SNB7 — Materiaalitiedot
Yhteensä 3 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.
Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.
Avaa materiaalilajin SNB7 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →Materiaalitarpeen arviointi
Etsitkö materiaalia SNB7?
Liittyviä luettelotietoja on saatavilla. Myös uudet materiaali- ja valmistusvaatimukset ovat tervetulleita. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.
Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.
Säilytä täyttämäsi tiedot ja yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä osoitteeseen website@chqwire.net. Jos olet jo saanut vahvistuksen, älä lähetä uudelleen.
SNB7 · JIS G4107
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Kylmämuovaukseen tarkoitetut terästuotteet
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Lähteen painos tunnistettu, koostumuksen tarkistus on vielä kesken
- Standardin painos
- JIS G4107-2007
- Taulukon sijainti
- Taulukon 1 soveltuva halkaisija, taulukon 3 sulatusanalyysi ja huomautus a/b
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、2
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Soveltuu halkaisijalle ≤90mm, C .38–.48%
90<halkaisija≤120mm; taulukon 3 huomautus b sallii alkuaineen C ylärajan .50%; tämän vaihtoehdon käyttö on vahvistettava.
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
Kemiallisen koostumuksen lähde ja soveltamisala
Seuraavat ovat ilmoitetun standardipainoksen viitekoostumuksia, eivät sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia. Tilaukseen sovellettava standardi sekä raaka-aine- ja lopputuotevaatimukset vahvistetaan erikseen.
Lähde: JIS G4107-2007 · Taulukon 1 soveltuva halkaisija, taulukon 3 sulatusanalyysi ja huomautus a/b · SNB7 · p.1,2
| Alkuaine | Massaosuus / % |
|---|---|
| C | 0.38–0.48 |
| Si | 0.2–0.35 |
| Mn | 0.75–1 |
| P | ≤0.04 |
| S | ≤0.04 |
| Cr | 0.8–1.1 |
| Mo | 0.15–0.25 |
| C · d>90 mm · Table 3 b | Cmax 0.50% |
Soveltamisrajat
Koostumusperuste JIS G4107-2007; tuotteelle ei ilmoiteta painosta, joten sopimukseen sovellettava painos on vahvistettava.
Koostumusehdot
Standardin JIS G4107:2007 virallisen japaninkielisen päätekstin taulukot 1/3 ja kohta 5, sulatusanalyysin massaprosentit. / Soveltuva halkaisija ≤120mm; materiaalilajin SNB7 halkaisijalla >90mm voidaan taulukon 3 huomautuksen b mukaan käyttää alkuaineen C ylärajaa .50; ehto valitaan erikseen. / Materiaalilajin SNB5 alkuperäistekstissä C≥.10% on vain alaraja; hiilen ylärajaa tai täydellisen hiiliekvivalentin ylärajaa ei keksitä. / Taulukossa määrittämättömiä alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman osapuolten sopimusta, sulatuksen toteuttamiseen tarvittavia lisäyksiä lukuun ottamatta; tyhjä kenttä ei tarkoita nollaa. / Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen standardin JIS G0321 taulukon 4 mukaan eikä niitä sekoiteta sulatusanalyysin arvoihin. / Korkean lämpötilan pultteihin tarkoitettu seosteräsmateriaali, joka kattaa tangot, langan ja muut muodot; kylmätyssäysprosessi ja todelliset toimitusehdot tarkistetaan edelleen erikseen eikä tuotetta ole automaattisesti lisätty tuotekeskukseen.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Soveltuu halkaisijalle ≤90mm, C .38–.48%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.48 |
| Si | 0.2 ~ 0.35 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
90<halkaisija≤120mm; taulukon 3 huomautus b sallii alkuaineen C ylärajan .50%; tämän vaihtoehdon käyttö on vahvistettava.
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.5 |
| Si | 0.2 ~ 0.35 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
Ehdollinen haara on valittava
KylläTarkistuksen selitys
Koostumusperuste JIS G4107-2007; tuotteelle ei ilmoiteta painosta, joten sopimukseen sovellettava painos on vahvistettava.Näytä vastaava tuote →SNB7 · JIS G4107-2007
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- JIS G4107-2007
- Taulukon sijainti
- Taulukon 1 soveltuva halkaisija, taulukon 3 sulatusanalyysi ja huomautus a/b
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、2
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Soveltuu halkaisijalle ≤90mm, C .38–.48%
90<halkaisija≤120mm; taulukon 3 huomautus b sallii alkuaineen C ylärajan .50%; tämän vaihtoehdon käyttö on vahvistettava.
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.48 |
| Si | 0.2 ~ 0.35 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
Soveltamisrajat
JIS G4107:2007, virallisen japaninkielisen päätekstin taulukko 1/3 ja kohta 5, sulatusanalyysi massaprosentteina. Soveltuva halkaisija ≤120mm; materiaalilajin SNB7 halkaisijalle >90mm voidaan taulukon 3 huomautuksen b mukaan valita erikseen alkuaineen C yläraja .50. Alkuperäistekstin SNB5-ehto C≥.10% määrittää vain alarajan; hiilen ylärajaa tai täydellistä hiiliekvivalentin ylärajaa ei keksitä. Taulukossa määrittämättömiä alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman osapuolten sopimusta, lukuun ottamatta sulatuksen loppuunsaattamiseksi tarvittavia lisäyksiä; tyhjä kenttä ei ole nolla. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen standardin JIS G0321 taulukon 4 mukaan, eikä niitä yhdistetä sulatusarvoihin. Korkeiden lämpötilojen seosteräksinen pulttimateriaali, joka kattaa muun muassa tangot ja valssilangan; kylmätyssäysprosessi ja todelliset toimitusehdot tarkistetaan edelleen erikseen eikä tuotetta ole automaattisesti lisätty tuotekeskukseen.
Koostumusehdot
Standardin JIS G4107:2007 virallisen japaninkielisen päätekstin taulukot 1/3 ja kohta 5, sulatusanalyysin massaprosentit. / Soveltuva halkaisija ≤120mm; materiaalilajin SNB7 halkaisijalla >90mm voidaan taulukon 3 huomautuksen b mukaan käyttää alkuaineen C ylärajaa .50; ehto valitaan erikseen. / Materiaalilajin SNB5 alkuperäistekstissä C≥.10% on vain alaraja; hiilen ylärajaa tai täydellisen hiiliekvivalentin ylärajaa ei keksitä. / Taulukossa määrittämättömiä alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman osapuolten sopimusta, sulatuksen toteuttamiseen tarvittavia lisäyksiä lukuun ottamatta; tyhjä kenttä ei tarkoita nollaa. / Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen standardin JIS G0321 taulukon 4 mukaan eikä niitä sekoiteta sulatusanalyysin arvoihin. / Korkean lämpötilan pultteihin tarkoitettu seosteräsmateriaali, joka kattaa tangot, langan ja muut muodot; kylmätyssäysprosessi ja todelliset toimitusehdot tarkistetaan edelleen erikseen eikä tuotetta ole automaattisesti lisätty tuotekeskukseen.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Soveltuu halkaisijalle ≤90mm, C .38–.48%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.48 |
| Si | 0.2 ~ 0.35 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
90<halkaisija≤120mm; taulukon 3 huomautus b sallii alkuaineen C ylärajan .50%; tämän vaihtoehdon käyttö on vahvistettava.
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.5 |
| Si | 0.2 ~ 0.35 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
Ehdollinen haara on valittava
KylläTarkistuksen selitys
Japaninkielisen alkuperäistekstin taulukko 1/3 ja halkaisijaehdot on tarkistettu silmämääräisesti.SNB7 · JIS G4107-2007
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- JIS G4107-2007
- Taulukon sijainti
- Taulukon 1 soveltuva halkaisija, taulukon 3 sulatusanalyysi ja huomautus a/b
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、2
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Soveltuu halkaisijalle ≤90mm, C .38–.48%
90<halkaisija≤120mm; taulukon 3 huomautus b sallii alkuaineen C ylärajan .50%; tämän vaihtoehdon käyttö on vahvistettava.
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.48 |
| Si | 0.2 ~ 0.35 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
Soveltamisrajat
JIS G4107:2007, virallisen japaninkielisen päätekstin taulukko 1/3 ja kohta 5, sulatusanalyysi massaprosentteina. Soveltuva halkaisija ≤120mm; materiaalilajin SNB7 halkaisijalle >90mm voidaan taulukon 3 huomautuksen b mukaan valita erikseen alkuaineen C yläraja .50. Alkuperäistekstin SNB5-ehto C≥.10% määrittää vain alarajan; hiilen ylärajaa tai täydellistä hiiliekvivalentin ylärajaa ei keksitä. Taulukossa määrittämättömiä alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman osapuolten sopimusta, lukuun ottamatta sulatuksen loppuunsaattamiseksi tarvittavia lisäyksiä; tyhjä kenttä ei ole nolla. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen standardin JIS G0321 taulukon 4 mukaan, eikä niitä yhdistetä sulatusarvoihin. Korkeiden lämpötilojen seosteräksinen pulttimateriaali, joka kattaa muun muassa tangot ja valssilangan; kylmätyssäysprosessi ja todelliset toimitusehdot tarkistetaan edelleen erikseen eikä tuotetta ole automaattisesti lisätty tuotekeskukseen.
Koostumusehdot
Standardin JIS G4107:2007 virallisen japaninkielisen päätekstin taulukot 1/3 ja kohta 5, sulatusanalyysin massaprosentit. / Soveltuva halkaisija ≤120mm; materiaalilajin SNB7 halkaisijalla >90mm voidaan taulukon 3 huomautuksen b mukaan käyttää alkuaineen C ylärajaa .50; ehto valitaan erikseen. / Materiaalilajin SNB5 alkuperäistekstissä C≥.10% on vain alaraja; hiilen ylärajaa tai täydellisen hiiliekvivalentin ylärajaa ei keksitä. / Taulukossa määrittämättömiä alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman osapuolten sopimusta, sulatuksen toteuttamiseen tarvittavia lisäyksiä lukuun ottamatta; tyhjä kenttä ei tarkoita nollaa. / Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen standardin JIS G0321 taulukon 4 mukaan eikä niitä sekoiteta sulatusanalyysin arvoihin. / Korkean lämpötilan pultteihin tarkoitettu seosteräsmateriaali, joka kattaa tangot, langan ja muut muodot; kylmätyssäysprosessi ja todelliset toimitusehdot tarkistetaan edelleen erikseen eikä tuotetta ole automaattisesti lisätty tuotekeskukseen.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Soveltuu halkaisijalle ≤90mm, C .38–.48%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.48 |
| Si | 0.2 ~ 0.35 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
90<halkaisija≤120mm; taulukon 3 huomautus b sallii alkuaineen C ylärajan .50%; tämän vaihtoehdon käyttö on vahvistettava.
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.38 ~ 0.5 |
| Si | 0.2 ~ 0.35 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.8 ~ 1.1 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |