← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

8637 — Materiaalitiedot

Yhteensä 6 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin 8637 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia 8637?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

8637 · SAE J404-2009

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
SAE J404-2009
Taulukon sijainti
Table1, jatkotaulukko ja huomautukset 1/4/5/6/7
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、4

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taulukon 1 oletusarvoiset P≤.030%, S≤.040%
IIW / CEV:0.6417–0.8367 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4592–0.5675 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5000–0.6200 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Sopimuksen mukaiset litteiden tuotteiden tyypilliset P≤.030%, S≤.035%
IIW / CEV:0.6417–0.8367 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4592–0.5675 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5000–0.6200 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Sopimuksen mukaiset standardin ASTM pitkien tuotteiden tyypilliset P≤.040%, S≤.050%
IIW / CEV:0.6417–0.8367 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4592–0.5675 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5000–0.6200 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.38 ~ 0.43
Mn0.75 ~ 1
Si0.15 ~ 0.35
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni0.4 ~ 0.7
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.15 ~ 0.25

Soveltamisrajat

Alkuperäisen taulukon 1 jatkotaulukossa SAE 8637 vastaa tunnusta UNS G86370; UNS on hakurinnakkaisnimi. Koostumus on sulatusanalyysin massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen standardin SAE J409 mukaan. Huomautus 1: määrittämättömät jäännösalkuaineet Cu≤.35%, Ni≤.25%, Cr≤.20% ja Mo≤.06%; nimenomaisen seosvaihteluvälin alkuaineille käytetään taulukon vaihteluväliä. Huomautuksen 6 oletus on P/S .030/.040; litteiden tuotteiden .030/.035 ja ASTM-pitkien tuotteiden .040/.050 edellyttävät osapuolten sopimusvalintaa. Huomautus 4: muusta Si-vaihteluvälistä on sovittava, eikä yhtenäistä lukua anneta. Huomautus 5: Pb-lisäys .15–.35 vaatii merkinnän L lisäämisen eikä sitä yhdistetä tavalliseen materiaalilajiin. Huomautuksen 7 raportoitavat alkuaineet eivät tarkoita kaikille yhtenäisiä rajoja eikä raportointikynnystä käsitellä nollana. Koostumus ei yksin osoita kylmätyssäysmateriaalin toimitusta tai muovaussoveltuvuutta. Alkuperäisen materiaalilajin 8637 hiilipitoisuuden vaihteluväli on .38–.43%; se säilytetään alkuperäisen taulukon mukaan eikä sitä muuteta materiaalilajin numeron perusteella.

Koostumusehdot

Alkuperäisen taulukon 1 jatkotaulukossa SAE 8637 vastaa tunnusta UNS G86370; UNS on hakurinnakkaisnimi. Koostumus on sulatusanalyysin massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen standardin SAE J409 mukaan. Huomautus 1: määrittämättömät jäännösalkuaineet Cu≤.35%, Ni≤.25%, Cr≤.20% ja Mo≤.06%; nimenomaisen seosvaihteluvälin alkuaineille käytetään taulukon vaihteluväliä. Huomautuksen 6 oletus on P/S .030/.040; litteiden tuotteiden .030/.035 ja ASTM-pitkien tuotteiden .040/.050 edellyttävät osapuolten sopimusvalintaa. Huomautus 4: muusta Si-vaihteluvälistä on sovittava, eikä yhtenäistä lukua anneta. Huomautus 5: Pb-lisäys .15–.35 vaatii merkinnän L lisäämisen eikä sitä yhdistetä tavalliseen materiaalilajiin. Huomautuksen 7 raportoitavat alkuaineet eivät tarkoita kaikille yhtenäisiä rajoja eikä raportointikynnystä käsitellä nollana. Koostumus ei yksin osoita kylmätyssäysmateriaalin toimitusta tai muovaussoveltuvuutta. Alkuperäisen materiaalilajin 8637 hiilipitoisuuden vaihteluväli on .38–.43%; se säilytetään alkuperäisen taulukon mukaan eikä sitä muuteta materiaalilajin numeron perusteella.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taulukon 1 oletusarvoiset P≤.030%, S≤.040%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.38 ~ 0.43
Mn0.75 ~ 1
Si0.15 ~ 0.35
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni0.4 ~ 0.7
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.15 ~ 0.25

Sopimuksen mukaiset litteiden tuotteiden tyypilliset P≤.030%, S≤.035%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.38 ~ 0.43
Mn0.75 ~ 1
Si0.15 ~ 0.35
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni0.4 ~ 0.7
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.15 ~ 0.25

Sopimuksen mukaiset standardin ASTM pitkien tuotteiden tyypilliset P≤.040%, S≤.050%

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.38 ~ 0.43
Mn0.75 ~ 1
Si0.15 ~ 0.35
P≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni0.4 ~ 0.7
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.15 ~ 0.25

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Englanninkielisen alkuperäistekstin taulukon 1 jatkotaulukko tarkistettu visuaalisesti yksittäin

8637 · ASTM A29/A29M-2012

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ASTM A29/A29M-2012
Taulukon sijainti
Taulukon 2 huomautukset 1–4 ja alaviitteet A–C
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、5、6

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taulukossa 2 ilmoitettu alkuaineen Si vaihteluväli
IIW / CEV:0.6117–0.8067 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4292–0.5375 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4700–0.5900 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Ostaja määrää ehdon Si≤0.10%, huomautus A
IIW / CEV:0.6117–0.8067 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4242–0.5292 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4700–0.5900 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.35 ~ 0.4
Mn0.75 ~ 1.0
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si0.15 ~ 0.35
Ni0.4 ~ 0.7
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.15 ~ 0.25
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Sulatuksen kemiallisen koostumuksen massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 6 mukaan eikä poikkeamia lisätä sulatusanalyysin rajoihin. Taulukon 2 huomautus 1: kun alkuaineille Cu/Ni/Cr/Mo ei ole määrätty seosaineen vaihteluväliä, kullekin sallitaan ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; nimenomaiset seosaineen vaihteluvälit ovat ensisijaisia. Huomautus A: ostaja voi määrätä ehdon Si≤0.10%; sitä ja taulukon alkuaineen Si vaihteluväliä käsitellään erillisinä ehtoina eikä niiden unionia muodosteta. Huomautus 4: vain erikseen määrätyssä lyijyä sisältävässä L-teräksessä alkuaineen Pb pitoisuus on 0.15–0.35%; tavallisiin materiaalilajeihin ei automaattisesti lisätä alkuainetta Pb. Standardi antaa kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; pelkän kemiallisen koostumuksen perusteella ei voi luvata kylmätyssäyssoveltuvuutta tai toimitusta.

Koostumusehdot

Sulatuksen kemiallisen koostumuksen massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat erikseen taulukon 6 mukaan eikä poikkeamia lisätä sulatusanalyysin rajoihin. Taulukon 2 huomautus 1: kun alkuaineille Cu/Ni/Cr/Mo ei ole määrätty seosaineen vaihteluväliä, kullekin sallitaan ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; nimenomaiset seosaineen vaihteluvälit ovat ensisijaisia. Huomautus A: ostaja voi määrätä ehdon Si≤0.10%; sitä ja taulukon alkuaineen Si vaihteluväliä käsitellään erillisinä ehtoina eikä niiden unionia muodosteta. Huomautus 4: vain erikseen määrätyssä lyijyä sisältävässä L-teräksessä alkuaineen Pb pitoisuus on 0.15–0.35%; tavallisiin materiaalilajeihin ei automaattisesti lisätä alkuainetta Pb. Standardi antaa kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; pelkän kemiallisen koostumuksen perusteella ei voi luvata kylmätyssäyssoveltuvuutta tai toimitusta.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taulukossa 2 ilmoitettu alkuaineen Si vaihteluväli

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.35 ~ 0.4
Mn0.75 ~ 1.0
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si0.15 ~ 0.35
Ni0.4 ~ 0.7
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.15 ~ 0.25
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)

Ostaja määrää ehdon Si≤0.10%, huomautus A

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.35 ~ 0.4
Mn0.75 ~ 1.0
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni0.4 ~ 0.7
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.15 ~ 0.25
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Virallisen 2012-alkuperäistekstin taulukko 2 ja alaviitteet tarkistettu; valittava Si ja sovellettavat hankintaehdot.

8637 · SAE J404-2000

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
SAE J404-2000
Taulukon sijainti
Taulukko 1 ja huomautukset 1–3; soveltamisala
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、2

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.6417–0.8367 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4592–0.5675 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5000–0.6200 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.38 ~ 0.43
Mn0.75 ~ 1.0
Ni0.4 ~ 0.7
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.15 ~ 0.25
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si0.15 ~ 0.35

Soveltamisrajat

Vuoden 2000 kuukauden 6 standardin taulukon 1 senkka-analyysi, massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen standardin SAE J409 mukaan eikä taulukkoarvoja suoraan laajenneta. Huomautus 1: alkuaineille, joita alkuperäinen taulukko ei määritä eikä vaadi, jäännösylärajat Cu/Ni/Cr/Mo kukin ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; nimenomaiset seosvaihteluvälit ovat ensisijaisia. Alkuainetta Pb0.15–0.35% sisältävä materiaali vaatii erikseen määrätyn L-materiaalilajin eikä sitä lisätä tavalliseen materiaalilajiin automaattisesti. Alkuaineet Al, Ti, Nb ja V on raportoitava riippumatta siitä, onko ne määrätty; arvoa 0.008% pienempi pitoisuus voidaan raportoida muodossa <0.008%. Tämä on raportointikynnys, ei yhtenäinen koostumuksen yläraja. Etuliitteellä E varustettu materiaalilaji on sähköuuniteräs; alkuaineiden P/S ylärajat ovat vastaavasti 0.025%, erillään tavallisesta materiaalilajista. Soveltuu muun muassa teräsaihioihin, levyaihioihin, levyihin, valssilankaan sekä kuumavalssattuihin ja kylmämuokattuihin tankoihin; koostumus yksin ei takaa kylmätyssäyssoveltuvuutta.

Koostumusehdot

Vuoden 2000 kuukauden 6 standardin taulukon 1 senkka-analyysi, massaosuus wt%; tuoteanalyysin poikkeamat tarkistetaan erikseen standardin SAE J409 mukaan eikä taulukkoarvoja suoraan laajenneta. Huomautus 1: alkuaineille, joita alkuperäinen taulukko ei määritä eikä vaadi, jäännösylärajat Cu/Ni/Cr/Mo kukin ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; nimenomaiset seosvaihteluvälit ovat ensisijaisia. Alkuainetta Pb0.15–0.35% sisältävä materiaali vaatii erikseen määrätyn L-materiaalilajin eikä sitä lisätä tavalliseen materiaalilajiin automaattisesti. Alkuaineet Al, Ti, Nb ja V on raportoitava riippumatta siitä, onko ne määrätty; arvoa 0.008% pienempi pitoisuus voidaan raportoida muodossa <0.008%. Tämä on raportointikynnys, ei yhtenäinen koostumuksen yläraja. Etuliitteellä E varustettu materiaalilaji on sähköuuniteräs; alkuaineiden P/S ylärajat ovat vastaavasti 0.025%, erillään tavallisesta materiaalilajista. Soveltuu muun muassa teräsaihioihin, levyaihioihin, levyihin, valssilankaan sekä kuumavalssattuihin ja kylmämuokattuihin tankoihin; koostumus yksin ei takaa kylmätyssäyssoveltuvuutta.

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen 2000-taulukon rivit ja alaviitteet tarkistettu; materiaalilajin 50B46 epäselvyydet kirjataan erikseen. Kaikkia lukuja ei ole vahvistettu

8637 · Nippon Steelin valssilankaluettelo EXE203 2008.3 / SAE J404 JUN.2000

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
Cat. No. EXE203 2008.3 PDF; kansilehden tekijänoikeus 2008
Aineiston nimi
Nippon Steelin valssilangat
Taulukon sijainti
Painettu sivu 12, taulukkoindeksi 0
PDF-tiedoston fyysinen sivu
8
Yksikkö
Massaosuus (%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi (alkuperäistaulukossa senkka-analyysi)
Valmistaja
NIPPON STEEL CORPORATION / Nippon Steel

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV:0.6417–0.8367 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4592–0.5675 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5000–0.6200 Valmistajan aineiston vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei standardin takaamia arvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.38 ~ 0.43
Mn0.75 ~ 1.0
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si0.15 ~ 0.35
Ni0.4 ~ 0.7
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.15 ~ 0.25
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

Nippon Steelin valssilankaluettelon EXE203 2008.3 historiallinen aineisto, PDF-sivu 8 / painettu sivu 12, SAE J404 JUN.2000. Sulatusanalyysi (alkuperäisessä taulukossa Ladle). Valmistajan vaihteluvälitietoja, ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ne eivät tarkoita yrityksemme toimitusta. Ehto: taulukon huomautuksen jäännösalkuaineet Cu≤0.35, Ni≤0.25, Cr≤0.20 ja Mo≤0.06 koskevat vain sarakkeita, joissa kyseistä alkuainetta ei ole määrätty pääkomponentiksi; tähdellä merkittyjen materiaalilajien 50B46/51B60 alkuaineen B pitoisuus on 0.0005–0.0030%.

Koostumusehdot

Alkuperäisen luettelon massaosuus %, historiallinen valmistajan aineisto 2008.3; viitattujen standardien nimet ja painokset säilytetään alkuperäistekstin mukaan, mikä ei tarkoita niiden virallisten alkuperäistekstien hankintaa ja tarkistusta tehdyiksi. / Viiva tai tyhjä kenttä ei tarkoita arvoa 0; tässä erässä on tarkistettu vain kemiallinen koostumus, ja mekaaniset ominaisuudet ja todellinen toimitus tarkistetaan erikseen ehtojen mukaan. / Taulukon huomautuksen jäännösalkuaineet Cu≤0.35, Ni≤0.25, Cr≤0.20 ja Mo≤0.06 koskevat vain sarakkeita, joissa kyseistä alkuainetta ei ole määrätty pääkomponentiksi; tähdellä merkittyjen materiaalilajien 50B46/51B60 alkuaineen B pitoisuus on 0.0005–0.0030%.

Tarkistuksen selitys

Ryhmiteltyjen taulukoiden täydellinen avaaminen sekä alkuperäiskuvien ja huomautusten tarkistus; tavanomaiset, jäännös- ja ehdolliset alkuaineet erotetaan toisistaan. Epätäydelliset perusterästen jälkitunnustaulukot jätetään pois.

8637 · AGT2282 January 2013 (tahon Acument hankintaeritelmä)

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Valssilanka ja tanko
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
Aineiston versio
Tammikuu 2013
Aineiston nimi
AGT2282 Hiili- ja seosteräksen eritelmä
Taulukon sijainti
6.2
PDF-tiedoston fyysinen sivu
5、7
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi
Valmistaja
Acument Global Technologies (AGT)

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.

IIW / CEV:0.6117–0.7833 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4242–0.5083 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4700–0.5725 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu Cu CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.35 ~ 0.4
Mn0.75 ~ 1.0
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni0.4 ~ 0.7
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.15 ~ 0.25

Soveltamisrajat

Acument AGT2282 January 2013, historiallinen hankintaerittely, PDF-sivun 7 taulukko 6.2; sulatuskoostumus wt%, tila SKFG. Taulukon ulkopuolisten vaatimusten ja jäännösalkuaineiden kokonaismäärän viittauksia ei ole vielä selvitetty kokonaan; vain esityksen viitetiedoksi, ei rajojen käänteishakuun. Ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia.

Koostumusehdot

AGT2282 January 2013, historiallinen hankintaeritelmä, taulukkojen 6.1/6.2 sulatusanalyysi, massaosuus %; ei standardin SAE alkuperäisteksti tai nykyinen hallittu toimitustakuu. / Kohdan 6.3 tuoteanalyysin poikkeamat viittaavat standardeihin ASTM F2282 ja SAE J409 eikä niitä saa soveltaa nykyiseen sulatusanalyysiin; pinnoite, hiiletys ja hiilenkato voivat vaikuttaa tuotteen näytteenottoon. / Kohta 6.5 määrää jäännösalkuaineet standardin ASTM F2282 mukaan, jäännösten yhteismäärä ≤0.35%; tässä erässä viitattua painosta ja jäännösalkuaineiden määritelmää ei ole täydennetty eikä summan jäseniä keksitä. / Taulukon ulkopuoliset koostumukset viittaavat erikseen standardiin SAE J403/J404 (vuosilukua ei yksilöity); viittauksen ehdot eivät ole valmiit, joten tiedot näytetään toistaiseksi vain viitteeksi eivätkä osallistu rajoihin perustuvaan koostumushakuun. / Tilasarakkeen SKFG merkintä säilytetään alkuperäistekstin mukaan eikä vaihtoehtoisia tiloja yhdistetä yhdeksi sulatusmenetelmän ehdoksi. / Luettelemattomia alkuaineita ja viivoja ei täytetä arvolla 0 eikä yksipuolisia ala- tai ylärajoja muuteta kiinteiksi arvoiksi.

Ehtovaatimukset

Muokkaus- ja toimitusehdot

SKFG

8637 · ASTM A29/A29M-2023

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Seosteräs
Alaluokka
Seosteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ASTM A29/A29M-2023
Taulukon sijainti
Taulukon 2 huomautukset 1–4, alaviitteet A–C
PDF-tiedoston fyysinen sivu
7
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi (alkuperäisen taulukon koostumusvälit ja raja-arvot)

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taulukossa 2 ilmoitettu alkuaineen Si vaihteluväli
IIW / CEV:0.6117–0.8067 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4292–0.5375 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4700–0.5900 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Ostaja määrää ehdon Si≤0.10%, taulukon 2 huomautus A
IIW / CEV:0.6117–0.8067 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.4242–0.5292 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.4700–0.5900 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.35 ~ 0.4
Mn0.75 ~ 1.0
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si0.15 ~ 0.35
Ni0.4 ~ 0.7
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.15 ~ 0.25
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

ASTM A29/A29M-2023, alkuperäisen tekstin taulukko 2; perustaulukko esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat vahvistetaan erikseen standardin 4.3 ja taulukon 6 mukaan eikä niitä lisätä sulatusrajoihin. Kohta 4.1.1: tämän taulukon materiaalilajina tilattaessa vastaavien sulatusrajojen on täytyttävä; muista tilauskoostumuksista sovitaan erikseen kohdan 4.1.2 ja taulukon 3/4 mukaan eikä niitä yhdistetä tähän taulukkoon omin päin. Kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; koostumus yksin ei ole lupaus kylmätyssäyssoveltuvuudesta, toimituksesta tai mekaanisista ominaisuuksista. Taulukon 2 huomautus 1: alkuaineiden Cu/Ni/Cr/Mo jäännösylärajat ovat vastaavasti 0.35/0.25/0.20/0.06% vain, kun seosvaihteluväliä ei määrätä; tämän rivin määrätty seosvaihteluväli on ensisijainen. Taulukon 2 huomautus A: ostaja voi määrätä ehdon Si≤0.10%, joka valitaan vaihtoehtoisena haarana tämän rivin Si-vaihteluvälille; joukkoja ei yhdistetä. Taulukon 2 huomautus 4: erikseen määrätyn lyijyä sisältävän L-materiaalilajin ehto Pb0.15–0.35%; kun lyijyä lisätään senkan valusuihkuun, lyijyn valu- tai sulatusanalyysiä ei voida määrittää. Lyijyä sisältävää materiaalilajia ei muodosteta automaattisesti eikä lisätä tavalliseen materiaalilajiin.

Koostumusehdot

ASTM A29/A29M-2023, alkuperäisen tekstin taulukko 2; perustaulukko esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat vahvistetaan erikseen standardin 4.3 ja taulukon 6 mukaan eikä niitä lisätä sulatusrajoihin. Kohta 4.1.1: tämän taulukon materiaalilajina tilattaessa vastaavien sulatusrajojen on täytyttävä; muista tilauskoostumuksista sovitaan erikseen kohdan 4.1.2 ja taulukon 3/4 mukaan eikä niitä yhdistetä tähän taulukkoon omin päin. Kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; koostumus yksin ei ole lupaus kylmätyssäyssoveltuvuudesta, toimituksesta tai mekaanisista ominaisuuksista. Taulukon 2 huomautus 1: alkuaineiden Cu/Ni/Cr/Mo jäännösylärajat ovat vastaavasti 0.35/0.25/0.20/0.06% vain, kun seosvaihteluväliä ei määrätä; tämän rivin määrätty seosvaihteluväli on ensisijainen. Taulukon 2 huomautus A: ostaja voi määrätä ehdon Si≤0.10%, joka valitaan vaihtoehtoisena haarana tämän rivin Si-vaihteluvälille; joukkoja ei yhdistetä. Taulukon 2 huomautus 4: erikseen määrätyn lyijyä sisältävän L-materiaalilajin ehto Pb0.15–0.35%; kun lyijyä lisätään senkan valusuihkuun, lyijyn valu- tai sulatusanalyysiä ei voida määrittää. Lyijyä sisältävää materiaalilajia ei muodosteta automaattisesti eikä lisätä tavalliseen materiaalilajiin.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taulukossa 2 ilmoitettu alkuaineen Si vaihteluväli

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.35 ~ 0.4
Mn0.75 ~ 1.0
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si0.15 ~ 0.35
Ni0.4 ~ 0.7
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.15 ~ 0.25
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)

Ostaja määrää ehdon Si≤0.10%, taulukon 2 huomautus A

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.35 ~ 0.4
Mn0.75 ~ 1.0
P≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu)
Si≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni0.4 ~ 0.7
Cr0.4 ~ 0.6
Mo0.15 ~ 0.25
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen 2023-taulukon neljän sivun 190 riviä on jäsennetty soluittain olemassa olevasta OCR-aineistosta. Kaikki luvut on tarkistettu riippumattoman 2012-aineiston erotarkastelulla sekä vuoden 2023 alkuperäiskuvista ja alaviitteistä; arvoja ei täydennetä vanhasta painoksesta.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group