← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

ML45MN2 — Materiaalitiedot

Yhteensä 2 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin ML45MN2 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia ML45MN2?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

ML45Mn2 · GB/T 28906-2025

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Nuorrutettava kylmätyssäysteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
GB/T 28906-2025
Taulukon sijainti
Taulukon 3 huomautus a–d; 7.1.5–7.1.7
PDF-tiedoston fyysinen sivu
8、9、11

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taulukon 3 oletusarvoinen koostumus; valinnaisesta alumiinilisäyksestä ei ole sovittu
IIW / CEV:0.6633–0.8467 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.5033–0.6033 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5700–0.6850 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Taulukon 3 huomautus a: alumiinia voidaan lisätä kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi, Alt≤0.060%
IIW / CEV:0.6633–0.8467 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.5033–0.6033 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5700–0.6850 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Mo CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.43 ~ 0.48
Si0.1 ~ 0.3
Mn1.4 ~ 1.8
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Sn≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Standardin GB/T28906-2025 taulukon 3 nuorrutettavaksi tarkoitettu kylmätyssäysteräksen kuumavalssattu valssilanka, sulatusanalyysi, massaosuus %. Huomautus a: kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi voidaan lisätä alumiinia, Alt≤0.060%; vaihtoehto ei ole oletusarvoisesti pakollinen lisäys. Huomautus b: tilaajan ja toimittajan sopimuksella alkuaineen Si pitoisuus voi alittaa arvon 0.10%; tällöin on lisättävä alumiinia ja täytettävä Alt≥0.020%. Tämä tietue käyttää taulukon Si oletusvaihteluväliä eikä pienen piipitoisuuden tarkkaa sopimusvaihteluväliä täytetä ilman sopimusta. Huomautus c: taulukon 3 ensimmäisille 11 materiaalilajeille voidaan sopia alkuaineen Cr lisäämisestä karkenevuuden ja mekaanisten ominaisuuksien parantamiseksi; lisäysmäärä on vahvistettava osapuolten kesken. Ilman sopimusta käytetään kohdan 7.1.5 jäännösehtoa Cr≤0.20%. 7.1.5, jäännösalkuaineet Cr, Ni ja Cu kukin ≤0.20%, jäännösehto Sn≤0.06%; alkuaineen Cr taulukossa määrättyyn seosvaihteluväliin ei sovelleta jäännösalkuaineen Cr ylärajaa. Kohta 7.1.7: ellei taulukossa nimenomaisesti muuta ilmoiteta, lopputuotteen koostumuksen sallitut poikkeamat standardin GB/T222 mukaan. Sulatusarvoja ei esitetä lopputuotteen sallittuina poikkeamina. Alkuperäisen tekstin soveltamisala on 5–52mm kylmätyssäyksen kuumavalssattu valssilanka; tarkat tuotemitat, toimitus ja käsittelyreitti on edelleen vahvistettava, ja mekaaniset ominaisuudet tarkistetaan erikseen.

Koostumusehdot

Standardin GB/T28906-2025 taulukon 3 nuorrutettavaksi tarkoitettu kylmätyssäysteräksen kuumavalssattu valssilanka, sulatusanalyysi, massaosuus %. Huomautus a: kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi voidaan lisätä alumiinia, Alt≤0.060%; vaihtoehto ei ole oletusarvoisesti pakollinen lisäys. Huomautus b: tilaajan ja toimittajan sopimuksella alkuaineen Si pitoisuus voi alittaa arvon 0.10%; tällöin on lisättävä alumiinia ja täytettävä Alt≥0.020%. Tämä tietue käyttää taulukon Si oletusvaihteluväliä eikä pienen piipitoisuuden tarkkaa sopimusvaihteluväliä täytetä ilman sopimusta. Huomautus c: taulukon 3 ensimmäisille 11 materiaalilajeille voidaan sopia alkuaineen Cr lisäämisestä karkenevuuden ja mekaanisten ominaisuuksien parantamiseksi; lisäysmäärä on vahvistettava osapuolten kesken. Ilman sopimusta käytetään kohdan 7.1.5 jäännösehtoa Cr≤0.20%. 7.1.5, jäännösalkuaineet Cr, Ni ja Cu kukin ≤0.20%, jäännösehto Sn≤0.06%; alkuaineen Cr taulukossa määrättyyn seosvaihteluväliin ei sovelleta jäännösalkuaineen Cr ylärajaa. Kohta 7.1.7: ellei taulukossa nimenomaisesti muuta ilmoiteta, lopputuotteen koostumuksen sallitut poikkeamat standardin GB/T222 mukaan. Sulatusarvoja ei esitetä lopputuotteen sallittuina poikkeamina. Alkuperäisen tekstin soveltamisala on 5–52mm kylmätyssäyksen kuumavalssattu valssilanka; tarkat tuotemitat, toimitus ja käsittelyreitti on edelleen vahvistettava, ja mekaaniset ominaisuudet tarkistetaan erikseen.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taulukon 3 oletusarvoinen koostumus; valinnaisesta alumiinilisäyksestä ei ole sovittu

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.43 ~ 0.48
Si0.1 ~ 0.3
Mn1.4 ~ 1.8
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Sn≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Taulukon 3 huomautus a: alumiinia voidaan lisätä kylmätyssäysominaisuuksien parantamiseksi, Alt≤0.060%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.43 ~ 0.48
Si0.1 ~ 0.3
Mn1.4 ~ 1.8
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Sn≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)
Al≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen PDF8/9-tekstin taulukko 3 ja kohdan PDF11 jäännösalkuainevaatimukset tarkistettu visuaalisesti

Näytä vastaava tuote →

ML45Mn2 · BEXG 021-2020

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Kylmätyssäysteräs
Alaluokka
Kylmätyssäysteräs
Materiaalin tuotemuoto
Valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
BEXG 021-2020, kannessa kuudestoista tarkistus, julkaistu ja tullut voimaan 2020-12-29; vain tällä koneella nähty uusin alkuperäisteksti
Aineiston nimi
Autoteollisuuden osien kylmätyssäysteräsvalssilangan tekniset toimitusehdot
Taulukon sijainti
Taulukko 1
PDF-tiedoston fyysinen sivu
5
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Valmistaja
Baoshan Iron & Steel Co., Ltd.

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV:0.6533–0.8887 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4957–0.6247 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5600–0.7060 Valmistajan aineiston vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei standardin takaamia arvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.42 ~ 0.49
Si0.17 ~ 0.37
Mn1.4 ~ 1.8
P≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Baosteel BEXG 021-2020, taulukko 1, rivi 34, PDF-sivu 5; sulatuskoostumus wt%, kuumavalssattu valssilanka. 2020 on tällä koneella nähty alkuperäistekstin painos, eikä sitä väitetä yrityksen nykyiseksi uusimmaksi painokseksi. Erityisehdot ja todellinen toimitus vahvistetaan erikseen.

Koostumusehdot

Taulukko 1 ja sen jatko esittävät sulatuskoostumuksen yksikössä massaosuus wt%; tuote on autonosien kuumavalssattu valssilanka. / Ellei erikseen mainita, jäännösalkuaineiden ehdot ovat Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20% ja Mo≤0.06%; taulukon ja lisäselitysten erilliset määräykset ovat ensisijaisia. / Viiva ei tarkoita nollaa; taulukon ulkopuolisia koostumustietoja ei täytetä materiaalilajin nimen tai viitatun standardin perusteella päättelemällä.

Tarkistuksen selitys

Taulukon 1 alkuperäiskuvat fyysisellä sivulla 3–10 tarkistettu sivuittain; sivun yli jatkuvat loppunumerot ja muut sarakkeet erotettu toisistaan. Kaksi kiistanalaista riviä jätetty pois.

Lähteen alaviite

-Näytä vastaava tuote →
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group