← Takaisin edelliselle sivulleMateriaalilajien hakemisto

1126 — Materiaalitiedot

Yhteensä 2 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.

Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.

Avaa materiaalilajin 1126 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →

Materiaalitarpeen arviointi

Etsitkö materiaalia 1126?

Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.

Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.

Tutustu tuotteisiin ja valmistuskyvykkyyteen

1126 · SAE J 403-2001

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
SAE J403 NOV2001
Taulukon sijainti
Table3A ja alaviitteet
PDF-tiedoston fyysinen sivu
1、4、5

Hiiliekvivalentin viitetiedot

IIW / CEV:0.3467–0.4567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2650–0.3400 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3000–0.3900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.23 ~ 0.29
Mn0.7 ~ 1
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.08 ~ 0.13

Soveltamisrajat

Taulukossa 3A SAE1126 vastaa tunnusta UNS G11260; sulatusanalyysi wt%. Runsasrikkinen/runsasfosforinen automaattiteräs; lastuttavuusominaisuudet eivät osoita kylmätyssäysmuovauksen soveltuvuutta eikä kylmätyssäystuotetta lisätä automaattisesti. Alkuaineen Pb lisäys edellyttää merkintää L ja vastaavaa UNS-tunnusta. Tässä tietueessa vain materiaalilajilla 12L14 on nimenomainen taulukon Pb .15–.35%; muihin tavanomaisiin materiaalilajeihin ei yhdistetä alkuainetta Pb. Raportointivelvollisuus ei ole yleinen raja-arvo; määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Tuoteanalyysin poikkeamat J409 tarkistetaan erikseen. Alkuaineen Si vaatimuksessa valssilangan tavalliset vaihtoehdot ovat ≤.10, .10–.20 tai .15–.35%; tangot/puolivalmisteet viittaavat taulukon 1 alaviitteisiin eikä valssilangan vaihteluväliä sovelleta niihin automaattisesti.

Koostumusehdot

Taulukossa 3A SAE1126 vastaa tunnusta UNS G11260; sulatusanalyysi wt%. Runsasrikkinen/runsasfosforinen automaattiteräs; lastuttavuusominaisuudet eivät osoita kylmätyssäysmuovauksen soveltuvuutta eikä kylmätyssäystuotetta lisätä automaattisesti. Alkuaineen Pb lisäys edellyttää merkintää L ja vastaavaa UNS-tunnusta. Tässä tietueessa vain materiaalilajilla 12L14 on nimenomainen taulukon Pb .15–.35%; muihin tavanomaisiin materiaalilajeihin ei yhdistetä alkuainetta Pb. Raportointivelvollisuus ei ole yleinen raja-arvo; määrittämättömiä alkuaineita ei täytetä nolliksi. Tuoteanalyysin poikkeamat J409 tarkistetaan erikseen. Alkuaineen Si vaatimuksessa valssilangan tavalliset vaihtoehdot ovat ≤.10, .10–.20 tai .15–.35%; tangot/puolivalmisteet viittaavat taulukon 1 alaviitteisiin eikä valssilangan vaihteluväliä sovelleta niihin automaattisesti.

Tarkistuksen selitys

Standardin PDF5 taulukon 3A/3B kaikki koostumukset ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti

1126 · SAE J403-2014

Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu

Materiaaliluokka
Hiiliteräs
Alaluokka
Automaattihiiliteräs
Materiaalin tuotemuoto
Viiteaineiston tietue
Alkuperäisen tietueen tilan selitys
Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
Standardin painos
SAE J403-2014
Taulukon sijainti
Taulukko 3A
PDF-tiedoston fyysinen sivu
7
Yksikkö
Massaosuus (wt%)
Analyysityyppi
Sulatusanalyysi (valukerta tai sulatus)

Hiiliekvivalentin viitetiedot

Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.

Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)
IIW / CEV:0.3467–0.5487 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2650–0.3757 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3000–0.4298 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä A
IIW / CEV:0.3467–0.5253 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2650–0.3648 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3000–0.4185 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä C
IIW / CEV:0.3467–0.5940 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuu V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2650–0.3897 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3000–0.4470 Standardin vaihteluvälien riippumaton alkuainekohtainen verhokäyrä, ei sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.
Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)
IIW / CEV:0.3467–0.4567 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Cr, Mo, V, Ni, Cu CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; käytetään hiiliterästen ja niukkaseosteisten terästen hitsauksen kylmähalkeiluherkkyyden tekniseen arviointiin.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2650–0.3400 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Si, Cu, Cr, Ni, Mo, V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; käytetään pääasiassa vähähiilisille niukkaseosteisille teräksille, erityisesti nykyaikaisille vähähiilisille putkilinjateräksille; soveltuu erityisesti tilanteisiin, joissa C on enintään noin 0.11%.
CET:0.3000–0.3900 Tunnettujen alkuaineiden osuus, ei täydellinen arvo; puuttuvat Mo, Cr, Cu, Ni CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; käytetään ferriittisten terästen hitsauksen esikuumennuksen arviointijärjestelmässä; standardin EN 1011-2 soveltamisehdot on otettava huomioon.

Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.23 ~ 0.29
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.08 ~ 0.13
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Soveltamisrajat

SAE J403 Revised JUN2014 Table 3A: alkuperäisen valu- tai sulatusanalyysin massaosuus wt%. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat käsitellään erikseen standardin SAE J409 mukaan, eikä lähdettä J409 käytetä tämän taulukon lieventämiseen. UNS G11260 ja SAE 1126 ovat suoraan tämän taulukon samalla rivillä ilmoitettuja nimiä; muita standardeja tai painoksia ei sekoiteta tähän painokseen. Ellei jäännösalkuaineita määritetä erikseen, oletus on B. A/B/C valitaan asianomaisen tuotemuodon/sopimuksen mukaan. Ryhmälle D ei ole taulukossa rajoja, mutta määrät Cu/Ni/Cr/Mo on silti raportoitava eikä niitä käsitellä nollina. Taulukon vaatimustenmukaisuuden osoittamiseksi on raportoitava alkuaineiden C/Mn/P/S lisäksi Cu/Cr/Ni/Mo/Si; arvon 0.02% alittava pitoisuus voidaan alkuperäistekstin mukaan raportoida muodossa <0.02%. Tämä ei ole yleinen yläraja tai nolla. Taulukko 3A/3B koskee automaattihiiliteräksen taottuja puolivalmisteita, tankoja, valssilankaa ja saumattomia putkia; sitä ei esitetä litteiden tuotteiden yleisenä koostumuksena. Taulukon P/S ala- ja ylärajat säilytetään tämän rivin mukaan; materiaalilajin 11V41 ehto V0.04–0.08% on tämän rivin nimenomainen vaatimus, eikä tavalliseen ryhmään 11xx lisätä alkuainetta V. Ryhmälle 12xx ei tavallisesti määritetä alkuainetta Si lastuttavuuden heikkenemisen välttämiseksi. Määrittämätön Si on tuntematon ja on raportoitava kohdan 3.1 mukaan, ei nollana. Alkuaine Pb lisätään vain riville 12L14; tavallisiin lajeihin 1212/1213/1215 ei lisätä alkuainetta Pb. Tunnukset L ja UNS G12144 säilytetään. Lastuttavuuskäyttö ei osoita kylmätyssäysmuovauksen soveltuvuutta; toimitus, todellisen hankkeen prosessi ja toimitettavuus vahvistetaan erikseen. Kohta 3.1 ja taulukko 6 edellyttävät alkuaineiden C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N raportointia; ostajan vaatimuksesta raportoidaan lisäksi As/Sb. Jos Si/Cu/Ni/Cr/Mo alittaa arvon 0.02%, voidaan raportoida <0.02%; jos Nb/Ti/V alittaa arvon 0.008%, voidaan raportoida <0.008%. Nämä ovat raportointikynnyksiä, eivät yleisiä koostumuksen ylärajoja; niiden perusteella ei täydennetä nollia tai raja-arvoja.

Koostumusehdot

SAE J403 Revised JUN2014 Table 3A: alkuperäisen valu- tai sulatusanalyysin massaosuus wt%. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat käsitellään erikseen standardin SAE J409 mukaan, eikä lähdettä J409 käytetä tämän taulukon lieventämiseen. UNS G11260 ja SAE 1126 ovat suoraan tämän taulukon samalla rivillä ilmoitettuja nimiä; muita standardeja tai painoksia ei sekoiteta tähän painokseen. Ellei jäännösalkuaineita määritetä erikseen, oletus on B. A/B/C valitaan asianomaisen tuotemuodon/sopimuksen mukaan. Ryhmälle D ei ole taulukossa rajoja, mutta määrät Cu/Ni/Cr/Mo on silti raportoitava eikä niitä käsitellä nollina. Taulukon vaatimustenmukaisuuden osoittamiseksi on raportoitava alkuaineiden C/Mn/P/S lisäksi Cu/Cr/Ni/Mo/Si; arvon 0.02% alittava pitoisuus voidaan alkuperäistekstin mukaan raportoida muodossa <0.02%. Tämä ei ole yleinen yläraja tai nolla. Taulukko 3A/3B koskee automaattihiiliteräksen taottuja puolivalmisteita, tankoja, valssilankaa ja saumattomia putkia; sitä ei esitetä litteiden tuotteiden yleisenä koostumuksena. Taulukon P/S ala- ja ylärajat säilytetään tämän rivin mukaan; materiaalilajin 11V41 ehto V0.04–0.08% on tämän rivin nimenomainen vaatimus, eikä tavalliseen ryhmään 11xx lisätä alkuainetta V. Ryhmälle 12xx ei tavallisesti määritetä alkuainetta Si lastuttavuuden heikkenemisen välttämiseksi. Määrittämätön Si on tuntematon ja on raportoitava kohdan 3.1 mukaan, ei nollana. Alkuaine Pb lisätään vain riville 12L14; tavallisiin lajeihin 1212/1213/1215 ei lisätä alkuainetta Pb. Tunnukset L ja UNS G12144 säilytetään. Lastuttavuuskäyttö ei osoita kylmätyssäysmuovauksen soveltuvuutta; toimitus, todellisen hankkeen prosessi ja toimitettavuus vahvistetaan erikseen. Kohta 3.1 ja taulukko 6 edellyttävät alkuaineiden C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N raportointia; ostajan vaatimuksesta raportoidaan lisäksi As/Sb. Jos Si/Cu/Ni/Cr/Mo alittaa arvon 0.02%, voidaan raportoida <0.02%; jos Nb/Ti/V alittaa arvon 0.008%, voidaan raportoida <0.008%. Nämä ovat raportointikynnyksiä, eivät yleisiä koostumuksen ylärajoja; niiden perusteella ei täydennetä nollia tai raja-arvoja.

Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet

Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.23 ~ 0.29
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.08 ~ 0.13
Cu≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä A

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.23 ~ 0.29
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.08 ~ 0.13
Cu≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu)

Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä C

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.23 ~ 0.29
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.08 ~ 0.13
Cu≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Ni≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu)
Cr≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu)
Mo≤ 0.12 (alarajaa ei ilmoitettu)

Taotut puolivalmisteet/tangot/valssilanka/saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)

AlkuaineKoostumusvaatimus
C0.23 ~ 0.29
Mn0.7 ~ 1.0
P≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu)
S0.08 ~ 0.13

Ehdollinen haara on valittava

Kyllä

Tarkistuksen selitys

Alkuperäisen 2014-tekstin neljän taulukon 79 rivin koostumussolut, tuotemuotosarakkeet, UNS ja taulukon huomautukset tarkistettu; lähteet ja eri tilausehdot säilytetään erillisinä.
WhatsApp Tekninen kysely →
Kuvien ja sisällön käyttö · Creation Group