← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

SM570 — Materiaalitiedot

Yhteensä 1 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin SM570 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia SM570?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

SM570 · JIS G 3106-2020

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Hiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Kuumavalssattu rakenneteräs (levyt, nauhat, profiilit ja lattateräs; tarkka tuotemuoto ja paksuus ehdoissa)
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
JIS G 3106:2020
Taulukon sijainti
Kohta 4 / taulukko 1; kohta 5 / taulukko 2, huomautukset a-c; liite JA / taulukko JA.1, huomautukset a-c
PDF-tiedoston fyysinen sivu
9、10、19
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taulukko 2: tavanomaiset sovellettavat tuotteet, paksuus≤100 mm; lattateräksen raja-arvot taulukon 1 soveltamisalaselityksessä
IIW / CEV:0.0000–0.4633 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0000–0.2833 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0000–0.3500 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Taulukko JA.1: vain toimittajan ja ostajan sopimuksella sovellettavat paksut levyt, 100 mm<paksuus≤150 mm; alkuaineen Mn yläraja sovittava sopimuksessa
IIW / CEV:0.0000–0.1800 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mn, Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.0000–0.1983 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mn, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.0000–0.1800 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mn, Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.18 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn≤ 1.7 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 0.55 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Todellinen lähdeperusta on JIS G3106:2020, kohdan 5 taulukko 2 ja velvoittavan liitteen JA taulukko JA.1; koostumus on sulatusanalyysin massaosuus wt%. Painoksen 2024 alkuperäistekstiä ei ole vielä tarkistettu eikä uuden painoksen vaatimustenmukaisuutta vahvisteta tällä perusteella. Soveltuu hitsattujen rakenteiden kuumavalssattuihin terästuotteisiin; levyn, nauhan, profiilin ja lattateräksen paksuus on tarkistettava erikseen taulukosta 1. Kuumapursotettuja profiileja rajoittaa lisäksi liite JC; ei kylmätyssäyslangan toimitustakuu. Valitse paksuus ja se, onko kyseessä tilaajan ja toimittajan sopima paksu teräslevy; tavanomaisen paksuuden taulukkoa 2 ja sovitun paksun levyn taulukkoa JA.1 ei saa sekoittaa. Taulukon viivat ja luettelemattomat alkuaineet eivät tarkoita nollapitoisuutta; niitä voidaan tarvittaessa lisätä. Puuttuvista arvoista ei lasketa täydellistä hiiliekvivalenttia. Materiaalilajin SM400A alkuaineen Mn on saman sulatuksen mitatun C-pitoisuuden mukaan täytettävä Mn≥2.5×C; alkuaineen C ylärajaa ei sijoiteta kaavaan kiinteän Mn-alarajan muodostamiseksi. Liitteen JA sovitun paksun levyn alkuaineen Mn ylärajasta on sovittava tilaajan ja toimittajan kesken; SM400B antaa erikseen vain ehdon Mn≥0.60% eikä tavanomaisen paksuuden 1.50%-ylärajaa saa siirtää siihen. Standardin Ceq on käyttötarkoituksen JIS erikoiskaava; sivuston IIW/CEV-, Pcm- ja CET-työkalut ovat vain ilmoitetun soveltamisalan teknisiä arvioita eivätkä korvaa standardin lämpökäsittely-, paksuus- ja sopimusvaatimuksia. Oikaisu JSA vuodelta 2021, kuukausi 5, muutti selittävää tekstiä mutta ei tämän erän taulukon 2 tai JA.1 koostumusrajoja. Tavanomainen lattateräs ≤40 mm; lämpökäsittely ja kohdan JIS erityinen Ceq/Pcm-vaatimus tarkistetaan erikseen.

Koostumusehdot

Todellinen lähdeperusta on JIS G3106:2020, kohdan 5 taulukko 2 ja velvoittavan liitteen JA taulukko JA.1; koostumus on sulatusanalyysin massaosuus wt%. Painoksen 2024 alkuperäistekstiä ei ole vielä tarkistettu eikä uuden painoksen vaatimustenmukaisuutta vahvisteta tällä perusteella. Soveltuu hitsattujen rakenteiden kuumavalssattuihin terästuotteisiin; levyn, nauhan, profiilin ja lattateräksen paksuus on tarkistettava erikseen taulukosta 1. Kuumapursotettuja profiileja rajoittaa lisäksi liite JC; ei kylmätyssäyslangan toimitustakuu. Valitse paksuus ja se, onko kyseessä tilaajan ja toimittajan sopima paksu teräslevy; tavanomaisen paksuuden taulukkoa 2 ja sovitun paksun levyn taulukkoa JA.1 ei saa sekoittaa. Taulukon viivat ja luettelemattomat alkuaineet eivät tarkoita nollapitoisuutta; niitä voidaan tarvittaessa lisätä. Puuttuvista arvoista ei lasketa täydellistä hiiliekvivalenttia. Materiaalilajin SM400A alkuaineen Mn on saman sulatuksen mitatun C-pitoisuuden mukaan täytettävä Mn≥2.5×C; alkuaineen C ylärajaa ei sijoiteta kaavaan kiinteän Mn-alarajan muodostamiseksi. Liitteen JA sovitun paksun levyn alkuaineen Mn ylärajasta on sovittava tilaajan ja toimittajan kesken; SM400B antaa erikseen vain ehdon Mn≥0.60% eikä tavanomaisen paksuuden 1.50%-ylärajaa saa siirtää siihen. Standardin Ceq on käyttötarkoituksen JIS erikoiskaava; sivuston IIW/CEV-, Pcm- ja CET-työkalut ovat vain ilmoitetun soveltamisalan teknisiä arvioita eivätkä korvaa standardin lämpökäsittely-, paksuus- ja sopimusvaatimuksia. Oikaisu JSA vuodelta 2021, kuukausi 5, muutti selittävää tekstiä mutta ei tämän erän taulukon 2 tai JA.1 koostumusrajoja. Tavanomainen lattateräs ≤40 mm; lämpökäsittely ja kohdan JIS erityinen Ceq/Pcm-vaatimus tarkistetaan erikseen.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taulukko 2: tavanomaiset sovellettavat tuotteet, paksuus≤100 mm; lattateräksen raja-arvot taulukon 1 soveltamisalaselityksessä

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.18 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mn≤ 1.7 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 0.55 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus

Taulukko JA.1: vain toimittajan ja ostajan sopimuksella sovellettavat paksut levyt, 100 mm<paksuus≤150 mm; alkuaineen Mn yläraja sovittava sopimuksessa

AlkuaineKoostumusvaatimus
C≤ 0.18 (alarajaa ei ilmoitettu)
MnEi ilmoitettu; ei saa käsitellä arvona 0
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 0.55 (alarajaa ei ilmoitettu)
Yhdistelmärajoitus
Lähteen ehtovaatimukset
  • Alaviite
    JA.1-b
    Alkuperäistekstin ehtojen selitys
    Vain toimittajan ja ostajan sopimat paksut levyt; alkuaineen Mn yläraja sovitaan erikseen osapuolten kesken. Sopimuksen ylärajaa ei ole nyt annettu, joten käänteishaku ja laskenta eivät osoita sovitun koostumuksen kaikkien vaatimusten täyttymistä.
    Automaattinen arviointi toteutettu
    Ei

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Painoksen 2020 taulukon 2 ja kohdan JA.1 kaikki 11 materiaalilajia, paksuushaarat ja alaviitteet tarkistettu; tarkastele ehtojen valinnan jälkeen.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group