← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

SAE/AISI 4042(IFI-4042) — Materiaalitiedot

Yhteensä 1 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin SAE/AISI 4042(IFI-4042) ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia SAE/AISI 4042(IFI-4042)?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

SAE/AISI 4042(IFI-4042) · ASTM F2282-18

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Kylmätyssäyslanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ASTM F2282-18
Taulukon sijainti
Taulukko 7; taulukot 6/9; huomautukset; S1/S2
PDF-tiedoston fyysinen sivu
3、4、5、10
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi, ei tuoteanalyysi

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.5567–0.7000 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4533–0.5452 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4900–0.5875 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.4 ~ 0.45
Mn0.7 ~ 0.9
Mo0.2 ~ 0.3
P≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)
Sn≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
N≤ 0.009 (alarajaa ei ilmoitettu)
B≤ 0.0007 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ti≤ 0.01 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si0.15 ~ 0.3

Soveltamisrajat

ASTM F2282—18, alkuperäistekstin Table4/7 ja Table6/9; sulatus-/heat-analyysin massaosuus wt%, ei sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia. Tunnukset IFI ja ryhmät /A, /B säilytetään taulukon mukaan erillisinä, eikä saman numeron SAE-materiaalilajin vastaavuutta oleteta. /B ei ole numeroiden välinen boorimerkintä. Taulukon Table9 jäännöspitoisuuden ylärajat koskevat vain alkuaineita, joille ei ole määritetty seospitoisuusväliä, eivätkä korvaa taulukon Table7 seosalkuaineiden Ni/Cr/Mo vaihteluvälejä. Taulukon Table6 Si määräytyy todellisen hapenpoistomenetelmän mukaan. Hienorakeisuusvaatimukset, raekokoraportti ja kohdan 7.2 Al-pitoisuus/S2-sopimus tarkistetaan erikseen; hapenpoistomerkintä ei yksin osoita raekoon vaatimustenmukaisuutta. Kun alkuaineita B ja Ti ei lisätä tarkoituksellisesti, vaaditaan B≤0.0007% ja Ti≤0.01%. Teräkselle 10B taulukon Table4 huomautuksen mukaan B0.0008–0.003% ja Ti≥0.01%; puuttuvaa alkuaineen Ti ylärajaa ei täydennetä. Taulukoiden Table5/8 tuoteanalyysin poikkeamat ja kohdan 6.4 soveltamisehdot eivät suoraan lievennä oletusarvoisia heat-rajoja. Ehto S1 sallii vain tilauksessa määrättäessä jäännösalkuaineen Cr rajan lieventämisen arvoon 0.20 tai alkuaineen Mo arvoon 0.06. Jäännöspitoisuuden rajojen alentaminen edellyttää sopimusta; vaihtoehtoja ei sovelleta tässä erässä automaattisesti. Alkuperäinen S2 viittaa nimenomaisesti standardin A29/A29M—15 alkuaineiden Nb/V raetta hienontavaan sääntöön. Tilausmääritys ja saman sulatuksen ja erän mitatut C-/alkuainetiedot vaaditaan; uutta A29-painosta ei käytetä korvaavana. Alkuperäisen verkkosivuston otsikon SAE/AISI on vain olemassa oleva tuotemerkintä; koostumuksen alkuperäistaulukon materiaalilaji on IFI-4042, eikä tästä ilmoiteta vastaavuutta standardeihin SAE/AISI.

Koostumusehdot

ASTM F2282—18, alkuperäistekstin Table4/7 ja Table6/9; sulatus-/heat-analyysin massaosuus wt%, ei sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia. Tunnukset IFI ja ryhmät /A, /B säilytetään taulukon mukaan erillisinä, eikä saman numeron SAE-materiaalilajin vastaavuutta oleteta. /B ei ole numeroiden välinen boorimerkintä. Taulukon Table9 jäännöspitoisuuden ylärajat koskevat vain alkuaineita, joille ei ole määritetty seospitoisuusväliä, eivätkä korvaa taulukon Table7 seosalkuaineiden Ni/Cr/Mo vaihteluvälejä. Taulukon Table6 Si määräytyy todellisen hapenpoistomenetelmän mukaan. Hienorakeisuusvaatimukset, raekokoraportti ja kohdan 7.2 Al-pitoisuus/S2-sopimus tarkistetaan erikseen; hapenpoistomerkintä ei yksin osoita raekoon vaatimustenmukaisuutta. Kun alkuaineita B ja Ti ei lisätä tarkoituksellisesti, vaaditaan B≤0.0007% ja Ti≤0.01%. Teräkselle 10B taulukon Table4 huomautuksen mukaan B0.0008–0.003% ja Ti≥0.01%; puuttuvaa alkuaineen Ti ylärajaa ei täydennetä. Taulukoiden Table5/8 tuoteanalyysin poikkeamat ja kohdan 6.4 soveltamisehdot eivät suoraan lievennä oletusarvoisia heat-rajoja. Ehto S1 sallii vain tilauksessa määrättäessä jäännösalkuaineen Cr rajan lieventämisen arvoon 0.20 tai alkuaineen Mo arvoon 0.06. Jäännöspitoisuuden rajojen alentaminen edellyttää sopimusta; vaihtoehtoja ei sovelleta tässä erässä automaattisesti. Alkuperäinen S2 viittaa nimenomaisesti standardin A29/A29M—15 alkuaineiden Nb/V raetta hienontavaan sääntöön. Tilausmääritys ja saman sulatuksen ja erän mitatut C-/alkuainetiedot vaaditaan; uutta A29-painosta ei käytetä korvaavana. Alkuperäisen verkkosivuston otsikon SAE/AISI on vain olemassa oleva tuotemerkintä; koostumuksen alkuperäistaulukon materiaalilaji on IFI-4042, eikä tästä ilmoiteta vastaavuutta standardeihin SAE/AISI.

Tarkistuksen selitys

Painoksen 2018 alkuperäistaulukko, hapenpoiston/alkuaineen Si ja jäännösalkuaineiden alaviitteet tarkistettu; IFI-ryhmät, boorimerkinnät ja sopimusten soveltamisrajat säilytetään.Näytä vastaava tuote →
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group