C4C — Materiaalitiedot
Yhteensä 8 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.
Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.
Avaa materiaalilajin C4C ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →Materiaalitarpeen arviointi
Etsitkö materiaalia C4C?
Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.
Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.
Säilytä täyttämäsi tiedot ja yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä osoitteeseen website@chqwire.net. Jos olet jo saanut vahvistuksen, älä lähetä uudelleen.
C4C · EN 10263
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Vedetty lanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin jäljennökseen perustuva viitetietue
- Standardin painos
- BS EN 10263-2:2017
- Taulukon sijainti
- Taulukko 2
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.02 ~ 0.06 |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.25 ~ 0.4 |
| P | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Al | 0.02 ~ 0.06 |
Soveltamisrajat
BS EN 10263-2:2017; sulatusanalyysi, massaosuus %; ilman vaihteluväliä ilmoitetut arvot ovat ylärajoja; taulukon alapuoliset huomautukset säilytetään. Verkkosivu ei ilmoita painosta; esitys perustuu tämän tietueen lähdepainokseen eikä osoita sopimuksen mukaista soveltuvuutta.
Tarkistuksen selitys
Standardilähde: BS EN 10263-2:2017 · Table 2Näytä vastaava tuote →C4C · ISO 4954
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Kylmätyssäyslanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin jäljennökseen perustuva viitetietue
- Standardin painos
- ISO 4954:2018
- Taulukon sijainti
- Taulukko A.2
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.02 ~ 0.06 |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.25 ~ 0.4 |
| P | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Al | 0.02 ~ 0.06 |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr+Ni+Mo | ≤ 0.5 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
ISO 4954:2018; sulatusanalyysi, massaosuus %; ilman vaihteluväliä ilmoitetut arvot ovat ylärajoja; täydelliset taulukon alapuoliset huomautukset alkuperäissivulla. Verkkosivu ei ilmoita painosta; esitys perustuu tämän tietueen lähdepainokseen eikä osoita sopimuksen mukaista soveltuvuutta. Standardin ISO4954:2018 taulukko A.2 koskee teräksiä, joita ei ole tarkoitus lämpökäsitellä kylmämuokkauksen jälkeen, sulatusanalyysi wt%. Alkuperäistekstin summa Cr+Ni+Mo ≤0.50% on täytettävä yksittäisten alkuaineiden rajojen lisäksi; syöttämättömät alkuaineet säilytetään tuntemattomina eikä arvona 0. Valinnaiset hapenpoisto- ja alumiinin korvaamisehdot sekä Mn-sopimus tarkistetaan edelleen nimenomaisten tilausehtojen mukaan.
Koostumusehdot
ISO 4954:2018; sulatusanalyysi, massaosuus %; ilman vaihteluväliä ilmoitetut arvot ovat ylärajoja; täydelliset taulukon alapuoliset huomautukset alkuperäissivulla. Verkkosivu ei ilmoita painosta; esitys perustuu tämän tietueen lähdepainokseen eikä osoita sopimuksen mukaista soveltuvuutta. Standardin ISO4954:2018 taulukko A.2 koskee teräksiä, joita ei ole tarkoitus lämpökäsitellä kylmämuokkauksen jälkeen, sulatusanalyysi wt%. Alkuperäistekstin summa Cr+Ni+Mo ≤0.50% on täytettävä yksittäisten alkuaineiden rajojen lisäksi; syöttämättömät alkuaineet säilytetään tuntemattomina eikä arvona 0. Valinnaiset hapenpoisto- ja alumiinin korvaamisehdot sekä Mn-sopimus tarkistetaan edelleen nimenomaisten tilausehtojen mukaan.
Yhdistelmärajoitus
- Alkuaineiden summan rajoitus
- Kyseiset alkuaineet
- Cr
- Ni
- Mo
- Yläraja
- 0.5
Tarkistuksen selitys
Standardilähde: ISO 4954:2018 · Table A.2Näytä vastaava tuote →C4C · ISO 4954-2018
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Teräs, jota ei lämpökäsitellä kylmämuokkauksen jälkeen
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- ISO 4954:2018
- Taulukon sijainti
- Taulukko A.2
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.02 ~ 0.06 |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.25 ~ 0.4 |
| P | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Al | 0.02 ~ 0.06 |
Soveltamisrajat
ISO 4954:2018, taulukko A.2 on sulatusanalyysi; yksittäiset arvot ovat ylärajoja eikä ajatusviiva ole nolla. Tuoteanalyysin poikkeamat esitetään erikseen standardin taulukon 2/3 mukaan eikä sulatuskoostumuksen vaihteluväliä suoraan lievennetä. Soveltuu teräksiin, joita ei lämpökäsitellä kylmämuokkauksen jälkeen. Alkuaine Al voidaan korvata muilla vastaavasti vaikuttavilla alkuaineilla, eikä alkuaineen Al saa vaatia ehdottomasti täyttävän taulukon alarajaa. Kohta C2C/C20C/C20GC/C25C sallii pienemmän Mn-pitoisuuden määräämisen, vaihteluvälin leveys 0.20%; edellyttää tilaussopimusta.
Koostumusehdot
ISO 4954:2018, taulukko A.2 on sulatusanalyysi; yksittäiset arvot ovat ylärajoja eikä ajatusviiva ole nolla. Tuoteanalyysin poikkeamat esitetään erikseen standardin taulukon 2/3 mukaan eikä sulatuskoostumuksen vaihteluväliä suoraan lievennetä. Soveltuu teräksiin, joita ei lämpökäsitellä kylmämuokkauksen jälkeen. Alkuaine Al voidaan korvata muilla vastaavasti vaikuttavilla alkuaineilla, eikä alkuaineen Al saa vaatia ehdottomasti täyttävän taulukon alarajaa. Kohta C2C/C20C/C20GC/C25C sallii pienemmän Mn-pitoisuuden määräämisen, vaihteluvälin leveys 0.20%; edellyttää tilaussopimusta.
Yhdistelmärajoitus
- Alkuaineiden summan rajoitus
- Kyseiset alkuaineet
- Cr
- Ni
- Mo
- Yläraja
- 0.5
- Ehdollinen koostumuksen alaraja
- Al
- Soveltamisehdot
- Voidaan korvata muilla vaikutukseltaan samankaltaisilla alkuaineilla
Tarkistuksen selitys
Standardin alkuperäistekstin taulukko A.2 ja alaviitteet tarkistettuC4C · EN 10263-2-2017
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- EN 10263-2-2017
- Taulukon sijainti
- Taulukko 2 ja huomautukset a–f
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Taulukon 2 oletusarvoinen koostumus, alkuaineen Al hapenpoistoehto
Taulukon 2 oletusarvoinen koostumus, alkuaineen Al hapenpoistoehto; alkuaine Al korvataan vaikutukseltaan vastaavalla alkuaineella. Korvaava alkuaine ja pitoisuus tarkistetaan erikseen
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.02 ~ 0.06 |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.25 ~ 0.4 |
| P | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Al | 0.02 ~ 0.06 |
Soveltamisrajat
Sulatusanalyysin massaosuus wt%; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen taulukossa 3. Huomautus b sallii alumiinin korvaamisen muilla alkuaineilla, joilla on vastaava vaikutus; korvaavan alkuaineen koostumusta ei päätellä ennen sen määrittämistä. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (sulatuksen toteuttamista lukuun ottamatta); jäännösalkuaineet eivät saa vaikuttaa ominaisuuksiin ja soveltuvuuteen, eikä luettelematta jättäminen tarkoita nollaa. Standardin soveltamisala on kylmätyssäys ja kylmäpursotus; todellinen toimitustila, mitat, pinta ja mekaaniset ominaisuudet tarkistetaan erikseen eikä toimitustuotteita luoda automaattisesti.
Koostumusehdot
Sulatusanalyysin massaosuus wt%; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen taulukossa 3. Huomautus b sallii alumiinin korvaamisen muilla alkuaineilla, joilla on vastaava vaikutus; korvaavan alkuaineen koostumusta ei päätellä ennen sen määrittämistä. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (sulatuksen toteuttamista lukuun ottamatta); jäännösalkuaineet eivät saa vaikuttaa ominaisuuksiin ja soveltuvuuteen, eikä luettelematta jättäminen tarkoita nollaa. Standardin soveltamisala on kylmätyssäys ja kylmäpursotus; todellinen toimitustila, mitat, pinta ja mekaaniset ominaisuudet tarkistetaan erikseen eikä toimitustuotteita luoda automaattisesti.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Taulukon 2 oletusarvoinen koostumus, alkuaineen Al hapenpoistoehto
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.02 ~ 0.06 |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.25 ~ 0.4 |
| P | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Al | 0.02 ~ 0.06 |
Taulukon 2 oletusarvoinen koostumus, alkuaineen Al hapenpoistoehto; alkuaine Al korvataan vaikutukseltaan vastaavalla alkuaineella. Korvaava alkuaine ja pitoisuus tarkistetaan erikseen
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.02 ~ 0.06 |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.25 ~ 0.4 |
| P | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Ehdollinen haara on valittava
KylläTarkistuksen selitys
Alkuperäistekstin taulukko 2 ja alaviitteet tarkistettu; valinnaiset lisäykset ja sopimussisällöt on vahvistettava erikseenC4C · Q/BQB 517-2023
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Kuumavalssattu kylmätyssäysteräsvalssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- Q/BQB 517—2023
- Taulukon sijainti
- 6.1.1 / taulukko 1, rivi 1, huomautus a
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 8
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi
Koostumuksen alkuaineiden alkuperäiset merkinnät ja analyysiperuste
- Al
- Alkuperäinen alkuaineen tunnus
- Alₜ
- Alkuperäistekstistä poimittu tunnus
- Alt
- Alkuperäisen taulukon sarakeotsikko
- Al t
- Alkuperäistekstin alaindeksi
- t
- Alaindeksin selitys
- Vain alkuperäisen taulukon alaindeksi säilytetään; tässä ehdokkaassa sitä ei tulkita kokonaisalumiiniksi tai happoliukoiseksi alumiiniksi. Muodoltaan määrittämätöntä alkuainetta Al ei saa suoraan rinnastaa niihin
- Standardin painos
- Q/BQB 517—2023
- Taulukon sijainti
- 1
- Alkuperäisen taulukon järjestysnumero
- 1
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 8
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Alkuperäiset saraketunnukset tarkistettu
- Alkuperäinen solu
- 0.020~ 0.060
Jos alkuperäiset analyysimerkinnät eroavat tai merkintä puuttuu jostakin tietueesta, vertailukelpoisuutta tai vastaavuutta ei voida päätellä suoraan. Lähteessä selittämättömiä alaindeksejä ei tulkita tässä laajemmin.
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.02 ~ 0.06 |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.25 ~ 0.45 |
| P | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Alₜ | 0.02 ~ 0.06 |
| Cr | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Q/BQB 517—2023, Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäistekstin taulukko 1, rivi 1; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Taulukon huomautuksen a jäännösalkuaineet Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; jos tällä rivillä määrätään toisin, noudatetaan kyseisen alkuaineen rivikohtaista vaatimusta. Luettelemattomia alkuaineita ja erityissopimuksen vaatimuksia ei saa käsitellä nollina tai oletusarvoisina takuuarvoina; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat määräytyvät erikseen standardin GB/T 222 mukaan. Valssilanka toimitetaan kuumavalssattuna; tunnuksen Z1 tiukennetut P/S-vaatimukset sekä pinnan tai sulkeumien erityislaatu on vahvistettava normatiivisen liitteen A ja sopimuksen tilauskoodin perusteella. Kiinteitä mekaanisia ominaisuuksia ei päätellä koostumustaulukosta.
Koostumusehdot
Q/BQB 517—2023, Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäistekstin taulukko 1, rivi 1; sulatusanalyysin massaosuus wt%. Taulukon huomautuksen a jäännösalkuaineet Cr≤0.20, Ni≤0.20, Cu≤0.20, Mo≤0.06 wt%; jos tällä rivillä määrätään toisin, noudatetaan kyseisen alkuaineen rivikohtaista vaatimusta. Luettelemattomia alkuaineita ja erityissopimuksen vaatimuksia ei saa käsitellä nollina tai oletusarvoisina takuuarvoina; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat määräytyvät erikseen standardin GB/T 222 mukaan. Valssilanka toimitetaan kuumavalssattuna; tunnuksen Z1 tiukennetut P/S-vaatimukset sekä pinnan tai sulkeumien erityislaatu on vahvistettava normatiivisen liitteen A ja sopimuksen tilauskoodin perusteella. Kiinteitä mekaanisia ominaisuuksia ei päätellä koostumustaulukosta.
Tarkistuksen selitys
Baosteelin virallisen verkkosivuston alkuperäisen Q/BQB517:2023-aineiston taulukon 1 kaikki 104 riviä ja taulukon 2 kaikki 34 riviä tarkistettu riveittäin; ei sekoiteta vanhaan painokseen.C4C · DIN EN 10263-2-2018
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- DIN EN 10263-2:2018-02
- Taulukon sijainti
- Tabelle 2 ja alaviite a–f; taulukon Tabelle 3 tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、9
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Taulukon 2 oletusarvoinen koostumus, alkuaineen Al hapenpoistoehto
Taulukon 2 oletusarvoinen koostumus, alkuaineen Al hapenpoistoehto; alkuaine Al korvataan vaikutukseltaan vastaavalla alkuaineella. Korvaava alkuaine ja pitoisuus tarkistetaan erikseen
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.02 ~ 0.06 |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.25 ~ 0.4 |
| P | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Al | 0.02 ~ 0.06 |
Soveltamisrajat
DIN EN 10263-2:2018-02 on standardin EN 10263-2:2017 saksankielinen painos; tämä kohta on tarkistettu virallisen saksalaisen painoksen taulukon 2 sulatusanalyysistä ja alaviitteistä. Sulatusanalyysi, massaosuus wt%; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen taulukossa 3. Huomautus b sallii alumiinin korvaamisen muilla vastaavasti vaikuttavilla alkuaineilla; koostumusta ei saa päätellä ennen korvaavan alkuaineen valintaa. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi); jäännösalkuaineet eivät saa heikentää ominaisuuksia tai soveltuvuutta, eikä luettelematon tarkoita nollaa. Standardi kuuluu kylmätyssäyksen ja kylmäpursotuksen soveltamisalaan; todellinen toimitustila, mitat, pinta ja mekaaniset ominaisuudet tarkistetaan erikseen eikä toimitustuotetta muodosteta automaattisesti.
Koostumusehdot
DIN EN 10263-2:2018-02 on standardin EN 10263-2:2017 saksankielinen painos; tämä kohta on tarkistettu virallisen saksalaisen painoksen taulukon 2 sulatusanalyysistä ja alaviitteistä. Sulatusanalyysi, massaosuus wt%; tuoteanalyysin sallitut poikkeamat erikseen taulukossa 3. Huomautus b sallii alumiinin korvaamisen muilla vastaavasti vaikuttavilla alkuaineilla; koostumusta ei saa päätellä ennen korvaavan alkuaineen valintaa. Luettelemattomia alkuaineita ei saa tarkoituksellisesti lisätä ilman ostajan suostumusta (paitsi sulatuksen loppuunsaattamiseksi); jäännösalkuaineet eivät saa heikentää ominaisuuksia tai soveltuvuutta, eikä luettelematon tarkoita nollaa. Standardi kuuluu kylmätyssäyksen ja kylmäpursotuksen soveltamisalaan; todellinen toimitustila, mitat, pinta ja mekaaniset ominaisuudet tarkistetaan erikseen eikä toimitustuotetta muodosteta automaattisesti.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Taulukon 2 oletusarvoinen koostumus, alkuaineen Al hapenpoistoehto
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.02 ~ 0.06 |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.25 ~ 0.4 |
| P | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Al | 0.02 ~ 0.06 |
Taulukon 2 oletusarvoinen koostumus, alkuaineen Al hapenpoistoehto; alkuaine Al korvataan vaikutukseltaan vastaavalla alkuaineella. Korvaava alkuaine ja pitoisuus tarkistetaan erikseen
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.02 ~ 0.06 |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.25 ~ 0.4 |
| P | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Ehdollinen haara on valittava
KylläTarkistuksen selitys
DIN EN 10263-2:2018-02, virallisen saksankielisen painoksen taulukko 2, rivi 2 ja alaviitteet tarkistettu; omaksutun EN-painoksen vuosi on 2017.C4C · Q/ZNGF 01.7—2023
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Alaluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Valssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- Painos 2023; julkaistu 2023-09-21, voimaan 2023-10-01; korvaa standardin Q/SG18—2022
- Aineiston nimi
- Teräsvalssilanka kylmätyssäykseen ja kylmäpursotukseen
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 6
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Valmistaja
- Guangdong Zhongnan Iron & Steel Co., Ltd.
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.02 ~ 0.06 |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.25 ~ 0.4 |
| P | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Al | ≥ 0.02 (ylärajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Zhongnan Iron & Steel Q/ZNGF 01.7—2023, taulukko 1, rivi 61 (PDF-sivu 6), sulatusanalyysi wt%; alaviitteet, toimitusprosessi ja tilaus on vahvistettava asianomaisen painoksen mukaan. Tämä ei ole Ruixiongin toimituslupaus.
Koostumusehdot
Taulukon 1 sulatusanalyysi, massaosuus wt%; viiva tarkoittaa luettelematonta rajaa, ei nollaa. / Kohdan 6.1.4 jäännösalkuaineet (epäpuhtaudet) Cr, Ni ja Cu kukin ≤0.20%; kun taulukossa alkuainetta Cr lisätään tarkoituksellisesti, käytetään vastaavan rivin rajoja eikä jäännösalkuaineen ylärajaa. / Valssilanka toimitetaan kuumavalssattuna; tavallisen luokan kylmätyssäyskoe on 1/2, ja korkea tai korkeampi laatuluokka on mainittava sopimuksessa.
Tarkistuksen selitys
Painoksen 2023 taulukon 1 kaikki 69 riviä ja alaviitteet a/b/c tarkistettu riveittäin; prosessijälkitunnukset -1/-2/-3 erotetaan alaviitteiden kirjaimista.C4C · BEXG 021-2020
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Alaluokka
- Kylmätyssäysteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Valssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- BEXG 021-2020, kannessa kuudestoista tarkistus, julkaistu ja tullut voimaan 2020-12-29; vain tällä koneella nähty uusin alkuperäisteksti
- Aineiston nimi
- Autoteollisuuden osien kylmätyssäysteräsvalssilangan tekniset toimitusehdot
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 4
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Valmistaja
- Baoshan Iron & Steel Co., Ltd.
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.02 ~ 0.06 |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | 0.25 ~ 0.45 |
| P | ≤ 0.02 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Al | 0.02 ~ 0.06 |
| Cr | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Baosteel BEXG 021-2020, taulukko 1, rivi 17, PDF-sivu 4; sulatuskoostumus wt%, kuumavalssattu valssilanka. 2020 on tällä koneella nähty alkuperäistekstin painos, eikä sitä väitetä yrityksen nykyiseksi uusimmaksi painokseksi. Erityisehdot ja todellinen toimitus vahvistetaan erikseen.
Koostumusehdot
Taulukko 1 ja sen jatko esittävät sulatuskoostumuksen yksikössä massaosuus wt%; tuote on autonosien kuumavalssattu valssilanka. / Ellei erikseen mainita, jäännösalkuaineiden ehdot ovat Cr≤0.20%, Ni≤0.20%, Cu≤0.20% ja Mo≤0.06%; taulukon ja lisäselitysten erilliset määräykset ovat ensisijaisia. / Viiva ei tarkoita nollaa; taulukon ulkopuolisia koostumustietoja ei täytetä materiaalilajin nimen tai viitatun standardin perusteella päättelemällä.