34CR4 — Materialuppgifter
Antal källposter: 11. Standarder, utgåvor och villkor redovisas separat; samma materialbeteckning innebär inte att materialen kan ersätta varandra direkt.
Massfraktion och analystyp följer anmärkningarna för varje källa. Saknade uppgifter räknas inte som 0; tillverkarens typiska värden, garanterade standardvärden och uppmätta värden för smältan eller partiet får inte blandas. Öppna materialvalet för beräkningar och val av villkor.
Öppna villkorsval, jämförelse och verktyget för kolekvivalent för 34CR4 →Bedömning av materialbehov
Söker du materialet 34CR4?
Finns materialet inte i vår katalog? Du är välkommen att skicka dina krav. Vi bedömer om vår utrustning, våra produktionslinjer och vår processkapacitet passar kraven på materialbeteckning, produktform, mått, bearbetning och leverans. Därefter diskuterar vi möjliga lösningar för bearbetning, provtillverkning eller leverans.
Genomförbarhet och leveransvillkor bekräftas efter teknisk granskning. Standardinformationen på denna sida utgör inget åtagande om leverans eller prestanda.
Behåll dina inmatade uppgifter och försök igen senare eller kontakta website@chqwire.net. Skicka inte igen om du redan har fått en bekräftelse.
34Cr4 · EN 10263
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Dragen tråd
- Förklaring av originalpostens status
- Referenspost med transkriberade standarduppgifter
- Standardutgåva
- BS EN 10263-4:2017
- Placering i tabellen
- Tabell 3
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.3 ~ 0.37 |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Smältanalys; se originalsidan för fotnoter och avtalsalternativ. Ej föreskrivet intervall betyder inte noll. Originalutgåvan 2017 har ersatt en tidigare provisorisk extraktion från 2001. Webbplatsen anger ingen utgåva. Visningen följer källutgåvan i denna post och bevisar inte att den gäller för avtalet.
Verifieringsanmärkning
Standardkälla: BS EN 10263-4:2017 · Tabell 3Visa motsvarande produkt →34Cr4 · ISO 4954
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Valstråd för kallstukning
- Förklaring av originalpostens status
- Referenspost med transkriberade standarduppgifter
- Standardutgåva
- ISO 4954:2018
- Placering i tabellen
- Tabell C.2
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
Källor till kemisk sammansättning och tillämpningsområde
Nedan anges referenssammansättningar för de angivna standardutgåvorna, inte uppmätta värden för smältan eller partiet; beställningens tillämpliga standard, råmaterialkrav och krav på färdig produkt måste bekräftas var för sig.
Källa: ISO 4954:2018 · Tabell C.2 · 34Cr4 · p.41
| Grundämne | Massfraktion / % |
|---|---|
| C | 0.3–0.37 |
| Si | ≤0.3 |
| Mn | 0.6–0.9 |
| P | ≤0.025 |
| S | ≤0.025 |
| Cr | 0.9–1.2 |
| Cu | ≤0.25 |
Enstaka värden är maximivärden om inget annat anges; grundämnen som inte anges och tomma celler antas inte vara noll. Alternativa gränser, valfria tillsatser och analysavvikelser kräver tillämpliga tabellanmärkningar och överenskommelse vid beställning. Denna referenstabell ersätter inte den fullständiga standarden.
Tillämpningsgränser
ISO 4954:2018; smältanalys som massfraktion %. Värden utan angivet intervall är övre gränser; se sidans original för fullständiga tabellnoter. Webbplatsen anger ingen utgåva. Visningen följer källutgåvan i denna post och bevisar inte att den gäller för avtalet.
Verifieringsanmärkning
Standardkälla: ISO 4954:2018 · Tabell C.2Visa motsvarande produkt →34Cr4 · ISO 4954-2018
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Stål för härdning och anlöpning
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- ISO 4954:2018
- Placering i tabellen
- Tabell C.2
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.3 ~ 0.37 |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
ISO 4954:2018 Tabell C.2 anger smältanalys; ett enskilt värde är ett maximum, ett bindestreck är inte noll.; Tillåtna avvikelser vid produktanalys listas separat enligt standardens Tabell 2/3 och utvidgar inte direkt smältanalysens sammansättningsintervall.; Valbar Al0.020–0.050% för att förbättra kallstukningsegenskaper; detta är inte en universell obligatorisk nedre gräns.; Låg Si kan fastställas genom överenskommelse i ordern, där härdbarhet måste beaktas; när härdbarhet krävs tillåter standarden begränsade avvikelser, med undantag för P/S; avvikelsen för C får inte överstiga 0.01%; se Tabell 2 för övriga krav.; För C kan ett intervall med bredden 0.04% fastställas genom överenskommelse; det ersätter inte det tabellerade intervallet som standard.
Villkor för kemisk sammansättning
ISO 4954:2018 Tabell C.2 anger smältanalys; ett enskilt värde är ett maximum, ett bindestreck är inte noll.; Tillåtna avvikelser vid produktanalys listas separat enligt standardens Tabell 2/3 och utvidgar inte direkt smältanalysens sammansättningsintervall.; Valbar Al0.020–0.050% för att förbättra kallstukningsegenskaper; detta är inte en universell obligatorisk nedre gräns.; Låg Si kan fastställas genom överenskommelse i ordern, där härdbarhet måste beaktas; när härdbarhet krävs tillåter standarden begränsade avvikelser, med undantag för P/S; avvikelsen för C får inte överstiga 0.01%; se Tabell 2 för övriga krav.; För C kan ett intervall med bredden 0.04% fastställas genom överenskommelse; det ersätter inte det tabellerade intervallet som standard.
Verifieringsanmärkning
Tabell C.2 och fotnoterna i standardens originaltext har kontrollerats34Cr4 · EN 10263-4-2017
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- EN 10263-4-2017
- Placering i tabellen
- Tabell 3 och anmärkningar
Kolekvivalent som referens
Nedan görs separata uppskattningar för respektive tillämpningsvillkor för sammansättningen; villkoren måste stämma med den faktiska beställningen, och intervallen slås inte samman.
Förvald smältanalys enligt tabell, valfri Al-tillsats ej vald
Fotnot 3: valfri Al-tillsats 0.020–0.050% för att förbättra egenskaper vid kallstukning
Sammansättningspost (ytterligare villkorsgrenar finns; posten får inte ensam betraktas som ett ovillkorligt krav)
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.3 ~ 0.37 |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
Tillämpningsgränser
Tabell 3 i EN10263-4:2017 anger smältanalys i massandelar %. Ej angivna grundämnen fylls inte med 0 och får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Anmärkning 2 medger specificerade små avvikelser vid härdbarhetskrav, utom för P/S; ordinarie sammansättningsintervall har inte utvidgats här. Konkreta beställningsvillkor för härdbarhet måste beaktas. Valbart Al0.020–0.050% enligt anmärkning 3 anges separat, inte som obligatorisk ordinarie Al-halt. Mekaniska egenskaper och leveranstillstånd kontrolleras separat; standardens omfattning garanterar inte formning av godtycklig komponent. Anmärkning a: lägre Si kan avtalas, med hänsyn till påverkan på bland annat härdbarhet; inget konkret avtalsintervall konstrueras om det saknas. Anmärkning b: ett C-intervall med bredd 0.04% i absolut massandel kan avtalas. Exemplet .33–.37 är inget gemensamt intervall för alla stålsorter.
Villkor för kemisk sammansättning
Tabell 3 i EN10263-4:2017 anger smältanalys i massandelar %. Ej angivna grundämnen fylls inte med 0 och får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Anmärkning 2 medger specificerade små avvikelser vid härdbarhetskrav, utom för P/S; ordinarie sammansättningsintervall har inte utvidgats här. Konkreta beställningsvillkor för härdbarhet måste beaktas. Valbart Al0.020–0.050% enligt anmärkning 3 anges separat, inte som obligatorisk ordinarie Al-halt. Mekaniska egenskaper och leveranstillstånd kontrolleras separat; standardens omfattning garanterar inte formning av godtycklig komponent. Anmärkning a: lägre Si kan avtalas, med hänsyn till påverkan på bland annat härdbarhet; inget konkret avtalsintervall konstrueras om det saknas. Anmärkning b: ett C-intervall med bredd 0.04% i absolut massandel kan avtalas. Exemplet .33–.37 är inget gemensamt intervall för alla stålsorter.
Originalpost för villkorsgren
Förvald smältanalys enligt tabell, valfri Al-tillsats ej vald
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.3 ~ 0.37 |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
Fotnot 3: valfri Al-tillsats 0.020–0.050% för att förbättra egenskaper vid kallstukning
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.3 ~ 0.37 |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Al | 0.02 ~ 0.05 |
En villkorsgren måste väljas
JaVerifieringsanmärkning
Visuell kontroll av tabell 3/4 och fotnoter i den engelska originaltexten.34Cr4 · DIN EN 10263-4-2002
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- DIN EN 10263-4-2002
- Placering i tabellen
- Tabell 2
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.3 ~ 0.37 |
| Si | ≤ 0.3 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.25 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
Tillämpningsgränser
DIN EN10263-4:2002-02 antar EN10263-4:2001; versionsförhållandet är uttryckligen identifierat på omslaget; Smältanalys massprocent %. ; Historiska Tabell 2/3 innehåller ingen not om valfri Al-tillsats för 2017; villkor från nyare utgåva tillämpas inte. ; Tabell 2, not c tillåter ett överenskommet kolintervall med bredd .04%; förvalda värden i tabellen är oförändrade utan specifik överenskommelse. ; Tabell 2, not d och Tabell 3, not c tillåter överenskommet lägre Si, under beaktande av effekter på egenskaper/härdbarhet; inget intervall uppfinns där inget är specificerat. ; Element som inte listas anges inte som noll; Tabell 2, not a: avsiktliga tillsatser utan köparens samtycke är förbjudna utom för slutbehandling av smältan; residualer kan förekomma men får inte försämra egenskaperna. ; Tabell 2, not b tillåter specificerade avvikelser där härdbarhet krävs, med undantag för P/S; det förvalda sammansättningsintervallet vidgas inte här. ; Mekaniska egenskaper, leverans och härdbarhet kräver separat verifiering; lämplighet för formning av en specifik komponent kräver separat bekräftelse.
Villkor för kemisk sammansättning
DIN EN10263-4:2002-02 fastställer EN10263-4:2001, med uttrycklig utgåvekoppling på omslaget; smältanalys i massandelar %. / Den äldre utgåvans tabeller 2/3 saknar anmärkningen om valbar Al-tillsats från 2017; nyare villkor används inte. / Anmärkning c till tabell 2 medger avtalat C-intervall med bredd .04% i absolut massandel. Utan konkret avtal ändras inte tabellens ordinarie värden. / Anmärkning d till tabell 2 och anmärkning c till tabell 3 medger avtalat lägre Si med hänsyn till egenskaper/härdbarhet. Inget intervall konstrueras om konkreta värden saknas. / Ej angivna grundämnen fylls inte med noll. Anmärkning a till tabell 2 förbjuder avsiktlig tillsats utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Resthalter kan finnas men får inte försämra egenskaperna. / Anmärkning b till tabell 2 medger specificerade avvikelser vid härdbarhetskrav, utom för P/S. Ordinarie sammansättningsintervall utvidgas inte här. / Mekaniska egenskaper, leverans och härdbarhetskrav kontrolleras separat; lämplighet för konkret komponentformning måste bekräftas.
Verifieringsanmärkning
Tabell 2/3 och fotnoter i den äldre utgåvan har kontrollerats visuellt; överensstämmelse med en nyare utgåva förutsätts inte.34Cr4 · DIN EN 10083-3-2007
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- DIN EN 10083-3-2007
- Placering i tabellen
- Tabell3 samt anmärkning a–c
- Fysisk sida i PDF
- 1、18
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.3 ~ 0.37 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Sammansättningen följer tabell 3 i EN10083-3:2006 i den officiella engelska texten DIN EN10083-3:2007-01, smältanalys i wt%. Anmärkning a: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen och för att bor ska kunna ge härdbarhetseffekt; ej angivet behandlas inte som noll. Anmärkning b: vid krav på härdbarhet eller mekaniska egenskaper efter seghärdning medges små avvikelser, utom för C/P/S; övriga får inte överskrida tabell 4. Smältanalysens ordinarie intervall utvidgas inte. För standardens icke-borstål medger anmärkning c på begäran stål med förbättrad skärbarhet, med S cirka 0.10% och höjning av övre Mn-gränsen med 0.15% i absolut massandel. Ungefärligt värde är ingen ordinarie absolut övre gräns utan måste fastställas vid konkret förfrågan/beställning och blandas inte automatiskt in i vanliga stålsorter. Standarden gäller legerat seghärdningsstål; lämplighet för kallstukning, valstrådsleverans, glödgning, yta och dimensioner måste bekräftas separat, utan automatisk ny produkt.
Villkor för kemisk sammansättning
Sammansättningen följer tabell 3 i EN10083-3:2006 i den officiella engelska texten DIN EN10083-3:2007-01, smältanalys i wt%. Anmärkning a: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen och för att bor ska kunna ge härdbarhetseffekt; ej angivet behandlas inte som noll. Anmärkning b: vid krav på härdbarhet eller mekaniska egenskaper efter seghärdning medges små avvikelser, utom för C/P/S; övriga får inte överskrida tabell 4. Smältanalysens ordinarie intervall utvidgas inte. För standardens icke-borstål medger anmärkning c på begäran stål med förbättrad skärbarhet, med S cirka 0.10% och höjning av övre Mn-gränsen med 0.15% i absolut massandel. Ungefärligt värde är ingen ordinarie absolut övre gräns utan måste fastställas vid konkret förfrågan/beställning och blandas inte automatiskt in i vanliga stålsorter. Standarden gäller legerat seghärdningsstål; lämplighet för kallstukning, valstrådsleverans, glödgning, yta och dimensioner måste bekräftas separat, utan automatisk ny produkt.
Verifieringsanmärkning
Officiell engelsk originaltexts omslag, samtliga 28 materialbeteckningar i Tabell 3 samt noterna a–c har kontrollerats visuellt.Tillåtna produktanalysavvikelser (får inte inkluderas i smältanalysgränserna)
DIN EN10083-3:2007-01 (baserad på EN10083-3:2006) · Tabell 4 samt noterna a/b, 7.1.2.2; produktanalys vid beställning enligt A.5 · PDF sid 11, 19, 55 · massandel wt%; avvikelser anges i procentenheter av massprocent
Den fullständiga standardtabellen för avvikelser gäller endast för element som angivits i originaltabellen för denna materialbeteckning samt för motsvarande halter/svavelintervall; den utvidgar inte intervall för smältanalys, kolekvivalent eller omvänd sökning
| Grundämne | Specificerad högsta halt vid smältanalys wt% | Negativ avvikelse i procentenheter | Positiv avvikelse i procentenheter | Tillämpningsvillkor |
|---|---|---|---|---|
| C | ≤0.55 | -0.02 | +0.02 | Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen |
| Si | ≤0.40 | Ingen negativ avvikelse anges i originaltabellen | +0.03 | Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen |
| Mn | ≤1.00 | -0.04 | +0.04 | Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen |
| Mn | >1.00≤1.70 | -0.05 | +0.05 | Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen |
| P | ≤0.025 | Ingen negativ avvikelse anges i originaltabellen | +0.005 | Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen |
| S | ≤0.040 | Ingen negativ avvikelse anges i originaltabellen | +0.005 | Endast övre gräns för svavel är angiven; Not b:s fullständiga intervall 0.020–0.040% tillämpas inte |
| Cr | ≤2.00 | -0.05 | +0.05 | Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen |
| Cr | >2.00≤2.20 | -0.1 | +0.1 | Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen |
| Mo | ≤0.30 | -0.03 | +0.03 | Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen |
| Mo | >0.30≤0.60 | -0.04 | +0.04 | Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen |
| Ni | ≤2.00 | -0.05 | +0.05 | Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen |
| Ni | >2.00≤4.3 | -0.07 | +0.07 | Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen |
| V | ≤0.25 | -0.02 | +0.02 | Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen |
| B | ≤0.0050 | -0.0003 | +0.0003 | Välj enligt den klass för högsta halt i smältanalysen som anges i originaltabellen |
| S | ≤0.040 | -0.005 | +0.005 | Endast när smältanalysen i tabell 3 uttryckligen föreskriver hela intervallet S=0.020–0.040% (tabell 4 not b) |
- Tabell 4 not a: för ±-avvikelser inom samma smälta tillåts endast en riktning, antingen över den övre gränsen eller under den nedre gränsen; båda riktningarna får inte användas samtidigt.
- S-tolerans för produktanalys är vanligtvis endast +0.005. Not b tillåter ±0.005 endast för stål där smältanalysen uttryckligen anger det fullständiga intervallet 0.020–0.040%; Not b får inte tillämpas enbart baserat på högsta S-halt
- Punkt 7.1.2.2 föreskriver att produktanalys måste specificeras vid beställning och hänvisar till A.5; utan provningsrapport för smältbatch bevisar denna tabell inte att den faktiska produkten är överensstämmande
- A.5: en produktanalys per smälta, endast för de element som är angivna för stålsorten; provtagning enligt EN ISO 14284. Vid tvist är referensmetoderna de europeiska standarder som listas i CR 10261.
Detta är standardens fullständiga tabell över tillåtna analysavvikelser; den innebär inte att varje element är specificerat för denna materialbeteckning. Ej angivna element läggs inte till med stöd av tabellen. Symmetrisk avvikelse för samma smälta tillåts endast åt ett håll, uppåt eller nedåt. De angivna asymmetriska Pb-avvikelserna finns enbart i Pb-raden i EN10087 och överförs inte till andra standarder där Pb saknas. Intervallen för smältanalys, kolekvivalent eller omvänd sökning utvidgas inte automatiskt.
34Cr4 · DIN 17200-1987
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- DIN 17200-1987-03
- Placering i tabellen
- Tabell 2 och fotnoter 1–5; 7.3.1–7.3.2
- Fysisk sida i PDF
- 1、2、15、16、17
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.3 ~ 0.37 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| S | ≤ 0.03 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Tabell 2, smältanalys, massfraktion wt%; Si är en övre gräns, och ospecificerade grundämnen fylls inte i som noll. Kraven på P/S hålls åtskilda för serierna C, Ck och Cm; för beteckningar med S är S0.020–0.035% ett tvåsidigt intervall. Anmärkning 1: grundämnen som inte anges får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke, utom vad som behövs för att färdigställa smältan; inga fasta resthaltsvärden härleds ur detta. Tabell 3 anger tillåtna avvikelser vid produktanalys; dessa har inte lagts till smältanalysgränserna. Tillämpliga dimensioner och riktningen för positiva och negativa avvikelser kontrolleras separat. Värmebehandlingstillstånd, härdbarhet och dimensionsberoende egenskaper måste kontrolleras separat. Standarden omfattar varmvalsad valstråd, men sammansättningen innebär inget direkt leveransåtagande för kallstukning. Anmärkning 2: vid beställning av begränsat härdbarhetsband eller egenskaper efter härdning och anlöpning/normalisering kan små sammansättningsavvikelser avtalas, med undantag för P/S, inom gränserna i tabell 3. Dessa data behåller grundvärdena i tabell 2 utan automatisk utvidgning. Beteckningar med tunn stil enligt anmärkning 4 gäller endast särskilda tillämpningar. Enligt anmärkning 5 kan Pb0.15–0.30% beställas separat endast för angiven serie C och ingår inte i grundsammansättningen för vanliga materialbeteckningar. Originaltabellens materialnummer: 1.7033; särskild tillämpning enligt anmärkning 4 är inte markerad.
Villkor för kemisk sammansättning
Tabell 2, smältanalys, massfraktion wt%; Si är en övre gräns, och ospecificerade grundämnen fylls inte i som noll. Kraven på P/S hålls åtskilda för serierna C, Ck och Cm; för beteckningar med S är S0.020–0.035% ett tvåsidigt intervall. Anmärkning 1: grundämnen som inte anges får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke, utom vad som behövs för att färdigställa smältan; inga fasta resthaltsvärden härleds ur detta. Tabell 3 anger tillåtna avvikelser vid produktanalys; dessa har inte lagts till smältanalysgränserna. Tillämpliga dimensioner och riktningen för positiva och negativa avvikelser kontrolleras separat. Värmebehandlingstillstånd, härdbarhet och dimensionsberoende egenskaper måste kontrolleras separat. Standarden omfattar varmvalsad valstråd, men sammansättningen innebär inget direkt leveransåtagande för kallstukning. Anmärkning 2: vid beställning av begränsat härdbarhetsband eller egenskaper efter härdning och anlöpning/normalisering kan små sammansättningsavvikelser avtalas, med undantag för P/S, inom gränserna i tabell 3. Dessa data behåller grundvärdena i tabell 2 utan automatisk utvidgning. Beteckningar med tunn stil enligt anmärkning 4 gäller endast särskilda tillämpningar. Enligt anmärkning 5 kan Pb0.15–0.30% beställas separat endast för angiven serie C och ingår inte i grundsammansättningen för vanliga materialbeteckningar. Originaltabellens materialnummer: 1.7033; särskild tillämpning enligt anmärkning 4 är inte markerad.
Verifieringsanmärkning
1987-03: tabell 2 med samtliga fotnoter har transkriberats i sin helhet; egenskaperna kontrolleras separat34Cr4 · EN 10250-3-1999
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- EN 10250-3-1999
- Placering i tabellen
- Tabell 1 och noter 1/2; punkt 1, 3.1, 3.2
- Fysisk sida i PDF
- 6、8、9
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.3 ~ 0.37 |
| Si | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
Tillämpningsgränser
Tabell 1 och fotnoterna i EN10250-3:1999, återgivna i BS EN10250-3:2000, smältanalys i massandelar wt%. Standarden gäller öppensmidda detaljer, smidd stång och försmidda ringvalsade produkter av legerat specialstål i seghärdat leveranstillstånd, inte automatiskt en leveransstandard för tråd till kallstukning. Anmärkning 1 till tabell 1 medger att tillverkaren tillsätter Al, Ti, V och Nb separat eller i kombination för kornkontroll. Inga nya numeriska intervall anges; noll eller egna övre gränser fylls inte i. Ej angivna grundämnen utanför tabellerna 1/2 får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Avsnitt 3.1 kräver smältanalys enligt tabell 1 och hänvisar till A.7/A.8 i EN10250-1. Avvikelser vid produktanalys enligt 3.2 följer separat tabell 2 och avsnitt 9.2 i EN10250-1, utan direkt utvidgning av smältanalysens ordinarie intervall. För närvarande har endast kemisk sammansättning, koppling mellan stålnamn/stålnummer och berörda omfattningsfotnoter bekräftats, inte alla mekaniska egenskaper eller hela den refererade del 1.
Villkor för kemisk sammansättning
Tabell 1 och fotnoterna i EN10250-3:1999, återgivna i BS EN10250-3:2000, smältanalys i massandelar wt%. Standarden gäller öppensmidda detaljer, smidd stång och försmidda ringvalsade produkter av legerat specialstål i seghärdat leveranstillstånd, inte automatiskt en leveransstandard för tråd till kallstukning. Anmärkning 1 till tabell 1 medger att tillverkaren tillsätter Al, Ti, V och Nb separat eller i kombination för kornkontroll. Inga nya numeriska intervall anges; noll eller egna övre gränser fylls inte i. Ej angivna grundämnen utanför tabellerna 1/2 får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Avsnitt 3.1 kräver smältanalys enligt tabell 1 och hänvisar till A.7/A.8 i EN10250-1. Avvikelser vid produktanalys enligt 3.2 följer separat tabell 2 och avsnitt 9.2 i EN10250-1, utan direkt utvidgning av smältanalysens ordinarie intervall. För närvarande har endast kemisk sammansättning, koppling mellan stålnamn/stålnummer och berörda omfattningsfotnoter bekräftats, inte alla mekaniska egenskaper eller hela den refererade del 1.
Verifieringsanmärkning
Tabell 1 med två sidor, 21 rader och fotnoter har kontrollerats visuellt; elementuppgifter och celler som återställts med separat teckensnittsmappning har jämförts med originaltabellens celler, med överensstämmande resultat.34Cr4 · EN ISO 683-2-2018
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål för härdning och anlöpning
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- EN ISO 683-2-2018
- Placering i tabellen
- Tabell 3, noter a–d; avsnitt 7.1.2; gräns i tabell 4
- Fysisk sida i PDF
- 21
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Analystyp
- Smältanalys; inte produktanalys
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.3 ~ 0.37 |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
Tillämpningsgränser
Denna tabell 3 gäller smältanalys i massandelar wt%; tillåtna avvikelser vid produktanalys i tabell 4 läggs inte direkt till ordinarie gränser i tabell 3. Dokumentet är EN ISO 683-2:2018, som utan ändring fastställer och innehåller huvudtexten i ISO 683-2:2016. Posten behåller uttryckligen identiteten EN ISO 683-2-2018, inte en ISO-utgåva från 2018. Endast kemisk sammansättning i tabell 3 och källvillkor har verifierats, inte garantier för härdbarhet, värmebehandling, mekaniska egenskaper, trådens leveranstillstånd eller kallstukningsprocess. Anmärkning a berör smältanalysavvikelser endast vid specificerat härdbarhetskrav; C-avvikelsen högst ±0.01%, utom P/S, och övriga enligt tabell 4. Ordinarie tabell 3 lättas inte automatiskt och H/HH/HL slås inte samman med vanliga stålsorter. Anmärkning b medger på begäran stål med S höjt till cirka 0.10%, inklusive styrning av sulfidernas form, eller Pb-tillsats för bättre skärbarhet. Vid höjt S får övre Mn-gränsen höjas med 0.15 procentenheter. Detta avtal är inget ordinarie krav. Ungefärligt värde används inte som exakt automatiskt gränsvärde i denna omgång, och saknat Pb-intervall lånas inte från andra standarder. Originalanmärkning: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Tillskott från skrot med mera ska begränsas. Ej angivet betyder inte noll. Anmärkning d medger lägre Si men kräver annan desoxidationsmetod. Originalet anger inget gemensamt intervall för lägre Si; avtalsvillkor ersätter inte automatiskt tabellens 0.10–0.40%.
Villkor för kemisk sammansättning
Denna tabell 3 gäller smältanalys i massandelar wt%; tillåtna avvikelser vid produktanalys i tabell 4 läggs inte direkt till ordinarie gränser i tabell 3. Dokumentet är EN ISO 683-2:2018, som utan ändring fastställer och innehåller huvudtexten i ISO 683-2:2016. Posten behåller uttryckligen identiteten EN ISO 683-2-2018, inte en ISO-utgåva från 2018. Endast kemisk sammansättning i tabell 3 och källvillkor har verifierats, inte garantier för härdbarhet, värmebehandling, mekaniska egenskaper, trådens leveranstillstånd eller kallstukningsprocess. Anmärkning a berör smältanalysavvikelser endast vid specificerat härdbarhetskrav; C-avvikelsen högst ±0.01%, utom P/S, och övriga enligt tabell 4. Ordinarie tabell 3 lättas inte automatiskt och H/HH/HL slås inte samman med vanliga stålsorter. Anmärkning b medger på begäran stål med S höjt till cirka 0.10%, inklusive styrning av sulfidernas form, eller Pb-tillsats för bättre skärbarhet. Vid höjt S får övre Mn-gränsen höjas med 0.15 procentenheter. Detta avtal är inget ordinarie krav. Ungefärligt värde används inte som exakt automatiskt gränsvärde i denna omgång, och saknat Pb-intervall lånas inte från andra standarder. Originalanmärkning: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Tillskott från skrot med mera ska begränsas. Ej angivet betyder inte noll. Anmärkning d medger lägre Si men kräver annan desoxidationsmetod. Originalet anger inget gemensamt intervall för lägre Si; avtalsvillkor ersätter inte automatiskt tabellens 0.10–0.40%.
Verifieringsanmärkning
Verifiering av originalbild Tabell 3 med totalt 25 fysiska rader och sammanslagna celler; befintliga resultat från oberoende beskärning av 5 rader och 40 celler från samma källa återanvänds, övriga celler transkriberas en och en från originalbilden; de två versionerna registreras separat.34Cr4 · ISO 683-2-2016
Källan till den kemiska sammansättningen har verifierats; detta innebär inte att alla standardkrav, faktiska leveranser eller uppmätta värden för smältan eller partiet har verifierats.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål för härdning och anlöpning
- Produktform
- Referenspost
- Förklaring av originalpostens status
- Standardens originaltext har verifierats
- Standardutgåva
- ISO 683-2-2016
- Placering i tabellen
- Tabell 3, noter a–d; avsnitt 7.1.2; gräns i tabell 4
- Fysisk sida i PDF
- 21
- Enhet
- Massfraktion (wt%)
- Analystyp
- Smältanalys; inte produktanalys
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.3 ~ 0.37 |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cu | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
Tillämpningsgränser
Denna tabell 3 gäller smältanalys i massandelar wt%; tillåtna avvikelser vid produktanalys i tabell 4 läggs inte direkt till ordinarie gränser i tabell 3. Dokumentet är EN ISO 683-2:2018, som utan ändring fastställer och innehåller huvudtexten i ISO 683-2:2016. Posten behåller uttryckligen identiteten ISO 683-2-2016, inte en ISO-utgåva från 2018. Endast kemisk sammansättning i tabell 3 och källvillkor har verifierats, inte garantier för härdbarhet, värmebehandling, mekaniska egenskaper, trådens leveranstillstånd eller kallstukningsprocess. Anmärkning a berör smältanalysavvikelser endast vid specificerat härdbarhetskrav; C-avvikelsen högst ±0.01%, utom P/S, och övriga enligt tabell 4. Ordinarie tabell 3 lättas inte automatiskt och H/HH/HL slås inte samman med vanliga stålsorter. Anmärkning b medger på begäran stål med S höjt till cirka 0.10%, inklusive styrning av sulfidernas form, eller Pb-tillsats för bättre skärbarhet. Vid höjt S får övre Mn-gränsen höjas med 0.15 procentenheter. Detta avtal är inget ordinarie krav. Ungefärligt värde används inte som exakt automatiskt gränsvärde i denna omgång, och saknat Pb-intervall lånas inte från andra standarder. Originalanmärkning: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Tillskott från skrot med mera ska begränsas. Ej angivet betyder inte noll. Anmärkning d medger lägre Si men kräver annan desoxidationsmetod. Originalet anger inget gemensamt intervall för lägre Si; avtalsvillkor ersätter inte automatiskt tabellens 0.10–0.40%.
Villkor för kemisk sammansättning
Denna tabell 3 gäller smältanalys i massandelar wt%; tillåtna avvikelser vid produktanalys i tabell 4 läggs inte direkt till ordinarie gränser i tabell 3. Dokumentet är EN ISO 683-2:2018, som utan ändring fastställer och innehåller huvudtexten i ISO 683-2:2016. Posten behåller uttryckligen identiteten ISO 683-2-2016, inte en ISO-utgåva från 2018. Endast kemisk sammansättning i tabell 3 och källvillkor har verifierats, inte garantier för härdbarhet, värmebehandling, mekaniska egenskaper, trådens leveranstillstånd eller kallstukningsprocess. Anmärkning a berör smältanalysavvikelser endast vid specificerat härdbarhetskrav; C-avvikelsen högst ±0.01%, utom P/S, och övriga enligt tabell 4. Ordinarie tabell 3 lättas inte automatiskt och H/HH/HL slås inte samman med vanliga stålsorter. Anmärkning b medger på begäran stål med S höjt till cirka 0.10%, inklusive styrning av sulfidernas form, eller Pb-tillsats för bättre skärbarhet. Vid höjt S får övre Mn-gränsen höjas med 0.15 procentenheter. Detta avtal är inget ordinarie krav. Ungefärligt värde används inte som exakt automatiskt gränsvärde i denna omgång, och saknat Pb-intervall lånas inte från andra standarder. Originalanmärkning: ej angivna grundämnen får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke, utom för att slutföra smältprocessen. Tillskott från skrot med mera ska begränsas. Ej angivet betyder inte noll. Anmärkning d medger lägre Si men kräver annan desoxidationsmetod. Originalet anger inget gemensamt intervall för lägre Si; avtalsvillkor ersätter inte automatiskt tabellens 0.10–0.40%.
Verifieringsanmärkning
Verifiering av originalbild Tabell 3 med totalt 25 fysiska rader och sammanslagna celler; befintliga resultat från oberoende beskärning av 5 rader och 40 celler från samma källa återanvänds, övriga celler transkriberas en och en från originalbilden; de två versionerna registreras separat.34Cr4 · DIN EN 10277:2018-09
Originaltabellen i den informativa bilagan har verifierats; normativ sammansättning och utgåva återstår att verifiera. Endast som referens.
- Materialkategori
- Legerat stål
- Underkategori
- Legerat stål
- Produktform
- Referenspost
- Sammansättningens karaktär
- Smältanalys i informativ bilaga, endast som referens
- Verifieringsstatus
- Originaltabellen i den informativa bilagan har verifierats; normativ sammansättning och utgåva återstår att verifiera
- Standardutgåva
- DIN EN 10277:2018-09
- Placering i tabellen
- Informativ bilaga A.4
- Fysisk sida i PDF
- 46
- Enhet
- Massfraktion wt%
- Analystyp
- Smältanalys (informativ referens)
Kolekvivalent som referens
Sammansättningspost
| Grundämne | Krav på kemisk sammansättning |
|---|---|
| C | 0.3 ~ 0.37 |
| Si | 0.1 ~ 0.4 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (undre gräns anges inte) |
| S | ≤ 0.035 (undre gräns anges inte) |
| Cr | 0.9 ~ 1.2 |
| Cu | ≤ 0.4 (undre gräns anges inte) |
Tillämpningsgränser
Originaltabellen i den informativa bilagan har kontrollerats och är endast en referens. Avsnitt 7.1.2 kräver att kemisk sammansättning bestäms enligt hänvisad standard; normativ sammansättning och tillämplig utgåva återstår att verifiera. Uppgifterna får inte användas som leveransgaranti, bedömningsgrund vid omvänd sökning eller underlag för kolekvivalent beräknad från standardens sammansättningsintervall.
Villkor för kemisk sammansättning
Originaltabellen i den informativa bilagan har verifierats och är endast referens. Huvudtextens 7.1.2 kräver att sammansättning fastställs enligt refererad standard; normativ sammansättning och tillämplig utgåva återstår att verifiera. Uppgifterna får inte användas som leveransgaranti, avgörande i omvänd sökning eller grund för standardintervallbaserad kolekvivalent. / Fotnot b: höjning av S till cirka 0.10% eller tillsats av Pb kräver förfrågan. Vid höjt S får övre Mn-gräns höjas med 0.15%, utan automatisk lättnad. / Fotnot c: sänkt Si kräver andra desoxidationsåtgärder. / Ej angivna element får inte tillsättas avsiktligt utan köparens samtycke.
Villkorskrav
- Fotnot
- Begränsningar för informativa uppgifter
- Villkor i originaltexten
- Originaltabellen i den informativa bilagan har kontrollerats och är endast för referens; huvudtexten 7.1.2 kräver att den kemiska sammansättningen fastställs enligt de refererade standarderna; den normativa sammansättningen och tillämpliga utgåvor återstår att verifiera. Den får inte användas som leveransgaranti, kriterium för omvänd sökning eller grund för kolekvivalent beräknad utifrån standardens sammansättningsintervall. Referenser i huvudtexten: EN ISO 683-1 och EN ISO 683-2 (referenser utan datum; tillämpliga utgåvor återstår att verifiera).
- Fotnot
- Villkor 1 i originaltabellen
- Villkor i originaltexten
- Fotnot b: höjning av S till cirka 0.10% eller tillsats av Pb ska tas upp vid offertförfrågan. Vid höjning av S får övre Mn-gränsen höjas med 0.15% räknat i procentenheter; gränsen utvidgas inte automatiskt.
- Fotnot
- Villkor 2 i originaltabellen
- Villkor i originaltexten
- Fotnot c: Sänkning av Si kräver andra desoxidationsåtgärder.
- Fotnot
- Villkor 3 i originaltabellen
- Villkor i originaltexten
- Element som inte listas får inte avsiktligt tillsättas utan köparens samtycke.