← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

X12NI5 — Materiaalitiedot

Yhteensä 2 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin X12NI5 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia X12NI5?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

X12Ni5 · EN 10269-2013

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
EN 10269-2013
Taulukon sijainti
Table1, nuorrutusteräkset ja huomautus a/b/c
PDF-tiedoston fyysinen sivu
17、19

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.3667–0.6433 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0942–0.2942 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Mo, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.1487–0.3613 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.3 ~ 0.8
P≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.01 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni4.75 ~ 5.25
V≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Standardin EN10269:2013 taulukon 1 nuorrutusteräsosa, virallisen BS-omaksumisversion englanninkielinen alkuperäisteksti PDF17 ja alaviite PDF19, sulatusanalyysi wt%. Al luetellaan kokonaisalumiinina; ilman ylärajaa määrätty ≥.020 säilytetään vain alarajana eikä ylärajaa keksitä. Huomautuksen b rikkisopimus koskee vain huomautuksella b merkittyjä materiaalilajeja; materiaalilajin 27NiCrMoV15-6 magneettisten ominaisuuksien huomautuksen c hiilen yläraja .28 valitaan erikseen. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi; tyhjä kenttä ei tarkoita nollaa. Tuoteanalyysin poikkeamat, mekaaniset ominaisuudet, lämpökäsittely ja kylmätyssäysmateriaalin toimitussoveltuvuus tarkistetaan erikseen eikä tuotetta lisätä automaattisesti tuotekeskukseen.

Koostumusehdot

Standardin EN10269:2013 taulukon 1 nuorrutusteräsosa, virallisen BS-omaksumisversion englanninkielinen alkuperäisteksti PDF17 ja alaviite PDF19, sulatusanalyysi wt%. Al luetellaan kokonaisalumiinina; ilman ylärajaa määrätty ≥.020 säilytetään vain alarajana eikä ylärajaa keksitä. Huomautuksen b rikkisopimus koskee vain huomautuksella b merkittyjä materiaalilajeja; materiaalilajin 27NiCrMoV15-6 magneettisten ominaisuuksien huomautuksen c hiilen yläraja .28 valitaan erikseen. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta, paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi; tyhjä kenttä ei tarkoita nollaa. Tuoteanalyysin poikkeamat, mekaaniset ominaisuudet, lämpökäsittely ja kylmätyssäysmateriaalin toimitussoveltuvuus tarkistetaan erikseen eikä tuotetta lisätä automaattisesti tuotekeskukseen.

Tarkistuksen selitys

Virallisen englanninkielisen taulukon 1 nuorrutusteräkset ja sovellettavat alaviitteet tarkistettu visuaalisesti

X12Ni5 · NF EN 10269:1999

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäistekstin tietue
Standardin painos
NF EN 10269:1999
Taulukon sijainti
EN 10269:1999 Table1 ja alaviitteet 1, 2
PDF-tiedoston fyysinen sivu
2、22、23

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.3667–0.6433 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0942–0.2942 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Mo, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.1487–0.3613 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn0.3 ~ 0.8
P≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.01 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni4.75 ~ 5.25
V≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Standardin NF EN 10269:1999 kansi ilmoittaa nimenomaisesti sen omaksuvan standardin EN 10269:1999; Ranskan omaksumisversion ja eurooppalaisen painoksen vastaavuus säilytetään eikä merkitä toiseksi maaksi tai uudeksi painokseksi. Taulukko 1 esittää sulatusanalyysin massaosuuden %; sarakkeiden P ja S yksittäiset arvot ovat ylärajoja, muut yksittäisarvot tulkitaan alkuperäisen taulukon epäyhtälömerkkien mukaan. Määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Soveltuu teräs- ja nikkeliseosaihioihin, tankoihin ja valssilankaan kiinnikkeisiin, joilla on määrätyt korkean tai matalan lämpötilan ominaisuudet; kylmätyssäys ja todellinen toimitus vaativat toimitustilan, mittojen ja prosessin varmennuksen. Taulukon 1 alaviite 1: taulukossa luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen viimeistelyssä); on estettävä romun ja muiden lähteiden tuomien alkuaineiden haitallinen vaikutus ominaisuuksiin. Tietue tarkistaa vain taulukon 1 sulatuskoostumuksen eikä lisää taulukon 2 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia automaattisesti sulatusrajoihin.

Koostumusehdot

Standardin NF EN 10269:1999 kansi ilmoittaa nimenomaisesti sen omaksuvan standardin EN 10269:1999; Ranskan omaksumisversion ja eurooppalaisen painoksen vastaavuus säilytetään eikä merkitä toiseksi maaksi tai uudeksi painokseksi. Taulukko 1 esittää sulatusanalyysin massaosuuden %; sarakkeiden P ja S yksittäiset arvot ovat ylärajoja, muut yksittäisarvot tulkitaan alkuperäisen taulukon epäyhtälömerkkien mukaan. Määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Soveltuu teräs- ja nikkeliseosaihioihin, tankoihin ja valssilankaan kiinnikkeisiin, joilla on määrätyt korkean tai matalan lämpötilan ominaisuudet; kylmätyssäys ja todellinen toimitus vaativat toimitustilan, mittojen ja prosessin varmennuksen. Taulukon 1 alaviite 1: taulukossa luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen viimeistelyssä); on estettävä romun ja muiden lähteiden tuomien alkuaineiden haitallinen vaikutus ominaisuuksiin. Tietue tarkistaa vain taulukon 1 sulatuskoostumuksen eikä lisää taulukon 2 tuoteanalyysin sallittuja poikkeamia automaattisesti sulatusrajoihin.

Yhdistelmärajoitus

Alkuaineyhdistelmien rajoitukset
    WhatsApp Tekninen kysely →
    Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group