← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

C15GC — Materiaalitiedot

Yhteensä 2 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin C15GC ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia C15GC?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

C15GC · ISO 4954

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Kylmätyssäyslanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin jäljennökseen perustuva viitetietue
Standardin painos
ISO 4954:2018
Taulukon sijainti
Taulukko A.2

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.1883–0.3900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.1525–0.2500 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.1650–0.2775 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.13 ~ 0.17
Si0.15 ~ 0.25
Mn0.35 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr+Ni+Mo≤ 0.5 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

ISO 4954:2018; sulatusanalyysi, massaosuus %; ilman vaihteluväliä ilmoitetut arvot ovat ylärajoja; täydelliset taulukon alapuoliset huomautukset alkuperäissivulla. Verkkosivu ei ilmoita painosta; esitys perustuu tämän tietueen lähdepainokseen eikä osoita sopimuksen mukaista soveltuvuutta. Standardin ISO4954:2018 taulukko A.2 koskee teräksiä, joita ei ole tarkoitus lämpökäsitellä kylmämuokkauksen jälkeen, sulatusanalyysi wt%. Alkuperäistekstin summa Cr+Ni+Mo ≤0.50% on täytettävä yksittäisten alkuaineiden rajojen lisäksi; syöttämättömät alkuaineet säilytetään tuntemattomina eikä arvona 0. Valinnaiset hapenpoisto- ja alumiinin korvaamisehdot sekä Mn-sopimus tarkistetaan edelleen nimenomaisten tilausehtojen mukaan.

Koostumusehdot

ISO 4954:2018; sulatusanalyysi, massaosuus %; ilman vaihteluväliä ilmoitetut arvot ovat ylärajoja; täydelliset taulukon alapuoliset huomautukset alkuperäissivulla. Verkkosivu ei ilmoita painosta; esitys perustuu tämän tietueen lähdepainokseen eikä osoita sopimuksen mukaista soveltuvuutta. Standardin ISO4954:2018 taulukko A.2 koskee teräksiä, joita ei ole tarkoitus lämpökäsitellä kylmämuokkauksen jälkeen, sulatusanalyysi wt%. Alkuperäistekstin summa Cr+Ni+Mo ≤0.50% on täytettävä yksittäisten alkuaineiden rajojen lisäksi; syöttämättömät alkuaineet säilytetään tuntemattomina eikä arvona 0. Valinnaiset hapenpoisto- ja alumiinin korvaamisehdot sekä Mn-sopimus tarkistetaan edelleen nimenomaisten tilausehtojen mukaan.

Yhdistelmärajoitus

Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Cr
    • Ni
    • Mo
    Yläraja
    0.5

Tarkistuksen selitys

Standardilähde: ISO 4954:2018 · Table A.2Näytä vastaava tuote →

C15GC · ISO 4954-2018

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Teräs, jota ei lämpökäsitellä kylmämuokkauksen jälkeen
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ISO 4954:2018
Taulukon sijainti
Taulukko A.2

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Huomautus c, laatu a: Al≤0.015%
IIW / CEV:0.1883–0.3900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä. Alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.1525–0.2500 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä. Alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.1650–0.2775 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä. Alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Huomautus c, laatu b: ei Al-lisäystä, Si0.15–0.25%; lisäämättä jättäminen ei tarkoita analysoidun pitoisuuden olevan 0.
IIW / CEV:0.1883–0.3900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä. Alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.1525–0.2500 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä. Alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.1650–0.2775 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia; tilaus- tai ehtovaatimuksia on vielä määrittämättä. Alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.13 ~ 0.17
Si0.15 ~ 0.25
Mn0.35 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

ISO 4954:2018, taulukko A.2 on sulatusanalyysi; yksittäiset arvot ovat ylärajoja eikä ajatusviiva ole nolla. Tuoteanalyysin poikkeamat esitetään erikseen standardin taulukon 2/3 mukaan eikä sulatuskoostumuksen vaihteluväliä suoraan lievennetä. Soveltuu teräksiin, joita ei lämpökäsitellä kylmämuokkauksen jälkeen. Alkuaine Al voidaan korvata muilla vastaavasti vaikuttavilla alkuaineilla, eikä alkuaineen Al saa vaatia ehdottomasti täyttävän taulukon alarajaa. Kohta C2C/C20C/C20GC/C25C sallii pienemmän Mn-pitoisuuden määräämisen, vaihteluvälin leveys 0.20%; edellyttää tilaussopimusta. Huomautus c, kaksi laatua: Al≤0.015%; tai ilman Al-lisäystä ja Si 0.15–0.25% kuumasinkitykseen. Sovelletaan valinnan jälkeen.

Koostumusehdot

ISO 4954:2018, taulukko A.2 on sulatusanalyysi; yksittäiset arvot ovat ylärajoja eikä ajatusviiva ole nolla. Tuoteanalyysin poikkeamat esitetään erikseen standardin taulukon 2/3 mukaan eikä sulatuskoostumuksen vaihteluväliä suoraan lievennetä. Soveltuu teräksiin, joita ei lämpökäsitellä kylmämuokkauksen jälkeen. Alkuaine Al voidaan korvata muilla vastaavasti vaikuttavilla alkuaineilla, eikä alkuaineen Al saa vaatia ehdottomasti täyttävän taulukon alarajaa. Kohta C2C/C20C/C20GC/C25C sallii pienemmän Mn-pitoisuuden määräämisen, vaihteluvälin leveys 0.20%; edellyttää tilaussopimusta. Huomautus c, kaksi laatua: Al≤0.015%; tai ilman Al-lisäystä ja Si 0.15–0.25% kuumasinkitykseen. Sovelletaan valinnan jälkeen.

Yhdistelmärajoitus

Alkuaineiden summan rajoitus
  • Kyseiset alkuaineet
    • Cr
    • Ni
    • Mo
    Yläraja
    0.5
Ehdollinen koostumuksen alaraja
Al
Soveltamisehdot
Voidaan korvata muilla vaikutukseltaan samankaltaisilla alkuaineilla

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Huomautus c, laatu a: Al≤0.015%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.13 ~ 0.17
Si0.15 ~ 0.25
Mn0.35 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Al≤ 0.015 (alarajaa ei ilmoitettu)

Huomautus c, laatu b: ei Al-lisäystä, Si0.15–0.25%; lisäämättä jättäminen ei tarkoita analysoidun pitoisuuden olevan 0.

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.13 ~ 0.17
Si0.15 ~ 0.25
Mn0.35 ~ 0.6
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Standardin alkuperäistekstin taulukko A.2 ja alaviitteet tarkistettu
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group