← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

55SICRV6-3 — Materiaalitiedot

Yhteensä 1 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin 55SICRV6-3 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia 55SICRV6-3?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

55SiCrV6-3 · ISO 683-6:2023 (BS ISO, alkuperäinen vahvistuspainos)

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Jousiteräs
Alaluokka
Jousiteräs
Materiaalin tuotemuoto
Pyörö- ja lattatangot sekä valssilanka
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
ISO 683-6:2023 / BS ISO 683-6:2023
Taulukon sijainti
Taulukko 4, alaviitteet a–c; taulukko 5; 7.2
PDF-tiedoston fyysinen sivu
20、21
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Tavanomainen sulatusanalyysi: taulukko 4 (ilman merkintää +H/+HH)
IIW / CEV:0.7133–0.9233 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni, Cu; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.6100–0.7433 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni, Mo, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5850–0.7100 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cu, Ni; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
+H-sulatusanalyysi: taulukon 4 huomautus b ja taulukko 5 (C±0.01; alkuaineryhmän P/S rajoja ei lievennetä)
IIW / CEV:0.6827–0.9540 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni, Cu; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.5918–0.7615 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni, Mo, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5685–0.7265 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cu, Ni; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
+HH-sulatusanalyysi: taulukon 4 huomautus b ja taulukko 5 (C±0.01; alkuaineryhmän P/S rajoja ei lievennetä)
IIW / CEV:0.6827–0.9540 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Ni, Cu; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.5918–0.7615 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cu, Ni, Mo, B; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.5685–0.7265 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cu, Ni; alkuaineiden keskinäiset rajoitukset on tarkistettava erikseen, eikä koko verhokäyrän toteutettavuutta taata CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.51 ~ 0.59
Si1.2 ~ 1.6
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.5 ~ 0.8
V0.1 ~ 0.2

Soveltamisrajat

Alkuperäinen BS ISO 683-6:2023, ISO neljäs painos 2023-11; taulukko 4, PDF-sivu 20 / painettu sivu 12, taulukko 5, PDF-sivu 21 / painettu sivu 13. Sulatuskoostumus wt%; valittava tavanomainen tai +H/+HH-ehto; Cu+10Sn≤0.60%. Luettelemattomia alkuaineita ei täytetä arvolla 0; tuoteanalyysi ja mekaaninen tila tarkistetaan erikseen, eikä kyseessä ole yrityksemme toimitustakuu.

Koostumusehdot

Taulukko 4 on sulatusanalyysi, massaosuus %; viiva tai määrittämätön alkuaine ei tarkoita arvoa 0. / Alkuperäiskuvan viimeisen sarakkeen otsikko on Cu+Sn ja solussa on nimenomaisesti Cu+10Sn≤0.60%; säilytetään päätekstin painotettuna kaavana eikä jaeta itsenäisiksi rajoiksi. / Taulukon 4 huomautus b: tilassa +H/+HH käytetään taulukon 5 sallittuja poikkeamia, mutta alkuaineelle C enintään ±0.01%; alkuaineita P/S ei väljennetä. Ilman ehdon valintaa laskentaa ei tehdä oletusarvoisesti. / Tuoteanalyysi tarkistetaan erikseen taulukosta 5 eikä sen alkuaineen C/P/S poikkeamaa suoraan sovelleta nykyiseen sulatusanalyysin haaraan; saman sulatuksen tai erän sama alkuaine ei saa samanaikaisesti poiketa ylärajan yläpuolelle ja alarajan alapuolelle. / Huomautus c sallii pienemmän alkuaineen P/S ylärajan sopimisen; ilman sopimusta arvoa ei muuteta automaattisesti. Luettelemattomien alkuaineiden tarkoituksellinen lisäys edellyttää sopimusta (sulatuksen viimeistelyä lukuun ottamatta). / Nuorrutettavat jousikäyttötarkoitukset; lämpökäsittely, kovuus, karkenevuus, mitat ja pintaehdot tarkistetaan erikseen päätekstistä eikä mekaanisia ominaisuuksia tasoiteta tässä erässä.

Yhdistelmärajoitus

Alkuaineyhdistelmien rajoitukset
  • Vaatimus
    Cu + 10×Sn
    Alkuainekertoimet
    Cu
    1
    Sn
    10
    Yläraja
    0.6
Alkuaineet, jotka on varmistettava saman sulatuksen ja erän tiedoista
  • Cu
  • Sn

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Tavanomainen sulatusanalyysi: taulukko 4 (ilman merkintää +H/+HH)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.51 ~ 0.59
Si1.2 ~ 1.6
Mn0.5 ~ 0.8
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.5 ~ 0.8
V0.1 ~ 0.2

+H-sulatusanalyysi: taulukon 4 huomautus b ja taulukko 5 (C±0.01; alkuaineryhmän P/S rajoja ei lievennetä)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.5 ~ 0.6
Si1.15 ~ 1.65
Mn0.46 ~ 0.84
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.45 ~ 0.85
V0.08 ~ 0.22

+HH-sulatusanalyysi: taulukon 4 huomautus b ja taulukko 5 (C±0.01; alkuaineryhmän P/S rajoja ei lievennetä)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.5 ~ 0.6
Si1.15 ~ 1.65
Mn0.46 ~ 0.84
P≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
S≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr0.45 ~ 0.85
V0.08 ~ 0.22

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Taulukon 4 kymmenen riviä tarkistettu alkuperäiskuvasta soluittain; taulukko 5 ja alaviitteiden ehdot säilytetään erillisinä.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group