SCM440H1RCH — Materiaalitiedot
Yhteensä 1 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.
Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.
Avaa materiaalilajin SCM440H1RCH ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →Materiaalitarpeen arviointi
Etsitkö materiaalia SCM440H1RCH?
Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.
Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.
Säilytä täyttämäsi tiedot ja yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä osoitteeseen website@chqwire.net. Jos olet jo saanut vahvistuksen, älä lähetä uudelleen.
SCM440H1RCH · JIS G 3509-1-2021
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Seosteräs
- Alaluokka
- Seosteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Niukkaseosteinen raaka-ainevalssilanka kylmätyssäykseen; sopimukseen perustuva erityinen karkenevuusmerkintä JA.1
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- JIS G 3509-1:2021
- Taulukon sijainti
- Kohta 4 / taulukko 1; kohta 6 / taulukko 2, mukaan lukien jäännöskuparin Cu huomautus; liite JA.1, ehdollinen nimitys käyttää HRCH-koostumusta
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 6、7、8、36、37、38
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.37 ~ 0.44 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.55 ~ 0.95 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | 0.85 ~ 1.25 |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | 0.15 ~ 0.35 |
Soveltamisrajat
Perustuu standardin JIS G3509-1:2021 virallisen japaninkielisen alkuperäispainoksen taulukkoon 1/2, sulatusanalyysi, massaosuus wt%; tämä tietue koskee raaka-ainevalssilankaa eikä automaattisesti vastaa jatkojalostetun teräslangan WCH toimitusominaisuuksia tai toimitusta. Tavallinen RCH, karkenevuustakuun HRCH ja sopimusehdon H1/H2 materiaalilajit kirjataan erikseen; luokan H koostumusalue on tämän painoksen itsenäinen rivi eikä tavallista koostumusta laajenneta siihen automaattisesti. Koko taulukolle Cu≤0.30%; alkuaineen Mo viivoja ja luettelemattomia alkuaineita ei täytetä arvoksi 0 eikä niitä tarkoituksellisesti lisätä muuhun kuin sulatuksen loppuunsaattamiseen. Raekokoa hienontava Al-lisäys edellyttää sopimusta. Alkuaineen Si oletus on 0.15—0.35%; arvoa 0.15% pienempi alaraja soveltuu vain sopimuksella. Tämä tietue säilyttää oletusvaihteluvälin, ja sovittu Si tarkistetaan erikseen todellisesta arvosta. Tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen viitatun standardin JIS G0321 taulukosta 4 eikä sulatusrajoja käsitellä tuoteanalyysin rajoina. Kohdan 7.1 hiilenkatokerroksen keskisyvyys vain ostajan määräyksestä: materiaalilajin d≤15mm ferriittinen / täydellinen hiilenkato ≤0.02/0.12mm, materiaalilajille 15<d≤25mm ≤0.02/0.15mm, materiaalilajille 25<d≤32mm ≤0.02/0.20mm, materiaalilajille 32<d≤40mm ≤0.03/0.25mm ja materiaalilajille 40<d≤50mm ≤0.03/0.30mm; d>50mm sopimuksen mukaan. Kohdan 7.2 epämetalliset sulkeumat vain ostajan määräyksestä tämän painoksen taulukon 4 ja standardin JIS G0555 vastaavan puhtausmenetelmän mukaan; ei automaattisesti sama kuin ASTM E45. Pintavian oletussyvyys ≤0.10mm; tiukempi pinta- ja mittatarkkuus erikseen sopimuksen mukaan. Tämä materiaalilaji on velvoittavan liitteen JA.1 erityinen karkenevuusmerkintä, jonka soveltaminen vaatii sopimuksen; H1 tarkoittaa vastaavan HRCH-kaistan yläosaa 75% ja H2 alaosaa 75%, ei kuumennusprosessin tunnusta tai kiinteää toimituskovuutta. Koostumus käyttää vastaavan materiaalilajin HRCH tämän painoksen taulukkoa 2; etäisyyskohtaisten karkenevuuden ylä- ja alarajojen alkuperäistaulukko on tarkistettu ja kirjattu, ja sitä on sovellettava todellisten sopimusehtojen mukaan. Koostumus yksin ei oikeuta väittämään H1/H2-takuun täyttymistä.
Koostumusehdot
Perustuu standardin JIS G3509-1:2021 virallisen japaninkielisen alkuperäispainoksen taulukkoon 1/2, sulatusanalyysi, massaosuus wt%; tämä tietue koskee raaka-ainevalssilankaa eikä automaattisesti vastaa jatkojalostetun teräslangan WCH toimitusominaisuuksia tai toimitusta. Tavallinen RCH, karkenevuustakuun HRCH ja sopimusehdon H1/H2 materiaalilajit kirjataan erikseen; luokan H koostumusalue on tämän painoksen itsenäinen rivi eikä tavallista koostumusta laajenneta siihen automaattisesti. Koko taulukolle Cu≤0.30%; alkuaineen Mo viivoja ja luettelemattomia alkuaineita ei täytetä arvoksi 0 eikä niitä tarkoituksellisesti lisätä muuhun kuin sulatuksen loppuunsaattamiseen. Raekokoa hienontava Al-lisäys edellyttää sopimusta. Alkuaineen Si oletus on 0.15—0.35%; arvoa 0.15% pienempi alaraja soveltuu vain sopimuksella. Tämä tietue säilyttää oletusvaihteluvälin, ja sovittu Si tarkistetaan erikseen todellisesta arvosta. Tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen viitatun standardin JIS G0321 taulukosta 4 eikä sulatusrajoja käsitellä tuoteanalyysin rajoina. Kohdan 7.1 hiilenkatokerroksen keskisyvyys vain ostajan määräyksestä: materiaalilajin d≤15mm ferriittinen / täydellinen hiilenkato ≤0.02/0.12mm, materiaalilajille 15<d≤25mm ≤0.02/0.15mm, materiaalilajille 25<d≤32mm ≤0.02/0.20mm, materiaalilajille 32<d≤40mm ≤0.03/0.25mm ja materiaalilajille 40<d≤50mm ≤0.03/0.30mm; d>50mm sopimuksen mukaan. Kohdan 7.2 epämetalliset sulkeumat vain ostajan määräyksestä tämän painoksen taulukon 4 ja standardin JIS G0555 vastaavan puhtausmenetelmän mukaan; ei automaattisesti sama kuin ASTM E45. Pintavian oletussyvyys ≤0.10mm; tiukempi pinta- ja mittatarkkuus erikseen sopimuksen mukaan. Tämä materiaalilaji on velvoittavan liitteen JA.1 erityinen karkenevuusmerkintä, jonka soveltaminen vaatii sopimuksen; H1 tarkoittaa vastaavan HRCH-kaistan yläosaa 75% ja H2 alaosaa 75%, ei kuumennusprosessin tunnusta tai kiinteää toimituskovuutta. Koostumus käyttää vastaavan materiaalilajin HRCH tämän painoksen taulukkoa 2; etäisyyskohtaisten karkenevuuden ylä- ja alarajojen alkuperäistaulukko on tarkistettu ja kirjattu, ja sitä on sovellettava todellisten sopimusehtojen mukaan. Koostumus yksin ei oikeuta väittämään H1/H2-takuun täyttymistä.
Tarkistuksen selitys
Virallisen japaninkielisen 2021-tekstin taulukon 2 itsenäiset koostumusrivit ja alkuaineen Cu taulukkohuomautus tarkistettu; sopimusmerkintä JA.1 perii vastaavan HRCH-koostumuksen. Tämän tietueen etäisyyskohtainen karkenevuuden alkuperäistaulukko on tarkistettu ja kirjattu; sovelletaan ilmoitettujen todellisten sopimusehtojen mukaan.Jominy-karkenevuus (ehdollinen vaatimus)
JIS G3509-1:2021 · JIS G3509-1:2021, japaninkielinen alkuperäisteksti · JA.1, 7.3, 9.2.3 ja taulukko 22 · PDF-sivut 9, 11, 12, 28, 37
- JA.1 on sopimuksen lisävaatimus, jota käytetään vain toimittajan ja ostajan nimenomaisesti sopiessa vastaavasta H1/H2-materiaalilajista; näyttövalinta ei tarkoita sopimuksen voimaantuloa.
- Alkuperäisen taulukon viivat säilytetään määrittämättöminä ala- ja ylärajoina; puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0. Ilmoittamattomille etäisyyksille ei tehdä automaattista interpolointia tai ekstrapolointia.
- 7.3/JA.1: Alkuperäisestä taulukosta puuttuviin etäisyyksiin voidaan viitata alkuperäiseen kaavioon, mutta ylä- ja alarajat on sovittava erikseen toimittajan ja ostajan välillä; kaavion viivat eivät ole automaattisia hyväksyntäarvoja.
- 9.2.3b sallii sopimuksen perusteella interpoloinnin vierekkäisten mitattujen koetulosten välillä; tämä ei oikeuta interpoloimaan standardissa ilmoittamattomia rajoja.
- 9.2.3a: koesauvat valmistetaan ja koe tehdään standardin JIS G0561 mukaan. Sama sulatus muodostaa koeyksikön, vähintään 1 koesauva; ellei ostaja vaadi muuta, valmistaja määrittää koesauvojen määrän.
- 烧ならし tarkoittaa koesauvan normalisointia ja 烧入れ koesauvan karkaisua. Lämpötilat ovat koesauvan koeolosuhteita, eivät tuotantoprosessin suosituksia. Tiedostossa ei ilmoiteta lämpötilatoleranssia eikä ±-arvoja lisätä omatoimisesti.
- HRC on päätykarkaisukoesauvan kovuus määrätyllä etäisyydellä eikä kuvaa valmiin tuotteen kokonaiskovuutta, toimituskykyä tai osan ominaisuuksia.
- Arvot H1/H2 luetaan suoraan liitteen alkuperäisestä taulukosta; lähdetaulukon arvoja ei lasketa uudelleen tai korjata kaavalla 75%.
H1RCH, sopimukseen perustuva karkenevuuden lisäalue (JA.1; sovittava tilauksessa)
Jominy-päätykarkaisukokeen ehtolämpötila 845.0 (lähdetiedostossa ei ilmoiteta toleranssia) °C; koesauvan normalisointilämpötila 870.0 °C (lähdetiedostossa ei ilmoiteta toleranssia); ei tuotannon lämpökäsittelysuositus.
| Etäisyys karkaistusta päästä (mm) | Alaraja (HRC) | Yläraja (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 55 | 60 |
| 3.0 | 55 | 60 |
| 5 | 54 | 60 |
| 7 | 53 | 59 |
| 9 | 52 | 58 |
| 11 | 50 | 58 |
| 13.0 | 49 | 57 |
| 15 | 46 | 56 |
| 20 | 42 | 55 |
| 25.0 | 39 | 53 |
| 30 | 37 | 51 |
| 35 | 37 | 49 |
| 40 | 36 | 47 |
| 45 | 35 | 46 |
| 50 | 33 | 44 |