produktform
Referenspost
Förklaring av originalpostens status
Standardens originaltext har verifierats
Standardutgåva
GB/T 3077-1999
Placering i tabellen
Tabell 1, löpnummer 46 och anmärkningar 1–4; tabell 2; 6.1.1–6.1.2
Fysisk sida i PDF
5、7、8
Enhet
Massfraktion (wt%)
Analystyp
Smältanalys, inte produktanalys

Kolekvivalent som referens

Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.

Kvalitetsstål för skärande bearbetning eller annan bearbetning än varmformning; övre Cu-gräns enligt tabell 2
IIW / CEV:0.7000–0.9400 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4492–0.5842 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4625–0.6100 Intervall beräknat från standardens gränser för enskilda grundämnen, inte uppmätta värden för smältan eller partiet CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.
Kvalitetsstål för varmformning; 6.1.1.3 Cu≤0.20%
IIW / CEV:0.7000–0.9333 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V saknas CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; används för teknisk bedömning av känslighet för kallsprickor vid svetsning av kolstål och låglegerade stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4492–0.5792 Bidrag från kända uppgifter, inte ett fullständigt värde; V och B saknas Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; används främst för låglegerade stål med låg kolhalt, särskilt moderna rörledningsstål med låg kolhalt; är mer relevant när C inte överstiger ungefär 0.11%.
CET:0.4625–0.6050 Intervall beräknat från standardens gränser för enskilda grundämnen, inte uppmätta värden för smältan eller partiet CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; används i system för bedömning av förvärmning vid svetsning av ferritiska stål; tillämpningsvillkoren i EN 1011-2 måste beaktas.

Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.35 ~ 0.42
Si0.2 ~ 0.45
Mn0.3 ~ 0.6
Cr1.35 ~ 1.65
Mo0.15 ~ 0.25
Al0.7 ~ 1.1
P≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
Cu≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Ni≤ 0.3 (undre gräns anges inte)

Tillämpningsgränser

Tabell 1 i GB/T 3077—1999 anger smältanalys i massandelar wt%; posten följer den faktiska utgåvan från 1999 och ersätts inte med 2015. Beteckningar utan A i tabellen beställs som normal kvalitetsnivå. P/S/Cu och resthalt Mo i tabell 2 följer respektive kvalitetsnivå; resthaltsgränser för Cr/Ni/Mo åsidosätter inte angivna legeringshalter i tabell 1. Standardens kemiska sammansättning gäller även göt, ämnen och produkter därav. Omfattningen för stång samt mekaniska och ytkvalitetskrav utvidgas inte direkt till kallstukningsgaranti för tråd. Utan bearbetningsändamål i avtalet gäller skärande bearbetning; vid varmformning gäller Cu≤0.20% och motsvarande villkor ska väljas. Avsnitt 6.1.1.2: resthalterna W/V/Ti ska analyseras och anges i materialintyget. Utan gemensamma gränser fylls inget 0 i; tabell 1-intervallen för legerat W/V/Ti behålls. Anmärkning 2 till tabell 1: avtalad högre kvalitet A/E eller annan sammansättning kräver separat beställningskontroll, utan automatisk sammanslagning av beteckningar eller ändring av radens C-intervall. Anmärkning 4 till tabell 1: sällsynta jordartsmetaller 0.05% är en beräknad tillsatsmängd. Produktanalys är endast referens, inget garanterat sammansättningsintervall. Avvikelser vid analys av stål-/ämnesprodukten följer separat refererad GB/T222—1984, utan automatisk lättnad av smältanalysgränserna.

Villkor för kemisk sammansättning

Tabell 1 i GB/T 3077—1999 anger smältanalys i massandelar wt%; posten följer den faktiska utgåvan från 1999 och ersätts inte med 2015. Beteckningar utan A i tabellen beställs som normal kvalitetsnivå. P/S/Cu och resthalt Mo i tabell 2 följer respektive kvalitetsnivå; resthaltsgränser för Cr/Ni/Mo åsidosätter inte angivna legeringshalter i tabell 1. Standardens kemiska sammansättning gäller även göt, ämnen och produkter därav. Omfattningen för stång samt mekaniska och ytkvalitetskrav utvidgas inte direkt till kallstukningsgaranti för tråd. Utan bearbetningsändamål i avtalet gäller skärande bearbetning; vid varmformning gäller Cu≤0.20% och motsvarande villkor ska väljas. Avsnitt 6.1.1.2: resthalterna W/V/Ti ska analyseras och anges i materialintyget. Utan gemensamma gränser fylls inget 0 i; tabell 1-intervallen för legerat W/V/Ti behålls. Anmärkning 2 till tabell 1: avtalad högre kvalitet A/E eller annan sammansättning kräver separat beställningskontroll, utan automatisk sammanslagning av beteckningar eller ändring av radens C-intervall. Anmärkning 4 till tabell 1: sällsynta jordartsmetaller 0.05% är en beräknad tillsatsmängd. Produktanalys är endast referens, inget garanterat sammansättningsintervall. Avvikelser vid analys av stål-/ämnesprodukten följer separat refererad GB/T222—1984, utan automatisk lättnad av smältanalysgränserna.

Originalpost för villkorsgren

Kvalitetsstål för skärande bearbetning eller annan bearbetning än varmformning; övre Cu-gräns enligt tabell 2

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.35 ~ 0.42
Si0.2 ~ 0.45
Mn0.3 ~ 0.6
Cr1.35 ~ 1.65
Mo0.15 ~ 0.25
Al0.7 ~ 1.1
P≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
Cu≤ 0.3 (undre gräns anges inte)
Ni≤ 0.3 (undre gräns anges inte)

Kvalitetsstål för varmformning; 6.1.1.3 Cu≤0.20%

GrundämneKrav på kemisk sammansättning
C0.35 ~ 0.42
Si0.2 ~ 0.45
Mn0.3 ~ 0.6
Cr1.35 ~ 1.65
Mo0.15 ~ 0.25
Al0.7 ~ 1.1
P≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
S≤ 0.035 (undre gräns anges inte)
Cu≤ 0.2 (undre gräns anges inte)
Ni≤ 0.3 (undre gräns anges inte)

En villkorsgren måste väljas

Ja

Verifieringsanmärkning

Sammansättningen i originalbildens tabell 1 samt tabell 2 och relaterade avsnitt i utgåvan från 1999 har verifierats. Smältanalys, kvalitetsklass och villkor för varmbearbetning hålls åtskilda.
WhatsApp Teknisk förfrågan →
Användning av bilder och innehåll · Creation Group